build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Македонска Филхармонија
    Posted: 16-Dec-2007 at 02:42
Па мислам редно е да имаме нишка и за единствениот проект на владава кој донесе нешто квалитетно на архитектонско поле Thumbs%20Up
Еве ја првата вест што ја најдов на времето... Од тогаш не сум налетал на нешто друго.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=82863

Ќе се гради концертна сала на Македонската Филхармонија

Јана Коцевска
  
20.08.2007

Македонската Филхармонија конечно со концертна сала. Од околу 20-тина пристигнати проекти, првата награда му е доделена на Виктор Михајлов, кој измината година и пол е со проекти за изградба на националната опера во Белград и Турскиот театар во Скопје.

Архитектонското решение на Михајлов е уникатен објект со современ изглед, проект кој ги задоволува функционалните барања на Македонската Филхармонија, работен со акцент на акустиката.

„Концепциски е замислен како објект кој ќе опфаќа повеќе типови на музика, значи голема симфониска концертна дворана со околу 1.000, 1.100 седишта, наменета за класична музика и мала концертна дворана до 300 седишта за експериментални типови на музика, етно, џез, техно“, изјави Виктор Михајлов.

За уметниците со концертната сала конечно ќе се реши едно од круцијалните прашања, достоинствено да ги изразат своите квалитети, но и без срам од гостување на познати светски уметници.

„Мене, сега вака од прв поглед, ми се чини дека ова е најдобро и се вклопува во академија и опера до него и имаме некои забелешки за внатрешноста, можеби таму треба нешто, меѓутоа тоа е победникот“, рече Ана Котраденко, концерт мајстор.

Новата концертна сала ќе биде сместена меѓу Македонската опера и Средното музичко училиште. Ќе се почне со изградба во април наредната година, со тенденција да биде завршена во 2009-та.

Министерството за култура само за оваа година за овој проект одвоила 50 милиони денари.

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 16-Dec-2007 at 03:37
Ovoj proekt mnogu me raduva! Ke izgleda ubavo pokraj rekata, i toj del ke se uredi.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 16-Dec-2007 at 04:40
Навистина изгледа супер
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 16-Dec-2007 at 13:26
Овој проект е од германски архитект Рене Рисланд. 3-то место на конкурсот.
Да не ве буни сликата од пештерата. Целиот објект симболизира карстен релјеф, пештера, а зелените фасади претставуваат „висечки градини“ како тие во Вавилон

Горе е одделен простор за панорама-лоби од каде ќе се гледа Вардар и околината и ќе даде нова одлична перспектива на тој дел од кејот.


Напречни пресеци на објектот, да се види како е замислен просторот внатре.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 16-Dec-2007 at 13:37
7-мо место на конкурсот - според мене навистина кич проект ама има убави рендери, па вреди да се спомне.Објектот е симбол на 21-век, време во кое што традиционални цели се решаваат на современ начин(така архитектот го објаснува).
   
    Зградата е замислена како „кутија-во-кутија“ т.е. секоја функција на зградата во одделна кутија, кожурец.  Направена е од стакло, што значи дека е делумно проѕирна, , па би бил објект кој сигурно ќе ви го одземе вниманието.
Edited by La Linea - 16-Dec-2007 at 13:39
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Dec-2007 at 13:48
 10-то место на конкурсот.
Aрхитектот ја оправдува формата на објектот со тоа што веќе постоечката зграда на МОБ зафаќа голем простор, и затоа е потребна компактна зграда да не го загуши тој простор.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Dec-2007 at 13:52
Германското решение ми се свиѓа но сепак мислам дека победничкото е најдобро (барем од тоа што сум видел до сега). Ла Линеа гледам наоружан си со квалитетни рендери на оваа тема, доколку ги имаш сите постирај ги би било супер.

7 Место не ми се свиѓа а куглата е многу добра од внатре но од надвор не е по мој вкус.

Cheers


Edited by pbanks - 16-Dec-2007 at 13:54
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Dec-2007 at 13:56
Тоа е горе-доле се што може да се најде за проектите. Имам уште едно тајно оружје, ама ми е во стариот компјутер - пдф фајл со невероватни рендери од околината и уште еден проект што го нема никаде - ама најважно, има најдоби рендери од победничкиот проект. Највероватно го симнале фајлот од нет, дека вчера потрошив добар саат на нет во барање.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 16-Dec-2007 at 14:21
Originally posted by La Linea

Тоа е горе-доле се што може да се најде за проектите. Имам уште едно тајно оружје, ама ми е во стариот компјутер - пдф фајл со невероватни рендери од околината и уште еден проект што го нема никаде - ама најважно, има најдоби рендери од победничкиот проект. Највероватно го симнале фајлот од нет, дека вчера потрошив добар саат на нет во барање.


ја потрошив добра недела дена барајќи некој таков ПДФ на времето кога искочија проективе но  без успех Wallbash

Ваљда брзо имаш во план да му пристапиш на стариот компјутер
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Dec-2007 at 14:36
Мислам дека бев доволно брз.. Еве убави слики за вас убави форумџии и build-nerdovi.

Второ место.

КОМЕНТАРИИИИ!!!
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Dec-2007 at 15:14
DroolDroolDroolDrool

Топ слики. Незнам дали третата слика може да ја земеме здраво за готово за некои други работи. На пример за точната позиција на Театарот, Музејот на ВМРО, Еврејскиот музеј итн. Ако да..... Ми се свиѓа. Посебно оние згради меѓу ВМРО и Еврескиот музеј може да бидат топ. Просторот би се формирал супер. Само да бидат сите тие проекти како што треба. Ме буни дека од другата страна ја нема народна банка во планот?

Него за проектите. Втората награда е исто добра не би ми сметало и таа да победи. Сепак како никогаш до сега задоволен сум од изборот Cheers

Единствено решенијата за внатрешноста на објектот ми се подобри и кај куглата и кај втората награда. Но сепак екстериерот ми е побитен


Edited by pbanks - 16-Dec-2007 at 15:17
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Dec-2007 at 15:22
ЛЕЛЕ КОЛКУ СЕ РАДУВАМ НА СЛИКИВЕ Banana

Не ми е јасно - на 3-тата слика, вметнати се проектите што не се почнати , ама се во план. ОК.
    Ама може ли некој да ми каже што е тоа до планираната Градска куќа? Тоа во средина? Некое (не)пријатно изненадување? И кој е тој мост помеѓу Камениот и „Гоце Делчев“? Question
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Dec-2007 at 15:31
Originally posted by La Linea

ЛЕЛЕ КОЛКУ СЕ РАДУВАМ НА СЛИКИВЕ Banana

Не ми е јасно - на 3-тата слика, вметнати се проектите што не се почнати , ама се во план. ОК.
    Ама може ли некој да ми каже што е тоа до планираната Градска куќа? Тоа во средина? Некое (не)пријатно изненадување? И кој е тој мост помеѓу Камениот и „Гоце Делчев“? Question


Па да затоа се прашувам дали оваа слика е доследна реплика на ДУПот и дали може да ја земеме здраво за готово.

До градската куќа гледаш дека има два објекти. Сега за сега не знаеме што ќе бидат. Последен заинтересиран за едниот од нив (не средниот тој третиот) беше Радисон САС за хотел но целата работа пропадна поради проблеми со некое денационализирано земјиште на тој простор (или барем така нам ни го сервираа медиумите). Своевремено за една од тие локации се интересираше и Шератон, мноооогу одавна. Во секој случај тие два објекти се НЕОПХОДНИ за дооформување на плоштад Македонија ваков каков што е не е плоштад него отворен простор со згради на едната страна и пасиште на другата. Верувам дека на овие локации ќе изникнат убави објекти иако истворемено не ја потценувам нашата способност да заебеме се до даска.

А за мостовите. Ако не се лажам во ДУП Мал Ринг имаше зацртано 2 пешачки моста, едниот е овој а другиот меѓу Камени и мостот на Холидеј ин (спојка меѓу кејот и платото на МНТ). Ме чуди зошто тој мост не е зацртан тука. Тој мост досега и беше во фокусот на нашите политичари овој другиов меѓу театарот и телеком не се ни спомнуваше.

Уште во 1999 некаде Душко Кадиевски иницираши изградба на пешачкиот мост до платото на МНТ. Требаше да се вика милениумски мост, идејата беше да се направи мост без столбови. Своевремено ми се свиѓаше идејата.

Следна беше Аларова во претходниот мандат каде ќе правеше некаков мост на цвеќето каде што по цела должина мостот ќе има незнам колку типа цвеќе бла бла.

Ништо не искочи нормално ни од едното ни од другото.

CheersEdited by pbanks - 16-Dec-2007 at 15:34
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Dec-2007 at 16:14
@ La linea,  за материјајиве што ги постираше  Thumbs%20Up Master Rock

Покрај тоа што се запознав со некои од другите трудови на конкурсот, сега стварно имам далеку подобра претстава за тоа како победничкиот проект ќе се вклопи во просторот.

Можам донекаде да се сложам со авторот на „топката“ околу малиот простор, затоа што таму особено на зградата на филхармонијата (конкретно победничкиот проект) добро би и дошол повеќе празен простор околу нејзе. Исто така куглата има поинтересно изведена сала... Но од надвор ми се гледа некако изнасилена и дефинитивно го преферирам победникот.

Во однос на вклопување со околината, според мене најдобар е второпласираниот труд. Но пак ќе речам, кога се ќе се собере, победникот заслужено победил. Едноставно екстериерот веднаш ти го привлекува вниманието и тоа во позитивен смисол. Моите замерки на сметка на победникот се однесуваат на вклопувањето во просторот, а и колку што може да се види, големата сала е изгледа премногу едноставна... Како трибина, ништо повеќе...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Dec-2007 at 16:24
Originally posted by La Linea


Колку повеќе ја гледам толку повеќе ми се свиѓа Applause


Edited by pbanks - 16-Dec-2007 at 16:24
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Dec-2007 at 16:27
Originally posted by pbanks

DroolDroolDroolDrool

Незнам дали третата слика може да ја земеме здраво за готово за некои други работи. На пример за точната позиција на Театарот, Музејот на ВМРО, Еврејскиот музеј итн. Ако да..... Ми се свиѓа. Посебно оние згради меѓу ВМРО и Еврескиот музеј може да бидат топ. Просторот би се формирал супер. Само да бидат сите тие проекти како што треба.Тоа е стариот мал ринг, пред да ги усвојат измените. Така да не треба да го земаш како репер баш кај театарот и музејот македонска борба.

Инаку музејот на холокаустот се гради на споени маркици, па не сум сигурен за кои згради измеѓу збориш.А за мостовите. Ако не се лажам во ДУП Мал Ринг имаше зацртано 2 пешачки моста, едниот е овој а другиот меѓу Камени и мостот на Холидеј ин (спојка меѓу кејот и платото на МНТ). Ме чуди зошто тој мост не е зацртан тука. Тој мост досега и беше во фокусот на нашите политичари овој другиов меѓу театарот и телеком не се ни спомнуваше.


Јас мислам дека тој мостот кај телеком и онака беше изнасилен, така да добро што не се спомнува. Со изменетиот ДУП веројатно веќе не ни доаѓа во линија  со просторот пред театарот, па логично би било и да го озбришале. Што ќе ни е пешачки мост на само 100 метри од камени??? Само ќе го опструира погледот на камени од подалеку по кејот...

А оној другиот мост (кај ГТЦ) ми е ОК. Не само што е веќе ~250м оддалечен од камени, туку и сам по себе прави повеќе смисла од оној кај телеком.


Edited by Cloverstack - 16-Dec-2007 at 16:28
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Dec-2007 at 16:30


Со оргулите позади, светлата, трибините... Drool

Победничката многу личи на таа во АРМ


Edited by La Linea - 16-Dec-2007 at 16:32
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 16-Dec-2007 at 16:53
Originally posted by Cloverstack


Тоа е стариот мал ринг, пред да ги усвојат измените. Така да не треба да го земаш како репер баш кај театарот и музејот македонска борба.

Инаку музејот на холокаустот се гради на споени маркици, па не сум сигурен за кои згради измеѓу збориш.


Зборам за зградите меѓу Македонска борба и Ибни Пајко. Значи двете непостоечки што го дозаокружуваат плоштадот.


Јас мислам дека тој мостот кај телеком и онака беше изнасилен, така да добро што не се спомнува. Со изменетиот ДУП веројатно веќе не ни доаѓа во линија  со просторот пред театарот, па логично би било и да го озбришале. Што ќе ни е пешачки мост на само 100 метри од камени??? Само ќе го опструира погледот на камени од подалеку по кејот...

А оној другиот мост (кај ГТЦ) ми е ОК. Не само што е веќе ~250м оддалечен од камени, туку и сам по себе прави повеќе смисла од оној кај телеком.


Па доколку се задржеше стариот мал ринг, и овој кај телеком ќе имаше логика. Фактички ќе ги спојуваше улиците формирани од Офицерски дом/Телеком и ВМРО/Театар од другата страна. Обструкција на поглед немора да има, се работи за пешачки мост и може да се направи гразиоен дизајн кој нема да го блокира многу погледот.

За оној од другата страна сум дефинитивно ЗА. Мислам дека еден таков мост би му дал многу поголемо значење и перспектива на платото пред МНТ.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Dec-2007 at 17:00
Originally posted by pbanksПа доколку се задржеше стариот мал ринг, и овој кај телеком ќе имаше логика. Фактички ќе ги спојуваше улиците формирани од Офицерски дом/Телеком и ВМРО/Театар од другата страна. Обструкција на поглед немора да има, се работи за пешачки мост и може да се направи гразиоен дизајн кој нема да го блокира многу погледот.

За оној од другата страна сум дефинитивно ЗА. Мислам дека еден таков мост би му дал многу поголемо значење и перспектива на платото пред МНТ.


Па добро сега, преку река не може а не ни треба да се спојуваат сите улички... Мене ми е глупо да градиме некое мовче на точно 100м од симболот на градот - Камениот Мост.

А за другиот кај ГТЦ и јас сум дефинитивно ЗА, меѓу другото и ради причината што ја наведуваш Thumbs%20Up


Edited by Cloverstack - 16-Dec-2007 at 17:01
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Dec-2007 at 15:42
La Linea,  супер слики фала ти многу. Thumbs%20UpApplause
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.