build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Македонска Филхармонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 38>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 18-Dec-2007 at 01:39
Wow, kakvi sliki, fala la linea!

Taa topka zgrada mnogu mi se svigja isto.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 29-Mar-2008 at 19:41
Еве уште неколку рендери од идејните проекти

1 Овој го имаме веќе видено

2 А овој го немаме
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 30-Mar-2008 at 04:07
A KOJ ODLICIJA DA GO GRADAT ,,,ILI TOA USE NE SE ZNAE,,,,TAJNOST A?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Mar-2008 at 11:31


Па имаш на претходната страна човече!

Bash Big%20smile
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 30-Mar-2008 at 15:32
PreviousDa da ,,,pardon zaboraiv ,,t.e se zbuniv ,,,,mislev za proektot muzejot na VMRO i zrtvite od komunizmot toj ne znaeme kako ke izlea,,,,
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 30-Mar-2008 at 23:41

Победничкиот е далеку најдобар иако проектот бр.2 е добар

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 12-Jun-2008 at 15:06
Што се случи со филхармонијава? Кога ке се гради? И се тоа..
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 12-Jun-2008 at 15:11
Мислам дека требаше да се гради паралелно со останативе проекти ко Спомен Куќата и Музејот на ВМРО. Изгледа го оставаат најдоброто за крај Roll%20eyes
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 12-Jun-2008 at 15:19
Ah! Pa prvo ve spremat za edno arhitekturno razocaruvanje, pa posle so filharmonijava za edno golemo odusevuvanje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 12-Jun-2008 at 15:19
Originally posted by dejan

Ah! Pa prvo ve spremat za edno arhitekturno razocaruvanje, pa posle so filharmonijava za edno golemo odusevuvanje


Edno?
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-Jun-2008 at 15:25
Originally posted by pbanks

Originally posted by dejan

Ah! Pa prvo ve spremat za edno arhitekturno razocaruvanje, pa posle so filharmonijava za edno golemo odusevuvanje


Edno?

Au da, zaboraviv za Makedonska Borba
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 31-Dec-2008 at 03:08
Во јануари спомен-куќата на Тоше, во февруари Филхармонијата


Според министерката за култура, за наредната 2009 година буџетот наменет за проекти од областа на културата ќе биде поголем за 54 отсто во однос на минатата година


Кон крајот на јануари 2009 година, во Крушево ќе биде поставен камен-темелник на спомен-куќата на Тоше Проески, поточно на неговиот роденден, а во февруари ќе започне изградбата на концертната сала на Македонската филхармонија. Министерката за култура Елизабета Милеска-Канческа вчера даде отчет за она што беше сработено во 2008 година, но и најави заокружување на неколку капитални објекти во текот на 2009 за кога е планиран поголем буџет за 54 отсто во однос на 2008.
а спомен-куќата на Тодор Проески изработени се сите проекти и избрана е фирмата која ќе ја гради. Во однос на концертната сала на Македонската филхармонија изработени се сите проекти и вклучени се и странски експерти во делот на акустиката, која е од големо значење. Интензивно се работи и на подготвителните работи за реконструкција на Универзалната сала и изградба на Турскиот театар и на двата нови театри на местото на Драмскиот и Македонски народен театар, како и за поставување на 40 скулптури во централното градско подрачје, за што се избрани 28 автори кои ќе треба да ги изработат скулптурите до крајот на годината, изјави вчера Канческа-Милевска.

Во делот на капитални инвестиции на 30 јануари се најавува и промоција на спомен-куќата на Мајка Тереза. Според Канческа-Милевска, и на изградбата на стариот театар интензивно се работи, а избрана е и фирма која во рок од 8 месеци треба да ја изработи сценската технологија и акустика. Во однос на музејскиот комплекс "Македонска борба", како што потенцира, интензивно се работи на изградбата и на изработката на восочните фигури, а до 10 јануари треба да бидат склучени и договори со уметниците кои ќе ги изработуваат портретите на познатите личности од различни историски периоди.

Министерката Канческа-Милеска за 4 јануари најави и промоција на едицијата 130 тома "Македонска книжевност" од македонските автори и авторите припадници на заедниците. Проектот за преводи на дела на автори, кои добиле Нобелова награда, пак, како што вели, е при крај и до 5 јануари ќе се избере и издавачката куќа која ќе продолжи со нивно издавање. Во 2009 година продолжуваат и активностите на 15 археолошки локалитети во Македонија, каде мината година беа откриени над 10.000 предмети, а на локалитетот Градиште кај Охрид ќе бидат изградени уште 16 праисториски куќички на вода.

Она што е најавено како новитет во наредната година е воведување на посебна категорија национален уметник за да се издвои врвната култура и уметност.


http://vecer.com.mk/?ItemID=40FD96E5C8F36042BCF9F7B994813F14Edited by Cloverstack - 31-Dec-2008 at 03:18
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 31-Dec-2008 at 03:19
Конечно вест, и тоа добра, за проектот кој мислам кај сите нас предизвикува позитивни чуства.

Cheers
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 31-Dec-2008 at 03:23
taka e Cheers

proektot e stvarno prekrasen....a kolku vreme e predvideno za izgradba?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 31-Dec-2008 at 03:29


Еве оваа информација датира од времето кога беше објавен проектот во јавноста, во декември 2007:
Ќе се почне со изградба во април наредната година, со тенденција да биде завршена во 2009-та.
Значи цирка година и пол...

Е сега пошто во старт касни цела година, би било логично да рачунаме со 2010, ама не сум баш толкав оптимист. Проектов е специфичен и има уште поголем потенцијал да се развлечка него ли други „поедноставни“ проекти кои исто така по обичај не ги завршуваме на време.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 31-Dec-2008 at 04:06

мислам вчера беше, беа Паско и Елизабета кај Јанко во емисија каде меѓу другото на крајот спомна министерката дека МНТ ќе се рушел заради новата опера, Јанко ја подпраша како демек баш ќе се руши, на што доби потврден одговор!

изгледа министерката мислеше дека ќе се руши платформата над гаражата која е во склоп на МНТ, но сепак звучеше ептен како отиде постијниов МОБ  

ќе беше добро и тука од оваа страна на вардар да пуштеа уште една подземна улица 

Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 02-Jan-2009 at 10:29
Супер информација! Едвај чекам да го видам објектот во живо!   
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 02-Jan-2009 at 21:49
За спомен куќата на Мајка Терезе динамит во Новата година, а за објектот на Филхармонија едно големо браво.
П.С. Мајка Тереза ја почитувал, но дотичниот архитект што го проектираше објектот го уништи Скопје!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 26-Jan-2009 at 12:01
За новата концертна сала имаме архитект, немаме акустичар
Автор:  Ангелина Димоска
Култура
Изградбата на новата концертна сала за Македонската филхармонија ќе започне кон крајот на идниот месец. До крајот на месецов треба да се затвори меѓународниот тендер за изведба на звучната акустика, најважниот сегмент во реализацијата на овој комплексен архитектонски проект, изработен од архитектот Виктор Михајлов.

- Акустиката е најважниот сегмент во реализацијата на овој објект. Македонија нема искуство со изведба на музички објекти, па затоа тендерот е меѓународен, зашто ни треба помош и искуство од тимови што работеле на акустична изведба на концертна сала. Не е проблемот што првпат се реализира ваков проект во земјава, туку тоа што во суштина се работи за многу комплексен високотехнолошки објект во кој треба да се внимава на многу аспекти - вели архитектот Михајлов, чиј проект беше избран како најдобро идејно решение на конкурсот што минатата година го распиша Министерството за култура.


Ништо не смее да и се остави на случајноста

Проектот за изградба на концертна сала во која ќе биде сместена Македонската филхармонија ќе се реализира етапно, во повеќе фази, а предвидено е да заврши кон крајот на 2010 година.

- Изградбата ќе се одвива етапно, се работи за комплексна архитектонска структура. Ништо не смее да и се остави на случајноста за објектот да функционира беспрекорно - вели Михајлов.

И од Македонската филхармонија, која веќе шест и пол децении „привремено“ е сместена во Домот на АРМ, велат дека очекуваат новата концертна сала да функционира беспрекорно и да има совршена акустика.

- При изработката на проектот бев вклучена во тимот. Ме консултираа за повеќе аспекти од изградбата на објектот, а најмногу за акустиката. Проектот има одлично идејно визуелно решение, но нам поважни ни беа неговата функционалност и намена, а пред сè акустиката. Филхармоничарите доволно се измачија свирејќи во неакустичната сала на Домот на АРМ, па затоа очекуваме новата концертна сала да има совршена акустика - вели Маја Чаначевиќ, директорка на филхармонијата.

Еднаш се гради концертна сала

Сега, кога конечно ќе почне да се гради концертна сала, сите очекуваат проектот да се изведе професионално и со сите нишани.

- Па еднаш се гради концертна сала. Затоа мора да се внимава на нејзината изведба, да биде прецизна и на високо ниво. На музичарите најважна им е акустиката, зашто сала со добра звучност и дава поинаква визура на симфониската интерпретација - вели Чаначевиќ.

Во новата концертна сала, која ќе се гради на просторот меѓу Факултетот за музичка уметност и Македонската опера и балет, ќе има две концертни сали, простории за вежбање, гардероби, ресторан, продавница за музичка литература и музика...

- Проектот е одличен, локацијата е совршена. Очекуваме со реализацијата на овој објект да бидат задоволени сите неопходни услови за работа на Македонската филхармонија. Музичарите ќе имаат простор за вежбање и за проби, две сали, една поголема, другата помала, повеќенаменска за камерни концерти, трибини и конференции, продавница во која ќе има музичка литература и цедиња од продукцијата на нашата куќа. Музичарите ќе добијат и соодветни пултови и мобилни столчиња. Се надевам дека просторот ќе стане вистински културен центар, храм на музиката во кој ќе слушаме врвни светски музички имиња од светот на класиката - вели Чаначевиќ.

КОНЕЧНО концертна сала за филхармонијата

Изградбата на современа сала за симфониско концертирање е еден од неколкуте капитални објекти во културата што Министерството за култура планира да ги реализира до 2010 година.

Големата концертна сала ќе има капацитет од 1.000 до 1.200 седишта, а малата наменета за камерна музика ќе има 300 седишта. Ова е максимумот иако салите се со флексибилен капацитет.

Инаку, победникот на конкурсот за идејното решение на Филхармонијата Виктор Михајлов токму за овој проект освои четврто место за најдобра градба во Европа, на конкурс во Германија.

- Ова доволно говори за квалитетот на неговиот архитектонски дизајн за концертната сала на Македонската филхармонија, кој тој го изработи во соработка со Александар Наумчевски - велат од Министерството за култура. Михајлов пред две години победи и на конкурсот за идејно решение на Турскиот театар, а претходно и на регионално ниво, на конкурсот за операта во Белград.

Со реализацијата на овој капитален објект во културата, Македонската филхармонија конечно ќе добие концертна сала и ќе го реши повеќедеценискиот круцијален проблем со кој се соочуваше во изминативе шест и пол децении.

Што сè ќе се (из)гради во близина на салата

- Нов театар по урнек на стариот, кој се урна пред земјотресот (спроти старата автобуска станица).

- Музејот на жртвите на комунизмот (на просторот на старата автобуска станица).

- Музеј на холокаустот (под Кале).

- Археолошки музеј (на просторот кај Комерцијална банка, во близината на МОБ и Факултетот за музичка уметност).


http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=299&top=1&ArticleID=16483

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 26-Jan-2009 at 12:03


Како се приближува март, така повеќе фарса се пласира у јасвност. Дај боже да е како што пишува у текстот. Ако е ова проектот што ќе се гради само напред. Ми се свиѓа иако малку има нијански како да заличува на соборна! Ама нема везе тоа е класична ротонда, кај нас таква има само на соборна па затоа и ми личи на соборна. Да се употребуваше повеќе, тогаш ќе си бевме навикнати! Иако низ прсти ни пројдоа многу повеќе проекти кои беа далеку поубави од овој, јас ќе бидам среќен и доколку Скопје добие еден ваков објект како последниов што е на сликата!

Edit: Јас накнадно приметив дека на првата страна од нишкава го има истиов проект, ама тука на последнава слика ми изгледа малку модификуван, дали е тоа поради аголот на сликата или слично!


Edited by lslcrew - 26-Jan-2009 at 12:35
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 38>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.