build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Интересни мапи
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интересни мапи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 48>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 09-Aug-2012 at 23:51
Светска мапа на „џини“ индексот на распределба на приходите. Помал „џини“ индекс значи поправедно распределување на општественото богатство помеѓу популацијата, а поголем значи изразено економско раслојување на општеството. Навистина непријатно се изненадив кога ја видов мапава, не очекував дека отскокнуваме од соседството во негативен смисол. Ни останува да се тешиме со БиХ... Всушност не, ни останува да се бориме да го зауздаме трендот, ама не верувам дека многумина во Македонија се „замараат“ со вакви работи, си имаат луѓето попаметни работи, како спортски кладилници, турски серии и фејсбук...
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 30-Aug-2012 at 23:00
Кој - што пие, мапа на алкохол во Европа
Судејќи според оваа мапа, во Европа постојат три големи региони – вински, пивски и појас на вотка.


„Географијата е судбина“ – рекол своевремено Наполеон. Просторот на кој живееме не одредува нас, а со тоа го определува и нашиот однос кон пиењето.

Поднебјето на кое живееме според статистика одредува и каков вид на алкохол преферираме, па така во Европа доминираат три „алкохолни појаси“, смета Френк Џејкобс, автор на мапата.

На најсеверниот појас доминираат дестилираните пијалаци,во средниот пивотo, додека на крајниот југ виното. Секој појас е окарактеризиран со своја култура и агрокултура.

„Винскиот појас“ ги покрива јужните делови на Европа, каде виното низ историјата претставувало важна индустрија и производ кој секојдневно се консумирал и чија суровина од која се прави на таа територија успевала илјадници години.

Производството на пиво бара одгледување на житни култури, на мапата се гледа кои земји му припаѓаат на овој појас. На исток и на север е појасот на вотка. /www.kanal5.com.mk

На мапата со сина боја се означени земјите каде што се пие вотка, со жолта каде што се пие пиво и со црвена каде што се пие најмногу вино.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=101&egId=18&eventId=95738Edited by gjoko - 30-Aug-2012 at 23:02
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 01-Sep-2012 at 23:54
Photographer Eric Fischer uses Flickr's geotags to create city maps that show the places of intense human interest.

We've seen maps of photographic activity around the world, and maps of traffic activity in a city, which reveal how heavily roads are used. And now, photographer Eric Fischer has combined both ideas, creating maps of 50 different cities around the world, using only the geotags of photos uploaded to Flickr and Picasa. What emerges are basically maps of human interest--that is, all the places fascinating enough that someone decided to take a picture. Above, the map for New York, with Manhattan in the center.

You'll also notice a bit of color coding on the maps. Apparently, Fischer was able to guess that the picture taker's mode of transportation--presumably using the time stamps and distance traveled between a user's pictures. He then created a color code: Black is walking (less than 7mph), Red is bicycling or equivalent speed (less than 19mph), Blue is motor vehicles on normal roads (less than 43mph); Green is freeways or rapid transit.

Њу Јорк
Using a bit of ingenious reasoning, Fischer has managed to create maps showing which pictures were taken by tourists, and which were taken by locals.  Fischer's thought process: If a user took pictures in a specific city for only less than a month, she's probably a tourist. If she took pictures over a period longer than a month, she's probably a local. Clever, right? What you get are some elegant maps that fit neatly with your intuitions about where locals flock versus tourists.

повторно Њу ЈоркПаризБелград

Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 02-Sep-2012 at 00:01
Можам Скопје да го замислам...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 06-Sep-2012 at 21:47
пожари во последните 12 години во светот
http://www.youtube.com/watch?v=gwRpvxtMhPA&feature=player_embedded
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9140
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 18-Sep-2012 at 18:04
За САД и СССР знаевме дека им фали даска, ама не ми е јасно што толку се чаламеле Французиве...

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 24-Sep-2012 at 20:34

http://www.archatlas.dept.shef.ac.uk/Trade/Trade.php?Reload=Reload [1

досега најинтерактивен антички атлас - http://orbis.stanford.edu/#cartogram

а сигурно и тогаш имале кавги ко денес - http://www.wto.org/english/tratop_e/dispu_e/dispu_maps_e.htm [1]
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 24-Sep-2012 at 21:53

Stay tuned, we’re launching soon - http://comingsoon.data.fao.org/

додека да им бидне новиот гис-портал имаат добра компензација по класичните мапи

FRA 2010 Maps - http://www.fao.org/forestry/fra/62219/en/

http://www.fao.org/forestry/country/en/mkd/

http://www.fao.org/forestry/country/19971/en/mkd/
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 25-Sep-2012 at 14:01


интересна интерактивна мапа - http://www.worldology.com/Europe/pre-war_imap.htm

интересни видео мапи - http://www.the-map-as-history.com/demos/tome06/

кинески пиксел арт мапи - http://www.dericloh.com/3d-pixel-art-map-with-baidu-ocn-and-e [1]

Alighiero Boetti, Mappa (1994) Embroidery - http://www.londonartpress.com/wp-content/uploads/2012/04/25418w_136_ng1913copy1.jpgEdited by Max - 16-Oct-2012 at 17:08
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 02-Oct-2012 at 03:15


испечатенa во јапонија 1914 - http://bibliodyssey.blogspot.com/2008/05/asia-on-world.html

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 03-Oct-2012 at 23:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 03-Oct-2012 at 23:14


само климата е обратна

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 21-Oct-2012 at 21:01


каналов им е интерактивен нема што, уште да ги учат децата да анимираат и рецитираат, камо и кај нас да се самоорганизираат вака учителите http://learningvids4kids.blogspot.com/

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 02-Nov-2012 at 00:24
Ексклузивни економски зони.

САД, Франција и Велика Британија со неколку колонизирани островчиња ги имаат запоседнато ресурсите на голем процент од светскиот океан   Bash

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 02-Nov-2012 at 00:45
во одредени кулоари е општо прифатено мислењето дека сегашната релативно добра економска состојба на ЕУ(мислам во последниве декади) се базира на богатството придобиено од колонизирањето на голем дел од Африка,Азија,Јужна Америка,Тихи Океан,од каде се влечени многу богатства.

оваа мапа само го потврдува тоа.


Несакам ова да се свати како правдање за РМ,но ние никогаше не сме зеле ни една грутка минерал,а одовде секогаш се изнесувало,и тоа со векови
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 02-Nov-2012 at 01:30

ах бре Ѓоко несакам ова да се свати како шпекулација,ама сегашното богатство на западниот свет се фиктивни книжулиња во посед на тајкуни што би рекле ние, та ако сакаш расзвој оиш на баци рака и милостиња кои ќе ги добиеш само доколку си спремен да си распродадиш кожичката,само нивниве тајкуни му седат вскут на каде каде поголем арамбаша него нашиве кои во најдобар случај се нивни исполџии, но да се разбереме кај нас немаше нит мафија,нит тајкуни,нит олигарси, тоа беше и сеуште е самата држава,бар во ова сме поарни однив,каде државите им се в туѓи раце! тоа најдобро може да се види од следниов линк http://www.businessinsider.com/map-of-the-day-the-500-largest-companies-across-the-globe-2012-7 

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 02-Nov-2012 at 18:05
Originally posted by gjoko

во одредени кулоари е општо прифатено мислењето дека сегашната релативно добра економска состојба на ЕУ(мислам во последниве декади) се базира на богатството придобиено од колонизирањето на голем дел од Африка,Азија,Јужна Америка,Тихи Океан,од каде се влечени многу богатства.

оваа мапа само го потврдува тоа.


Несакам ова да се свати како правдање за РМ,но ние никогаше не сме зеле ни една грутка минерал,а одовде секогаш се изнесувало,и тоа со векови


Има вистина во тоа, но тогаш на што се должи добрата економска состојба и севкупниот вртоглав развој на Јужна Кореа на пример?

Мапата што ја постирав укажува на една светска неправда, но природните ресурси се само еден дел од равенката. А најважен дел од равенката се човечките ресурси. Тука лежи нашиот проблем (и силата на напредните држави).

Да се вратам на Јужна Кореа, која треба да ни биде пример како треба да работиме, а секако не е единствен пример. Се работи за воглавно планинска земја (попланинска од Македонија) со многу поскромни земјоделски потенцијали, а има повеќе од 6 пати поголема густина на население. Исклучително се сиромашни во поглед на природни ресурси, ниту пак имале можност да крадат од некаде туку напротив, слично како од кај нас, и од кај нив само се изнесувало. Од 17-ти па до крајот на 19-ти век биле потчинети на Кинезите и изолирани од остатокот на светот, а потоа Кинезите биле потиснати од Јапонците кои го окупирале Корејскиот полуостров се до 1945. Прочитај нешто повеќе за таа окупација, во споредба со нејзе на пример режимот на Метаксас ќе ти личи на питомо јагне. После 1945 нацијата е поделена, а од 1950 до 1953 следи една ужасно крвава и разурнувачка граѓанска војна со масивни странски интервенции. Таа војна веројатно направила поголема штата отколку што кај нас направиле штета балканските војни, првата светска војна и втората светска војна заедно, а Кореа останала поделена нација. И така Јужна Кореја ја дочекува не толку далечната 1960 година како една од неколкуте најсиромашни држави во светот со БДП од 79$ по жител, кој бил понизок дури и од поголемиот број држави во субсахарска Африка. За споредба Југославија во 1960 имала БДП од 2500$ по жител и еве да земеме грубо дека Македонија била некаде помеѓу 1500$ и 2000$, чисто за илустрација колкави биле тие 79$ во тоа време. Соседите, како и нашите, и ден денеска не им се баш наклонети, а покрај тензиите со џиновите Кина и Јапонија, на врат ја имаат и непредвидливата нуклеарно наоружана Северна Кореа со која постојано се на чекор од војна и затоа Јужна Кореа мора огромен дел од буџетот да користи за одбраната. Единствена дифолт предност што ја има Јужна Кореа во однос на Македонија е морето.

И што направиле Јужно Кореанците во 1960, во толку неповолни околности и со нивниот БДП од 79$ по жител? Не барале оправданија, туку трпеливо и мудро го вложувале тоа малку што го имале, токму таму каде што требало - во образованието и инфраструктурата. Тоа им бил фокусот и многу сериозно ги сфатиле тие два приоритети. И еве го резултатот:

Така да нам природните ресурси не ни се главен проблем, дури може да кажеме и дека не стоиме лошо на тоа поле. Нам пред се ни се проблем мизерниот човечки потенцијал и комичните приоритети кои ги имаме. И упорно продолжуваме да се закопуваме се подлабоко и подлабоко. Партиската книшка е дострел кој е побитен од било какви способности, доблести и образование (зборам за вистинско образование, а не за вештачкиот наплив на полуписмени дипломци, магистри и доктори на науки чиви дипломи во реалност не вредат ни пет пари и чив ефект всушност е деградирација на општествените вредности и деградација на оние кои навистина ги заслужиле своите дипломи, затоа што покрај сувото најчесто гори и сировото). А за катастрофалните државни приоритети и за тоа каде ги вложуваме парите, на форумов се зборува на долго и на широко, па не сакам да ја зачнувам таа тема и овде, бидејќи мислам дека тоа секако му е јасно на секој кој што има барем трошка објективен поглед.

Затоа да престанеме да бараме оправдувања, бидејќи клучот за нашата иднина (успешна или неуспешна) е сепак кај сите нас заедно, а за нашата моментална мизерна ситуација, никој ни приближно не е толку крив колку ние самите.Edited by Cloverstack - 02-Nov-2012 at 18:21
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 02-Nov-2012 at 18:58
Оние со коси очи (Корејци,Кинези,Јапонци) се феномен сам по себе.За нив немам коментар.Треба само да се види како јапонците го суредија островот после цунамито.како ништо да не било.

Муабетот ми беше за благосостојбата на европејците и потеклото на таа ситуираност.

Без да навлегувам во политики,идеата на премиерот за сегашниот наплив на факултети беше баш корејскиот пример.Тоа што тие тоа го прават во техничките науки,а ние во разноразни фонови,европски и амерички колеџи каде се изучува бурек(се извинувам ако навредив некого,пошто мене косата ми попадна на електро во деведесите),си покажува дека сме балканци,и кога копираме нечиј модел,мора да го упропастиме
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 02-Nov-2012 at 19:00


така е, инфраструктура и' на поклон да добиеме мора уката сами да си ја запржиме, затоа Знаењето е Моќ Знаењето е Сила Smile но што би рекол Саркањац "верувањето доаѓа пред знаењето" треба пред и се да поверуваме дека сме способни за ова, што после 7 децении транзиција тешко доаѓа на ред за штанцање, а доколку и понатака само декларативно двоиме ситно од буџет за образование и наука (најниско во еу) нема ни логика да се очекува волјата сама по себе да не исправи, истата најчесто е извозно ориенирана и ретко се враќа назад на експлоатирање т.е. кога ќе сркне од црпалката на кариеризмот тешко и за помен да сврати а не па да се врати, што па за оние кои се намакале во комфор од знаења http://www.oii.ox.ac.uk/downloads/index.cfm?File=publications/convoco_geographies_en.pdf  

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9140
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 02-Nov-2012 at 19:23
Originally posted by gjoko

Оние со коси очи (Корејци,Кинези,Јапонци) се феномен сам по себе.За нив немам коментар.Треба само да се види како јапонците го суредија островот после цунамито.како ништо да не било.

Муабетот ми беше за благосостојбата на европејците и потеклото на таа ситуираност.

Без да навлегувам во политики,идеата на премиерот за сегашниот наплив на факултети беше баш корејскиот пример.Тоа што тие тоа го прават во техничките науки,а ние во разноразни фонови,европски и амерички колеџи каде се изучува бурек(се извинувам ако навредив некого,пошто мене косата ми попадна на електро во деведесите),си покажува дека сме балканци,и кога копираме нечиј модел,мора да го упропастиме


Малку излегувам вон темата, но само би навел дека разните фонови, европски и амерички колеџи во голема мерка беа реакционизам на елтистичкиот закоравен систем кој беше изникнал во УКИМ. Велиш дека косата ти паднала на ЕТФ, но битно е да се запрашаме дали било тоа оправдано? Арогантните УКИМ професори (кои предат како мачиња на приватните факулети), нивниот тотално незаинтересиран однос (зборувам генерално, секако дека не важи за сите професори) кон потикнување интерес кај студентите, кон практичната примена на знаењата туку инсистирањето на обемна теорија која се учи на памет а никој не знае зошто, меѓу другото го доведе УКИМ во неповолна положба и се отвори простор за другите универзитети (секако и коруптивните бизнис-политички спреги кои по еден ист образец ги раскринкаа капацитеите на оваа земја на било кое поле).

Денеска спиралата не одведе во другиот екстрем, и УКИМ се приклучи кон хиперпродукцијата на површни кадри тотално неспремни за пазарот на работа.

Да се навратам на темата.

Се согласувам со Кловер. Колонијалното богатство кое многу земји го набилдале или сеуште го билдаат е само еден дел од медалот и секако не е клучен. Многу побитно е што тие земји прават со тие ресурси, како ги инвестираат, кои се крајните резултати.

Да видиме еден друг екстрем. Дел од арапските земји во моментов располагаат со огромни ресурси, но не сум сигурен дека најдобро ги користат. Сите чуда кои ги гледаме во Дубаи имаат цена на чинење и не сум сигурен колку сето тоа е одржливо кога ќе снема нафта. Дополнително, се што се гради таму е повторно базирано на увезена технологија и знаење што барем мене ми укажува дека огромните пари не се трошат како што треба.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 48>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.