build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Интересни мапи
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Интересни мапи

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 41424344>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #841 Posted: 06-Jan-2019 at 00:14
Наместо да го следиме примерот на Албанија, треба да се молиме Косово, Србија и Бугарија да ги копираат, па да направиме по една Богородица и на Ќафасан, Блаце, Табановце и Деве Баир. Со аква паркови, трговски, голф терени, пазари, стоматолошки ординации и содржини за повеќето социјални класи. Повеќе од глупаво е ваква златна кокошка која во Гевгелија вработува 2,500 луѓе и носи 60 милиони евра од Грција да избркаме.

Направив и обратна мапа:

извор
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #842 Posted: 23-Jan-2019 at 23:40
Британскиот „The Economist“ на почетокот на месецов го објави индексот на демократија за 2018 година, во кој констатира дека назадувањето запрело - во 2017, на 89 земји им се намалил индексот, а во 2018 - на 42, додека на 48 им се зголемил.

Во Европа, 10 земји забележале подобрување, од кои на 3 земји (Ерменија, Естонија и Македонија) индексот им се зголемил за повеќе од 0.15 поени. 23 држави стагнирале. 10 назадувале, од кои 4 (Грузија, Италија, Русија и Турција) за повеќе од 0.15 поени.

Република Македонија, со 5.87 поени, е класифицирана како хибриден режим. Во 2006 имала 6.33 поена и била демократија со недостатоци, а таквиот статус го задржала сѐ до 2015, кога имала 6.02 поена. Во 2016 паѓа на 5.23 поена, со што се сместува во групата на хибридни режими. Во 2017 година имала 5.57 поена. Доколку продолжи трендот, државава во 2019 година би требала да има околу 6.20 поена и повторно да биде демократија со недостатоци.

Статијата: https://www.economist.com/graphic-detail/2019/01/08/the-retreat-of-global-democracy-stopped-in-2018Edited by Staro Skopje - 23-Jan-2019 at 23:41
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12785
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #843 Posted: 09-Feb-2019 at 11:15
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12785
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #844 Posted: 26-Feb-2019 at 18:25
За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #845 Posted: 27-Feb-2019 at 12:13
Искрено смрдлива ми е картава. На кој начин Германија -12, а на пример Косово дури +17? Континуиран и стабилен развој во Западен Балкан со многу оптимизам може да се прогнозира да започне околу 2030та, па дека сите иселени ќе започнат масовно да се враќаат во рок од 20 години после тоа - тешко.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4614
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #846 Posted: 27-Feb-2019 at 12:26
Originally posted by hcitrS

Искрено смрдлива ми е картава. На кој начин Германија -12, а на пример Косово дури +17? Континуиран и стабилен развој во Западен Балкан со многу оптимизам може да се прогнозира да започне околу 2030та, па дека сите иселени ќе започнат масовно да се враќаат во рок од 20 години после тоа - тешко.


Растот на Косово нема никаква врска со враќањето на имиграцијата, има врска со саудиските пари во џамиите.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #847 Posted: 27-Feb-2019 at 13:53
Originally posted by гитардемон


Растот на Косово нема никаква врска со враќањето на имиграцијата, има врска со саудиските пари во џамиите.
А во Германија неизградбата на џамии ќе придонесе за пад?

Замисли па Ирска, по 2 џамии по глава на жител до 2050, милина.

Edited by hcitrS - 27-Feb-2019 at 13:56
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #848 Posted: 27-Feb-2019 at 15:07
Молдавија, Латвија и Литванија Eeek
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4614
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #849 Posted: 27-Feb-2019 at 17:46
Originally posted by hcitrS

Originally posted by гитардемон


Растот на Косово нема никаква врска со враќањето на имиграцијата, има врска со саудиските пари во џамиите.
А во Германија неизградбата на џамии ќе придонесе за пад?

Замисли па Ирска, по 2 џамии по глава на жител до 2050, милина.


Католици - забрана за абортус и за користење контрацептиви.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 815
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #850 Posted: 27-Feb-2019 at 20:04
Картава се чини е правена во 2017, а лани за првпат се донесе историски закон за имиграција во Германија. Така што не мислам дека мапава ќе ја отслика реалноста за 30 години отсега.

Инаку за МК мислам дека предвидувањава ги прават имајќи ги во предвид моменталните бројки кои знаеме дека се далеку од реалноста. Веројатно во 2019 веќе имаме најмалку 5% помалку жители споредено со последниот попис.
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #851 Posted: 28-Feb-2019 at 00:51
Originally posted by гитардемон


Католици - забрана за абортус и за користење контрацептиви.


Не знам за која точно зборуваш оти Германија нема нешто многу католици, а Ирска повеќе важеше за католичка (макар шо работите подолу важат и за двете горе-долу):

The Republic of Ireland has voted overwhelmingly to overturn the abortion ban by 66.4% to 33.6%.

In May 2015, Ireland became the first country to legalise same-sex marriage on a national level by popular vote (.....) On 6 April 2015, the Children and Family Relationships Bill 2015 was signed into law, amending (among other acts) the Adoption Act 2010, to enable same-sex couples to jointly adopt children and stepchildren.

Најголем годишен раст на БДП (7.2%) во ЕУ

Не се равенките со џамиите толку едноставни, зато не ми е се уште логичен демографски раст кај која било балканска држава во блиска и средна иднина.

Edited by hcitrS - 28-Feb-2019 at 00:53
Back to Top
mile_ohrid View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Nov-2015
Location: Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 1
  Quote mile_ohrid Quote  Post ReplyReply #852 Posted: 04-Mar-2019 at 09:45
Карта на криминалот на Македонија


CrimeMapMacedonia
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #853 Posted: 09-Mar-2019 at 18:06
Податоците за БДП (ПКМ)/GDP (PPP) по глава на жител во 2015 за бивша Југославија, Албанија и Грција ги ставив на карти (преземени од интернет), а наскоро ќе ја вклучам и Бугарија и ќе се обидам тоа га со спојам во една убава карта.

Може да се заклучи дека во Хрватска, БиХ, Србија, Македонија, Албанија и Грција главните и најголеми градови се мотори на економијата, а останатите делови од државите, со одредени исклучоци, стојат доста послабо. За Црна Гора и Косово нема регионални податоци, но верувам дека и кај нив не е многу поинаку. Словенија, од друга страна, има порамномерен развој.

Јасна е поделбата помеѓу Австро-Унгарија и Отоманија; помеѓу капитализам, поприфатлив ју-комунизам и комунизам; помеѓу пост-комунистички мир и војна.

Еве како стојат поголемите градови во регионот:
Љубљана 45,167
Загреб 39,468
Атина 36,240
Бања Лука 26,652
Белград 23,454
Солун 22,245
Сараево 20,168
Скопје 20,095
Тирана 15,528

Западна Јужна Македонија (со исклучок на Костур) стои прилично добро. Во Кожани+Гребен има голема огромна термоцентрала која произведува 40% од грчката струја, па претпоставувам дека поради тоа имаат висока бројка, но не знам од каде Лерин е меѓу најбогатите градови на Балканот.

Треба да се има предвид и дека ова не се официјални податоци, туку мои пресметки базирани на повеќе податоци, па реалните можно е да се разликуваат за некој процент. Исто така има разлика помеѓу териториите кои ги опфаќаат NUTS 3 регионите на градовите, па можна е несоодветна споредба (пр. Град Загреб го опфаќа само градот, а Осредњесловенска пошироката околина на Љубљана).

Edited by Staro Skopje - 09-Mar-2019 at 18:08
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #854 Posted: 09-Mar-2019 at 18:58
Originally posted by Staro Skopje

но не знам од каде Лерин е меѓу најбогатите градови на Балканот.

Ima greska so brojkite, Lerin ne e megu najbogatite gradovi.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 857
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #855 Posted: 09-Mar-2019 at 21:47
Централите на грчкото државно електростопанство не се наоѓаат само во Кожани, туку две од нив се наоѓаат и во Леринско. Басенот на јаглен се простира од Лерин до Кожани и таму не се наоѓа една, туку над 10 термоцентрали, иако постои план за гасење на истите.

Бидејќи професионално ги имам посетено, самите вработени имаат кажувано дека просечна плата во областа била над 3000 евра пред кризата, а денес дека земаат околу 50-60% од тоа, но сепак дека живеат многу подобро од другиот дел на Грција.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 731
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #856 Posted: 10-Mar-2019 at 00:19
Pred krizata

Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1865
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #857 Posted: 10-Mar-2019 at 22:29
Еве ги бројките по области. Очекував повеќе од Крит и Солун. Закинтос е погоре отколку што би очекувал.
Податоците ги преземав од табелите на Евростат за БДП по региони и население по региони, обете заокружени, ги пресметав за да добијам БДП по глава на жител, па тоа го помножив со 1.14 за да добијам долари, така што можни се мали грешки.
Скопје во 2015 било пред Источна Македонија и Тракија, Епир, Западна Грција, а имало реални шанси да ги претрка Солун, Хераклион, Лариса, како и Централна Македонија, Тесалија, Пелопонез... Вардарска Македонија, ако продолжи со ова темпо на намалување на разликата со Грција (што нема да се случи, зашто Хеленската Република излегува од финансиската криза), има реални шанси да биде пред Централна и Источна Егејска Македонија. Но и покрај тоа, за десетина години имаме можност да имаме поголем БДП (ПКМ) по глава на жител од Централна и Источна.

Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12785
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #858 Posted: 06-Oct-2019 at 16:31
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #859 Posted: 09-Oct-2019 at 09:26
Љубител сум на вакви мапи но има некои небулози. Пред се

1. Каиро-Тел Авив
2. Париз, Амстердам, Брисел, Минхен

Во првиот случај освен географска блискост неможе да зборуваме ништо друго.
Во вториот случај не знам што бара Минхен во приказната. Ако германија би имала претставник тука тоа би бил Келн или генерално рурската област. А ако се изземе Брегзит од равенката (како тековен феномен), Лондон е многу поинтегриран економски со овие градови отколку Минхен.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12785
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #860 Posted: 09-Nov-2019 at 12:08
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 41424344>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.