build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Тротоари
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Тротоари

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 78910>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 894
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 10-Nov-2016 at 00:20

„Кутрите“ вие, како издржувате во тие нечовечки услови, кога имате на располагање можност за враќање во една од најразвиените економии во светот.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 10-Nov-2016 at 05:05
ти викаат како така коментираш како било во Германија а они којзнае од кога не живеат во Македонија и го коментираат истото
па токму јас тоа ви го зборам бре човеку, не правете нереални паралели таму каде што не им е место

не ви зборам дека во германија е беспрекорно, туку дека тука е катастрофа, значи поаѓам од тоа дека не ме интересира како е во Германија, не живеам во германија, во Скопје живеам
и ако веќе правиме паралела, Германија е во многу работи светлосни години пред нас, дали се читате какви глупости лупетате човече... па еве да речеме и дека Германија за Македонија е гола вода, еве нека биде по ваше, дека германија е и побанана држава од нашава... споредете се со нешто подобро бе... „странство“ ви е секогаш изговор за секакви глупости...
рамните неасфалтирана улица (една! ...еве и две нека се) во некое индустриско градче во Германија, со Скопје (што е главен град на држава и каде што живее 90% од населението), каде секој ден ни е како Дакар рели, насекаде низ градот, крш е и самиот центар кој толку го обожавате, а да не збориме за остатокот од дивината
новиот асфалт што го ставија по булеварите за неполна година пропадна, една дупка немаат закрпено рамно и нивелирано онаму каде што е копано, шахти штрчат и пропаѓаат насекаде, еден плочник немаат рамно поставено, тампонот пропаѓа... а најзабавно е сето тоа кога се акумулира кога ќе заврне дожд

Edited by zabegan - 10-Nov-2016 at 05:18
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 10-Nov-2016 at 11:42
Ок, гледам дека сакаш да ги извртуваш тезите, веројатно во недостаток на аргументи. Никаде не напишав дека Германија е полоша од Македонија, дури не ни ја спомнав Македонија во коментарот. Реков дека Германија не е идеалното место од твојата глава, дека не е како што си имаш замислено. Тоа не ја прави поназадна средина од Македонија. И веројатно затоа луѓето што заминале таму нема да се вратат во догледно време, тоа е факт.

Поентата е дека инфраструктурни промашувања и несоодветно работење се случува секаде и навистина нема потреба да се паѓа во несвест за секое лошо поставено столбче на тротоар. Наместо, како граѓани, да се фокусираме на клучните работи што не чинат и силно да се заложиме да се поправат тие работи, во соработка со тој што е надлежен за решавање на проблемот, имам впечаток дека ние за се нешто кукаме и плачеме за ситници, за индивидуални потреби, често и со политички мотиви. И така само го продлабочуваме јазот меѓу провајдерот и корисникот на јавното добро, меѓу тој што треба да дава и тој што треба да прима идеи.
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 10-Nov-2016 at 18:28
Originally posted by zabegan

ти викаат како така коментираш како било во Германија а они којзнае од кога не живеат во Македонија и го коментираат истото
...


@Zabegan „Не велам дека во Германија е СЕ ОК, дека е беспрекорно, но во МКД е „катастрофа„...!

Значи и во Германија не чине и во Македонија не чине и секаде не чине... СИТЕ не чинат и се катастрофа!!!
А чим и германците неможат да ти угодат нема спас за тебе! Nuts

@Ehrlich (германец)
Обратно да не е!?!? ... ако СЕ е катастрофа и е тооолку мачно, тееешко, катастрофааално, економија јок кај нас.... незнам како издржуваш таму, ОДМА правец каде што СЕ е беспрекорно, сонце грее 24ч,  плата најмалце 5000е ...
ПС земи го и FoSsil со тебе он kako мултиталенат сакал да праве возови, турбини, авиони, камиони...и да зима плата најмалце 10 000е... еве како на пример оди у овие „беспрекорни економски тигри„ ЕУ-земји  Бугарија, Грција, Румунија...

ИДЕ ДУНАААВ и да ПОГИНЕШ колку можиш да се спасеш!!
Crazy Big%20smile

Edited by Robbi-MKD - 10-Nov-2016 at 18:30
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 894
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 10-Nov-2016 at 20:24
Originally posted by Robbi-MKDOriginally posted by zabegan

ти викаат како така коментираш како било во Германија а они којзнае од кога не живеат во Македонија и го коментираат истото
...

@Zabegan „Не велам дека во Германија е СЕ ОК, дека е беспрекорно, но во МКД е „катастрофа„...!Значи и во Германија не чине и во Македонија не чине и секаде не чине... СИТЕ не чинат и се катастрофа!!!А чим и германците неможат да ти угодат нема спас за тебе! Nuts@Ehrlich (германец)Обратно да не е!?!? ... ако СЕ е катастрофа и е тооолку мачно, тееешко, катастрофааално, економија јок кај нас.... незнам како издржуваш таму, ОДМА правец каде што СЕ е беспрекорно, сонце грее 24ч,  плата најмалце 5000е ... ПС земи го и FoSsil со тебе он kako мултиталенат сакал да праве возови, турбини, авиони, камиони...и да зима плата најмалце 10 000е... еве како на пример оди у овие „беспрекорни економски тигри„ ЕУ-земји  Бугарија, Грција, Румунија...ИДЕ ДУНАААВ и да ПОГИНЕШ колку можиш да се спасеш!!Crazy Big%20smile


Ако мислеше дека си ме навредил со коментаров, се лажеш. Јас сум доволно способен за да се пробијам сам и сам сум одлучил да останам во државата (ја имам водено дебатата многу пати), работам на подобрување на состојбите, водам проекти поврзани со Википедија за промоција на Македонија, си ја сакам земјата и ТОКМУ поради сето ова, ми дава целосно право да коментирам, критикувам и да ги терам МОИТЕ власти да работат како што треба.

За твоја информација (и на погорните членови) имам и живеено и работено во Германија и точно знам каква е земјата, знаеш има луѓе кои не гледаат само вести, не ги интересира политика, ја сакаат земјата, работат и живеат во Македонија, шетаат низ светот, а воедно види мајката сакаат и да ги подобрат работите преку искажана критика.

Терајте си го животот во странство и остајте не да си тераме живот тука.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 11-Nov-2016 at 00:16
ти им викаш дека не ти е гајле за Германија, они си тераат ко расипана плоча... мислите дека некако може да манипулирате дискусија, ама сами не сфаќате дека пишувате глупости... не знам со кој памет пишувате „не коментирајте за Германија“ кога сами си ја воведувате германија во дискусија и пишувате „не коментирај за некоја земја ако не живееш таму“ и коментирате за Македонија...

па после зошто куртони коментари? епа затоа што никој од нас не дојде да ви искоментира за некоја дупка во Германија... си го коментираме тоа што го доживуваме секој ден и коментираме на тема и поради некои чудни причини тоа ви смета и веднаш кога ќе видите коментар рипате ко мајмуни на него... па сега види кој поставува клизачи и спинови тука?

отворете си свој форум па таму зборете си колку ни е прекрасно на сите нас тука, не ни го тупете секој ден... порано се правеа неверојатни чистки на куртон коментари, сега се ви е дозволено и пак се ви смета и отворате лични расправии кон членови што воопшто нејќат ни да се замараат да се расправаат со вас

Edited by zabegan - 11-Nov-2016 at 01:01
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
avijacijamk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2013
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote avijacijamk Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 11-Nov-2016 at 02:43
Originally posted by zabegan

ти им викаш дека не ти е гајле за Германија, они си тераат ко расипана плоча... мислите дека некако може да манипулирате дискусија, ама сами не сфаќате дека пишувате глупости... не знам со кој памет пишувате „не коментирајте за Германија“ кога сами си ја воведувате германија во дискусија и пишувате „не коментирај за некоја земја ако не живееш таму“ и коментирате за Македонија...

па после зошто куртони коментари? епа затоа што никој од нас не дојде да ви искоментира за некоја дупка во Германија... си го коментираме тоа што го доживуваме секој ден и коментираме на тема и поради некои чудни причини тоа ви смета и веднаш кога ќе видите коментар рипате ко мајмуни на него... па сега види кој поставува клизачи и спинови тука?

отворете си свој форум па таму зборете си колку ни е прекрасно на сите нас тука, не ни го тупете секој ден... порано се правеа неверојатни чистки на куртон коментари, сега се ви е дозволено и пак се ви смета и отворате лични расправии кон членови што воопшто нејќат ни да се замараат да се расправаат со вас

Коментарите отсликуваат до кое ниво луѓето кај нас ги резонираат работите. Несакам некој да го деградирам но реално е така.Ние сме шубе нација со релативно селски стандарди и погледи така потребни се години за нештата да се сменат
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 11-Nov-2016 at 11:33
Originally posted by zabegan

отворете си свој форум па таму зборете си колку ни е прекрасно на сите нас тука, не ни го тупете секој ден... порано се правеа неверојатни чистки на куртон коментари, сега се ви е дозволено и пак се ви смета и отворате лични расправии кон членови што воопшто нејќат ни да се замараат да се расправаат со вас
А да си отвориш ти свој форум и да поставуваш правила? И да кенкаш како ништо нечини... Па да правиш "неверојатни чистки" на коментари каде некој нешто ќе пофали... Полна уста демократија, ама само каде што ни одговара, нели?
Back to Top
Robbi-MKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Oct-2008
Location: GER, Dortmund
Online Status: Offline
Posts: 100
  Quote Robbi-MKD Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 11-Nov-2016 at 15:04
Originally posted by zabegan

ти им викаш дека не ти е гајле за Германија, они си тераат ко расипана плоча... мислите дека некако може да манипулирате дискусија, ама сами не сфаќате дека пишувате глупости...

отворете си свој форум па таму зборете си колку ни е прекрасно на сите нас тука, не ни го тупете секој ден... порано се правеа неверојатни чистки на куртон коментари, сега се ви е дозволено и пак се ви смета и отворате лични расправии кон членови што воопшто нејќат ни да се замараат да се расправаат со вас


@Zabegan
Eve uste  ednas ke povtoram pa mozebi i ti ke svatis!
Sporedbata so Germanija, zemja vo koja momentalno ziveam i rabotam i gi znam dobro rabotite, go zimam samo za PRIMER za tvoite negativni - hejterski komentari sto gi davas na forumot za SE i seshto protiv Makedonija, za da uvidis deka ne e SE "loso" samo kaj nas vo Makedonija  t.e  deka svetot ne e taka kako sto ti si go zamishljavas!!! Nuts

A za nov forum mozish slobodno so nekoi drugi clenovi (si gi znaes koi ti se "srodnici") da si otvorite i da go krstite HEJTERSKI Forum pa da si se hejtate denje i noce kolku vi dusha saka! Big%20smile

@Ehrlich
Sega glumish kao, zrtveno jagne!?
Neznam kako dojde do konstatacijata deka nekoj sakal da te navrede!?

DA, ti rekov, se slagam 101% so tebe deka treba da se teraat vlastite da si ja brkaat rabotata kako sto treba, ne sme tuka samo nie isklucok nasekade treba da bide taka, samo me nervira koga ocigledno namesto kontruktivna kritika se politizira sekoja tema, od zamene nerazbirlivi pricini koga, so toa samo se pravish smeshen i neseriozen kolku i da sakash da se "pravdash" deka si nevin!!!
Daleku od toa deka SE e OK kaj nas vo Makedonija, ama i daleku od toa deka SE e taka CRNO kako sto sakate da gi pretstavite neshtata!!! Pozdrav


Edited by Robbi-MKD - 11-Nov-2016 at 17:29
Не си глуп кога нешто незнаеш, туку кога се правиш дека знаеш сe´!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 10-Feb-2017 at 11:18
За сè има вторпат
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 11-May-2018 at 12:42
Ауу снег ќе падне (Град Скопје фб)


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1369
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 20-Sep-2018 at 16:48ова павер партерот околу Мериот и Магос сега е толку грда појава да мислам треба самите тие ко амерички хотел и грчка банка (а утре донив и грчкиот хотел на кондоминас - не разбрав дали го шитнал) да интервенираат и го поплочат овој коридор со плочи наместо павер коцки кои дамберет набабруваат него павер плочки бидејќи се и поситни однив, логично би било ако тампонадата е добро натапкана ем дренажа да има некаква и не би се случувало да сред Центар има таков келепурлук ко сега, дури и во Шутка не се толку креативни да на толку фрлени пари на онакви згради ја утнат кај тротоарот!

тука проблем во однос архи-визурата е и ова кафе тераса на Мериот, а што мислам не смее таму така да е послана, евентуално два цик цак реда со маси за да бидат и позбиени да одат околу хотелот, вака жив резил за еден хотел од таков калибар! и ајде што пешачкиот коридор е затворен туку ако сето тоа изгледа заедно со плочникот мешу двете згради е навистина касапана, незнам дали Градот во ова инвестирал, но нека им ги врата парите по итно чија и да е инвестицијата!


Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 894
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 06-May-2019 at 19:17
Немам налетано на некоја вест во портал/медиум, но веќе неколку месеци се изведуваат градежни работи на тротоарите на булеварот ВМРО покрај Градски Ѕид, кај што е Тинексот и НЛБ банка.

Тротоарите се веќе во завршна фаза, со што ќе се добие нов тротоар, велосипедска патека и средишна патека за канделабри, барем од ова што може да се забележи. Воедно, ќе има и столпчиња, со што ќе се добие простор без коли
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 06-May-2019 at 19:30
Да, се прави веќе баги време тоа. Одлично е со патеката за велосипеди и тргањето на колите. Ама очајно долго време го прават.

Знам крај на февруари беше цел тротоар ископан и повеќе од месец си седеше така 'ршум целиот. Мислам дека од почетокот на април почнаа нешто да работат ама ете не знам да кажам дали веќе го завршија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 07-May-2019 at 07:10


Од фејсбук, 29 април 2019.

За сè има вторпат
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 07-May-2019 at 09:42
Ваљда до денес го завршија, оти нели, папата
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 04-Oct-2019 at 08:43
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4900
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 22-Oct-2019 at 16:17
СЕ РЕКОНСТРУИРА ТРОТОАРОТ ПРЕД ПОШТА ВО ЦЕНТАР

Екипи на ЈП „Улици и патишта“ деновиве го реконструираат тротоарот пред пошта во Центар. На овој потег, вело патеката 🚴‍♀️ ќе биде целосно санирана, со отстранување на оштетените бетонски делови и поставување асфалт, а ќе бидат реконструирани и оштетените делови од пешачката патека🚶‍♂️. Овој простор дополнително ќе биде уреден со зеленило. Мината година на оваа локација, Град Скопје засади 16 висококвалитетни садници од видот јавор

https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4900
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 30-Jan-2020 at 15:15
ЗАПОЧНА ИЗВЕДБАТА НА НОВИОТ ТРОТОАР НА УЛИЦАТА СКУПИ
Екипите на Град Скопје денеска почнаа со изведба на нов тротоар на јужната страна на улицата Скупи, на потегот од бензинската пумпа на „Макоил“, па се до крстосницата со улицата 10 која води кон Бардовци. Новиот тротоар ќе биде долг 500 метри, широк два метра и покриен со асфалт на површина од вкупно 1.000 квадратни метри

За жал, на оваа локација никој не предвидел изградба на тротоар, а сите знаеме колку беше небезбедно движењето на пешаците. Нашата цел е на пешаците кои го користат овој потег да им обезбедиме непречено и безбедно движење. Сведоци сте дека Градот Скопје константно работи на ослободување и на создавање нови пешачки простори се со цел да имаме побезбедни пешачки површини за сите наши граѓани – рече портпаролот на Град Скопје, Ваљон Салиху, на почетокот на изградбата на новиот тротоар.

На изградба на новиот тротоар ќе работат екипите на ЈП „Улици и патишта“. Градежните работи се очекува да завршат за околу еден месец, во зависност од временските услови

https://www.facebook.com/CityofSkopje/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 30-Jan-2020 at 17:47
А велосипедска патека ќе има ли? (реторичко прашање, знам дека веројатно ќе нема)
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 78910>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.