build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Музејски комплекс „Македонска Борба“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 50>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [12.00%]
3 [6.00%]
13 [26.00%]
3 [6.00%]
5 [10.00%]
4 [8.00%]
2 [4.00%]
4 [8.00%]
1 [2.00%]
9 [18.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 50   Average: 5.86

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Музејски комплекс „Македонска Борба“
    Posted: 30-Sep-2007 at 03:04
Hej dali ke mozhete da mi kazhete poveke za toj muzej sto se gradi, neli se vikase 'Macedonian struggle' taka nesto? Za Makedoncite od Egejska Makedonija?

Edited by Cloverstack - 02-Nov-2008 at 20:35
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Sep-2007 at 03:19
Originally posted by dejan

Hej dali ke mozhete da mi kazhete poveke za toj muzej sto se gradi, neli se vikase 'Macedonian struggle' taka nesto? Za Makedoncite od Egejska Makedonija?


Ne e za Makedoncite od Egejska Makedonija. Jas kolku sto znam treba da e muzej na VMRO i muzej na zrtvite na komunizmot.

Na DPMNE-evcite taka im odi racunicata:

VMRO + zrtvi na komunizmot = Makedonska borba...


Tuka aj da ne vleguvam vo politika, bitno muzejot ne se gradi.

 Imase oglas i imaat izbrano proekt, ama seto toa se turka krajno skrieno Angry
Imase reakcii deka proektot e los i deka e namesten slicno kako za majka tereza... Ama ne mozam da ti potvrdam zasto nemam poim kako izgleda (blagodarenie na transparentnosta na nasive despoti)

Lokacijata e premnogu bitna (pomegu kameni most i stariot teatar) za da nasadat tamu nekoja mizerija, ama sansite za toa se golemi za zal.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Sep-2007 at 03:23
Aaa ok...poshto od damna vidov na taa mapa sto ti ja napravi (ili djurob da ne bese) od centarot na Skopje i se sto se pravi ili ke pocne...treba da e muzej za celta istorija od toj vek na VMRO pa do 1945, ne samo za toj period.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Sep-2007 at 03:40
Kojznae sto ke bide Dejane. Se se pravi vo tajnost... Kako da si gradat na privaten imot so svoi pari...
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Sep-2007 at 03:50
Bash. Chim e vo tajnostDead ke se znae koga ke bide gotovo:\
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Dec-2007 at 21:41
Еве ископав еден од проектите за Музејот на ВМРО. На РАДО дизајн (овие што победија за Соравиа). Колку што знам ова не е победничкиот.

1


2


3


4

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Dec-2007 at 22:14


И добро е што не е победничкиот Shocked
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Dec-2007 at 01:19
Трета награда

1


2


3


4

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Dec-2007 at 01:36
Bozhe koj gi odbra ovie??
Inace mislam muzejot trebase da bide i za Makedoncite od egejska Makedonija.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Dec-2007 at 01:36
3-тиов проект со ништо не ми дава на знаење дека станува збор за музеј на жртви на комунизам ... Повеќе на музеј на современа уметност ако мене ме прашувате. Навистина ја утнал работата архитектот.

а второнаградениот ми е симпатичен, иако не му е местото во таа околина. Како и да е, фала pbanks Applause
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Dec-2007 at 01:43
Само се плашам дека овие два проекта ќе ни изгледаат како премија кога конечно ќе го видиме победничкиот кој што ми мириса дека е Вангел Божиновски школа. Слушнав дека прсти имал замешано Паско Кузман инаку победник официјално е некој Зоран Јордановски. Исто така начув дека имало некакво злато на фасадата Roll%20eyes.

BTW Ла Линеа првиот постиран проект не е второнаграден туку само учесник. Второнаградението е на Бакалчев/Хаџи Пуља


Edited by pbanks - 30-Dec-2007 at 01:44
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 01-Jan-2008 at 16:32
Originally posted by pbanks

Еве ископав еден од проектите за Музејот на ВМРО. На РАДО дизајн (овие што победија за Соравиа). Колку што знам ова не е победничкиот.

1


2


3


4Мене овај супер ми изгелда но мислам е малк голем за тоа место, изгледа може да го блокира погледот кон Мостот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 01-Jan-2008 at 16:49


Мене не ми е јасно како ваков тип на објект би се вклопил со мостот, со театарот... Не знам како изгледа победничкиот проект, ама бидејќи има тенденција од мал ринг да се направи турлитава, се плашам дека нема ништо подобро да се вклопува.
Back to Top
Ганчо View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Jan-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ганчо Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 02-Jan-2008 at 19:49
Поздрав до сите од мене како нов член на форумов. Го читуцкам некое време и еве конечно се регистирав

Овие рендери од ВМРО на Радо ги имав гледано на еден сајт на некоја наша дизајнерска група. Е сеа не ми текнува како се викаа, а линкот го загубив :( па ако може некој да ја пише адресата. Имаше еден куп добри ствари таму, па сакам пак да ги зирнам.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 02-Jan-2008 at 20:08


Здраво Ганчо Cheers

сајтот кој го бараш е www.rado.com.mk

Мислам дека сите интересни работи додуше ги постиравме од таму. Погледни ги нишките Разни помали проекти и Палата Читкушеви таму има повеќе проекти од нив.


Edited by pbanks - 02-Jan-2008 at 20:09
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 02-Jan-2008 at 20:09
Добредојде ГанчоCheers


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 22-Mar-2008 at 00:16
Еве уште неколку идејни решенија за музејот. Победничкото останува мистерија Ohno

1

2

3

4

5

6

7

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 22-Mar-2008 at 02:37
Tie se dobri
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 22-Mar-2008 at 17:37
I mine mi se svigaat.  6 ta (ЕДИТ. Мислев за 5 та слика) mi lici kako Federation square tuka vo Melbourne.

Edited by shyes - 10-Jun-2008 at 10:21
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 22-Mar-2008 at 18:20
Previous Мене ми личи како бр.5 да е плагијат на ова
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.