build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата Читкушеви - Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Палата Читкушеви - Центар
    Posted: 29-Dec-2007 at 22:00
Оваа зграда веќе се гради и имаме слики од градилиште така да дефинитивно добива своја нишка. Инаку името кое неофицијално си го сковавме ние на основа на зградата која постоела порано на таа локација е и официјалното име на проектот. Палата Читкушеви значи. Проектот е на РАДО дизајн. Освен постоечкиот рендер кој го имавме веќе ископав уште неколку.

1


2


3


4

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Dec-2007 at 22:22
А знаеш која е финална верзија? Еднобојната или двобојната?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Dec-2007 at 22:31
Originally posted by Cloverstack

А знаеш која е финална верзија? Еднобојната или двобојната?


сите фотки се на куп не пишува кој е финален. Уствари се е флеш, се шинав од рипување преку фотошоп Wallbash
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 30-Dec-2007 at 01:30
Воопшто не ја сакам зградава, многу ладна, многу метал
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 30-Dec-2007 at 02:28
јас генерално обожавам згради „на ќоше“Smile....конкретно оваа ептен ми се допаѓа, а запазен е и еден стар тип на архитектура. Иначе доста ме потсеќа на Гема 2 на партизанска, а и покривот им е идентичен со „стаклената церада„ во средина.

Едно прашање само.....над главниот влез на првите две слики стои City Bank....дали има нешто врска тоа со американската банка или пак е ставено само онака на рендерот...?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Dec-2007 at 02:35
Originally posted by kire85

јас генерално обожавам згради „на ќоше“Smile....конкретно оваа ептен ми се допаѓа, а запазен е и еден стар тип на архитектура. Иначе доста ме потсеќа на Гема 2 на партизанска, а и покривот им е идентичен со „стаклената церада„ во средина.

Едно прашање само.....над главниот влез на првите две слики стои City Bank....дали има нешто врска тоа со американската банка или пак е ставено само онака на рендерот...?


само онака е поставено. И јас ги поштувам зградите на ќош , затоа секогаш има давам повеќе значење макар и не биле некои топ проекти како ете Гема II два што ја спомна.

Конкретно за оваа немам некое којзнае колку добро мислење но немам ни лошо. Малку ми е накитена на рендерот и се надевам дека изведбата ќе изгледа поедноставно. Слично како и Ла Линеа незнам како ќе се вклопат оние "металик" делови но се надевам дека се работи за некоја глупост на рендерот. Исто така се надевам дека ќе одат со еднобојната варијанта.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Dec-2007 at 02:48
Previous

да и јас сум за еднобојната варијанта....премногу детаљи има зградава за да ја зашлапаат уште со поише бои....у едноставноста е убавината.Smile
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 30-Dec-2007 at 03:37
И јас сум повеќе за еднобојната немсесто двобојната во тој пример. Не би било лошо ако а двобојна но во редерот мислам кафеаватга боја опваќа многу место. Не би било лошо ако ивицата на зградата кон раскрсницата е малку обоена ако се работи за двобоја фасада. 
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Dec-2007 at 20:42
Едно прашање, каде е локацијата на зградава?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 30-Dec-2007 at 20:44
Originally posted by UrbanFreak

Едно прашање, каде е локацијата на зградава?


Број 10


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 30-Dec-2007 at 20:50
Еве до каде се стигнати
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 30-Dec-2007 at 20:54
А гледам познат ми е од некаде објектов. Супер, убав проект и уште поубава локација.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-May-2008 at 18:31
Зградава заглави. Некој судски спор како што разбрав OhnoBack to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-May-2008 at 18:46
Да и јас тоа приметив. Сликава ваљда не е од вебкамера?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-May-2008 at 19:09
Originally posted by La Linea

Да и јас тоа приметив. Сликава ваљда не е од вебкамера?


Је
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 12-May-2008 at 20:22
Може ли нешто во Македонија да помине нормално, без одолговлекување и компликации?

Wallbash
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-May-2008 at 00:16
Абе со ова вебкамерава може и СП во ѓорче да го сликаме!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 12-Aug-2008 at 15:26
Повторно чисто за евиденција. Објектов виси вака едно година дена веќе Ohno


Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 01-Nov-2008 at 14:49
Тука овие денови има луѓе на терен кои работат на покривот. Дали ова значи дека инвеститорот го надминал проблемот и пордолжува со градба?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Dec-2008 at 14:08


Во прилог на ова денеска бев сведок на истовар на прозорци за објектов. И воопшто секој ден гледам луѓе како се шуњаат на градилиштето иако немаат некои посебни активности.
Edited by pbanks - 17-Dec-2008 at 14:09
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.