build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата Читкушеви - Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 17-Dec-2008 at 23:25
Originally posted by pbanks

... Инаку името кое неофицијално си го сковавме ние на основа на зградата која постоела порано на таа локација е и официјалното име на проектот. Палата Читкушеви ...


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 17-Dec-2008 at 23:31
Хах, никогаш не сум ја заприметил на таа слика.... Еве една од блискуА еве го и оригиналниот проект (1931 год.)
Edited by pbanks - 17-Dec-2008 at 23:33
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Dec-2008 at 09:16
Браво, успеале да го зачуват проектот, или е останат во архив!

Мислам дека продавницата од левата страна беше првата продавница за дечји играчки во Скопје.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Dec-2008 at 09:43
Originally posted by Vladimir P

Браво, успеале да го зачуват проектот, или е останат во архив!

Мислам дека продавницата од левата страна беше првата продавница за дечји играчки во Скопје.


build сме или кои сме, мора да го има еве и во нашиот архив Bow
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9102
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 23-Dec-2008 at 11:31
Ги монтирале прозорците од пред некоја слика. Овдека дефинитивно се работи инкогнито.


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3916
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 15-Feb-2009 at 16:40
nesto cudno sto se slucuva gore
ne sum siguren ili kamerata e rasipana ili izgledaa od sonceto vaka, ili pravat nesto
 
luge sto mislite vie?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7514
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 15-Feb-2009 at 23:45
дефинитивно не е до сонцето, мене ми личи ко бакар да ставаат Stern%20Smile
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3916
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 16-Feb-2009 at 08:11
da gledav sega, mislam deka bakar e
ne e od sonceto (8.oo nema mnogu sonce)
Back to Top
Eden Decko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 03-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Eden Decko Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 09-Apr-2009 at 21:09
Старата зграда што постоела, изгледа илијадници пати поубаво од ова што го прават. Кај се роди Мансард кај се запусти. Уште кога ќе видам француски прозор и ми се темни пред очиве. Дај ако не да го прекопираме Париз или да градиме ако не бурмански пагоди. До кога бе со вакви поткровја. Зар нашата автентична архитектура нема елементи кои можат да се транформираат во нешто Постмодерно. Старата зграда има некоја нежна архитектонска пластика, а ова што го прават личи на спој на Француска Ренесансна Архитектура со Урабана мафија. Не ова не само што не е убав објект, туку е грозен. Правен е во погрешно време, во погрешен стил. Во архитектурата секогаш треба да те води прогресивна мисла, а не да се враќаш кон минатото. Да се враќале кон минатото сите архитекти архитектонските стилови би застанале засекогаш.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 10-Apr-2009 at 17:04
Originally posted by pbanks

Оваа зграда веќе се гради и имаме слики од градилиште така да дефинитивно добива своја нишка. Инаку името кое неофицијално си го сковавме ние на основа на зградата која постоела порано на таа локација е и официјалното име на проектот. Палата Читкушеви значи. Проектот е на РАДО дизајн. Освен постоечкиот рендер кој го имавме веќе ископав уште неколку.

1

Преубаво, дали тоа ке бидат станови,или комерциални простори?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3916
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 16-May-2009 at 18:19
skopjani sto se sluci so zgradata??
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 16-May-2009 at 19:57
use niso ne se desava osven so imaat bakaren pokriv staeno...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3916
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 17-May-2009 at 11:03
Previousi prozorcite gore se montirani, znaci se rabotiCheers
 

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 23-Jul-2009 at 09:43
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 23-Jul-2009 at 13:44
Ја отегнава градбата до бесвест Ohno

(дефинитивно треба да проработи закон за рок за градба)
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Keeray View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Sep-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Keeray Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 12-Nov-2009 at 22:04
Dobro shto se sluchuva so gradbava ushte li stoi ovakva ? 
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 12-Nov-2009 at 22:27
Како тргнале да не работат и новиот закон ќе ја закачи
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 30-Jul-2012 at 17:37
Во краток муабет со чуварот, ми беше кажано дека газдата „едноставно нема пари“ за да продолжи со фасадирање на објектот. Се надевам државата на некој начин ќе интервенира (иако сум свесен дека не и' е тоа работа, особено не додека не пројде рокот од законот), бидејќи се работи за ударна локација, а и онака е блиску до стиловите кои ги преферира сегашнава елита.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 30-Jul-2012 at 18:16
јас би рекол дека намирисал шанса друг да му ја плати фасадата,нормално штом во комшии се прави безпари,зошто не и кај него
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 426
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 01-Aug-2012 at 10:53
Originally posted by Eden Decko

Старата зграда што постоела, изгледа илијадници пати поубаво од ова што го прават. Кај се роди Мансард кај се запусти. Уште кога ќе видам француски прозор и ми се темни пред очиве. Дај ако не да го прекопираме Париз или да градиме ако не бурмански пагоди. До кога бе со вакви поткровја. Зар нашата автентична архитектура нема елементи кои можат да се транформираат во нешто Постмодерно. Старата зграда има некоја нежна архитектонска пластика, а ова што го прават личи на спој на Француска Ренесансна Архитектура со Урабана мафија. Не ова не само што не е убав објект, туку е грозен. Правен е во погрешно време, во погрешен стил. Во архитектурата секогаш треба да те води прогресивна мисла, а не да се враќаш кон минатото. Да се враќале кон минатото сите архитекти архитектонските стилови би застанале засекогаш.
Prijatel se raboti za profit, ako sakas da imas najmnogu prostor na podkrovje i da lici na sesto za da go prodades najdobro ova e resenieto. I toa e toa, ostanatoto e romantizam i renesansa... Ohno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.402 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.