build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Кичевски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кичевски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Кичевски сообраќај (општо)
    Posted: 23-Jul-2011 at 13:56
Opstina Kicevo inavestirase mnogu vo infrastrukturata!Ne pamtam vakva renesansa na ulicite  vo ovaa opstina(gjoko kazi ako gresam)
Pred edna godina nemase nikakvi aktivnosti, ama vo poslednite meseci turbo odi rabotata

:::Se podgotvuva asvaltiranje na kejot, Mostot i dvata ulici sto vodat kon kejot::::::::


::::::::Pred 2 meseci bese tamponirana a vo poslednoto vreme asvaltirana:::::::
Veteno bese deka kje go ureduvaat prostorot so behatonski plocki(proektot e zapocnat) (treba da e so zolto no zoltot ne se gleda)

Ova ulica se planira da se asvaltira a postoeckata ulica da se renovira celosno(kolku sto znam opstinata zemala kredit)(so zolto)

:::::::Pesacka zona napravena so behatonski ploski::::::::::

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 23-Jul-2011 at 14:31

::::::::Obnoveni trotuarite ili pak starite gi ureduvale podobro(posto falea plocki ili bea vo ponisko nivo od sto treba)

:::::::::::Ureduvanje na prostoriite na stanbenite zgradi::::::::


:::::Zatvoranje na otvoreniot kanal i prosiruvanje na ulicata Boris Kidric::::::::
Ovde se gleda zatvoreniot kanal a vo toa mesto kje bide prosiruvaniot del i kje ima trotuar:::::::::::Postavuvanje na kanalizacija a potoa kje se izgradi trotuar:::


Ulicata sto e so crno markirana se planira da se  rekonstruira celosno, a e vo katastrofalna sostojba!(Za zal nemam sliki)
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Jul-2011 at 15:38
отприлика се асфалтирани улици колку сите предходни градоначалници заедно,во поодалечените населби исто така се асфалтира многу,а каде се тесни уличките тоа се прави со бекатон плочки,а и се спрема за асфалтирање и патот што води до манастирот Св.Ѓорѓија до село Кнежино
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Jul-2011 at 15:41
Previous Da, istotaka i tesnata ulica sto vodi kon krushino se prosiruva i kje dobiva nov asvalt!

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 11-Sep-2011 at 19:29
денес свечено се пушти во употреба локалниот пат Кичево-Крушино каде е спортско-рекреативниот комплекс`Крушино` а воедно по тој пат се оди до манастирот Св.Ѓорѓија во с.Кнежино и мотелот `Куќа на уматеноста`Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 11-Sep-2011 at 20:07
Ja prosirile i ja renovirale celosno za 250 iljadi evra!!Thumbs%20UpSo kredit se razbira ili nekoj fond
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 11-Sep-2011 at 22:09
Сум бил во Крушино кога бев во средно ,тогаш беше супер уредено ,не знам дали е нешто чепнато од игралиштата последниве 10 години или не? А патот и тогаш не беше лош.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-Sep-2011 at 23:14
мотелот заедно со игралиштата ги доби Министерството за одбрана?????????ќе било тренинг камп за специјаци,а порано сопственик беше ЕЛЕМ,ама поради долгогодишно лошо работење паднаа во долгови.имаше неколку обиди за криминална приватизација(мотелот заедно со големо фудбалско игралиште,кошаркарско,тениско со рефлектори,атлетска стаза,сето тоа после реновирање од 1.5 милиони марки одма се понуди на продажба за 149.000 марки???????)
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Sep-2011 at 15:38
на празникот на Кичево свечено се пуштија во употреба и новиот мост на р.Сушица и десната страна од улицата покрај реката во населба Чифлик.Овој дел од Кичево досега беше најзапоставен без скоро никаква инфраструктура,а сега е скоро комплетна


Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 13-Sep-2011 at 16:46
Sigurno nekoj se prasal kako izgledalo ovaa ulica?? Povelete sliki kade moze da se vide kako bese ulicata pred 2-3 godini

Gjoko fala za predhotnite fotki
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 14-Sep-2011 at 16:39
деновиве конечно се реши 50 гидишен проблем во Кичево каде пред `Народна одбрана` постоеше широк канал каде течеше реката Ивани Дол,па поради нечие `високоинтелегентно` решение една од главните улици во Кичево-Борис Кидрич одеше како слалом патека.сега коритото се покри со армиран бетон со места за подоцнежно чистење,на тоа место има тротоар кој е навлезен во дворнот на одбраната,пресечен е еден од постарите помошни објекти(гаража),проширена улицата и сега се оди направо.исто е затворен каналот на улицата пред `социјално` каде е изведена атмосферска канализација и наместо отворен канал има сега тротоарсликано е со мобилен
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Sep-2011 at 23:01
Нова нишка  Cheers

MyMacedonia и gjoko, ако не се лажам имате постирано уште по нешто на тема - сообраќајот во Кичево. Ако се сеќавате што и каде, ве молам посочете ги поточно тие постови да ги префрлиме и нив.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-Sep-2011 at 12:05
Fala clo za novata niska Da ima golem broj postirani projekti pod gradska infrastruktura, bi bilo dobro ako mozes da gi prefrles
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 19-Sep-2011 at 20:06
Пред 2 месеци беа завршени со поплочување со бекатон плочки пристапните улици на старите `војни згради` и пред најисточната зграда во блокот згради `ламели`.Интересно во Кичево најмалку 50% од реконструираните улици се се поплочени со бекатон,дали заради немање на комплетна подземна инфраструктура,тесни приоди за машини за асфалтирање или е нешто трето во прашање.Изведени се многу вакви улици,па повремено ќе постирам и други слики како што ќе ги сликам,а ќе се погрижам да ја прикажам целосната слика на новоизгрдаени улици во Кичево доколку наидам на разбирање на општинските служби

сликано со мобилен
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Sep-2011 at 06:26
Toa e projekt na Opstinata za ureduvanje na dvorovite pred stanbednite zgradi!
Admins, ovde ima uste proekti od opstinata
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=666&PN=15
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 26-Feb-2012 at 21:49
малку со закаснување ќе прикажам дел од улиците асфалтирани во есенската акцијаза асфалтирање на улици во Кичево

ова е делот кај кичевската касарна што народно се вика`кај бугарите` бидејќи на оваа ширина во 90-тите бугарите продаваа се и сештоова е населбата `Ивани Дол` и овие улици се асфалтирани,а дали има и некои други во околината незнам,се брзав и неуспеав да сликам


овие мали улички се поплочија со бекатон коцки и тоа после тргањето на оградите на граѓаните кои со години неоставаа простор да помине асфалтерка.сега барем на коцки газата оваа улица `Партизански одреди` во населба Рашански Пат(викано `Мексико) по кажување на мои пријатели е асфалтирана до крај(точно незнам до каде) и засега немам слика
Back to Top
AlexTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04-Feb-2009
Location: Македонија
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AlexTheGreat Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 25-Mar-2012 at 00:29
Во Кичево пред се треба Булеварот Ослободување да се среди затоа што цел е во дупки и крпеници, потоа Рудничка, како и Борис Кидрич и 11 Септември. Исто треба да се реши најдобро е со кружен раскрсницата кај полицијата и таа кај Гимназијата осносно кај Пуцко Петрол.
Треба да се напомене дека на Булевар Ослободување може да се стесни тревникот како би се добило поголем простор за булеварот со што колите наместо да паркираат право ќе паркираат косо со што се добива на повеќе паркинг места.
Исто има и еден ужасен дел од кај млинот до Копачка едната страна мора да се среди.

Сите кои ги спомнав се најфрекфентните места и улици во градот, затоа е пожелно што поскоро да се средат.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 25-Mar-2012 at 00:57
на булеварот веќе е поставена табла за `проект реконструкција на водоводна мрежа` и кога правев муабет со претс.на советот ми рече дека ќе се стеснува и зеленилото,но прво водоводот.има некои најави и за кружен кај~Пуцко~ и раскрсница нова пред ПС Кичево.

Исто има табла за `проект за поставување на водоводна мрежа на ул.Борис Кидрич`,бидејќи овде нема магострална цевка,уличината земаат вода дур од булевар.

маршал Тито комплет ќе се реконструира,нови подземни инсталации,канализација,нов коловоз,нови тротоари,само е прашање дали ќе се сечат липите или не.ќе се оди од мостот кај болницата па до `Арабела`.

наводно се очекува пролетва све ова да започне да се гради
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 25-Mar-2012 at 11:03
На Булеварот Ослободуванње и треба сосем нов лик. Нови тротуари, нов асвалт, повеќе зеленило, нова урбана опрема. За стеснување на тревникот воопшто не се согласувам, тоа нешто убаво што го има тој булевар. Неколку фонтани и да се уредува тревникот па ќе видите што е бонбона Не сум баш сигурен дали воопшто има место кај пуцко петрол за кружен тек. Слики од главниот булевар

Edited by my Macedonia - 25-Mar-2012 at 11:18
Back to Top
AlexTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04-Feb-2009
Location: Македонија
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AlexTheGreat Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 25-Mar-2012 at 11:10
Originally posted by gjoko

на булеварот веќе е поставена табла за `проект реконструкција на водоводна мрежа` и кога правев муабет со претс.на советот ми рече дека ќе се стеснува и зеленилото,но прво водоводот.има некои најави и за кружен кај~Пуцко~ и раскрсница нова пред ПС Кичево.

Исто има табла за `проект за поставување на водоводна мрежа на ул.Борис Кидрич`,бидејќи овде нема магострална цевка,уличината земаат вода дур од булевар.

маршал Тито комплет ќе се реконструира,нови подземни инсталации,канализација,нов коловоз,нови тротоари,само е прашање дали ќе се сечат липите или не.ќе се оди од мостот кај болницата па до `Арабела`.

наводно се очекува пролетва све ова да започне да се гради


Маршал Тито сега е Александар Македонски

Originally posted by my Macedonia

На Булеварот Ослободуванње и треба сосем нов лик. Нови тротуари, нов асвалт, повеќе зеленило, нова урбана опрема. За стеснување на тревникот воопшто не се согласувам, тоа нешто убаво што го има тој булевар. Неколку фонтани и да се уредува тревникот па ќе видите што е бонбона Не сум ваш сигурен дали воопшто има место кај пуцко петров за кружен тек. Слики од главниот булевар


Има место кај Пуцко за кружен затоа што просторот е поголем од оној кај општината каде што е поставен кружен одамна.
Зеленилото на плоштадот во овој момент служи за да можат на лето да лежат еден куп кучиња скитници, а на булеварот под итно е потребно проширување на лентите, а стеснувањето на зеленилото, осносно тревникот е единствени решение. Треба да гледаме што е потребно за градот а не дали е поубаво 3 метри широк тревник или еден метар ширина на тревник. Градот и онака е зелен

Edited by AlexTheGreat - 25-Mar-2012 at 11:16
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.137 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.