build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Музеј на Град Скопје / Стара Железничка станица
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Музеј на Град Скопје / Стара Железничка станица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>
Poll Question: Дали треба да се реконструира објекто
Poll Choice Votes Poll Statistics
48 [94.12%]
3 [5.88%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7249
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 31-Oct-2011 at 22:54
мене ми се допаѓа концептот, но не ми се допаѓа тоа што ја чепкале фасадата од западната страна која си е сосем читава
инаку, ако воопшто не сака никој да го чепка објектот, барем нека направат косина како што има на рендеров, да се среди рушевината малку, барем да нема елементи кои можат секој момент да се одронат, како и да не биде толку грда сликата, таман може да го обноват и столбот од кој е останата само арматурата... такви пополнувања, има на римскиот колосеум на пример
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 01-Nov-2011 at 12:39
Јас сум дал и претходно предлози ,столбовите што беа на оваа железничка станица го красеа овој објект исто така фасадата и тие горните шари на фасадата,потполно сметам дека тие столбови комплетно треба да се реконструираат,и треба старата фасада да се обнови ,а внатре како ке изгледа не е битно,овој објект беше еден од најубавите во тогашно време ,и треба и таков да си остане.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 25-Feb-2012 at 15:21

“Лимак“ купи уште една парцела кај Стара Железничка

“Лимак“%20купи%20уште%20една%20парцела%20кај%20Стара%20Железничка
Турската компанија “Лимак“ на денешната јавна лицитација купи уште една парцела кај Стара Железничка во Скопје. Во вторникот на јавното електронско наддавање во Министерството за транспорт и врски истата компанија ја купи првата парцела со површина од 32.000 метри квадратни од “Јужниот булевар“ за речиси 3.3 милиони евра. 

Компанијата “Лимак“, што ќе ја гради  подземната железничка на “Јужен Булевар“,  денеска на електронското јавно наддавање за отуѓување на градежно земјиште што е предвидено со Детален урбанистички план “Стара Железничка Станица“, на општина Центар, купи парцела со површина од 9.895 метри квадратни за цена од 30.675.000 денари.

Како што соопшти Министерството за транспорт и врски, компанијата треба да изгради објект со компатибилни класи на намени – времено сместување, мали комерцијални и деловни единици, големи трговски единици, деловни простории, државни институции и спорт и рекреација. 

“Лимак“ е должна во рок од 15 дена од денот на завршување на постапката за јавно наддавање да ги уплати средствата согласно постигнатата цена од наддавањето и да достави банкарска гаранција за навремено и квалитетно завршување на работите.

http://www.netpress.com.mk/mk/vest.asp?id=99450&kategorija=1
Back to Top
Faciste View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 27-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Faciste Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 28-Jun-2012 at 16:21
Да не поминал некој од тука во скоро време ?! Денес слушнав од вујко ми (кој има канцеларија од спротива) дека ја срушиле цела стара железничка дури и делот со саатот?!

Би било убаво некој да каже ако знае дали е тоа вистина ?!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 28-Jun-2012 at 20:49
Таман работа. Јас поминувам секој ден тука. Се сруши СЕ што се наоѓа меѓу "Стара железничка" и новата катна гаража која е во изградба. Затоа што ќе се добрадува истата.
Сега убаво се гледа местото на која стоеше пораката од Тито за Скопје и сеуште е празна, а нели кога ја тргнаа рекоа дека било привремено?
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 28-Jun-2012 at 20:56
Originally posted by Faciste

Да не поминал некој од тука во скоро време ?! Денес слушнав од вујко ми (кој има канцеларија од спротива) дека ја срушиле цела стара железничка дури и делот со саатот?!

Би било убаво некој да каже ако знае дали е тоа вистина ?!


Поминав пред некој ден. Не е точно дека е срушена целата, само нискиот дел лево од часовникот. Кога бев таму сеуште не беше срушен малиот објект во кој е сместена партијата „Титови Леви Сили“, но лично Угриновски ми кажа дека очекуваат да бидат срушени секој момент.

Од сиот потег, веројатно ќе рушат до делот каде почнува старата фасада на железничката, и ќе го остават последниот столб со сводот.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 30-Jun-2012 at 19:28
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 30-Jun-2012 at 19:29
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 01-Jul-2012 at 02:23
Денеска кога поминав видов дека тоа објектчето на „Титови леви сили“ е срушено.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 07-Jul-2012 at 22:02
1


2

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 10-Jul-2012 at 16:22
Има ли информации што ке се изгради тука ? или се работи са реконструкција?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 10-Jul-2012 at 21:37


За тоа како ќе изгледа објектот нема никаква информација, но мислам дека со сигурност можеме да исклучиме екстериер вистински верен на оригиналната зграда.

Од  други информации засега за жал единствено ова:

Турски „Лимак“ купи уште една парцела кај старата железничка станица

Уште една голема градежна парцела во центарот на Скопје отиде во рацете на турскиот холдинг „Лимак“. На денешната електронска аукција за 9.895 метри квадратни државно земјиште околу старата железничка станица [»мапа], Турците беа единствени заинтересирани и со едно наддавање станаа сопственици на парцелата за 3.100 денари за квадрат, односно вкупно половина милион евра.

Деталниот урбанистички план на ова место предвидува зграда која ќе биде доградба на Музејот на град Скопје, односно старата железничка станица. Предвидената намена на просторот е за културни институции, со максимална бруто површина на објектот од 25.959 метри квадратни, но 49% од неговата квадратура инвеститорот ќе може да ја намени за други содржини и дејности. Најголемата дозволена висина на зградата е 23 метри, односно приземје и пет ката. Рокот за прибавување на дозвола за градење е една година, а рокот за изградба на објектот е 6 години.

Лимак во вторникот за околу 3,3 милиони евра ја купи и соседната парцела со површина од 31.929 метри квадратни и должина од речиси еден километар, која се протега долж зацртаната подземна траса на Јужниот булевар.

 

  #          #


#
Објавено на 25.02.2012 во категорија Вести.

Тагови: Деловни, Комерцијални, Културни, Лимак, Скопје, Стара железничка станица, Тендери и лицитации

http://www.build.mk/?p=12731


Edited by Cloverstack - 10-Jul-2012 at 21:37
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-Jul-2012 at 10:34
Морам да кажам дека пропратните објекти, колку и да беа бесправно изградени, генерално добро се вклопуваа со нивната висина и изглед на железничката станица. Она што повеќе ме интересира дали ќе се води сметка со претстојните архитектонски решенија како ќе изгледа целокупниот простор околу музејот, т.е. дали ќе се има сенс новите објекти да бидат континуитет на архитектонска градба на сегашниот музеј. Ако направат рашомонијада од објекти, подобро ќе биде и сегашниот музеј да го срушат!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 13-Jul-2012 at 10:50
malce e licemerno posle tolku vreme ostaveno vo ruina da se bunime sto nekoj konecno se zafati da go sredi objektov koj e eden od najbitnite vo strogiot centar na skopje. e sega sto i kako ke se gradi ke vidime, pa posle ke dadam kritika. inaku mnogu mi smeta sto gi trgnaa bukvite na tito. koi sme nie da briseme del od istorija od licni ubeduvanja(frustracii). strashno. da vidime sto ke se sluci
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 13-Jul-2012 at 10:58

Пропратните објекти беа колку некој да добие ефтин простор во Центар, а кога се почна со изградба 1994-95 дури и се дрзнаа да го именуваат како обнова на стара Железничка.

Денес кога се оди со официјална обнова има начини тоа да се направи извонредно, но се плашам дека такви нешта кај нас не виреат па ќе добиеме пак некоја лоша реализација и уште по-брука намена.

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 13-Jul-2012 at 11:02
Originally posted by kenzo_fan

Пропратните објекти беа колку некој да добие ефтин простор во Центар, а кога се почна со изградба 1994-95 дури и се дрзнаа да го именуваат како обнова на стара Железничка.Што точно беше новоградба од таа обнова која ја споменуваш? Јас ја паметам галеријата на Остен (која прва отиде по ѓаволите со рушењето сега, тоа беше оној објект буквално залепен до јужен) како новоградба која се направи изгради некаде во 80те години.

Дали сите останати објекти беа новоградби?
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 13-Jul-2012 at 11:27
jas mislam deka ke se odi na rekonstrukcija na postoeckiot objekt (fasadata). ne veruvam deka toa ke bide avtenticno tuku nesto kako teatarot. inaku vaka kako sto bese bese horor film. mnogu arhitekti domasni i stranski reagiraa na toa. pogotovo tie kaficite i galeriite pozadi bea tolku losa slika da mislam deka sreka sto se nafatija. se nadevam nema da bide uste eden trgovski, na 2 ogromni trgovski do nego, niti pa katna garaza(nedaj boze) jas licno bi go napravil golem zatvoren prostor nalik zeleznicka stanica odkade ke bide pocetna stanica na zicarata koja odi do krstot. znaci nesto kako glavna zeleznicka(zicharna) stanica so propratni funkcii kako na sekoja druga zeleznicka vo evropa- restorani banki i licni sodrzini, no da se zacuva eden golem vnatresen hol koj ke dise.

http://static1.kleinezeitung.at/system/galleries_520x335/upload/0/6/2/2107442/westbahnhof_apa_210809_726.jpg

no za zal niti zicarata ke trgne od tuka niti pa veruvam deka nekoj ke misli poveke na estetika otkolku na licen profit
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 13-Jul-2012 at 12:15

Да појаснам, кога реков официјална обнова не мислев на нужна идентичност со оригиналот туку на волуменска обнова - објект кој ќе биде со габарит колку и оригиналот а во кој ќе е вклопен постоечкиот остаток т.е. Музејот. Всушност и не знам дали постои официјална најава за обнова, тоа го реков по инерција на база на некои предлог решенија што циркулираат на нет.     

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 13-Jul-2012 at 12:22
anketava e malce nesoodvetna. opciite se da, kako muzej i ne... a tie sto mislat deka treba da se rekonstruira, no ne kako muzej sto da kliknat??
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 13-Jul-2012 at 12:43
Originally posted by pbanks

Originally posted by kenzo_fan

Пропратните објекти беа колку некој да добие ефтин простор во Центар, а кога се почна со изградба 1994-95 дури и се дрзнаа да го именуваат како обнова на стара Железничка.Што точно беше новоградба од таа обнова која ја споменуваш? Јас ја паметам галеријата на Остен (која прва отиде по ѓаволите со рушењето сега, тоа беше оној објект буквално залепен до јужен) како новоградба која се направи изгради некаде во 80те години.

Дали сите останати објекти беа новоградби?

Под споменатата “обнова“ се мислеше на доградбата лево од влезот на Музејот, ваљда последно таму беа Титови леви сили, јас го знам како место каде беше кафичот Спутник и некои канцеларии горе, мислам на Синтезис фестивалот/фондацијата за дигитално наследство или така нешто. За остатокот од објектите не можам да се сетам кои беа...има(ше) еден комплекс кафичи и дуќанчиња меѓу паркингот (бивша Меѓународна автобуска) и вагоните што (беш)е постара градба од оваа на Спутник, не знам дали тој дел беше од пред земјотресот па адаптиран или некоја доградба од (пример) осумдесеттите.  

"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.