build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада и ограда на објектот на Владата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 64>
Poll Question: Рeкoнcтрукција на oбјектoт на Влада на РМ
Poll Choice Votes Poll Statistics
21 [22.34%]
30 [31.91%]
0 [0.00%]
1 [1.06%]
7 [7.45%]
23 [24.47%]
12 [12.77%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 15-Jan-2012 at 21:59
И како еден од бранителита на ФЕЛАТА (АРХИТЕКТОНСКА), НЕ СЕ ПРАШАВТЕ КАДЕ СЕ ДРУГИТЕ АРХИТЕКТИ ОД ЗЕМЈАВА ПО КОНКУРСИТЕ??????????????? ПА НИЕ ЗАМРЕВМЕ ВО МОДЕРНИЗМОТ??????????????? КОЈ МОДЕРНИЗАМ ДОБИВМЕ ОД НОВИТЕ ОБЈЕКТИ????????
П.С. РАБОТЕТЕ АРХИТЕКТУРА И ЈАДЕТЕ МАЛИНИ (РЕКОЛ МИКЕЛАНЏЕЛО), НО ИЗГЛЕДА ДЕКА НИКОЈ НЕ РАБОТИ ВО ЗЕМЈАВА АРХИТЕКТУРА :-)))))))))))))))))
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 15-Jan-2012 at 22:01
Што сакаше да кажеш?Edited by BOJAN - 15-Jan-2012 at 22:26
Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 15-Jan-2012 at 22:18
НЕ ПРАВЕТЕ ДИСКУСИИ КОИ НЕ ВИ СЕ ДОРЕЧЕНИ!!!!! ЗНАЧИ ВЕ ПРАТАМ ДОЛГО ВРЕМЕ; УЖИВАМ ВО ВАШИТЕ ДИСКУСИИ КАКО ЕДИНСТВЕН АРХИТЕКТОНСКИ ФОРУМ 1. АКО СИ АРХИТЕКТ; НАУЧИ РЕЧНИК2. ПОСТАВИ КОНКТЕРНИ ПРАШАЊА,3. БИДИ ДЕТАЛЕН,4. ИСПРАЗНИ ЈА ЦЕЛА ТЕМА,5. УЧИ БОН-ТОН (АМА ТОА НЕ ТИ ОДИ)6. РАЗГОВАРАЈ ЗА АРХИТЕКТУРАТА (АМА СИГУРНО НЕ СИ ПРОЕКТИРАЛ)7. УЧИ АРХИТЕКТУРА (РАБОТИ ПРОЕКТИ)8. АРХИТЕКТУРАТА Е УМЕТНОСТ ( А НЕ Е ВУЛГАРИЗАМ)И ДЕЧКО КАКО ДА ТИ КАЖАМ, СОСЕМА ЗНАМ ЗОШТО НЕ СУМ САКАЛ/А ДА ВИ ПИШАМ, А ВАС ВИ ТРЕБА СТАРА НОМЕНКЛАТУРА НА АРХИТЕКТИ, ЗАТОА ШТО СТЕ МНОГУ ВУЛГАРНИ И НЕИСКУСНИ. П.С. ДА НЕ МИ СЕ НАЛУТИ НИКОЈ ОД АКТИВНИТЕ ЧЛЕНОВИ НА ФОРУМОТEdited by BOJAN - 15-Jan-2012 at 22:28
Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 15-Jan-2012 at 22:21
ИНАКУ СЕ СОГЛАСУВАМ СО ЕДНИОТ ОД КОМЕНТАРИТЕ ДЕКА Е СРАМОТА ОД ТОЛКУ МНОГУ АРХИТЕКТИ ВО ЗЕМЈАВА ДА КОНКУРИРААТ САМО 5 ТРУДА ( ПА КАДЕ СЕ МЛАДИТЕ?????)
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 15-Jan-2012 at 22:25

Јас најпрвин не сум архитект, сум 17-годишно дете кое сеуште е средношколец.

Ти се појавуваш од никаде и пишуваш нешто што е навистина тешко да се разбере. Затоа и прашав, што сакаше да кажеш? Која е поентата и целта на твоите коментари? За да знаеме за што збориш, да се согласиме или пак да ти се спротиставиме на тезата.

И те молам исклучи го Caps Lock-от.Edited by FoSsiL - 15-Jan-2012 at 22:25
Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 15-Jan-2012 at 22:25
ДИСКУТИРАЈ ЗА РАБОТАТА И ТРУДОТ, НО НЕ ГО ВОВЕДУВАЈ ЛИЧНИОТ СТАВ ПРЕКУ ТАСТАТУРА НА ОПШТОПРИФАТЕН ФОРУМ АКО НЕ СИ ВО ДИРЕКТЕН КОНТАКТ СО АРХИТЕКТУРАТА, СРАМОТА Е?:? 
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 15-Jan-2012 at 22:27
Свесен/свесна си дека ни 5% од членовите на форумов не се архитекти, така? BTW, штом сме на тема бон-тон, големите букви се сметаат за викање во онлајн светот, и воопшто не се дел од бон-тонот, па ќе те замолам следниот пат со нормално писмо Добредојде, верувам дека станува збор за поискусен архитект по тонот и храброста/дрскоста.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 15-Jan-2012 at 22:30

Добро човек, што е проблемот со тебе. Јас темава не ја полнам со глупости. Едноставно не ми е интересна, зашто знам дека е глупост целата претстава што ни ја приредува владата. 

Ова е процедурална забелешка за твојот да не го наречам испад на форумов. Но тоа не е огромен проблем.

Поголем проблем ми е да сфатам што сакаш да кажеш. Премногу си неразбирлив. Објасни си го твојот став, а не ме објаснувај мене. 

Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 15-Jan-2012 at 22:33
POSTO SI 17-godisnik (KOJ SE KRIE POZADI IDENTITETOT) НЕ ТИ ГО ИСКЛУЧУВАМ CAPS-OT  ТУКУ ЌЕ ТИ КАЖАМ ДЕКА ТРЕБА ДА ИМАШ ЛИЧНА ПОЧИТ КОН АРХИТЕКТУРАТА И СВОЕТО ДОСТОИНСТВО, А АКО ТИ НЕ СИ ДОВОЛНО СПОСОБЕН ДА ГО ПРИФАТИШ ТОА, ТОА Е НЕДОСТАТОК НА АРХИТЕКТУРА ВО ТЕБА (SORRY)
а затоа што Јас ги почитувам моите помлади архитекти (го покажувам тоа) ќе ви објаснам една анегдота:
Зошто ТАЏ МАХАЛ бил бел и чист ?
" Затоа што, го направиле старите архитекти"
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 357
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 15-Jan-2012 at 22:34
абе тој „убаво“ си зборува ама никој не го сфаќа така е со архитектите и уметниците, секогаш се тие несфатени (без навреда)
ಠ_ಠ
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 15-Jan-2012 at 22:35
Како што би рекле Американците, you're barking up the wrong tree. Сите сме на иста страна тука, така што твојот гнев треба да го канализираш на друго место. Ајде сега од почеток, добредојде, и отворени сме за квалитетна дискусија.

Поконкретно, како ти ја замислуваш реконструкцијата на објектов? Што им фали на понудените решенија, што би сакал/a да видеш?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 15-Jan-2012 at 22:47
Originally posted by ENIGBOOGIE

POSTO SI 17-godisnik (KOJ SE KRIE POZADI IDENTITETOT) НЕ ТИ ГО ИСКЛУЧУВАМ CAPS-OT  ТУКУ ЌЕ ТИ КАЖАМ ДЕКА ТРЕБА ДА ИМАШ ЛИЧНА ПОЧИТ КОН АРХИТЕКТУРАТА И СВОЕТО ДОСТОИНСТВО, А АКО ТИ НЕ СИ ДОВОЛНО СПОСОБЕН ДА ГО ПРИФАТИШ ТОА, ТОА Е НЕДОСТАТОК НА АРХИТЕКТУРА ВО ТЕБА (SORRY)а затоа што Јас ги почитувам моите помлади архитекти (го покажувам тоа) ќе ви објаснам една анегдота: Зошто ТАЏ МАХАЛ бил бел и чист ?" Затоа што, го направиле старите архитекти"


Не на него туку на сите им пречи КАПСОТ не е културно, не е естетски, тешко се чита и е многу нападно. Ако толку го почитуваш форумот како што пишуваш тогаш испочитувај ги и членовите.
Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 15-Jan-2012 at 22:47
Значи не станува зобор за ГНЕВ!? туку станува збор за став и мислење, што го почитувам од страна на ГИТАРДЕМОН, драго ми е, но ве молам, не ги образлагајте дискусиите ЗА АРХИТЕКТУРАТА ДО НИЕДНО НИВО!!!!!
Мојот став е:
Не дозволувајте, да се манипулира со АРХИТЕКТОНСКАТА ФЕЛА И НЕЈЗИНИОТ ДИГНИТЕТ, сепак ние имаме мислење и став.
ПА да погледнеме каде е?
КОЛКУ СЕ ПРИЈЕВЕНИ?
ДАЛИ Е ТОА НАЈДОБРОТО РЕШЕНИЕ ? (И ЗОШТО)
ДАЛИ СЕ ЗАПАЗЕНИ СИТЕ АНАЛИЗИ, СИТЕ СУГЕСТИИ, И ЦЕЛАТА ОКОЛИНА?
ЗАТОА ШТО Е НА КОНКУРС, КОЈ Е ВИСТИНСКИОТ ПРАВЕЦ КАДЕ ШТО ТРЕБА ДА СЕ ДВИЖИ САМИОТ ТОЈ? ИТН.

Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 15-Jan-2012 at 22:50
Им се извинувам на сите ваши членови на кој им смета ЦАПС-от и сега и официјално е исклучен ( СЕМ ВО НАГЛАСЕН MOD)
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 15-Jan-2012 at 22:53
Благодариме дисусијата може да продолжи.
Иако малку ми е нејасен и многу нафрлен стилот со кој се напишани твоите постови. Мислам дека се согласувам со правецот на твоето излагање.
Ако добро разбрав поентата беше , поголема ангажираност на младите во Архитектурата и водење стручни и подетални дискусии без философирање и лечење политичлки и други фрустрации???
Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 15-Jan-2012 at 23:05
А сега ќе ви образложам мојот ЛИЧЕН став:
Кога збнорувате за зграда на Влада на една држава ( станува збор за ептен сериозно прашање ). Учеството на архитектите е од значајна вредност. Па зарем Вие мислите дека Во Оваа ДРЖАВА нема култура и оформеност да се понуди друго РЕШЕНИЕ?????????
Тоа остава прашање на ОДГОВОРНОСТ И ХРАБРОСТ ( Читајте малку ХАМЛЕТ ) дали да се или не се учествува од она што се плашиш????????????
Па каде се другите трудови???????? Немаа Храброст?????? Немаа ВРЕМЕ????????? Па Ве молам, каде се?????????? Значи премногу Зачауреност и Неработа си Го дава резултатот.
НАПИСМЕНО:
1. Решение ( СТРАШНО ХРАБРО, надоврзување на архитектурата на моненталната ситуација во градот, Се и Сешто се коментира , Но никој Не поставува прашање, Па МОЖЕШЕ ЛИ ПОУБАВО?????) КАКО ИДЕЈА СТРАШНО ХРАБРО И СООДВЕТНО
2. Решение (НЕ СТАНУВА ЗБОР ЗА ЗАДРЖУВАЊЕ НА НЕКОЈА ФАСАДА, Па луѓе ние сме ФЕЛА не сме Леблебиџилница, Па каде се видело за конкурс за фасада да се решава ПАРТРЕР??????????????????? Со езера ( ДОЛУ ИМА ПАРКИНЗИ????????????) )
3. Решение ( Во 80-ти Дискотеките се решаваа на овој начин, А НЕ ВЛАДА НА ЕДНА ДРЖАВА)
4. Решение ( Конкурс Е!!!, Дали е ПРЕКОПИРАН СТАРИОТ ОБЈЕКТ?????????!!!!!!!!!!  ТОТАЛНО НЕЈАСНО)
5. РЕШЕНИЕ ( Не е Својствено на СТАКЛЕНА ФАСАДА да се ставаат КЛАСИЧНИ ЕЛЕМЕНТИ (Стиропорни) а притоа, ПАК ДА НЕ ДУВА ВО ВЛАДАТА) недоволна концентрираност на часовите

Ги добивте моите мислења за "конкретните предлози", И Ви се заблагодарувам за делумната посветеност на моите коментари.

П.С. Апелирам до помладите колеги да ја ИСТРАЖУВААТ Архитектурата , а не да ја ОЗБОРУВААТ


Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 15-Jan-2012 at 23:09
А како Млади Тоа е страшно забоштоување на МНЕНИЕ?????
НИЕ ИМАВМЕ СТАВ, кој го браневме со АРГУМЕНТИ, КАДЕ СЕ????????????
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 15-Jan-2012 at 23:15

Тоа може да го збориме за некои развиени држави од Европа и Светот.

Да прашам. Вие архитектите, ако имате став. Каде е вашиот став? Се слуша негде, или само помеѓу вас?

Нас општеството ни е труло и не функцинира како што треба, а камо ли вие да протуркате нешто.

Вие ќе протуркате нешто кога народот ќе биде пообразован, ќе има свои ставови и кога нема да се плаши да стои зад нив. Кога ќе биде поинтелегентен, поразумен, кога ќе си ги знае своите правилни критериуми, потреби, принципи, цели и вредности. Или кога ќе ги освои, кога ќе ги достигне. Ама со седење со вкрстени нозе, пиење кафе и празни муабети не се менува ништо. 

Кога ќе се развиеме и созрееме ментално но и институционално и кога ќе знаеме што е демократија. Тогаш можеби и вие ќе може да бидете ислушани.

Можете и сега, ама ај да ве видам, дали сте спремни да ја браните својата кауза и професија, и смислата за постоењето на архитектурата како уметност, наука но и како нешто многу поголемо...

Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 15-Jan-2012 at 23:16
Очекував, поголема дискусуја на ФОРУМОТ но ФАЛИ ЕНЕРГИЈАТА КОЈА СЕ ГУБИ НА НЕПОТРЕБНИ МИСЛЕЊА И ОБРАЗЛОЖЕНИЈА
Back to Top
ENIGBOOGIE View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 15-Jan-2012
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ENIGBOOGIE Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 15-Jan-2012 at 23:23
ФоСсиЛ, Директоно Ќе ти одговорам:
Стој позади образуваниот народ (ИМА ГОЛЕМИ УМОВИ, ЗАПОЗНАЈ ГИ, Ти Посакувам) Ако се плаши нема да се ЈАВУВА НА АНКЕТИ????????????? ЗОШТО КОГА ПОСТОИ КОМИСИЈА??????? А ЗА ДЕМОКРАТИЈА??? , ПА ИМАШ КОНКУРС НА КОЈ СЕ ЈАВИЛЕ(Извини за CAPS-ot) 5 Конкурси од Толку АРХИТЕКТИ, Па ајде Зборуваш За општеството Ете го 5 или 10(во тим ) Архитекти, ПА каде се другите(по генерација ~50X3 генерации = 150 Архитекти од 2009-2011, ТЕ МОЛАМ, АРГУМЕНТИ ), Невредност, Неангажман, Неумеење, А извини И наградите се ВО РЕД!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.