build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Нова фасада и ограда на објектот на Владата
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада и ограда на објектот на Владата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 64>
Poll Question: Рeкoнcтрукција на oбјектoт на Влада на РМ
Poll Choice Votes Poll Statistics
21 [22.34%]
30 [31.91%]
0 [0.00%]
1 [1.06%]
7 [7.45%]
23 [24.47%]
12 [12.77%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 17-Jan-2012 at 21:33
Originally posted by Denko

Originally posted by gjoko

пробав да гласам по втор пат и веб страната не ме извести дека веќе сум гласал,туку нормално дека гласањето е регистрирано??????
hehehe, moze da se glasa uste ednas!
ако ова е вистина, тогаш стварно е проѕирна манипулацијата со анкетава...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 17-Jan-2012 at 22:11
Луѓе, се работи за интернет анкета, незнам зошто толку сериозно ја сфаќате. Секако дека резултатот од анкетата нема да биде од значење за крајната одлука. 
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 17-Jan-2012 at 22:18
Originally posted by pbanks

Луѓе, се работи за интернет анкета, незнам зошто толку сериозно ја сфаќате. Секако дека резултатот од анкетата нема да биде од значење за крајната одлука. 
zatoa sto ke ja iskoristat pred makedonskata javnost. Za vladinite mediumi i da ne zboruvam!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 18-Jan-2012 at 00:47
Originally posted by kenzo_fan

Има ли некој да стави close up фото од оној каменот пред влезот лево, што го довлечкаа заедно со фигуруте?
Ова е најдобро што можев да извадам од фотките со кои располагам во моментов:


Originally posted by mladen_s

@ vepar

UNDO, а? Прво, Танге и нема многу врска со поединечните објекти, повеќе има со севкупниот просторен концепт. Значи, ако мислиш дека треба да се руши Градски Ѕид и да се врати старата улична мрежа, тогаш во ред - барем си доследен во ставовите. И навистина, концептот на Танге си има свои проблеми. Но доколку мислиш дека UNDO значи преоблекување во некаков стил, правиш класична замена на тези..

Ако е UNDO да се брише еден период на нашата архитектонска историја за да се изгради нова и претходно непостоечка, стварно не разбирам ни зошто го употребуваш тој израз? Постојниов објект си има своја вредност, истата е дискутирана во претходните постови, повели прочитај.. Ако толку ги познаваш метаболистите, би требало многу лесно да можеш да ја видиш регионалната модерна.

Исто, мислам дека и тебе ти требаат многу фусноти. Затоа, ајде да ги наведеме објектите од предземјотресно Скопје и стиловите во кои биле изградени истите.. Да почнеме од плоштадот:

- Офицерски дом - „српски неовизнтиски“ (ајде нека биде неокласичен);
- Народна Банка - еклектицизам;
- Метропол - експресионизам;
- Типо - модернизам;
- Зградата на ЕВН (завршена 1962) - модернизам;
- Пелистер беше модернизам, сега е.. нешто со билборд;
- Ристиќева палата - еклектицизам;
- Лондон - сецесија.

Дали може точно да ми кажеш кој објект има цивилизациска вредност за Македонија и заради кој мора да ги поправаме историските врски? И што имало на местото на Владата? Женска гимназија во ран модерен стил.. UNDO на тоа би била „грандиозна“ зграда?

Пресоблекувањето за мене е врвна перверзија. И токму колажот е начин на кој секоја генерација добива шанса да го пренесе духот на своето време. „Ставањето ред“ со унифицирање на архитектурата е белег на поинакви општества, кои остануваат дел од нашето минато.. Плус, некако стана досадно да се слуша истата аргументација за изгубениот „шмек“ секои три месеци. За неколку години ќе се предложи истото и за МТВ, со изговор дека тоа ги потсетувало граѓаните на времето кога имало само два канали, па паѓаат во депресија.

Еве и јас да кажам дека сум политички неутрален, ама би да ја бранам историјата, каква и да е таа. Желбата нешто да се избрише води во фрустрации.

Applause

Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 18-Jan-2012 at 01:10
Offtopic, внимателно со фотографирање на зградата на владата, се сеќавам пред неколку години мои колеги ги однесоа во полициска станица бидејќи без дозвола го фотографирале овој објект. Ова го пишувам апропо на муабетот за реконструкцијата на владата, многу форумаши ќе го фотографираат овој објект, а Кловер веќе направил фотодокументација.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 18-Jan-2012 at 01:32
Веројатно настанал проблем, затоа што некој бил баш решен да настане проблем. Инаку објектот е во центар на градот, лесно достапен за фотографирање и за прошетки во негова најнепосредна близина... плус на интернет и од други извори веќе постојат безброј фотографии од објектот, достапни до секого. Да не зборувам за отворените денови на владата. Зошто одеднаш баш твоите колеги на некого му се виделе сомнителни и им барале дозвола за фотографирање, може само да нагаѓаме.


Edited by Cloverstack - 18-Jan-2012 at 01:37
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 18-Jan-2012 at 03:17
Povtorno istata prikaska "Na posran gaz svileni gakji"
I kako ne im e jasno na lugevo deka koga ke se izvalka fasadata si postojat metodi, prozorcite i alumuniumot se cistat, kaj sto treba se bojadisuva, a ne odma na novo. Sto ke bese po golemive gradovi, da stavaa se novi fasadi na zgradite pomonumentalni sto se, ne, tie gi strugaat, gi bojadisuvaat, 300 cuda, za da bide kao so bilo novo.
Vprocem ovoj objekt si ima avtor i mora da se prasa...

Edited by Bojan10 - 18-Jan-2012 at 03:19
Back to Top
CenterCityKid View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote CenterCityKid Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 18-Jan-2012 at 04:14
Pristapot kon obnova na fasadata na zgradata na vladata moze da bide slicen kako renoviranjeto na zgradata na Obedinetite Nacii vo NYC. Celata zgrada na ON se renovira: prozorite se menuvaat, se vadi azbestot, se podobruva energetskata efikasnost na zgradata. Vo momentov, celata zgrada e iselena. Ima i mali promeni, no vo osnova se sveduva na apdejtiranje na tehnologijata. Zgradata e inaku izgradena vo 1952.
Eve na primer kako izgleda menuvanjeto na staklata na zgradata:
 
Ova mislam e najrelevantno na ona sto se sprema za zgradata na vladata. Prozorite se slicni po dizajn so starite, no ne se isti, a i stakloto e razlicno (ne e tolku reflektiracko kako staroto). Slicen apdejt moze i so zgradata na vladata, no pokrupni zafati (barok, tetris) se nepotrebni.
 
 
 
 
Back to Top
vepar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vepar Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 18-Jan-2012 at 06:06
@maden_s

Druze ja bi odnel sve toa na dinamit-party ama mislam deka ke bide premnogu bolno za site koi ziveat/rabotat vo tie objekti. Taka da edno presoblekuvanje ke bide najdobra varijanta. Dobro se sekavam pred edno 5 godini Srbite vo Belgrad gi presoblekoa site socijalisticki zgradi okolu nivnata Nardona Skupstina. Tamu nemase futuristi-protestanti. U sekoj slucaj nekolku obejkti koj se vo centarot kako posta, telekom, par zgradi od gradski dzid, itn mozat da se zastitat kako kulturni spomenici da posvedocat za dvizenjata od toa vreme, ali definitivno sve ostalo mora da ide na face-lifting.

btw, za tvojot komentar za poedini zgradi nema da navleguvam koja vo kakov stil zaso ke mi trebaat iscrpni detali od gradbite za da gi proucam pred da presudam koja vo kakov e. Ali aj da receme deka za site zaednicki imenitel e istoricizmot (vrednost koja sto modernistite od ex-yu ja isklucile od nivniot koncept poradi x pricini). A inaku drago mi e sto gi spomena, moze trebase i da spomnes poedni maala vo gradot so kakov stil preovladuvale za da mi ja svatis poentata so istoriskata vrska.


@n21

Druze ako ne ti e jasno dali imalo ili nemalo istoricisticka arhitektura vo Skopje, ti sovetuvam da najdes nekoj album so stari sliki i da poglednes kakva toa zapadna evropa imalo vo makedonija. A posle stavi par razglednici od 70tite i sporedi go Skopje pred i potoa. Za da ti bide jasno kakva utka bila napraeno, zamisli kako si zemal nekoj star skopjanec pred zemjotresot i si go stavil u kosmicki brod i go letas edno 20 godini u orbita pa go vrakas nazad u Skopje 1980. Ako znael da se snajde koe sto e i kaj e, ja glava ke si secam. Takov diskontinuitet za Evropska zemja e ednakov na kriminal. I nemoj ti se molam da mi kazes deka eden kup staklo i zelezo ili edna gramada od beton so 2 prozora ima ista estetska vrednost kako i starite veke potvrdeni vrednosti. Toa ti e kako da sporeduvas Discobolus so nekoja skulptura od izvieno zelezo koja treba da pretstavuva figura na covek. Komedija!
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 18-Jan-2012 at 09:54
@ vepar

Интересен став, прво би рушел, па би градел „историцистички“ објекти и на тој начин би ги обновил врските со историјата. Ако не, „мора“ на козметичар, па тој да ги направи стари - бидејќи во спротивно не се живее, така? А за Белград , убаво би било да ни дадеш некаде да прочитаме за тоа? Исто како што би било добро да ни покажеш како тоа дисконтинуитетите во Европски земји биле еднакви на криминал, кога од прва може да се дадат примери на градови чиј лик бил темелно изменет во ерата на модернизмот. Па не рушат и не пресоблекуваат ништо за да обноват „историски врски“. И не гледам зошто не може да се постави обратниот пример, да ставиме скопјанец од 1980 и да го донесеме во градот денес? Искрено, не сакам веќе да наведувам примери, бидејќи ако од списокот што ти го наведов ти извлече резулатат „историцизам“ (па уште и мистерија зошто модернисти би ислучиле таков концепт?), незнам што ќе кажеш за околните маала (или си читаш како ти одговара?). Еве, тоа ќе ти го оставам тебе, па повели покажи со примери на објекти како функционира таа историска врска. Повторно ќе кажам, ако можеше да зборуваш за јапонски модернизам значи имаш доволно знаења, а знаеме и дека си гледал доволно историски албуми.

Во секој случај, можеби е добро да се вратиме на темава, бидејќи вакви обопштувања имало многу и пред јас, а сигурно и ти, да се појавиме на форумов. Истите во принцип служат за уништување на дебатата. И самиот напиша дека некои објекти (се надевам мислиш на цел Градски Ѕид) од Модерната треба да се сочуваат, па еве јас мислам дека треба (не велам мора) тоа да е објектот чија реконструкција е тема на оваа нишка. Бидејќи неговата потврдена вредност на никој начин не може да биде заменета со пресоблекување во „стара потврдена вредност“ - која не е ништо повеќе од бледа копија..

Edited by mladen_s - 18-Jan-2012 at 09:57
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 18-Jan-2012 at 10:50

Според Вепар и слични, модерната не може да биде историја.Неа ја измислиле “лошите југо-комунисти“ и само тие ја применувале, единствени во светот.  Историја е исклучиво “барокот“, а најисториски е “барокот“ од иднината, година twenty-fourteen.

 

Секоја чест на живците што ги имате да се објаснувате со ментални склопови кои би ги срушиле и Пирамидите да можат, со објајснување дека се обични камења наредени на куп во едно недемократско општество.

Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 18-Jan-2012 at 11:10
Originally posted by Cloverstack

Веројатно настанал проблем, затоа што некој бил баш решен да настане проблем. Инаку објектот е во центар на градот, лесно достапен за фотографирање и за прошетки во негова најнепосредна близина... плус на интернет и од други извори веќе постојат безброј фотографии од објектот, достапни до секого. Да не зборувам за отворените денови на владата. Зошто одеднаш баш твоите колеги на некого му се виделе сомнителни и им барале дозвола за фотографирање, може само да нагаѓаме.

ne znam za ovoj objekt, no objektot na ARM vo gratskiot park ednas go slikav za na fakultet mi trebase i me drzea 3 saata vo stanica, pa dojdoa od mvr pa detalen pretres i proverka na site sliki vo aparatot i propratni komentari: auu pa ti si skijal i ej, imas kuce?... ne bese bas prijatno iskustvo, a i zakasniv za na fax...
taka da prasajte si ubavo pred da ve snajde slicno nesto


Edited by xnx - 18-Jan-2012 at 11:13
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 18-Jan-2012 at 11:33
Originally posted by kenzo_fan
Историја е исклучиво “барокот“, а најисториски
е “барокот“ од иднината, година twenty-fourteen.Мој предлог е истиот да го нарекуваме „кнауф-барок“.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 18-Jan-2012 at 13:30
ЛОЛ.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 18-Jan-2012 at 15:11
Originally posted by mladen_s

Originally posted by kenzo_fan
Историја е исклучиво “барокот“, а најисториски
е “барокот“ од иднината, година twenty-fourteen.Мој предлог е истиот да го нарекуваме „кнауф-барок“.


Za kakov barok ste se fatile deca? Predlogot 1 koj e blizu do pobeda e neo-klasicen stil, sto vo golema merka e dosta pristoen za administrativni objekti.

Prasanjeto tuka e kolku ke se potrosi za izveduvanje na Predlog 1 prema Predlog 2, i dali treba da se zacuva vo golema mera postoeckiot stil ili ne...

Site stilovi si imaat svoja vrednost, i interesno e koga nekoi od vas omalozuvaat odreden stil samo zatoa sto vladata go preferira...

Poentata e deka na objektot mu treba obnova, a sega kolkava i kakva ke bide taa obnova e drugo prasanje... i pomalce so tie baroci... smesno zvucite...
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 18-Jan-2012 at 15:19
Originally posted by Petarneo-klasicen stil, sto vo golema merka e dosta pristoen za administrativni objekti.

не, ова е смешно...

А владата има многу поважни работи, отколку да преферира стилови.. Нели е најважно да немаат провев?

Edited by mladen_s - 18-Jan-2012 at 15:21
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 18-Jan-2012 at 15:38
smej se, nikoj ne ti brani. Mozda eden den ke izlezes nadvor od taa skolka vo koja sto zivees.

Da nebese ovoj stil togas sigurno ke bese nesto drugo.
Kako sto ti preferiras stilovi taka i tie...
Problemot ne e samo provevot tuka, tuku i samata konstrukcija na objektot.

Sigurno bilo se super koga prvicno bil napraven ovoj objekt, ama momentalno nema nikakva ni zvucna ni toplinska izolacija, a da ne zborime za toa sto preku godinite bilo nadgraduvano i menuvano i site ove dodatoci bile izvedeni smesno i eftino, sto moze da se vidi na nekoi od slikite na Clover.

Da imavme vistinski novinari vo Makedonija, sigurno ke napravea edna istraga i ke intervjuiraa nekoi od drugite arhitekti chii predlozi bea isfrleni od izbranite 5... do togas, ke ziveeme vo mrak i ke raspravame na vakvi mesta za toa kolku profesionalni arhitekti imame...

Isto me interesira, zosto samiot arhitekt na objektot ne izleze so svoe resenie/predlog koe sto moze da go objavi po mediumite, pa narodot sam da odluci dali treba da mu se dade vnimanie ili ne...
Jas sve sto slusam e zalenje i kritiki a nikakvi predlozi..
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 18-Jan-2012 at 16:01
Петар, тоа со живеење во школка, ти си знаеш зошто го напиша. Ама интересно, истото го мислеле поборниците за модерна архитектура за оние што преферирале историцистички стилови. Пред 100 години..

Ама ајде да се вратиме на понормална дебата. Kонструкцијата на објектот сигурно не е проблем. Веќе објаснував во истава нишка дека издигнатите коцки се енергетски доста поволни (во Скопје повеќе енергија се троши на ладење отколку затоплување). Нормално, изолацијата сигурно била многу полоша кога биле изведени. Но тоа не значи дека објекти изведени во, на пример, неокласичен стил немаат такви проблеми - дури и тие што се целосно изведени во камен, а сите тука гледаме како се градат објектите во Скопје (од таму и називот кнауф-барок).

Така што, ќе те замолам да ја прочиташ добро целава нишка, ќе видиш дека се дадени неколку предлози, меѓу кои и историска реставрација на објектот (одстранување на додатоците што секоја влада досега ги ставала без никаков ред), според стандарди за истото (добар пример е Haus des Lehrers во Берлин). Во таков случај нема што да излегува самиот автор со решение, тој го кажа своето пред многу години, сега објектот треба да се третира како дел од културно наследство, на кој треба да му се подобрат перформансите, па можеби и да му даде друга намена (еве јас лично дадов идеја за музеј на СР Македонија, кој би ги опфатил сите аспекти на животот во неа - добри и лоши). Само така архитектурата од перидот на Модерната и СР Македонија воопшто ќе може да стане дел од историјата, а креативноста да се насочи кон нови проекти, наместо одбрана на старите.

Edited by mladen_s - 18-Jan-2012 at 16:03
Back to Top
vepar View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jan-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vepar Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 18-Jan-2012 at 18:06
apropo skolkata.
edna stara definicija od psihologija veli deka ako gledas non-stop sekoj den vo edna ista grda osoba, posle eden period ke pocne da ti se sfiga. Analogno so modernistickite zgradi vo Skopje.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 18-Jan-2012 at 18:11
А зошто би било аналогно само на модернистичките згради, а не и на останатите?


Edited by Cloverstack - 18-Jan-2012 at 18:12
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.