build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Нова фасада и ограда на објектот на Владата

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 64>
Poll Question: Рeкoнcтрукција на oбјектoт на Влада на РМ
Poll Choice Votes Poll Statistics
21 [22.34%]
30 [31.91%]
0 [0.00%]
1 [1.06%]
7 [7.45%]
23 [24.47%]
12 [12.77%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 12-Jan-2012 at 16:13
Originally posted by Petar

Originally posted by OKA


Originally posted by Мартин

Мене не ми го отвара сајтот на владата.
Мене ми се отвора. Ама "некомплетно". Гледам Предлог 1, 2, 3, 4 и 5, ама не гледам опција "ниту едно". А лично според моето скромно мислење, јас би эаокружил токму тоа - НИТУ ЕДНО! Просто неверојатно ми е дека Македонија нема барем еден ум кој ќе искреира нешто вонсериско!?


Intersno, ama sto moze da se napravi drugo so taa zgrada.
Ovde ne stanuva zbor za nov objekt tuku za obnova na fasada.
Isto kako da vi dale fiko i sega nekoi sakaat da se ofabra fikoto, nekoi sakaat da mu se stavi skolka od ferrari a nekoi pak sakaat da se napravi kako avion i da leta...
Poenta - fiko si e fiko...

Aaaaa, не е така, не е така! Срамота е бе Петар сега јас, дипломиран новинар да кажам дека имам барем две подобри концептуални решенија, па макар и эа вака оскудната програмска эадача што ја эададе владата.
Еве на пример, објектов плаче эа динамична, карбонфибер second skin фасада, компјутерски водена и енергетски про ефикасна эа објектов...и така натаму и така натаму, ај да не се расплинувам.

Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 12-Jan-2012 at 16:16
Гласање преку интернет? Дно.

Уште и се бара мислење кое од решенијата ќе се реализира за 18 месеци. Следно вака ќе се гласа и за сообраќајни решенија, за урбанистички планови, за одржливост на објекти. Ама кога некој не сака да превземе одговорност за одлуките што ги носи, прашање на време беше кога ќе се почне со ова.

Единствено ми е жал за тие што конкурирале, ги читале условите на конкурсот и цртале технички прилози во размер..

А за составот на стручната комисија би гласал   
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 12-Jan-2012 at 16:18
Originally posted by mladen_s

Гласање преку интернет? Дно.

Уште и се бара мислење кое од решенијата ќе се реализира за 18 месеци. Следно вака ќе се гласа и за сообраќајни решенија, за урбанистички планови, за одржливост на објекти. Ама кога некој не сака да превземе одговорност за одлуките што ги носи, прашање на време беше кога ќе се почне со ова.

Единствено ми е жал за тие што конкурирале, ги читале условите на конкурсот и цртале технички прилози во размер..

А за составот на стручната комисија би гласал   


Младен во право си но некаде мора да се почне. Факт е дека на анкетата работеле некомпетентни лица , дека нема доволно информации , дека страната не се отвара како што треба и тн. и тн. но подобро нешто отколку ништо.
Back to Top
mladen_s View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 407
  Quote mladen_s Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 12-Jan-2012 at 16:25
Да не бидам сфатен погрешно, јавното мислење е важно, но и прашањата треба да се формулираат правилно и да се постават на јавни дебати каде ќе може да се зборува отворено и да се чујат аргументите (стручни и секакви) на другите. Пример, мене би ме интересирало дали граѓаните се расположени да се потрошат дополнителни средства за конкурсна награда (што сигурно би донело и поголем квалитет) или на енегетска ефикасност (што потоа би станало можеби главно барање на конкурсот - нели сето ова е заради прозорците што не дихтуваат?).

Вака, ова не е ништо повеќе од кликање „лајк“. Носењето одлуки си носи и одговорност. Од многу кликање само може да боли прстот.

Edited by mladen_s - 12-Jan-2012 at 16:26
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7635
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 12-Jan-2012 at 16:26
луѓе за каква креативност зборите??? самиот објект не дозволува такво нешто и колку и да е некој креативен, не смее да забегува многу од оригиналниот дизајн и формите кои ги диктира објектот
нека разбере некој веќе еднаш дека фасада не се менува по личен кеиф... особено на специфични објекти

и тука можам да се согласам со ОКА, едноставно ниеден од проектите не е задоволителен
ако јас би бирал, би ги избрал помалите зла 2 и 5
второто е најблиску до основниот изглед на фасадата, а ми се допаѓа и партерното уредување со фонтаните (кое е повеќе од потребно)
петтото решение ми се допаѓа бидејќи конечно некој се потрудил да направи вкусна комбинација на стилови, а да ги запази колку што може, основите на објектот
првото е невидена катастрофа, нема никаков допир со реалноста и полошо е дури и од сите фантазии на оригиналното Ск2014...

како и да е, останувам на ставовите дека менувањето на фасади низ градов, бидејќи на некој не му се допаѓале, во најголема мера е чист идиотизам, рушење на градската култура и историја и се останато... па би гласал чисто колку да не биде избрана онаа катастрофа на првиот предлог...

а инаку анкетава не се разликува ништо повеќе од анкетата за споменикот на плоштад на форумов, тотално неозбилен однос на гласачите и пукање гласови само колку да победи нешто, без некој посебен развиен став и барем грам разум...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7635
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 12-Jan-2012 at 16:28
Originally posted by mladen_s

Да не бидам сфатен погрешно, јавното мислење е важно, но и прашањата треба да се формулираат правилно и да се постават на јавни дебати каде ќе може да се зборува отворено и да се чујат аргументите (стручни и секакви) на другите. Пример, мене би ме интересирало дали граѓаните се расположени да се потрошат дополнителни средства за конкурсна награда (што сигурно би донело и поголем квалитет) или на енегетска ефикасност (што потоа би станало можеби главно барање на конкурсот - нели сето ова е заради прозорците што не дихтуваат?).

Вака, ова не е ништо повеќе од кликање „лајк“. Носењето одлуки си носи и одговорност. Од многу кликање само може да боли прстот.
ова го мислкев и јас кога спомнав за анкетата горе, се согласувам потполно Thumbs%20Up
искрено, и не верувам дали ни 2% од граѓаните што гласале, помислиле дали изведбата на таква фасада е комплицирана, колку ќе чини, какви се придобивките, дали има новитети во функционалноста и т.н.
едноставно се клика „лајк“ ако ти се допаѓа објектот онака на око...


Edited by zabegan - 12-Jan-2012 at 16:33
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 12-Jan-2012 at 16:32
Originally posted by zabegan

луѓе за каква креативност зборите??? самиот објект не дозволува такво нешто и колку и да е некој креативен, не смее да забегува многу од оригиналниот дизајн и формите кои ги диктира објектотнека разбере некој веќе еднаш дека фасада не се менува по личен кеиф... особено на специфични објектии тука можам да се согласам со ОКА, едноставно ниеден од проектите не е задоволителенако јас би бирал, би ги избрал помалите зла 2 и 5второто е најблиску до основниот изглед на фасадата, а ми се допаѓа и партерното уредување со фонтаните (кое е повеќе од потребно)петтото решение ми се допаѓа бидејќи конечно некој се потрудил да направи вкусна комбинација на стилови, а да ги запази колку што може, основите на објектотпрвото е невидена катастрофа, нема никаков допир со реалноста и полошо е дури и од сите фантазии на оригиналното Ск2014...како и да е, останувам на ставовите дека менувањето на фасади низ градов, бидејќи на некој не му се допаѓале, во најголема мера е чист идиотизам, рушење на градската култура и историја и се останато... па би гласал чисто колку да не биде избрана онаа катастрофа на првиот предлог...а инаку анкетава не се разликува ништо повеќе од анкетата за споменикот на плоштад на форумов, тотално неозбилен однос на гласачите и пукање гласови само колку да победи нешто, без некој посебен развиен став и барем грам разум...
Не ми се верува но и тоа се случи - да се согласам ЦЕЛОСНО со секој эбор напишан од эабеган во овој пост.

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 12-Jan-2012 at 16:48
Ne mi se veruva deka tolku losi proekti stignale do vlasata! Ednata e barok,ne zan, za edna vlada ne bi go zemal ovaj stil a plus e nesto nelogicno od normalen stil, vo vakov stil da se premine, sto da kazam, lici dobro ama ne za vladata, ne znam, ne mi se dopagja navistina.? Vtoriot render e nisto drugo osven limenka ama okolinata sepak okolinata e ubavo urduvano, tretoto lici povekje na nekoj shopping centar a ne na vlada, cetvrtiot e skoro istiot lik kako sega. Petiot render spored mene e najdobriot od ovie 5 iako vladata kje lici na nekoj hotel ! Katastrofa, ocekuvav nesto poubavo, barem nesto pomoderno i pokreativno. Kade se arhitektite???
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 12-Jan-2012 at 16:50
Za tie sto nemozat da ja otvorat stranicata na vlada.mk, proverete na Kurir.mk:

1)

2)

3)

4)

5)
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 12-Jan-2012 at 17:03
Петиот(5) рендер најмогу ми се допаѓа,според мене одговара и изгледа убаво ,исто така и првиот(1) рендер не е лош.


Back to Top
Pallatino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pallatino Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 12-Jan-2012 at 17:05
Мислам дека бр. 4 е нај соодветно бидејќи тоа е нај блиску до досегашната фасада и ќе се задржи оригиналноста на проектот
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 12-Jan-2012 at 17:17
Вториот дефинитивно
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 12-Jan-2012 at 17:31
Значи незнам како прво како смее да се чепка толку многу оригиналниот проект гледајќи ги предлозите 1 и 5. Ако морам да гласам би би гласал за 2 проект. 3 ми е некако смешна а 4 ката некако по рендерто ми личи дека е ставена само колку да пополнува место. Инаку и сегашниот објект може да си остане каков што е. Ако образложние им било дека не дихтувале прозорите, тоа колку што знам може да се реши и без нов лик на фасадата.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 12-Jan-2012 at 17:41
5
Back to Top
Suprise View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Suprise Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 12-Jan-2012 at 18:07
Ако не се лажам скуптурите пред зградата се "антички". Од тука истите би одговарале единствено со првата опција која и води во анкетите. Така да, гласањето е проформа, фасадата треба да одговара со скулптурите. Мене ни едно од понудените решенија не ми се допаѓа. Сметам дека сегашниот изглед, е одличен и ајде евентуално малце да се модернизира, но никако такви смешни стакла како крст или сл. Првата и петтата никако не ми се прифатливи пошто ми се аут ама скроз, а овие 2,3,4 навидум модерниве ми се тапа. Доколку е нож до коска, би одбрал некое од нив.

Така да, џабе ќе гласате, на првата се намерачени, само демек транспарентно, без протести и тепачки овојпат.
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 12-Jan-2012 at 18:14
Da, i jas mislam prvata ke pobedi
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 12-Jan-2012 at 18:22
kade i kupola na prvata?


Edited by lupo - 12-Jan-2012 at 18:25
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
Suprise View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Suprise Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 12-Jan-2012 at 18:25
Незнам дали е до самите автори ама можете да забележите дека дури и изгледот на рендерот колку е подобар на 1 и 5 до најситни детали, преставени се со се околината, а овие 2 и 4 (на кои највеќе да речеме би типувал заради описот) имаат најбедни рендери. Па така со самото тоа што не ти се привлечни "за око", веќе ти се одбивни - заради самата слика, а не заради евентуалната изведба.

Не оставаат на случајности. Треба се добро да се контролира и заврши.

Многу мразам кога некој манипулира.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 12-Jan-2012 at 18:48
Едноставно треба да има повторен конкурс, според мене ниту едно решение (иако гласав за 5) не е задоволително пред се затоа што се работи на објект на влада на РМ. Штета што нема опција во анетата НИЕДНО.
Back to Top
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 12-Jan-2012 at 18:57

eve vaka, sega za site ke dadam koment:

1. mi lici malku na Belata Kukja, i ne mi se dopagja, mnogu e nakitena za taa visina sto ja ima objektot, za toj stil isto taka mi fali i kupola ( tesna- visoka).
2. i 4. Ovie resenija mi izgledaat kako dve dobieni formi od segasnata. Za vtorata i da ne zboruvame voopsto, poprosto amin, mnogu se skrsil arhitektot od rabota ( neka ne se navreduva toa e cisto moe mislenje).
3. Vo odnos na tretovo, mmm mislam deka gledam etno elementi, sto me potsetuva na ona resenie sto bese za opstina Centar - Debarmaalo. Mozebi arhitektot sakal da go postigne istiot efekt za da privlece najgolemo vnimanie kako sto bese slucaj so Centar, no ocigledno ne uspejal. Mi se dopagja toa sto sepak nekoj probuva da gi iskoristi eno elementite vo kreiranje na fasadite. Toa go pravat i arapite i kinezite so modernata arhitektura pa ispagjaat arhitektonski cuda na koi site im zaviduvaat. A zosto da ne go pravime toa i nie? Sepak pozdrav do arhitektot, neka bide uveren deka nema da bide edinstveniot na toj pat, ke mu se pridruzam.
5. Mozebi efektot e dobien i so osvetluvanjeto. neznam no nekako ova resenie najmnogu mi odgovara za prizemjeto, mozebi e mnonotono malku so ista forma na prozorite, no arhitekturata najmnogu mi soodvetstvuva so krovot.
Kako i da e ni edno resenie ne e za falenje, mozele malku povekje da se potrudat. Ova treba da bide edna od najrepresentativnite objekti vo gradot. Za VLADA NA R.MAKEDONIJA se raboti!
...kaj si kapelo pak ke si kape...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.