build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Воздухопловство (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 25-Apr-2015 at 11:56
Пилот не е зафрканција. Какви нерви треба да имаш да приземјиш авион што гори. Секоја чест. Ова според мене го можат само искусни пилоти. Затоа и малку ми беше чудно кога разбрав дека пилотите кои биле во авионот кој падна во Франција биле 28 и 34 години. Според мене ова е премлада екипа. Се случи тоа што се случи со тој авион во тој случај не беше пресудно искуството. Но во вакви случаи кога има дефект на авионот не сум сигурен дека еден 34 годишњак е во состојба вака ладнокрвно да изреагира.

Edited by kultuzin - 25-Apr-2015 at 11:58
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 25-Apr-2015 at 12:32
Самиот авион А320 како овој во случката е сертифициран да лета со еден мотор подолго време (се случува почесто од што сакате да верувате), па така кога има engine fire, прва работа е да се идентификува и угаси моторот (погрешна идентификација на тоа кој мотор треба да се угаси беше причината за ATR-от што падна во Тајван) и да се прекине доводот на гориво. После тоа, сето останато е вежбано на симулатор, и не е нешто невозможно да се спроведе (се случува и ова често).

Сепак, реалноста е различна секој пат, и никогаш не е школски пример, бидејќи во случајов моторот не само што се запалил, туку имало и експлозија која го оштетила крилото.

Сепак, должам да кажам дека возраста нема никаква врска со справувањето со ситуациите. Тука има врска присебноста и добрата подготвеност, а тие се особини кои се стекнуваат со мноооогу часови поминати во симулатор каде што сите капетани и први офицери имаат поминато низ многу незгодни ситуации како оваа, а богами и многу погадни. Воедно и кабинскиот екипаж е трениран да се справува со вакви настани, па оттаму и успешната евакуација на сите патници.

All's well that ends well. Добро се справија и во Катманду. Секоја чест и за екипажот што ги евакуира сите патници без жртви.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2125
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 25-Apr-2015 at 20:38
Problemot e vo toa sto samata eksplozija na motorot moze da sozdade dopolnitelno ostetuvanja npr. na aerodinamikata ili na sistemot za upravuvanje, koi mozat da bidat kobni za letaloto.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1689
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-Apr-2015 at 12:23
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 26-Apr-2015 at 18:05
на видеава личи како експлозијата да го оштетила системот за спуштање на тркалата
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 23-May-2015 at 13:32
Дечки, администраторот на овој форум (exyuavforum.herobo.com)ме замоли да бидам модератор на македонската секција. Исто така, му предложив да ви понудам да се зачлените на форумот и да споделувате информации поврзани со авијацијата во нашата земја. Така што, кој е заинтересиран, нека повели.

http://exyuavforum.herobo.com/index.php
За сè има вторпат
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 07-Mar-2016 at 15:08
Едно прашање до поупатените. Дали е возможно да се воспостави линија Скопје-Охрид. Колку би била исплатлива, колку време би траел летот, колку би чинел билетот ..?

Edited by stratus - 07-Mar-2016 at 15:09
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 07-Mar-2016 at 17:28
Кога ќе се изгради целосно автопатот ќе се стига за некои 1 саат и 30 мин, со автобус макс 2 часа при што нема логика ништо друго како алтернатива сем воз кој е реален колку и поставување на македонско знаме на месечината.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Tranquilis View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Nov-2013
Location: Женева
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote Tranquilis Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Mar-2016 at 11:23
Originally posted by stratus

Едно прашање до поупатените. Дали е возможно да се воспостави линија Скопје-Охрид. Колку би била исплатлива, колку време би траел летот, колку би чинел билетот ..?


Не.
Perfect speed, my son, is being there.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 06-Jun-2016 at 16:47
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 02-Aug-2016 at 08:15
СКП, пред некој денАнтонов АN12Илјушин ИЛ-76https://twitter.com/skopjeairport/media

Edited by Џоле - 02-Aug-2016 at 08:22
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 02-Aug-2016 at 14:27

што правел чешкиов C-295 кај нас?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 03-Aug-2016 at 09:39


Ми се чини дека пред некое време имавме посета од страна на чешки воени лица.
За сè има вторпат
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 07-Feb-2017 at 21:02
DEICING на Аеродром Петровец! За тие што не виделе.

https://www.youtube.com/watch?v=oluAun4-oFQ
Критичар за критика
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 07-Feb-2017 at 22:17
Па зар нема некој кран нешто некоја машина , зарем само ова вака со црево го имаме за овој вид на работа ??
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7768
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 08-Feb-2017 at 02:18
Originally posted by WolfLeader

Па зар нема некој кран нешто некоја машина , зарем само ова вака со црево го имаме за овој вид на работа ??
постои машина, ама на голем број аеродроми се прави рачно

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 08-Feb-2017 at 11:32
Баш рачно се прави и е подобро. Затоа пишав за тие што не виделе.
Критичар за критика
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Feb-2017 at 22:10
Ауу машината сепак некако ми изгледа помодерно .. али добро како што кажувате ако рачно е по добро .. а сепак такво нешто како на видеото кај нас нема така ?
Back to Top
FlytheSky View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Sep-2016
Online Status: Offline
Posts: 157
  Quote FlytheSky Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 08-Feb-2017 at 22:23
Не знам што да ти речам повеќе си има стандардна процедура за оваа постапка што се применува и на Скопски аеродром.
Критичар за критика
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 694
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 09-Feb-2017 at 22:30
Океј јасно ми е )
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.