build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Воздухопловство (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 17-Apr-2020 at 12:14
Originally posted by гитардемон

Originally posted by Phalanx

Ne ocekuvajte otvaranje na Aerodromite do pocetokot na Juni. Imav let so WizzAir za Skopje za krajot na Maj i sega dobiv e-mail deka e odkazen letot.

Daj boze barem za letnata sezona da bide otvoren. Aerodromot.


Не значи дека аеродромот ќе биде затворен. Значи дека WizzAir ќе премести два од авионите во базата на друго место и ќе го намали капацитетот.


Мислиш дека губиме 2 авиони од WizzAir во скопската база?

Можеби и ти си во право и аеродромот ке се отвори со по мал капацитет и само за одредени дестинации.

Ама јас мислам дека ова уште ке трае. Во ЕУ тврдат дека подобро да не се планирe летен одмор.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1960
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 17-Apr-2020 at 20:15
Не се решава оваа ситуација така бргу, дури и кога се ќе биде навидум средено голем дел од оние кои патуваат туристички на почеток ќе бидат по претпазливи со патувањата, тргнувам од себе...
Не очекувајте многу од 2020...а какви само планови имавме
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 21-Apr-2020 at 11:47

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 502
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 08-Jun-2020 at 00:53
Да прашам некој од членовите тука што следат воздухопловство или се запознаени со историјата на воздухопловството во Македонија или па прилепчани ако читаат. Во Прилеп на влезот, незнам како се вика таа населба, улиците "5та Ударна Бригада" и "Улица Октомвриска" формираат нешто што изгледа како да некогаш било аеродром. Баш се гледа јасно нешто што дава формација на писта ~700m на местото на улица "5та Ударна Бригада" и покрај него taxiway на местото на "Октомвриска". Дали знаете тука да имало во историјата некоја земјоделска/спортска авијација, или едноставно случајно само така личи?

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 4759
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 08-Jun-2020 at 07:34


Ружата на ветрови вика дека локацијата е таман за писта (полетување и слетување од северо-исток), а со ~700 метри должина веројатно некој STOL авион од 1950-тите би можел да слета и да полета.

Треба некој прилепчанец да ни каже дали имало ваква операција некогаш тука, но историски гледано до 1950-тите не ти ни требала асфалтна/бетонска писта за полетување и слетување (со доаѓањето на млазниот мотор приказната станува малку покомплицирана).

Ако мора да нагаѓам, би можело да е некаква писта за итни случаи, како оваа отсечка на автопатот близу Мралино/Петровец, но искрено мислам дека е само случајност. Прилеп има аеродромче недалеку од градот, можела ЈНА да изгради нешто таму.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.