build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Лесновски Манастир

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Лесновски Манастир
    Posted: 12-Jan-2008 at 17:39

Лесновски Манастир ... Lesnovski manastir ... Лесновски манастир — Во село Лесново, Кратовско. Црквата е посветена на Свети Архангел Михаил. Настанувањето на манастирот се поврзува со животот на пустиникот Гаврил Лесновски. Во опширното житие на пустиножителот од 1868 година стои дека за време на неговиот живот, манастирот постоел и во него тој се замонашил. Постои мислење дека манастирот бил изграден кога тој се замонашил или пак по неговата смрт, кога се развил култот за подвизнишкиот живот (како што е наведено во краткото негово житие од 1330 година). Времето во кое живеел Гаврил Лесновски не е утврдено. Постои мислење дека тоа треба да се бара во 11 век, а оттаму заклучокот дека манастирот бил изграден во втората половина на 11 век, кога во крајот северно од Брегалница бил развиен силно култот за пустожителите, меѓу кои и за Гаврил.

За првапат во пишани споменици се спомнува во 1330, кога книжевникот Станислав препишал во манастирот пролог, каде го сместил и краткото житие на Гаврил Лесновски. Денес ракописот се чува во Белград. Во 1341 година деспотот Јоан Оливер го обновил, а по неколку години бил проширен со вториот дел. На црковниот собир во Скопје, 1347 година од страна на Стефан Душан бил назначен овој манастир за седиште на новоформираната Злетовска епископија, што ја заменила Мородвиската. Веројатно и тоа било причина манастирот да биде проширен.

Попаметни и постручни глави од мене пишале неколку прекрасни написи за Лесновскиот Манастир: (подолу ке ви дадам само линкови ...)
- Лесновскиот манастир ... Премин портал ...
- ЛЕСНОВСКИОТ MАНАСТИР СО НАЈМОНУМЕНТАЛНО ФРЕСКОСЛИКАРСТВО ... Македонско Сонце ...
- ЛЕСНОВСКИОТ МАНАСТИР ... ancientmacedonia ...
- Манастир св. Гаврил Лесновски ... Сајт Крале Марко ...
- Житије Преподобног оца нашег - ГАВРИЛА, Лесновског ...
- Св. Гавриил Лесновски - Богомилски водач ...
- Планината голтнала манастир
- МАНАСТИРОТ "СВ. ГАВРИЛ ЛЕСНОВСКИ" МЕЃУ МИНАТОТО И СЕГАШНОСТА
- Конаците во Лесновскиот манастир чекаат обнова
- LESNOVSKI MANASTIR
Edited by волан - 07-Jun-2009 at 22:38
волан
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Jan-2008 at 17:55
На истата тема имам уште неколку постови на мојот блог

Лесновски Манастир ... цвеќе ...

И тука има повеќе фотографии па повелете на горниот линк ... незнам зошто не се пренесуваат со копи пејст ...

Дудинката ... Лесновски Манастир ... Lesnovski manastir ...


И горниот линк е посебен пост со своја приказна и фото сторија ...

и уште еден линк подолу за

Прекрасни визури пред Лесновскиот Манастир ... Осоговија ...
волан
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Jan-2008 at 18:32
Здраво волан. Добредојде Smile

За сликите, пробај да ги постираш со помош на [img] тагови
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Jan-2008 at 00:54
Bravo Volan, odlichen post so mnogu informacii
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Jan-2008 at 12:32
Cloverstack ...
“сликите, пробај да ги постираш со помош на [img] тагови“

Сето тоа ми е то компликејт ... има ли некоја попроста опција ??
Бидејки не сум програмер дај некој линк како се прави копирање со помош на [img] тагови ... или пример ...
волан
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Jan-2008 at 13:56
Originally posted by волан


Сето тоа ми е то компликејт ... има ли некоја попроста опција ??
Бидејки не сум програмер дај некој линк како се прави копирање со помош на

Не е воопшто комплицирано или тешко Smile

Но за жал сега гледам дека ова не функционира со сликите хостирани на blog.com.mk


Во секој случај не е на одмет да ти објаснам, за да си знаеш во други ситуации Smile
Само копирај ја и пастирај ја „адресата“ на сликата да биде помеѓу такви
На пример една од сликите на твојот блог ја има оваа URL „адреса“:

http://www.dnevnik.com.mk/WBStorage/Articles/C7B247552BE9524185358361CB65E965.jpg

едноставно ја постираш таа адреса измеѓу [имг] и [/имг] (морав на кирилица за да не го збунам форумов, но ти ќе користиш латиница нормално Smile)

Еве како изгледа кога ја ставив таа адреса помеѓу такви


Инаку ако имаш некоја твоја слика што ти е важно да ја ставиш, користи ги сервисите како што се photobucket.com или imageshack.com. Таму можеш да складираш слики што ги имаш на хард дискот и понатака да ги користиш било каде на интернет. Кога ќе аплоадираш слика таму, овие сервиси ти даваат комплетни линкови, кои треба само да ги пастираш. Кај imageshack на пример ќе го копираш и пастираш Hotlink for forums (1)
Edited by Cloverstack - 13-Jan-2008 at 14:02
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Jan-2008 at 16:39
Благодарам на помошта ... 
волан
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Jan-2008 at 19:32
Извини волан, го погрешив едниот сајт што ти го посочив... Wallbash

Не е imageshack.com туку http://imageshack.us/


Edited by Cloverstack - 13-Jan-2008 at 19:36
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 17-Jan-2011 at 10:18
Еве уште една серија од 2008, инаку манастирот се вика, Св.Гаврил Лесновски
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 17-Jan-2011 at 11:56
  Одлични кадри Македониј...

Edited by Max - 19-Jan-2011 at 20:01
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 17-Jan-2011 at 12:43
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs450.ash1/24803_1380218862114_1131197168_1099481_2751741_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs430.snc3/24803_1380218942116_1131197168_1099482_7281622_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs410.snc3/24803_1380219022118_1131197168_1099483_5861962_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs430.snc3/24803_1380219062119_1131197168_1099484_2704057_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs430.snc3/24803_1380218182097_1131197168_1099465_4620672_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs430.snc3/24803_1380218382102_1131197168_1099469_3915999_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs450.ash1/24803_1380218502105_1131197168_1099472_4412562_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs430.snc3/24803_1380218542106_1131197168_1099473_322744_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs410.snc3/24803_1380216462054_1131197168_1099435_7693480_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs450.ash1/24803_1380214822013_1131197168_1099399_5571965_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs410.snc3/24803_1380215102020_1131197168_1099405_5003053_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs430.snc3/24803_1380215182022_1131197168_1099406_103366_n.jpg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs430.snc3/24803_1380215262024_1131197168_1099408_8108579_n.jpg
Од фејсбук
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7799
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Jan-2011 at 00:16
зне некој која е целта на доградбата на самиот манастир? или не е доградба тоа? реконструкција?
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2185
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-Jan-2011 at 15:54
Misleš crkvata? Toj del beše butnan i e obnoven....,manastirot beše vo slaba sostojba pred izvesnen period, istotaka eden konak beše vo slaba sostojba.... neznam dali se restavrira, mislam deka samo tuka tamu se obnovuva pomalce....
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.