build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плажи и бродови на Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 61>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 14-Jul-2011 at 16:41
Мене па баш ми е океј што ставаат трибини, ова е исто ко доле у Карпош каде што има простор како за амфитеатар, луѓето не дека многу често гледаат таму културни манифестации, него едноставно служи за одмор и грицкање семки. Овде не мора да гледаат одбојка, од вожња комотно може да се одморат на трибиниве. Друг е фактот дека прво целосно треба да го средат зеленилото и патеките за трчање, па тек после тоа да градат вакви трибини.
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 155
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 14-Jul-2011 at 18:52
da samo nema da bide mn ladno zosto ke sedat na beton!
a ako sakaat toa da go postignat MNNN po pametno i po efikasno bi bilo da stavat klupi po patekite,ne bash odma do niv ama 1 metar na strana za na nikoj da ne mu smeta a i po ubavo bi bilo i po korisno!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 15-Jul-2011 at 19:09
Originally posted by N23

Мене па баш ми е океј што ставаат трибини, ова е исто ко доле у Карпош каде што има простор како за амфитеатар, луѓето не дека многу често гледаат таму културни манифестации, него едноставно служи за одмор и грицкање семки. Овде не мора да гледаат одбојка, од вожња комотно може да се одморат на трибиниве. Друг е фактот дека прво целосно треба да го средат зеленилото и патеките за трчање, па тек после тоа да градат вакви трибини.
за таа намена постојат клупи, а фактот дека некој си го користи таквиот простор за грицкање семки, укажува на тоа дека тој простор си ја губи својата функција и дека се за џабе фрлени пари
тоа е исто како да кажеш дека запуштените простори се ок бидејќи се користат од разни џанаци и деликвенти
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 15-Jul-2011 at 19:47

Според тебе испаѓа дека и просторот у Карпош не е ок? До пред 3 години додека возев по стаза, тоа ми беше единствен простор за одмор. Токму вакви места се пријатни за одмарање на нозете. На крајот на краиштата, секој со својот став.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 15-Aug-2011 at 23:05

Сликава е од прееска....ова е во непосредна близина на чудото наречено Berlin Hauptbanhof, ама место од железничката, еве ви слика од ова чудо, кое мене воопшто не ми се допаѓа и многу ме потсеќа на нашите, со тоа што барем овде се смилувале да не силуваат со песок, туку луѓето си дремат во тревата...

И како ми поминува времето овде, се' повеќе гледам работи што се шлапосани во Скопје по секоја цена...нормално, потешко е да се земе да се преслика железничката или новиот аеродром не дај Боже...

MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 16-Aug-2011 at 10:52
Ова не е плажа, ова се столици поставени на трева - дај ве молам каде со споредбиве ?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 16-Aug-2011 at 15:21
јас гласам за затворање на скопските плажи,ја огрдуваат сликата
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 16-Aug-2011 at 17:19
Originally posted by HugoGoulding

Ова не е плажа, ова се столици поставени на трева - дај ве молам каде со споредбиве ?


Тоа е и муабетот, навистина немаше потреба од песоци и посебни фиксни тенди. Можеа пак да ги крстата плажи и само тревникот та го направат поубав. Имено на сликата од дејв одлева страна има ко бетонски клупи каде луѓе си доаѓаат и си седнуваат и си пијат пиво што сами си го купиле....како што и се правеше долго време кај нас во парк, вака сега ќе е само на кеј. Обични чадори и два три шанка немаш де изгледаат толку гломазно на нашиот кеј, како моменталните градби.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 16-Aug-2011 at 21:42
Плажа=песок

Мене не ми се допаѓа локацијата на плажата во Центар - но дека ова во Германија е подобро од нашиве е смешно да се каже ...
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 17-Aug-2011 at 17:43
Originally posted by HugoGoulding

Плажа=песок

Мене не ми се допаѓа локацијата на плажата во Центар - но дека ова во Германија е подобро од нашиве е смешно да се каже ...
ако ги споредуваме, таа во берлин е подобра, не затоа што на мене повеќе ми се допаѓала, туку дека подобро е изведена во целост
и никаде не пишува такво правило дека ако е плажа, морала да биде песочна, а и онака ова што ние го трескаме без врска по кеј, тешко дека може да се нарече плажа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Mjölnir View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 21-Jul-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mjölnir Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 17-Aug-2011 at 17:55
Оваа во шангај е убава
а може и вакво нешто како во јапан
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 17-Aug-2011 at 18:52
Не се нормални Јапонциве
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 05-Sep-2011 at 18:57
Нов јавен повик за поставување 4 сплавови на Вардар.

- Одобрението за поставување на пливачки објекти се издава за период од 10 години, со можност за продолжување.

- Критериуми за избор на најповолна понуда се:
a) идејното решение/дизајн 40 бода
б) месечниот надоместокот кој избраниот понудувач ќе му го плаќа на градот 60 бода.

- Краен рок за доставување на понудите е 03.10.2011.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 22-Nov-2011 at 13:55

На ред дојдоа сплавовите на Вардар


http://img.plusinfo.mk/large_pics/2011/11/22/Gradska%20plaza1.jpg

Изградбата на сплавови на реката Врадар, на кои треба да функционираат угостителски објекти, повторно влегува во игра и за разлика од минатиот пат, кога за реализација на проектот беше заинтересирана само една фирма, која не ги исполни условите предвидени со тендерската спецификација, овој пат има тројца заинтересирани. Јавното отворање на понудите беше вчера.
- Најпрво треба да разгледаме дали тројцата пријавени кандидати ги исполнуваат условите кои што се бараат, па потоа јавноста ќе биде известена за резултатите. Се надевам дека овој конкурс ќе успее - рече градоначалникот Коце Трајановски.
Според проектот, два сплава ќе се постават еден наспроти спроти друг, во близина на Стариот театар и уште два кај мостот кај хотелот „Холидеј ин“. Но, иако, со голем ентузијазам, сплавовите се најавија како нова градска атракција, тие не предизвикаа голем интерес, ниту кај домашните, ниту, пак, кај странски фирми кои треба да ги изградат сплавовите, а за возврат ќе можат да стопанисуваат со нив десет години.
Сплавовите се дефинирани во Деталниот урбанистички план „Мал ринг“ и при крај е изработката на физибилити студија за нивна изградба. Првични решенија за изгледот на сплавовите веќе постојат. Градот ќе биде задолжен за изградба на инфраструктурата, а избраните субјекти кои ќе стопанисуваат со нив, ќе треба да ги изградат објектите според усвоен проект.

http://www.plusinfo.mk/vest/23655/Na-red-dojdoa-splavovite-na-Vardar
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 22-Nov-2011 at 16:23
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 22-Nov-2011 at 19:37

За спла­во­ви на Вар­дар - трој­ца кан­ди­да­ти


Трој­ца кан­ди­да­ти се за­ин­те­ре­си­ра­ни за из­град­ба и за сто­па­ни­су­ва­ње со спла­во­ви­те што тре­ба да се гра­дат во ко­ри­то­то на Вар­дар и кои тре­ба да функ­ци­о­ни­ра­ат ка­ко уго­сти­тел­ски об­је­кти

Гра­до­на­чал­ни­кот Ко­це Тра­ја­нов­ски се на­де­ва де­ка вто­ри­от кон­курс за спла­во­ви­те ќе би­де ус­пе­шен.

- Тре­ба да ги разг­ле­да­ме по­ну­ди­те, од­нос­но да ви­ди­ме да­ли трој­ца­та кан­ди­да­ти ги ис­пол­ну­ва­ат ус­ло­ви­те што се ба­ра­ат. Отка­ко ќе за­вр­ши таа про­це­ду­ра, ќе ги из­ве­сти­ме гра­ѓа­ни­те за ре­зул­та­ти­те од кон­кур­сот - из­ја­ви Тра­ја­нов­ски.

Спо­ред про­е­ктот, два спла­ва ќе се по­ста­ват еден нас­про­ти друг во бли­зи­на на Ста­ри­от те­а­тар, а дру­ги­те два ќе би­дат кај мо­стот „Хо­ли­деј ин“. Спла­во­ви­те се пред­ви­де­ни во де­тал­ни­от ур­ба­ни­стич­ки план за Мал ринг, а при крај е изра­бо­тка­та на сту­ди­ја­та за оправ­да­носта на нив­ната из­град­ба. Ова е втор кон­курс за спла­во­ви­те, отка­ко пр­ви­от про­пад­на по­ра­ди не­ма­ње ин­те­рес.

http://www.time.mk/read/1aad5bde10/4dcd27f51d/index.html
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 28-Feb-2012 at 13:01

За два сплава - еден заинтересиран

Еден инвеститор е заинтересиран за изградба на два сплава на реката Вардар, откако вчера заврши и третиот распишан тендер

 

 
%20  
Од градот сметаат дека точниот број на доставени понуди ќе се знае за неколку дена, поради можноста некој инвеститор понудата да испратил понуда по пошта.

- До предвидениот рок, кој истече вчера, до градот Скопје пристигна една понуда за изградба на два сплава на реката Вардар, а точниот број ќе биде познат неколку дена по тој рок поради можноста за пристигнување понуди по пошта - информираат од градот.

Во однос на досегашните два пропаднати тендери, на вториот тендер беа пријавени тројца заинтересирани кандидати, но потоа беа одбиени поради неисполнување на критериумите.

Според проектот, предвидено е да се изградат четири сплава, два во близината на Стариот театар и уште два кај мостот кај хотелот „Холидеј ин“.

Оние кандидати што ќе ги исполнат условите ќе имаат обврска да ги изградат сплавовите според веќе утврдениот изглед на градските власти, а за возврат ќе им биде дадено да стопанисуваат со нив десет години. Дозволено ќе биде да работат како кафулиња или да вршат друг вид угостителска дејност.
 
 
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=22812917132&id=14&prilog=0&setIzdanie=22517
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 02-Mar-2012 at 13:01

ИЗБРАНИ ИДЕЈНИ РЕШЕНИЈА ЗА УРБАНА ОПРЕМА НА КЕЈОТ НА ВАРДАР

Град Скопје по Одлуката донесена од Советот, спроведе јавен повик за доделување на право и издавање на одобрение за поставување на урбана опрема за вршење на угостителска дејност на Кејот на реката Вардар.

По огласот, пристигнаа понуди за деловите 1 и 4, додека за деловите 2 и 3 не пристигнаа понуди за идејни решенија.

Идејните решенија за деловите 1 и 4 се на друштвото за промет со стоки и услуги “Фаланга Дим“ ДООЕЛ-Скопје.

За деловите 2 и 3 јавниот повик се поништува и Град Скопје наскоро ќе реши дали ќе ја повтори постапката со нов јавен повик.

Град Скопје во натамошниот тек на постапката ќе ги регулира правата и обврските во согласност со правилата предвидени во Одлуката и конкурсот и понудата на избраниот оператор.

 

 

http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=4842&mid=482&tabId=1&tabindex=0

Suicide

Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 02-Mar-2012 at 13:09
Previous
“Фаланга Дим“ ДООЕЛ-Скопје. Не знам ни што да искоментирам, излишно е.
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 370
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 02-Mar-2012 at 13:36
НЕ НЕ НЕ И НЕ! Значи крајно се изнервирав кога го видов ова. Еве им ја фејсбук страната, да им кажеме што мислиме..http://www.facebook.com/pages/Град-Скопје-Официјален-профил/
Ова вака не може
ಠ_ಠ
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 61>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.