build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Плажи и бродови на Вардар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 626364
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Online
Posts: 821
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #1261 Posted: 28-Jan-2022 at 10:33
Вака ќе стои недорушена галијата уште 5-6 години?
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1262 Posted: 29-Jan-2022 at 14:06
АРСОВСКА НЕ КАЖУВА ЗОШТО 4 МЕСЕЦИ НЕ СЕ УРИВА ГАЛИЈАТА ВО ВАРДАР

Откако завршија локалните избори и Данела Арсовска стана градоначалничка на Скопје, галијата во реката Вардар не се урива. Веќе четврти месец, на кејот ги нема работниците кои по налог на ексградоначалникот Петре Шилегов почнаа со демонтирање на бродот. Сега тој стои разурнат одвнатре, не може да врши дејност, но не се отстранува од коритото на реката.

Веднаш откако Арсовска ја презеде градоначалничката фунција, сопственикот на бројот објави видео како со пцости и навреди ги брка работниците кои го уриваа бродот велејќи им „Кај Петре да одите сега“.

Од кабинетот на Арсовска не добивме одговор на нашите прашања зошто бродот не се отстранува и дали градоначалничката дала налог да се прекине со уривањето.

Арсовска по доаѓањето на функцијата само кусо кажа дека бродот е завршена приказна.

Бродот „Среќа“, кој е дел од трите галии поставени во рамките на проектот „Скопје 2014“ на владата на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, почна да се урива лани пролетта. Сопственикот на бродот го тужи Град Скопје бидејќи, според него, бесправно се урива. Ексградоначалникот Петре Шилегов при почетокот на уривањето кажа дека се исполнети сите услови за нејзиното отстранување, односно сопственикот немал платено три кирии, што според договорот овозможува негово раскинување. Шилегов ја почна постапката за уривање и на бродот кај МЕПСО, но за него сè уште нема извршно решение поради тужба на сопственикот.

Трите бродови во Вардар заедно со пешачките мостови претставуваат опасност реката да се излее при пообилни дождови бидејќи тие се еден вид препрека во коритото. Ова го покажува студијата за намалување на ризикот од поплави која ја изготви УНДП заедно со Град Скопје и Центарот за управување со кризи. Во студијата се вели дека бродовите за третина ја намалиле проточноста на реката и дека во Вардар не треба да се градат насипи, прегради и други објекти.

При една од многуте измени на Деталниот урбанистички план (ДУП) Мал Ринг, кога градоначалник на Општина Центар беше Владимир Тодоровиќ, во коритото беа вцртани маркички за 6 сплавови, 4 од десната страна и два од левата страна на Вардар. На јавното наддавање во Град Скопје во февурари 2012 беа продадени само две локации на фирмата „Фаланга“, кај зградата на МЕПСО и кај хотелот „Холидеј ин“. Во декември истата година, беше продадена уште една локација на фирмата „Воденица“ меѓу двата пешачки моста. Останатите локации за сплавови кои потоа прераснаа во бродови, никој не сакаше да ги купи и тие не се продадоа.

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/arsovska-ne-kazhuva-zoshto-4-mesetsi-ne-se-uriva-galijata-vo-vardar/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 15042
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1263 Posted: 04-May-2022 at 17:34
Што ќе се случува со галиите во Скопје? Едната е затворена, другата функционира, а третата уништена

Половина оштетена, со искршени прозорци и табли. Вака изгледа галијата која до минатата година функционираше како ресторан.

Ниедна од галиите кои се поставени во реката Вардар се уште не е отстранета, иако тоа го ветуваше екс градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов, кој рече дека истите претставуваат опасност. Едната од нив е функционална, а процесот за отстранување на другите две е блокиран бидејќи сопственикот го тужел Град Скопје.https://mk.tv21.tv/shto-ke-se-sluchuva-so-galiite-vo-skopje-ednata-e-zatvorena-drugata-funktsionira-a-tretata-unishtena
Carpe diem
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 626364

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.359 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.