build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Пуцко Петрол(поранешен G Mall Skopje)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 26-Dec-2010 at 22:52
Originally posted by VirginAtlantic

Ramstore Mall - 14 500 кв.м. GLA
Веро Центар - 18 000 кв.м. GLA
G Mall Skopje - 29 500 кв.м. GLA или 32 000 кв.м. GLA
Skopje City Mall - 38 000 кв.м. GLA

VA, од каде е податокот за Веро Центар?
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 27-Dec-2010 at 06:54
За Веро Центар не наjдов податоци, напишав по спомен. Dunno
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 27-Dec-2010 at 09:46

Доколку ГЛА во себе не ги вклучува ходниците, паркинзите, ескалаторите ми се чини дека новиот ВЕРО има и помала ГЛА од Рамстор. Маркетот е 5000 м2, сосе Џамбо и ЊуЈоркер и останатите продавнички максимум да станува збор за 12.000м2.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 27-Dec-2010 at 10:38
Originally posted by UrbanFreak

Доколку ГЛА во себе не ги вклучува ходниците, паркинзите, ескалаторите ми се чини дека новиот ВЕРО има и помала ГЛА од Рамстор. Маркетот е 5000 м2, сосе Џамбо и ЊуЈоркер и останатите продавнички максимум да станува збор за 12.000м2.Ескалатори и ходници не се во таа бројка, но мислам дека делот за храна е. Дополнително, тука се и канцелариите кои се недостапни за нас (дирекцијата на Веро е префрлено за таму).

Колку што јас паметам Веро имаше импресивни за Скопје 48к GLA (комерцијален + деловен). Имавме некој документ на форумов постирано каде ја имаше бројката...


Edited by pbanks - 27-Dec-2010 at 11:07
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 27-Dec-2010 at 16:51


Не може да има 48.000m2 GLA со вкупна површина од 40.000m2

Кај мене на хард диск најдов еден документ од Алтитлан (можеби и да е истиот што бил постиран, ама не можев да најдам каде), каде што има податок за Веро Центар - 18.000m2 GLA, токму како што кажа VirginAtlantic. Одлична меморија VA  Bow


Edited by Cloverstack - 27-Dec-2010 at 16:51
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 27-Dec-2010 at 16:58
Originally posted by CloverstackНе може да има 48.000m2 GLA со вкупна површина од 40.000m2

Кај мене на хард диск најдов еден документ од Алтитлан (можеби и да е истиот што бил постиран, ама не можев да најдам каде), каде што има податок за Веро Центар - 18.000m2 GLA, токму како што кажа VirginAtlantic. Одлична меморија VA  Bow


Токму тој документ ми беше на ум. Тогаш јас имам голема грешка.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 27-Dec-2010 at 17:24
what`s the point... се замесувате околу банални квадратури, кога и самите претходно си кажувате дека организацијата на просторот и неговата искористеност се многу побитни !!!???.. Мене тркање со голи квадратури ме плаши, бидеќи како се нагрна со градење трговски, читај чисто потрошачки намени, чиниш Скопје ке биде 2-3 милионски град со барем австриски стандар. Бач ме интересира ако не тргне светскава и локалнава економија, во Што ке се пренаменуваат тие грдосии, подобро за тоа да дискутирате. Дефинитивно на Скопје-во 5-6 огромни мола не му требаат, освен ако не претендира да биде втор Солун регионално...
.....   .......
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 27-Dec-2010 at 22:42
Originally posted by Gradinarot

what`s the point... се замесувате околу банални квадратури, кога и самите претходно си кажувате дека организацијата на просторот и неговата искористеност се многу побитни !!!???.. Мене тркање со голи квадратури ме плаши, бидеќи како се нагрна со градење трговски, читај чисто потрошачки намени, чиниш Скопје ке биде 2-3 милионски град со барем австриски стандар. Бач ме интересира ако не тргне светскава и локалнава економија, во Што ке се пренаменуваат тие грдосии, подобро за тоа да дискутирате. Дефинитивно на Скопје-во 5-6 огромни мола не му требаат, освен ако не претендира да биде втор Солун регионално...


Не верувам дека си го разбрал концептот дека не се работи за „огромни“ молови, туку многу скромни трговски... повеќе налик на супермаркети со придружни служби и фуд кортови. Такви му требаат на Скопје сигурно едно 10-тина на оваа популација и стандард. А од молови од асална квадратура доста се околу 3.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 28-Dec-2010 at 03:59
Originally posted by Gradinarot

what`s the point... се замесувате околу банални квадратури, кога и самите претходно си кажувате дека организацијата на просторот и неговата искористеност се многу побитни !!!???.. Мене тркање со голи квадратури ме плаши, бидеќи како се нагрна со градење трговски, читај чисто потрошачки намени, чиниш Скопје ке биде 2-3 милионски град со барем австриски стандар. Бач ме интересира ако не тргне светскава и локалнава економија, во Што ке се пренаменуваат тие грдосии, подобро за тоа да дискутирате. Дефинитивно на Скопје-во 5-6 огромни мола не му требаат, освен ако не претендира да биде втор Солун регионално...

„Голите“ квадратури не се целата приказна, но се многу битен и релевантен податок и не гледам зошто не би дискутирале и за нив  Dunno
Плус тоа, квадратурите не се само единица мерка за површина, туку кажуваат многу за тековите и за перспективите... значаен индикатор се за случувањата на среднорочен и долгорочен рок.

За физибилноста на најавените нови трговски центри и дали биле премногу нема потреба да се грижиме, тоа се приватни инвеститори и за тоа нека си мислат они, а плус најголем дел од финансиите доаѓаат од странство, така да тоа е последна работа што треба да ни задава главоболка.

И конечно, зошто Скопје да не претендира да биде регионална шопинг дестинација? Всушност зошто би бил „втор Солун“, кога многу околности му одат во прилог, па може Скопје да си биде Скопје, а Солун да биде „второ Скопје“.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 28-Dec-2010 at 04:08
Originally posted by CloverstackИ конечно, зошто Скопје да не претендира да биде регионална шопинг дестинација? Всушност зошто би бил „втор Солун“, кога многу околности му одат во прилог, па може Скопје да си биде Скопје, а Солун да биде „второ Скопје“.

Морам да ти признаам. Оддамна не сум прочитал од тебе ваков оптимизам. Yes Точно е Скопје има во прилог положба, поставеност, да биде шопинг дестинација, ама Солун е трипати понаселен град од Скопје, со економија која е изразито поразвиена и пред се пристаниште. Добро сега разгледува шопинг дестинација, не севкупно економски, но поврзани се премногу работите, така да освен за првиот обрач Приштина, Ниш, Куманово, Штип, Велес, Тетово и донекаде вториот обрач нема да биде економски центар на моќ малку на пошироко. А до тука од ова што го набројав мислам дека му е доволно.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 28-Dec-2010 at 06:44
Ајде да ги разгледаме адутите на Солун кои ги наброја

- Три пати понаселен???
- За економијата донекаде да, ама грчката балон економија штотуку пукна, па не знам баш колкав потенцијал има веќе прилично сатуриран пазар во комбинација со рикната економија. Од друга страна ние сме „emerging market“, а тоа ите како носи конкурентност.
- Тоа што Солун е пристаниште, каква врска има со шопингот?
- Колку е силна пропратната понуда на Солун? Или воглавно работите се сведуваат на сувопарен шопинг и кафичи?

Всушност мене и не ми беше до толку целта споредба со Солун, тоа само му реплицирав на Gradinarot. Но кога веќе беше начната споредбата, сакав да кажам дека нема потреба да се потценуваме према еден Солун.


Edited by Cloverstack - 28-Dec-2010 at 06:46
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 28-Dec-2010 at 09:46
баш за ова зборував, ке се фатите за нешто и терај до бескрај, ајде сега зашто Солун, како ова како она. И навистина од каде ваков оптимизам, Скопје ке било трговски боље од Солун, а се си плукаме по дома, оф леле, не ми се контрареплицира, ама мене не ми е битно само дали се трошат буџетски пари или пари од приватен инвеститор за да се направи нешто што, на подолг или пократок рок, мо`е и да не биде толку паметна инвестиција.
.....   .......
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 28-Dec-2010 at 10:16
Скопје не може да биде Солун во никој шопинг смисла, поради некои од факторите кои се веќе набројани. Солун има многу повеќе жители, со многу поголем стандард, и со многу многу мноооооогу милиони туристи кои секоја година се во негова околина по други основи. Меѓу тие туристи има и илјадници гости со многу висок стандард дури и во споредба со жителите на Солун.

Скопје нема ништо од тоа. Во најдобар случај може да биде шопинг дестинација за своите 2 милиони и за 2 милиони на Косово. Што и не е така лошо... Треба да се испланира на клучката накај Приштина голем трговски комплекс со трговски, Икеа, и др., и мислам дека би бил многу профитабилен.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 28-Dec-2010 at 10:22
Originally posted by krale


Скопје нема ништо од тоа. Во најдобар случај може да биде шопинг дестинација за своите 2 милиони и за 2 милиони на Косово. Што и не е така лошо... Треба да се испланира на клучката накај Приштина голем трговски комплекс со трговски, Икеа, и др., и мислам дека би бил многу профитабилен.


Thumbs%20Up

Одлична локација бидејќи е блиску и до Скопје, го покрива транзитот исток-запад + директно мава на оние кои влегуваат во Косово.

BTW околу клучката веќе се градат 2 поситни објекти.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 28-Dec-2010 at 11:01
@ Gradinarot
Дискусијата си е сосема во ред, не знам зошто ти пречи, но ако веќе се приклучуваш, дај те молам малку поконструктивно.


@ Krale
Солун нема многу повеќе жители од Скопје, туку незначително повеќе, а во радиус од 100 километри околу Скопје живеат осетно повеќе луѓе отколку во радиус од 100 километри околу Солун. За стандардот во моментов се разбира нема споредба, но јас зборам за една трансформација која би се одвивала долгорочно, а во меѓувреме на Грција јасно е дека сигурно нема да и цветаат ружи долго долго време. А што се однесува до милионите туристи во Грција, не сум убеден дека значителен број од нив може да се преведат во шопинг туристи во Солун.

И повторно нагласувам дека мене не ми беше до толку целта споредба со Солун, туку само реплицирав кога веќе беше спомнат. Поентата ми е дека апсолутно нема логика Скопје да не претендира да биде многу силна регионална шопинг дестинација.


Edited by Cloverstack - 28-Dec-2010 at 11:12
Back to Top
Observer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2010
Location: MK
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Observer Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 28-Dec-2010 at 11:58
Ајде и ова да го додадам, како е поставен Дубаи да речеме? И колку жители има? И колкава е финансиската моќ на жителите на Дубаи? Океј има милионери и тоа ги вади ама поентата е дека не се клучни факторите - број на жители, нивната куповна моќ па дури и поставеноста на градот. Барем според мене...
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 28-Dec-2010 at 13:50
Originally posted by Cloverstack


@ KraleСолун нема многу повеќе жители од Скопје, туку незначително повеќе, а во радиус од 100 километри околу Скопје живеат осетно повеќе луѓе отколку во радиус од 100 километри околу Солун. За стандардот во моментов се разбира нема споредба, но јас зборам за една трансформација која би се одвивала долгорочно, а во меѓувреме на Грција јасно е дека сигурно нема да и цветаат ружи долго долго време. А што се однесува до милионите туристи во Грција, не сум убеден дека значителен број од нив може да се преведат во шопинг туристи во Солун.И повторно нагласувам дека мене не ми беше до толку целта споредба со Солун, туку само реплицирав кога веќе беше спомнат. Поентата ми е дека апсолутно нема логика Скопје да не претендира да биде многу силна регионална шопинг дестинација.


Во најблиската околина на Солун има речиси 2 милиони жители. Еве еден линк...

Плус додади ги тука речиси 1 милиони годишни посетители од МК, и уште најмалце 2 од Бугарија... и уште неколку милиони од Романија, Србија, др. балкански држави, и уште Германци, Австријци, Маџари... па се до Енглези, Холанѓани итн. Едноставно многу е едноставно јасно зошто Солун има многу повеќе шопинг избор.

Македонија има 2 милиони, од кои само 1 милион гравитираат во радиус 1 саат возење од Скопје, минус туристи од сите горенаведени држави, освен од Косово.

Јас не велам дека не треба да се развива шопингот, ама нема да бидеме никогаш баш таква регионална „сила“ како Солун.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 28-Dec-2010 at 13:56
Originally posted by Observer

Ајде и ова да го додадам, како е поставен Дубаи да речеме? И колку жители има? И колкава е финансиската моќ на жителите на Дубаи? Океј има милионери и тоа ги вади ама поентата е дека не се клучни факторите - број на жители, нивната куповна моќ па дури и поставеноста на градот. Барем според мене...


wawawiwa... што би рекол Борат. Стигнавме и со Дубаи да се споредуваме.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 28-Dec-2010 at 14:42
Originally posted by krale

Јас не велам дека не треба да се развива шопингот, ама нема да бидеме никогаш баш таква регионална „сила“ како Солун.


Стварно не ми е јасно како вака едноставно заклучуваш некои работи. Па само со еден мол - Рамстор, Скопје за викенди почна да се полни со странци, секако, најмногу од Косово. А од отварањето на Рамстор се случија и Веро центар со Џамбо и ЊуЈоркер, Супер Тинекси, Меркур итн, па додај ги на ова G-mall, Skopje City Mall, можеби Era City и Меркатор, Туш, евентуално Икеа + брендови од типот на Zara и Bershka, и ете солидна шопинг дестинација.

Секако дека треба време за ваков развој на настаните да се оствари, при што клучен фактор не се жителите на Скопје, туку неговата конкуретност. А таа произлегува токму од фактот што за разлика од Скопје, Солун е презаситен и во исто време непривлечна почва за нови инвестиции.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 28-Dec-2010 at 15:49
Па добро дечки не мора во се да „си ги мериме“ со комшиите. Дали има поголема перспектива или помала од Солун е од второстепено значење. Битно е  дека во радиус од 100км од Скопје гравитираат преку 1,5 милиони луѓе (до приштина има 80тина), инфраструктурно не така лошо поврзани со најава ѕа подобрување и надеж дека во средна иднина ќе ни се поправи на сите куповната моќ. Од друга страна Солун врие од продавници, трговски центри, шопинг квартови и улици, па и 30% од тоа да се отвори во Скопје јас би бил задоволен. Значи има простор, ќе има и заинтересирани инвеститори.
 
 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.422 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.