build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

G Mall Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 05-Dec-2014 at 16:45
Како беа оние транзициски градби, почнати недовршени, Југобанки и сл? Е има и сега, ама кој да потенцира, кој сите вакви рупи у град да ги собере на купче па да видиме колку вакви прпаднати проекти се десија за само 8 години...
23ka.wordpress.com
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 367
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 05-Dec-2014 at 17:48
Најпрвин го имавме Radisson Blu Swamp а сега ви го претставувам G-Mall Swamp ^_^


Edited by Macedonicus - 05-Dec-2014 at 17:48
ಠ_ಠ
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 05-Dec-2014 at 17:50
Баравме добро место за Црква во Карпош еден дел од овој плац би можело и за тоа да се искористи
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 29-Dec-2015 at 21:58

Кој го распродава имотот на Алумина?

Кој е вистинскиот сопственик на земјиштето на поранешната фабрика Алумина и за колку пари е продадено.Ова прашање јавно го поставуваат  поранешните вработени   кои  поседуваат 42 проценти од акционерскиот капитал ,според централниот депозитар за хартии од вредност.  

Над 42 илјади метри квадратни во сопственост на  Алумина во 2008 година за 23 милиони и 500-тини илјади евра,се продадени на фирмата Г-Нидерландс со седиште во Амастердам.Во 2013 година како сопственик на истото земјиште во имотниот лист е запишана фирмата Г-Македонија со седиште во Скопје. Вредноста на овој договор никаде не е објавена.

Со решение на министерството за транспорт и врски во 2002 година е извршена трансформација на земјиштето на Алумина од право на користење во право на сопственост.Во сегашната структура на акционерскиот капитал државата учествува со 58 ,а поранешните вработени со 42 проценти.Како може велат Алуминци, државата да го распродава имотот  без да ги информира и каде се парите.

Од 2005 година трае стечајната постапка во Алумина за која неофицијално се  вели  дека е завршена, но досега ниту еден вработен не добил судско решение.Заради матните игри  околу продажбата на земјиштето и на имотите што ги поседувала фабриката, поранешните вработени ке побараат ревизија на стечајната постапка.

http://telma.com.mk/vesti/koj-go-rasprodava-imotot-na-alumina

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1956
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 30-Dec-2015 at 09:32
Многу ми е криво што оној футуристички проект не ни почна да се остварува...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 20-Jun-2018 at 10:48

Заглавени инвестиции: Почнува ли изградбата на комплексот кај Алумина

Објавено во: Економија 20 Јуни, 2018

Во септември ќе стартува изградбата на трговскиот центар и станбените згради од комплексот кој треба да никне на местото на поранешна Алумина во скопско Тафталиџе, тврдат за Фактор доброупатени извори. На локацијата моментално нема никаква активност, а локацијата ја чува обезбедувањето. Првично најавата за изградбата беше пред повеќе од десет години, кога поранешната Влада објави дека израелската фирма Газит Глоуб ќе почне да го гради деловниот објект Џи мол. Сепак и покрај помпезните најави инвестицијата не беше реализирана.

Од општина Карпош за Фактор велат дека тие не добиле барање за издавање на одобрение за градење на ова место.  Сепак додаваат и дека општината нема податоци кога некое барање ќе биде поднесено, па не ја отфрлаат можноста тоа да се случи.

„До денеска општина Карпош нема добиено барање за издавање на одобрение за градење на местото на стара Алумина. Општината нема податоци кога некое барање ќе биде поднесено ниту кој бил инвеститор, ниту истото може да се претпостави бидејќи правото на градење може да го стекне и друго физичко лице преку отстапување на правото на градење. Општината не навлегува во имотно правните работи, финансиски или бизнис планови на сопствениците на земјиштето“, велат од општина Карпош.

Оттаму додаваат дека согласно важечкиот Детално урбанистички план (ДУП) на тоа место основната намена е Б2 – големи трговски единици со можни компатибилни намени до 40 отсто.

А ДУПот општина Карпош го смени во 2009 години и тогаш беше најавено дека Џи мол ќе почне да се гради. Поранешниот градоначалник Стевче Јакимовски следната година објави дека комплексот ќе почне да се гради во февруари 2011 година, но и од тоа немаше ништо. Подоцна самиот Јакимовски изјави дека Израелците најверојатно немаат пари за градба и дека според негови сознанија тие планираат да го продадат земјиштето.

Газит Глоуб го купи земјиштето од 150 илјади квадратни метри на јавно наддавање во 2007 година и за него плати 19 милиони евра. Официјален сосптвеник на локацијата стана во 2008 година, а според најавите инвеститорот планирал да вложи 100 милиони евра во резиденцијално- комерцијален центар кој требаше да содржи и луксузен хотел и деловни згради.

https://faktor.mk/zaglaveni-investicii-pochnuva-li-izgradbata-na-kompleksot-kaj-alumina

Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 20-Jun-2018 at 15:27
Реално Скопје веќе нема потреба од овакви молови и комплекси со висококатници.Дури и постоечките се повеќе од доволни

Во Аеродром Скопјанка згасна,Бисер некако живурка но затоа го имаме Капитол и кога тогаш ќе биде готов и оној во склоп на Cevahir Sky City

Во Центар покрај ГТЦ и Рамстор за некоја година ќе има уште еден во склоп на комплексот на Лимак(каде се работи мошне интензивно до доцна вечер)

Гази Баба ќе добие огромен комплекс наречен Skopje East Gate каде ќе никне еден од поголемите трговски центри во регионот(барем така најавуваат) и таму сметам дека зградите се премногу ама ајде...

Незнам што ќе се случи со Емпорио во Ѓорче Петров каде мислам дека долго време нема некоја активност.

За G-Mall мислам дека нема потреба да се реализира,тука се случи голема пренатрупаност со згради(да беше само Гранд Престиж ќе беше ок,ама со Домино веќе се претера а гледам сега и некои други TRIM & LUM и ЗСФ почнаа да реализираат нови проекти.) Сметам дека Skopje City Mall e доволен за Карпош.

Нелогично е во град од 800.000 жители(отприлика) да опстојуваат 10 трговски центри.По извесно време некој од нив може да ја доживее судбината на Скопјанка,Мавровка...
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1956
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 20-Jun-2018 at 22:29
Штета што не го изградија, преубави се зградите од рендерот...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 979
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 21-Jun-2018 at 20:35
Originally posted by stef4o

Реално Скопје веќе нема потреба од овакви молови и комплекси со висококатници.Дури и постоечките се повеќе од доволни

Во Аеродром Скопјанка згасна,Бисер некако живурка но затоа го имаме Капитол и кога тогаш ќе биде готов и оној во склоп на Cevahir Sky City

Во Центар покрај ГТЦ и Рамстор за некоја година ќе има уште еден во склоп на комплексот на Лимак(каде се работи мошне интензивно до доцна вечер)

Гази Баба ќе добие огромен комплекс наречен Skopje East Gate каде ќе никне еден од поголемите трговски центри во регионот(барем така најавуваат) и таму сметам дека зградите се премногу ама ајде...

Незнам што ќе се случи со Емпорио во Ѓорче Петров каде мислам дека долго време нема некоја активност.

За G-Mall мислам дека нема потреба да се реализира,тука се случи голема пренатрупаност со згради(да беше само Гранд Престиж ќе беше ок,ама со Домино веќе се претера а гледам сега и некои други TRIM & LUM и ЗСФ почнаа да реализираат нови проекти.) Сметам дека Skopje City Mall e доволен за Карпош.

Нелогично е во град од 800.000 жители(отприлика) да опстојуваат 10 трговски центри.По извесно време некој од нив може да ја доживее судбината на Скопјанка,Мавровка...


Малку да се повториме, освен Скопје Сити Мол е МОЛ во вистинската смисла на зборот. Останатите си се локални трговски центри кои ги има насекаде и си функционираат во обемот кој дозволува и што не секогаш е во потрошувачката моќ на граѓаните.

Да, можеби најавениот Скопје Ист Гејт ќе биде конкуренција, но во моментов никако не сметам дека во Скопје има премногу молови, бидејќи има само еден.
Back to Top
Tooold View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 22-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Tooold Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 22-May-2020 at 08:49
Шобидна со местово?
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1956
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 22-May-2020 at 19:38
Ништо изгледа...а толку беше убав рендерот со двете кули...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 16-Aug-2020 at 13:36
Ништо не бидна на локацијава,веќе нема никакви гласини за било каква изградба

Edited by stef4o - 16-Aug-2020 at 13:40
Back to Top
David View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Feb-2020
Online Status: Offline
Posts: 136
  Quote David Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 16-Aug-2020 at 14:05
Па нема види ги зградите како изгледаат бонбона кај може тоа кај нас да помине ? Кај нас еве пример одма до него наполитанка што вика овој диносаурусот ,наполитанки и аптекарски шишиња,иста висина,иста фарба,иста депресија,иста узурпација на простор.

Еве да не биле дебилчини настел,да ја сменеле малку зградана и да ја граделе во висина пак ќе се почнело од негде,овие Г-МАЛЛ згради кога ќе се изграделе ќе имало терен да речам за нешто НОРМАЛНО.....вака,уште еден школски пример како секој отворен простор во градов е уништен и узурпиран.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6853
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 04-Sep-2020 at 15:39
Еден предлог од 2015 незнам дали досега бил евидентиран на форумов но еве тука го постирам

--------------------------------------------------------------
Урбанистички проект – Алумина / Ивана Ангелова 2013

За да се дојде до најскладна и функционална идеја за зададената дипломска тема “Урбанистички проект локација Алумина” најпрвин беше направено опсежно истражување на локацијата и нејзиниот потенцијал и се отворија и неколку прашања: Како преку архитектурата може да се оствари општествен напредок, имено: Kои намени треба да и се дадат на архитектурата за да се постигне таков напредок; Дали оваа локација може да одговори на овие потреби

Приказната се фокусира на разноликоста на социо-економскиот и етничкиот статус на граѓаните која создава хиерархиja и социјална стратификација, додека слепо продолжува да се занемаруваат оние општествени групи кои имаат егзистенцијална потреба и социјална помош. Еден од многуте начини да се посвети внимание на ранливоста на ваквите социјално оштетени групи, е да им се обезбеди урбан простор на кој што би се промовирала идејата за развој на граѓанската свест и капитал во урбаното градското ткиво како па како таква е избрана локацијата Алумина. Иако нејзината диспозиција карактерно се одликува со луксузитет како потенцијален атрибут, напротив таквата карактеристика го оправдува изборот за истата да биде искористена на сосема поинаков начин од веќе планираниот а со цел да се промовира диверзитетот.

Предлог решението за овој простор подразбира урбана наменска поделба проследена со социјален и економски баланс како и потенцијален капитален добиток. Подеднакво се застапени и двете основни намени, т.е. домување Програма на Влада и сервисни дејности, поткрепени со нивните компатибилни намени.

Според тоа проектот Алумина претставува еден тип на “урбанистички активизам” и треба да послужи како платформа за развој на граѓанската свест, наместо исклучиво да претставува генератор на профит со комерцијална намена.

Урбаниот зафат – локација Алумина се наоѓа во југоисточниот дел на општина Карпош, Скопје. На југ таа се граничи со собирната улица Митрополит Теодосиј Гологанов а на источната со булеварот 8ми Септември. Зададената локација се протега на површина од 3,93 Ха. Планскиот опфат во себе содржи 1 градежна парцела со намена лесна индустрија.

Според новопроектираната состојба локацијата се дели на две зони односно парцели. Поделбата е таква што парцелата на која лежи социјалната кула и нејзините компатибилни намени, односно пазарот и расадниокот и е во сопственост на владата на Р.М. Втората парцела каде што се наоѓа деловната кула и трактот од култура е во јавно-приватна сопственост остварена помеѓу владата и приватен инвеститор.

Според новопроектираната состојба локацијата се дели на две зони односно парцели. Поделбата е таква што парцелата на која лежи социјалната кула и нејзините компатибилни намени, односно пазарот и расадниокот и е во сопственост на владата на Р.М. Втората парцела каде што се наоѓа деловната кула и трактот од култура е во јавно-приватна сопственост остварена помеѓу владата и приватен инвеститор.

Мемориска кула Единствениот објект на локацијата оставен е да сведочи за минатото на локацијата.

Расади и пазар Расадите се пред се наменети за користење од страна на жителите на социјалната кула со што се нуди алтернативна можност за заработка и просперитет, а би се вработиле околу 20-30 луѓе.

Зона 2 СЕРВИСНИ ДЕЈНОСТИПреку соработка помеѓу владата и приватниот инвеститор оваа парцела има потенцијална економска добивка.

Препознаваќи го развојот на млади предприемништва како придонес за развој на општата економска состојба во државата, а притоа недоволно развиен кај нас, доведува до тоа да се појави ваков тип на објект на локацијата.

Деловна кула Во сепарираните волумени од кулата сместени простори за невладини организации и платформи, бизнис инкубатор, технолошки парк како и станови под наем. Овде социјалните случаеви би добивале бесплатни професионални обуки и консултации. Сите предприемништа се поттикнати да вршат одржливи и еко бизниси, изнаоѓајки креативни начини за економски исплатливи сценарија кои не го нарушуваат природниот баланс. Конструкцијата е челична со централно бетонско јадро во кое се сместени комуникациите а фадата стаклена. И кај оваа кула има отворени катови погодни за разни социјални собири.

Спорт и рекреација Повеќенаменското игралиште и тениското локациски се надоврзуваат на соседните игралиштата на север. Тие се отворени и наменети за сите посетители на паркот. Двете водени плитки површини во паркот во зимскиот периот може да се користат како лизгалишта.

https://marh.mk/урбанистички-проект-локација-алумин/Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1956
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 04-Sep-2020 at 20:52
А зошто нема уште 20 згради измеѓУ? Аматери

Шала на страна штета што ова не е реалност...сега немора до толку високи ама подобро високо отколку набиено.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
FT View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Jun-2010
Location: Kocani
Online Status: Offline
Posts: 376
  Quote FT Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 05-Sep-2020 at 01:38
Мислам дека уште многу години нема да видиме вакво нешто во Скопје и тоа е депресивен факт.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 202122

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.