build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

G Mall Skopje

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 22>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 07-Nov-2008 at 11:42
Ова е навистина феноменален проект ApplauseApplauseApplauseApplause
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 07-Nov-2008 at 12:52
 
Originally posted by pbanks


ПА јас напротив, не жалам за тоа. Просторот во центар на оној или оној начин ќе се урбанизира како што треба и ќе стане ексклузивен. Многу е пореално во густиот центар да се создадат услови да се исплати да се откупи некој објект како Рамстор и да се изгради нешто многу подобро на таа локација отколку на некои попериферни локации.
 
 
А зошто воопшто да се помириме со тоа дека се ќе усерат па после да се молиме дека некој тоа ќе го поправи ???  За жал не го делам твојот оптимизам дека во блиска иднина некој ќе го откупи рамстор и ќе изгради нешто поубаво, ако одиме по некоја логика треба прво да се пополнат сите ливади и да има навистина голема побарувачка за деловен простор токму на таа локација па да видиме такво нешто, мислам дека ќе си остане вака со децении и децении. 
 
 

НА пример на оваа локација доколку имаше утка таа ќе беше далеку потрајна по мое мислење.
 
 
Тоа е точно но барем не се работи за строг центар. Да додам само дека нлб/резидор итн. не ги рачунам за утки но не се за во строг центар на еден главен град.
 
 

Дополнително ми се допаѓа што центарот се шири или барем се создава ново тежиште. Булеварот 8 Септември менува физиономија во последниве 10на години. Pочна срамежливо со Александар Палас пред 10на години а денес се гради објектче како Хипо и се најавува нешто како G Mall Skopje.
 
 
Мене па не ми се допаѓа што центарот се шири, трговски центри да но не и деловен простор. Мислам дека треба да има една централна деловна област каде што ќе бидат сите повисоки деловни згради (и по некој хотел/трговски/луксузни станови), ем изгледа поубаво ем се добива некој екслузивин простор и полесно се решава од инфраструктурен аспект.
 
 
 
Извинете за офтопик
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 07-Nov-2008 at 12:58
Ова е фантастично/феноменално/импресивно...
Дефинитно ќе се гради??

Originally posted by Cloverstack

Можда уште еден: ФАНТАСТИЧНО!Туку она не било една, ами две кули:
the project will also include two
office towers


Да де, се познава од сликата дека се ДВЕ кули
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 07-Nov-2008 at 13:02
Вардар баш еден центар потешко се решава инфраструктурно и со паркинзи и со пристам и со све. Центарот само убаво изгледа. За мене дисперзирани центари на неколку места во градот се многу подобра опција, во однос на трговски, деловни и различни центри. Нормално центарот си останува центар и повеќе игра церемонијална улога на центар (плоштад итн) одколку што е комерцијален центар. Не ја сваќам потребата што ја имаш да се претрупа центар и да неможе да се мрдне воопшто. На секоја ливада ќе и дојде редот кога ќе има интерес.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 07-Nov-2008 at 13:23
 
Погрешно си ме разбрал немам желба да се претрупа центарот, лично сум против сегашново градење по секоја цена (резултатот е јасен) А мислам дека грешиш околку инфраструктурата, доколку се изведе плански и паметно централна деловна област е многу попрактично, не мора таа област да биде во строгиот центар на градот но барем да се сконцетрира на едно место. Се разбира дека ќе има помали деловни објекти во другите делови од градот но големите објекти како овие кули би ги ставил воо таа област додека големи трговски центри и такви работи е нормално да има по секоја општина.
 
 
Да не редам сега ваму и ваму се прави вака и вака али факт е дека поголеми деловни објекти обично се сконцетрирани на едно место (не го сфаќај ова БАШ буквално), во поголеми/поразвиени градови има потреба за повеќе такви области но во скопје такво нешто не треба барем сега за сега.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 12-Nov-2008 at 18:39
Супер дезајн, специално на зградата.  
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 12-Nov-2008 at 19:10
За трговски центар можам да кажам дека ќе биде еден од најубавите во скопје, но не верувам дека ке има некаков голем ефект, не сме навикнати ние на такви големи простории , ама ќе чекаме и ќе видиме што , и како ќе биде понатака кога ке се изгради  и дали во општо ќе почне да се гради.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Nov-2008 at 02:11
Најдобар трговски центар би бил во Скопје од секогаш ако се изгради. Дај боже да да се изгради, навистина е многу убав, посебно со кулата.
Back to Top
SkaNdErBeG View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Apr-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SkaNdErBeG Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 20-Nov-2008 at 22:23
Impressive project... Congratulations... Thumbs%20Up
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 21-Nov-2008 at 23:48
Еве уште некои информации. 2012 се дава како година на отварање. Тоа не е ни така лошо со оглед на тоа дека за ова чудо веројатно ќе требаат едно 1.5-2 години ефективна изградба.

G Mall Skopje is a shoping mall groundbreaking undertaking. In the city’s first modern  building project of such large scale, it will introduce into Skopje a modern shopping mall and
commercial center. G Mall Skopje is the flagship project and the first of its kind in Macedonia’s capital.

Merchandise Mix:
- over 250 shops
- leading hypermarket chain
- leading fashion brands worldwide
- high quality DIY center
- electronics
- entertainment center, cinemas
- health club, spa.

Property type: Shopping and Office Center
GBA:
GLA Retail: 42 000 sq. m
GLA Offices: 30 000 sq. m
Developer: Gazit Globe
Completion date: 2012

http://forton.bg/en/?page_id=305

Еве и уште два рендера но од внатрешноста...

1

2


Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 22-Nov-2008 at 00:02
I`m just thrilled.... преубав... си го замислувам вака, и се што можам да кажам е преубаво, за наши услови, за наши стандарди преубаво!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 22-Nov-2008 at 00:07
Originally posted by dacito

I`m just thrilled.... преубав... си го замислувам вака, и се што можам да кажам е преубаво, за наши услови, за наши стандарди преубаво!!!


Јас мислам за сечиви стандарди е преубаво. Стварно е топ проектов...
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 131
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-Nov-2008 at 00:16
Го ѕирнав http://forton.bg/en и слободно можам да кажам дека од се она што е изградено или планира да се гради во Бугарија нашиот проект проект е најдобар. Се што имаат изградено овие Forton International мене ми е сосема Ок, ама ова што планираат да го градат кај нас, двете кули со трговскиот доле, е врв. Како само добро изгледа, неможам да верувам!!! Некако многу ми е „шмекерски“ проектов...
Back to Top
twin View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Aug-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote twin Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 22-Nov-2008 at 00:56
kolku kuli ke ima 2 ili 1 po 25 kata
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Nov-2008 at 00:58
Originally posted by twin

kolku kuli ke ima 2 ili 1 po 25 kata


2
Back to Top
twin View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Aug-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote twin Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 22-Nov-2008 at 01:02
waw prekrasnoApplause
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 22-Nov-2008 at 01:07
Еве го типчето на кого му го должиме ова...

Prof. Moshe ZurНа линкот има профил на неговата фирма и мал колаж со некои негови проекти кои се топ.

BTW ова е најверојатно и архитектот на Delta City во Белград колку што можев да сфатам.

http://duns100.dundb.co.il/2008/600432801/index.asp


Edited by pbanks - 22-Nov-2008 at 01:08
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 22-Nov-2008 at 01:33
bravo za tipceto,stvarno e top proektot,ne mi se veruva deka takvo nesto ke se gradi kaj nas.poveke mi se svika od nadvor nego od vnatre ama od slika do realnost ima mnogu,taka da dodeka da se izgradi uste 100 izmeni ke napravat pa moze ke bide poubavo.vo sekoj slucaj TOP E
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 22-Nov-2008 at 03:21
Оној голем стаклен покрив ме остави без зборови... Навистина ќе биде прекрасно доживување!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 22-Nov-2008 at 15:36
Originally posted by pbanks

Originally posted by dacito

I`m just thrilled.... преубав... си го замислувам вака, и се што можам да кажам е преубаво, за наши услови, за наши стандарди преубаво!!!


Јас мислам за сечиви стандарди е преубаво. Стварно е топ проектов...
 
Yes   Cheers
 
Единствено ме чуди зошто ништо нема по медиумиве, или инвеститориве се ептен скромни или има нешто друго Dunno 
 
 
Дали знаеме која е макс. дозволена висина таму, да не треба да се мењаат г/дуп-ови па затоа сеуште ќутат???
 
 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 22>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.