build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 207>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Споменици и скулптури (општо)
    Posted: 21-Dec-2007 at 08:00
Засебни нишки:

Споменик на Плоштад Македонија

Споменик Филип II - Битола


Edited by Cloverstack - 23-Apr-2009 at 00:14
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 22-Dec-2007 at 23:31
Незнам што да кажам за ваква глупост. Може ли некој да го замисли незнам на влезот на мостот Оресунд два коњаника на пример?? Веројатно Аларова може и тоа да го замисли.

Два лава ќе го чуваат Мостот Гоце Делчев

Нема да го толерираме самоволието на општина Центар, ниту ќе дозволиме да се наруши естетскиот изглед на мостот, најавија градските власти

Без консултации со градот Скопје и без нивно знаење, општина Центар пред три дена распишала конкурс за изработка на две скулптури на лавови, кои би се поставиле на Мостот Гоце Делчев. Градските власти се изненадени од ваквата постапка.- Објавениот конкурс на општина Центар е продолжување на една незаконска практика и самоволие при носењето одлуки за спомен-обележја и за уметнички скулптури. Без консултации, Град Скопје нема да дозволи да се поставува ништо што би ги нарушило урбанистичкиот, уметничкиот и естетскиот изглед на инфраструктурните објекти што се наша надлежност - велат градските власти.

Горан Михајлов, член на Советот на Општина Карпош, вчера побара од градоначалникот Андреј Петров за ова прашање да се расправа на седница на Заедницата на единиците на локалната самоуправа.

- Дали смее Општина Центар да распишува конкурс за Мостот Гоце Делчев имајќи предвид дека тој е во надлежност на Градот? Барам да се преиспита дали ова решение е легално и естетски издржано - рече советникот Михајлов.

Според објаснувањето во конкурсот на општина Центар, лавот би го симболизирал духот на македонскиот народ низ историјата. Предвидено е лавот со постаментот да се вклопи во естетска целина со просторот од двете страни на мостот.

Од Центар не одговорија зошто комисијата го избрала ова естетско решение и зошто распишале конкурс за скулптури на објект што не е нивна надлежност. Откако им побаравме објаснување за конкурсот, тие ја симнаа информацијата за конкурсот од својата веб-страница.

Јорданка Ивановскаhttp://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8CDC3771737C4644967388E52E7EE32C


Edited by pbanks - 13-Jan-2008 at 23:20
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 23-Dec-2007 at 03:46


No comment Nuts

Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 23-Dec-2007 at 14:20
Suicide

Не сме нормални. И тоа се кладам дека целава поента на „тендеров„ е да се препуцаваат градот и Центар. Бедни игри...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 27-Dec-2007 at 23:30
зарем е можно Општина Центар да си го тера ова...... Wallbash жими се лично ќе ги бутнам лавовите у Вардар ако ги постават. Gunz

РЕАКЦИИ ЗА ПРОЕКТОТ НА ЦЕНТАР ЗА ПОСТАВУВАЊЕ НА СКУЛПТУРИ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ


Лавовите на мостовите врв на кич и невкус


Навистина треба да се види која комисија одобрила од двете страни на мостот да се постават фигурите. Имале ли предвид како тие ќе се вклопат во целосниот амбиент, реагираат и уметниците и архитектите


Врв на кичот и тотален невкус. Вака македонската уметничка јавност ја окарактеризира идејата на Општина Центар на мостот "Гоце Делчев" да постави две скулптури на лав во стоечка поза на постамент. "Тоа е естетски и функционално недозволиво. Навистина треба да се види која комисија одобрила од двете страни на мостот да се постават фигурите. Имале ли предвид како тие ќе се вклопат во целосниот амбиент, реагираат и уметниците и архитектите.

За лавовите на Аларова се разговараше и на седница на Советот на Општина Карпош. Советникот Горан Михајлов побара од градоначалникот Андреј Петров во својство на претседател на ЗЕЛС да ја испита законитоста за реализација на проектот.

- Ме интересира дали некој изработил стручна студија за тоа како естетски ќе се вклопат овие скулптури во модерниот изглед на мостот Гоце Делчев" и дали Градот дал дозвола, бидејќи мостот е во негова надлежност - праша Михајлов.

И мислењето на градските власти е исто. Тврдат дека нема да дозволат да се постави никакво спомен-обележје или пак скулптура која не е се вклопува во урбанистичкиот, уметничкиот и естетскиот изглед на делот од Градот што е во нивна надлежност.

- Ова е само продолжение на една незаконска практика и самоволие од нивна страна за носење одлуки за подигнување спомен-обележја и уметнички скулптури - сметаат тие.

Овој проект ќе го реализира општина Центар која творците на идејното решение веќе ги бара преку јавен конкурс.

- Целта на конкурсот е да се добие уметничка, високо-естетска реализација на скулптура на лав во стоечка поза која како симбол на достоинственост, гордост и непокор ќе го симболизира духот на македонскиот народ низ историјата - се вели во објавата.
Оценувањето на трудовите и изборот на проектот ќе го вршела жири-комисија составена исклучиво од физички лица кои се независни од учесниците на конкурсот и не можат да учествуваат на конкурсот. За најдобрите решенија се предвидени и награди во висина од пет, три и две илјади евра.

Елизабета АРСОСКА

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 27-Dec-2007 at 23:36
До кога мислат да продолжат со вакви евтини популистички фори? Лавови?! Духот на македонскиот народ? Божеее.... Wallbash


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Dec-2007 at 23:44
Originally posted by La Linea

До кога мислат да продолжат со вакви евтини популистички фори? Лавови?! Духот на македонскиот народ? Божеее.... Wallbash
ма и да фураат фори нека ги фураат кај што им е местото. ама лавови на Гоце Делчев WallbashWallbashWallbash

BTW секогаш ми сметало што во Скопје немало доволно убави статуи/споменици. Ама неможе таа празнина да ја компензираат со редење несоодветни медиокритети на секој чекор и тоа преку ноќ. Незнам дали чувте но се спремаат и статуи на Гоце Делчев, Даме Груев и Никола Карев. Нешто пред парламент, нешто незнам кај во Центар. Претпоставувам дека ќе бидат онакви ситнурајки како статуата на Крсте Петков Мисирков. Мене ми е таа комплетно несоодветна за локацијата, големината и е погрешна...  скроз без врска...

Единствена споменик што ми се свиѓа во Скопје е оној пред влада. Од помодерните ми се свиѓаа свирачите на Максим Горки, ама нив ги уништија.


Edited by pbanks - 27-Dec-2007 at 23:46
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 27-Dec-2007 at 23:59
Статуата со гулабите пред level е со пристојна големина, исто како онаа на крај на улица Македонија, спроти стара железничка... само мотивот не ми се допаѓа. А тој привезокот од Крсте Мисирков не доликува за толкава личност во нашата историја... Мајка Тереза и тој споменикот на паднатите борци се можеби единствените споменици во Скопје достојни за некаква пофалба.
    Надвор од Скопје, новата статуа на Александар Македонски во Прилеп, Кирил и Методиј и Св. Наум Охридски во Охрид, статуата на гемиџиите во Велес...  сигурно нешто заборавам... Тие се ок.

Но ве молам, видете го ова... Делчево: Big%20smile
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 28-Dec-2007 at 00:08


Александар во Прилеп не ми се свиѓа (јес да само на слики го имам видено)

Кирил и Методиј во Охрид се добри.

Св. Наум го неам видено

Мајка Тереза ја заборавив и она е добра.


Edited by pbanks - 13-Jan-2008 at 23:21
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Dec-2007 at 00:45

Споменикот на Гоце Делчев во парк сам по себе е убав, но на чудна локација и целосно руиниран исшкртан плочките околу него раздмани, неисшистен откако е поставен. Ова со лавовите на мостот Гоце Делчев дури и незнам како да го искоментирам. Кич е премал и преблаг збор. Се надевам ова нема да се оствари.

Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Dec-2007 at 17:53
Аце во Прилеп и не е така лош...

Али Гоце во Делчево го направиле Супермен Roll%20eyes.

Што се однесува до Аларова--> Gunz.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 04-Jan-2008 at 12:17
Продолжуваат препукувањата општина Центар-Градот Скопје. Сега за статуите до Камениот мост

ПОДИГАЊЕТО ОБЕЛЕЖЈА БЕЗ СООДВЕТНА ПРОЦЕДУРА СТАНА ТРЕНД

Општина Центар си гради споменици од ракав

За да подига спомен-обележја, според законот, општината мора да има донесено петгодишна програма за одбележување настани и личности, што во Центар не е случај

Центарот на Скопје годинава ќе се начичка со скулптури што Општината ги најавува на секој слободен простор, иако се' уште не е донесена програмата за одбележување значајни личности и настани, која, според законот, се носи за период од пет години. Без таква програма не е дозволено да се подигаат споменици, но на Општината тоа како да не и' е важно, па без да ја почитува законската процедура, си носи одлуки за меморијални споменици на плоштадот, распишува конкурси за скулптури на лавови на Мостот Гоце Делчев и дава дозволи за обележја што ги подигаат донатори, како што беше примерот со споменикот на Крсте Петков Мисирков.

Според конкурсите што вчера беа објавени во медиумите, пред Собранието ќе се подигне спомен-обележје, односно коњаничка скулптура на револуционерот Никола Карев, што ќе чини пет милиони денари. Коњанички скулптури на Гоце Делчев и на Даме Груев ќе се постават на просторот пред Камениот мост, од страната на плоштадот и ќе чинат осум милиони денари.

Според Законот за меморијалните споменици и спомен-обележјата, советите на општините и на Градот Скопје донесуваат програми за одбележување настани и личности што се од локално значење и тоа со спомен-обележја. Меморијални споменици може да подига само државата и тоа за настани и личности што се од национално значење. Ваква програма засега има донесено само Советот на Град Скопје во 2004 година, според која до 2009 година во градот може да се подигнат споменици на Александар Македонски, Цар Самуил, Јустинијан, Карпош, генерал Михајло Апостолски, Кузман Јосифовски - Питу, Скендер-бег, архиепископот Доситеј и Лазар Танев. Од нив, досега се реализирани само спомениците на Скендер-бег и на Доситеј. За првиот имаше големо противење на градските власти бидејќи се изгради без целосно да се почитува процедурата.

Општината Центар своите конкурси за споменици, како што беше случај со оној за Александар Македонски на плоштадот или со лавовите на Мостот Гоце Делчев, ги распишува без да ги консултира градските власти. Од Градот беа изненадени од ваквата постапка на општинарите и ваквиот чекор на Општина Центар го оквалификуваа како продолжување на една незаконска практика и самоволие.

- Без консултации, Градот нема да дозволи да се поставува ништо што би го нарушило урбанистичкиот, уметничкиот и естетскиот изглед на инфраструктурните објекти што се во наша надлежност - изјавија вчера во одделението за односи со јавноста во Градот.

Иако конкурсот за идејно решение за споменикот на Александар Македонски беше објавен пред повеќе од половина година, од Општина Центар се' уште не кажуваат дали избрале победник. Обележјето треба да се гради на местото кое е предвидено за фонтана, кај цветната жардиниера, а под плоштадот веќе е изградена и соодветна машинска сала за неа.

Раководителот на Секторот за правни работи во Општина Центар, Владо Петровски, објасни дека сите овие иницијативи за подигање спомен-обележја ќе бидат вклопени во петгодишната програма за споменици, која допрва ќе биде донесена.

- Станува збор за иницијативи на Министерството за култура. Ние не можеме да предвидиме кој се' ќе даде предлог и иницијатива. Последната програма за споменици е донесена во 1986 година и е на Собранието, а општините се' уште немаат свои програми, иако, според мене, нивното донесување би било непотребно. Сепак, предвидените спомен-обележја нема да бидат изградени додека не се донесе програмата - вели Петровски.

Тој информираше дека споменикот на Александар Македонски и фонтаната ќе бидат во комбинација.

- Станува збор за изградба на фонтана со спомен-обележје. А како тоа точно ќе изгледа, ќе се прецизира со самата програма. Дали тоа ќе биде архитектонски објект или спомен-обележје, ќе биде дефинирано во програмата - рече Петровски.

По ова објаснување, останува нејасно зошто Општината лани распиша конкурс за споменикот на Александар, кога деталите допрва ќе се утврдуваат.

Анела ПетроваEdited by La Linea - 04-Jan-2008 at 12:18
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 04-Jan-2008 at 12:29
За да се има претстава како би изгледал плоштадот со статуите.

Ова е уште од времето на Кралството СХС, ова се статуи на српските кралеви Петар и Александар.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 04-Jan-2008 at 12:54

во тој концепт на Скопје (каде се граделе офицерски, народна банка, театарот, Ристиќева итн.) статуите одговараат. Денеска коњаници не одговараат ни на за локацијата ни за времето. А кампањата да го наполниме Скопје со коњи, лавови и слични глупости е се поголема. Се надевам дека разумот ќе преовлада.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 13-Jan-2008 at 23:11
Тргна возот со коњаниците Wallbash. Пола илинденско востание качија на коњи. Ова е само прв чекор, во познат македонски стил секоја скопска општина после ќе направи свои коњаници Bash.

Значи 2 коњаника пред камени мост по теркот на српските кралеви во периодот 1913-1944, коњаник пред парламент и голем коњаник на сред плоштад.

Јас мислам да го ревидираат и споменикот на Крсте Петков Мисирков и него да го стават на коњ, како и сите други досегашни статуи во Скопје.

Евенутално може да уфрлат по некој лав колку да се разбие монотонија ApplauseWallbash

Барем Гоце Делчев нека го остават на мира, човекот убаво го учиме како интелектуалец и го знаеме по неговата порака за културен натпревар помеѓу народите. Сите негови статуи до сега биле во тој дух, што има сега да го правиме ко Џингис Кан. Ohno


Конкурс за споменици на Карев, Делчев и Груев


Општина Центар распиша конкурс за изработка на идејни проекти на спомен-облежјата на Никола Карев, Гоце Делчев и Даме Груев, кои ќе бидат поставени на две локации во централното градско подрачје. Спомен-обележјето на истакнатиот македонски револуционер Никола Карев ќе биде коњаничка скулптура на постамент изведена во траен материјал, која треба да се вклопи во даден архитектонски простор пред македонското Собрание. Идејно решение се бара и за двете коњанички скулптури на постамент на Гоце Делчев и Даме Груев кои ќе бидат поставени на просторот пред Камениот мост од страната на Градскиот плоштад.

Конкурсите се анонимни и на нив може да учествуваат домашни и странски физички и правни лица најдоцна до 31 март, годинава.
За најдобрите трудови се обезбедени награди, а предвидени се и два откупа. Изборот на идејниот проект ќе го изврши Одборот за подигање на спомен-обележје со мнозинство гласови на неговите членови. Иницијативата за поставување на спомен-обележјата, поттикна од Министерството за култура во знак на одбележување на истакнататите историски личности коишто имат големо значење за развојот на државноста и државно-правниот континуитет на државава. Претходно, овие одлуки едногласно ги поддржаа советниците на Општина Центар.

(Е.А.)


Извор: Вечер
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 13-Jan-2008 at 23:34
Колку агресивно се буткаат лошите идеи, тоа е неверојатно.  Првин собранието,  сега ова со лавовите и коњаниците....

А што стана со статуата на Александар Македонски?
Што стана со ДУП-от на Мал Ринг(оној на Мирослав Грчев е од 1997 и не е усвоен)?
Кинески ѕид? КАМЕН МОСТ АЛО!!!! Стражарницата!?!? Чаршијата? Не знам, има нема крај на овие проблеми чие решавање е приоритет.

За ТИПО нема некои вести, ама не би требало да биде долго сето тоа.
Македонска Банка?
Лумикс ме е*е во здрав мозок очигледно па ќе го игнорирам. Нема друго објаснување за цело ова пролонгирање на градењето.

Шит
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 13-Jan-2008 at 23:52


ама тука не се работи за мешање приоритети туку за невиден кич и невкус.

Како прво, статуи/коњаници не се клупи или канделабри па да нарачаш цел контингент од еднашка. Тие грижливо се бираат со цел да се облагороди, украси некоја урбана целина но само од кога ќе се комплетира (целината де). Не сум чул за друг случај во светот каде плоштадот не е готов (и таков недовршен зјае од неговото создавање едно 100 години значи) ама битно на него садат кипови. Неможе ние да го компензираме недостатокот на историски урбан континуитет (кој меѓу другото е изразен со недостатокот ваков тип на градски украси) во неколку месеци од последната година од мандатот на Аларова.

Да не го спомнувам воопшто повторно моментот дека сме 21 век и дека никој нормален освен на балканот не дига коњаници, а ние ни помалку ни повеќе ќе монтираме 4 такви за многу кратко време.

И Скендербег е чистка утка. Без да навлегувам во политичките аспекти на тој споменик изгледа смешно на онаа локација. Главниот Албански национален херој го ставија покрај паркинг и прометен булевар. Мислам дека секако заслужил многу подобра локација од таа што ја доби.

Истата матрица на размислување се користеше и кога се преименуваа аеродромите. Петровец е најмизерниот аеродром на балканот битно има најпретенциозно име. Можеби првин да го изградеа новиот терминал со кој ќе се гордеевме сите па да го крстеа по таква голема историска личност и ќе имаше некаква логика. Но вака пристапот е јасен а мотивите проѕирни. Катастрфора!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 14-Jan-2008 at 00:27
Previous Посакувам и јас волку добро да ја доловев ситуацијата, ама навистина мозокот ми беше блокиран од замислата на коњаниците на плоштадот.

   Kога сме веќе кај плоштадот и неговиот лик, сакам да посочам на Кнез Михајлова, најпрометна пешачка зона во Белград, слична на улица Македонија. Но многу по слична на плоштад Македонија, ако знаете што сакам да кажам. Ова го имав слушнато одамна, ама сега видов со мои очи:
На оваа слика обрнете внимание на жардињерата - може ви е позната.Се на се, градов не може да е по мизерен.... Паѓам во депресија

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 14-Jan-2008 at 00:34


па да, ул. Македонија многу потсеќа на Кнез Михајлова, но пешачките зони во цела Европа се горе доле слични (не зборам за објектите кои ги формираат пешачките зони иако и тука има мноогу сличност по цел континент, туку за материјалите кои се користат за поплочување, урбаната оперма, содржините итн...), се работи само на варијација на тема. Така да тука не гледам некоја причина посебно да се нервираме.
Јас сум лично задоволен како искочи улицата (плоштадот не толку ама и тој не е страшен), поголем проблем е нетранспарентноста и импровизациите кои беа како и секогаш изразени кога е во прашање реализација на некој вакви проекти. Значи постоеше опасност да искочи мноооооооооооооооогу полошо. На пример како Кејот 13 Ноември.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 14-Jan-2008 at 00:47
па да, ул. Македонија многу потсеќа на Кнез Михајлова, но пешачките зони во цела Европа се горе доле слични


Не се работи за горе-доле слично, се работи за идентично. Никаква оригиналност, а за квалитетот на изработката сведочат деформираните плочки. Добро, на што се должи тоа - фушерајство или слабо одржување - мене никогаш не ми стана јасно.

Улица Македонија нема врска со ова, улица Македонија ја сметам за инвестиција што драстично го подобри изгледот на градското јадро.
 

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 207>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.844 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.