build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6667686970 201>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1341 Posted: 09-Nov-2010 at 15:29
Originally posted by Dave Gahan

стојам од А до Ш позади ова, да не речам како јас да сум го напишал...

....штитови, Прличев, Зографски, некакви битки...која е идејата??? Има ли таква воопшто? Си пукаме самите во нога вака....


Мислам дека со такво размислување идејата нема никогаш да ја сватиш.
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1342 Posted: 09-Nov-2010 at 15:30
Originally posted by Observer

Убави се релјефите, а каква врска има се едно со друго...па тоа е македонската историја.


БРАВО, кратко и едноставно!
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1343 Posted: 09-Nov-2010 at 15:36
Originally posted by ШперНе знам стварно, разочаран сум... и затоа никогаш нема да не биде како народ... во тоа никој не може да ме разубеди...

OhnoТака не се рамислува, и јас сум разочаран ногу пати, но зато сме тука ние, тој став да го браниме.

За некој тое ефтин апетит, за мене чест и живот. За да знаеш да го цениш тугето и да го разбереш требе прво својето да го сакаш од се срце и да го чуваш како душата си.ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #1344 Posted: 09-Nov-2010 at 15:43
Originally posted by Makedonij


Мислам дека со такво размислување идејата нема никогаш да ја сватиш.


Кажи ја бе дечко, напиши ја овде! Никој не ти го исклучува интернетот....аргументите ви се од типот „се граде, а не се краде“ и сл. ИДЕЈАТА, ПРИКАЗНАТА - состави ја, па после да видиме кој и дали ја сфатил...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #1345 Posted: 09-Nov-2010 at 15:48

Ги читам коментариве и за жал приметувам дека сите размислувате со голем политички товар. Едните со петни жили се обидуваат да одбранат се што ни се сервира со СК2014, па дури и кога има очигледни мачканици, проневери, архитектонски и градежни бурлески. Од друга страна има и членови кои пак го прават токму спротивното, па со огромна доза на цинизам, отфрлаат 100% од серивраното. Затоа сакам да порачам и на едните и на другите, нема потреба од лични кфалификации (сељачишта вс. предавници). Не верувам дека било кој од нас на форумов повеќе или помалку си ја сака Македонија и својата историја. Доколку некои од нас мислат дека е лошо направен изборот на настаните, композицијата не значи дека е протим нашата историја и личностите во неа. Па побогу, не мора сите да размислуваат на тема СК2014 како нашиве партиски главучи.

На крајот на краиштата, мојот став повеќе тежнее на страната дека со сите овие пари потрошени, можеше многу подобро, многу поубаво. Од друга страна не е ни се толку црно. Сепак ќе се смести огромен дел од државната администрација во нови згради, дел од Македоснките уметници ќе си ја добијат својата шанса (иако ми личи дека политиката и тоа како умешала прсти во изборот на уметници).
 
И каде е тука проблемот. Тоа што некои од нас се критички настроени треба да ни биде поттик да си ги зголемиме стандардите а не да го извадиме најмалограѓанското од нас, па на аргументите да одговараме со закани, навреди, лични квалификации и патриотско предавнички придавки.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1346 Posted: 09-Nov-2010 at 15:49
Originally posted by Dave Gahan

Кажи ја бе дечко, напиши ја овде! Никој не ти го исклучува интернетот....аргументите ви се од типот „се граде, а не се краде“ и сл. ИДЕЈАТА, ПРИКАЗНАТА - состави ја, па после да видиме кој и дали ја сфатил...


Мојата приказна е составена а вероватно и на тиа шо го правиле проектот!
Пораката е една и јасна **Ние сме тука, сме биле тука, и тука ќе си останиме**

Јас несум Дејвид Гахан некој англосаксонец ор вотевер, јас сум Македониј, и мојето на својето е повредно - од - моето сакам да е како туѓото!

Разбра Cheers


Edited by Makedonij - 09-Nov-2010 at 15:50
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12051
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1347 Posted: 09-Nov-2010 at 15:50
Originally posted by UrbanFreak

Ги читам коментариве и за жал приметувам дека сите размислувате со голем политички товар. Едните со петни жили се обидуваат да одбранат се што ни се сервира со СК2014, па дури и кога има очигледни мачканици, проневери, архитектонски и градежни бурлески. Од друга страна има и членови кои пак го прават токму спротивното, па со огромна доза на цинизам, отфрлаат 100% од серивраното. Затоа сакам да порачам и на едните и на другите, нема потреба од лични кфалификации (сељачишта вс. предавници). Не верувам дека било кој од нас на форумов повеќе или помалку си ја сака Македонија и својата историја. Доколку некои од нас мислат дека е лошо направен изборот на настаните, композицијата не значи дека е протим нашата историја и личностите во неа. Па побогу, не мора сите да размислуваат на тема СК2014 како нашиве партиски главучи.

На крајот на краиштата, мојот став повеќе тежнее на страната дека со сите овие пари потрошени, можеше многу подобро, многу поубаво. Од друга страна не е ни се толку црно. Сепак ќе се смести огромен дел од државната администрација во нови згради, дел од Македоснките уметници ќе си ја добијат својата шанса (иако ми личи дека политиката и тоа како умешала прсти во изборот на уметници).
 
И каде е тука проблемот. Тоа што некои од нас се критички настроени треба да ни биде поттик да си ги зголемиме стандардите а не да го извадиме најмалограѓанското од нас, па на аргументите да одговараме со закани, навреди, лични квалификации и патриотско предавнички придавки.


Потпис


Edited by Cloverstack - 09-Nov-2010 at 15:53
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1348 Posted: 09-Nov-2010 at 15:52
Originally posted by UrbanFreak

И каде е тука проблемот. Тоа што некои од нас се критички настроени треба да ни биде поттик да си ги зголемиме стандардите а не да го извадиме најмалограѓанското од нас, па на аргументите да одговараме со закани, навреди, лични квалификации и патриотско предавнички придавки.


Апсолутно е така. Постовите кои прилегаат како да се од некоја од епизодите на двоецот Бичиклиски-Станковиќ и понатаму ќе бидат бришени без никакво дополнително објаснување, а ако некој до толку инсистира, нема да размислуваме многу и за делење црвенти картони. Едноставно, толку избор ни оставаат некои од членовите.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #1349 Posted: 09-Nov-2010 at 15:58
Originally posted by UrbanFreak

Ги читам коментариве и за жал приметувам дека сите размислувате со голем политички товар. Едните со петни жили се обидуваат да одбранат се што ни се сервира со СК2014, па дури и кога има очигледни мачканици, проневери, архитектонски и градежни бурлески. Од друга страна има и членови кои пак го прават токму спротивното, па со огромна доза на цинизам, отфрлаат 100% од серивраното. Затоа сакам да порачам и на едните и на другите, нема потреба од лични кфалификации (сељачишта вс. предавници). Не верувам дека било кој од нас на форумов повеќе или помалку си ја сака Македонија и својата историја. Доколку некои од нас мислат дека е лошо направен изборот на настаните, композицијата не значи дека е протим нашата историја и личностите во неа. Па побогу, не мора сите да размислуваат на тема СК2014 како нашиве партиски главучи.

На крајот на краиштата, мојот став повеќе тежнее на страната дека со сите овие пари потрошени, можеше многу подобро, многу поубаво. Од друга страна не е ни се толку црно. Сепак ќе се смести огромен дел од државната администрација во нови згради, дел од Македоснките уметници ќе си ја добијат својата шанса (иако ми личи дека политиката и тоа како умешала прсти во изборот на уметници).
 
И каде е тука проблемот. Тоа што некои од нас се критички настроени треба да ни биде поттик да си ги зголемиме стандардите а не да го извадиме најмалограѓанското од нас, па на аргументите да одговараме со закани, навреди, лични квалификации и патриотско предавнички придавки.


Да да потполно си во право и се согласувам со тебе, но проблемот е во тоа шо не секој знае тоа да го напише така убаво, па тогаш стварите ексаклираатNuts
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 819
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1350 Posted: 09-Nov-2010 at 16:43
Мислам дека уметничката критика може да биде и те како различна и да произведува големи и комплицирани дискусии, ама навистина ако во тоа почнете да мешате и дневна политика тогаш многу лесно ќе се дефокусирате од првичната дискусија.
Да имаме сега голем наплив на нови споменици. Уметничката изведба на тие споменици е тема на широка дискусија и можат да бидат од мнозинството прифатени како генерално добра или лоша уметничка изведба, иако сама по себе уметноста неможе да биде добра или лоша туку само различна.
Од дадените релативно нови споменици има од тоа што можам да го проследам дел кои се генерално добро изведени и дел што се лошо. доодносот е според мое мислење околу 50:50. Не навлегувам во финансиската оправданост за подигање на истите, бидејќи тоа би значело планирање на државни пари а таа тема сама по себе е политичка.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #1351 Posted: 09-Nov-2010 at 18:44
gi sakam Pamela, Sheril Kol, Aguilera, aj najdi tuka politika...
Tocno taka, ami kako, nikogash nema da bide sovrsheno i sekogash ke ima bolje, barem dur rodov i vidov ni se narekuva covek ili povratok kon homosapiens.
Licno: Citam i cinicni diskusii od koi mi se povraka, ama koga ke razmislam drzat mnogu voda i mi pomaga da ja vidam i drugata strana, drugiot nacin na razmisluvanje, a Ima i postovi koi se apsolutno prozaicni i koi isto taka imaat tezina poradi sustinskata vistina na apsolviranoto samounistuvanje i mazohizam. Pa takva ni e i realnosta, novcic sa dve strane, ama e istoto parice, edno bez drugo ne moze.
Ponatamu ne komentiram, samo ke naglasam, ko so eden moj profesor kaza:bolje losa kuka vo ubav dvor, otkolu ubava kuka vo los dvor.
Finishot se ke kaze.....
 
 
.....   .......
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1352 Posted: 11-Nov-2010 at 02:18

На леење уште три нови споменици

Општина Центар вчера на електронската страница на Бирото за јавни набавки објави дека склучила договор со српската уметничка леарница „Јеремиќ“ за изработка на три споменици, кои треба да бидат поставени во центарот Скопје, за што ќе потроши над 450.000 евра.

Станува збор за спомениците посветени на Ѓорѓија Пулевски, кој ќе се постави до Камен мост, а неговото леење ќе чини околу 80.000 евра, споменикот на Димитрија Чупоски, кој ќе стои на плоштад Македонија, а чини исто така околу 80.000 евра.

Најскапиот споменик во оваа леарска тура од 275.000 евра е посветен на паднатите херои, а ќе биде поставен во Паркот на жената борец. На интернет-страницата на Бирото за јавни набавки не е наведено времето предвидено за леење на спомениците.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=7E5F4AE0BD38FE438EAFBA7E0C4BC9A3
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #1353 Posted: 18-Nov-2010 at 13:44
Од CTreber на ССЦ


Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #1354 Posted: 18-Nov-2010 at 17:57
Postamentite se super spored mene ,
Samo mi smeta sto se unificirani , barem da gi napravea postamentite razlicni na site spomenici !.

Edited by leonid23 - 18-Nov-2010 at 17:57
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 819
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1355 Posted: 18-Nov-2010 at 18:19
Previous

Vidi vamu so unifikacija na postamentite vo idnina kje se znae vo chie vreme e se toa izgradeno
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #1356 Posted: 18-Nov-2010 at 21:04
Originally posted by mirakuliks

PreviousVidi vamu so unifikacija na postamentite vo idnina kje se znae vo chie vreme e se toa izgradeno


Тоа е демек многу важно???
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 819
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1357 Posted: 19-Nov-2010 at 16:15
Originally posted by Dave Gahan

Originally posted by mirakuliks

PreviousVidi vamu so unifikacija na postamentite vo idnina kje se znae vo chie vreme e se toa izgradeno


Тоа е демек многу важно???


За некого да за некого не... зависи од професијата и други субјективни карактеристики


Edited by mirakuliks - 19-Nov-2010 at 16:15
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1358 Posted: 19-Nov-2010 at 16:29
Па нормално е да се знае. Има ли денеска споменик низ свет што не му се знае од кое време е и кој владеел на тој простор во тоа време. Нема. И не гледам што е тука спорно и зашто дебатирате за ова. Оваа теоријава на миракуликс е малку тенденциозно поставена како да денешниот мотив на целата изградба е да некој се слави себе си во некое време после векови, а јасно е кажан мотивот дека е тоа да Македонија го добие својот сквер кој ќе го сведочи нејзиното постоење и цивилизациски континуитет низ вековите и административен кварт. Воопшто не гледам некоја заднинаска намера како оваа кон која има тендеција да се прикаже.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4510
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1359 Posted: 19-Nov-2010 at 16:38
Originally posted by lslcrew

Мотивот е тоа да Македонија го добие својот сквер кој ќе го сведочи нејзиното постоење и цивилизациски континуитет низ вековите.


Во право си 100%, и ако не беше тажно, ќе беше смешно. Сега со спомениците нашата историја ќе стане непобитна, и ќе бидеме познати до Токио, па и потаму. Туку да не го тупиме, ова почесто е разговарано и на сите ни е јасна целта - и затоа сум против.

За постаментите се сложувам дека не морале да бидат сите исти низ цел град, ама сметам повеќе тоа дека се должи на некреативност, или немање кум или баџанак со фирма што увезува гранит за да се лапне некое евро, па морале да се држат до другарот што увезува травертин.

А тоа дека се исти за да се стави печат на владеењето на една империја нема никаква врска, бидејќи каков и да е постаментот споменикот ќе знаат сите од кого е. Небаре тоа е обележјето најглавно.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 819
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1360 Posted: 20-Nov-2010 at 11:59
Originally posted by гитардемон


За постаментите се сложувам дека не морале да бидат сите исти низ цел град, ама сметам повеќе тоа дека се должи на некреативност, или немање кум или баџанак со фирма што увезува гранит за да се лапне некое евро, па морале да се држат до другарот што увезува травертин.

А тоа дека се исти за да се стави печат на владеењето на една империја нема никаква врска, бидејќи каков и да е постаментот споменикот ќе знаат сите од кого е. Небаре тоа е обележјето најглавно.


Fala gitar shto mi ja pokazha poentata, od tvojot post vekje se gleda kako kje se znae koj gi izgradil spomenicite odnosno da ne me razberete pogreshno, se misli na neutralna objektivna opservacija na neshto shto za kratko vreme kje bide tehnichki istorija. Kako i da e poentata ne mi beshe da bidam tendenciozen tuku samo do nekoja mera da gi definiram spomenicite funkcionalno i opshtestveno. Spomenici se gradat ne za da se slavi nekogo tuku da se pamti nekogo ili neshto. Se dodeka spomenikot stoi, i kje se pamti, so drugi zborovi generalnata cel na spomenicite e obid da se napravi nekoj ili neshto besmrtno.
Ushte ednash ova e moe generalno nabljuduvanje na spomenicite a ne specifichno za nekoi odredeni spomenici na odredeno mesto.


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6667686970 201>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.469 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.