build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 199200201
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
iGi_PoP View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 213
  Quote iGi_PoP Quote  Post ReplyReply #4001 Posted: 22-Feb-2018 at 17:14
Strasno samounistuvacki mentalitet vo Skopje i vo Mk... Ovie istrosia millioni da postavat spomenici a ovie sega demek ke potrosat samo stotica iljadi da gi otstranat, deka gi potsetuavale na losoto vladeenje na VMRO... Zemi zapali go celo Skopje deka mene polno drugi mesta i raboti me potsetuvaat na Branko C., Frcko, Ljubco Georgievski, ... itn.. itn...
Samo napred!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #4002 Posted: 27-Feb-2018 at 14:25
Сопиште си гази , значи сите споменици од „Скопје 2014“ по ридојте на Водно

Сопиште го бара Ќосето да го постави на кружниот тек кон Сончев град

Општина Сопиште бара од Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради, да им го отстапат споменикот на Андон Јанев Ќосето, откако Град Скопје го отстрани од пред Судска палата по основ дека е дивоградба.

Барањето било експресно поставено и изгласано на денешната се седница на општинскиот совет на Сопиште.

http://24vesti.com.mk/sopishte-go-bara-kjoseto-da-go-postavi-na-kruzhniot-tek-kon-sonchev-grad
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1493
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #4003 Posted: 27-Feb-2018 at 17:15
Нека го добијат во форма на капаци за шахти.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 813
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #4004 Posted: 28-Feb-2018 at 02:37
Не го разбирам прикажаниот анимозитет спрема поставување на споменикот на некоја друга локација. Се сложувам дека можеби на претходната локација даваше лоша порака и треба да се има на ум дека постаментот на кој бил поставен е нелегален. Освен тоа самата концентрација на споменици во центарот треба секако малку да се намали. Ама кој е проблемот да е поставен на некое друго место? Уште кога беше во реализација Скопје 2014 се не говоревме за уништување туку за релоцирање. Освен тоа точно дека има дебати за тоа колку некои сметаат дека ликот и делото треба да ја претставува нашата историја ама пак низ целата во северо-западна Македонија има веќе на повеќе места споменици на борци од ОВК чии лик и дело се дискутабилни колку е соодветно да стојат во Македонија.

Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #4005 Posted: 28-Feb-2018 at 09:40

Потпис. А ако проблемот е ликот на Ќосето, нека отворат карти и нека го тргнат и од Струмица. Интересно е и што нелегалниот постамент сеуште си стои.
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 381
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #4006 Posted: 08-Mar-2018 at 12:23
a dvoglavion orel na UCK ok e taka samo Kjoseto e problemot so vakov stav ne zasluzuvame drzava nie jadni makedoncinja
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12162
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4007 Posted: 08-Mar-2018 at 12:34
dvoglaviot orel e spomant deka treba da se trgne istotaka i sponeikot na UCK vo topansk o pole ama nikoj ne reagira site se pravat napudreni stramota za makedonija i makeodncitre
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12162
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4008 Posted: 16-Apr-2018 at 12:41
Спомениците продолжуваат да „никнуваат“, Бадев и Атанасовски поставени во парк во Кисела ВодаДва нови споменици се појавија во парк во Кисела Вода во близина на Домот на култура кој пред две години беше реновиран од претходното раководство на општината.

Пејачот на народни песни, Никола Бадев и музичарот Пеце Атанасовски, кој веќе има споменик во Прилеп се ликовите на постаментите поставени во средина на паркот, веднаш до фонтата.

Од општината за „Фокус“ кратко брифираат дека спомениците се нарачани и изработени од претходното раководство, а тие само требало ги постават. Сепак до објавување на текстот, не добивме одговор колку чинат спомениците, а не беше одговорено ниту на другите прашања кои ги испративме на мејлот на општината.

Инаку, еден од главните аргументи на СДСМ, од чии редови доаѓа актуелниот градоначалник на Кисела Вода, Филип Темелковски, беа дека ќе се стави крај на „лудилото“ со градење на спомениците.

Поставувањето на новите споменици го нема ниту на општинската веб страна, на која се бележат сите настани.

https://fokus.mk/spomenitsite-prodolzhuvaat-da-niknuvaat-badev-i-atanasovski-postaveni-vo-park-vo-kisela-voda/
За сè има вторпат
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 919
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4009 Posted: 16-Apr-2018 at 15:46

убава идеја, но крајно нерамноправно во однос на жените, бар некој паметник за Васка Вања или Петранка требало да има меѓу нив, а зошто не и трите заедно ...

исто вака ко несиметрична двојка се вишок во визурата на паркот, каква и како и да е поставена фонтаната, чиниш ко кафанска грешка на келнерот да е муабетов, иако куварот (скулпторот) колку толку си ја завршил работата убаво, но би било логично да одат или со пониски или со скалести постаменти ...

а зошто не се досетиле да бидат Паметнициве дел од музичка фонтана!? бар тука вакво нешто би го личело, а не она театар комедија на Плоштад, бреј под антички воин на коњ класична музика посреди неокласичното опкружување, но никој не ет крив што имаме вакви закони каде е дозволено секаква какафонија да поминува, бидејќи нели во Општините не се обврзани да имаат обврзувачки параф од ФЛУ или ДЛУМ


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 919
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #4010 Posted: 08-Jun-2018 at 20:50

ќе почнат ли општините да размислуваат како Скулптурите би ги вклопиле освен парковски и пејсажно, но за нивната сулптурална езгија да биде повпечатлива треба тие да се дел од хортикултурно катче а не само флорално донакитени

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=403&PID=226537#226537

во овој случај и ниска жива ограда формално обликувана како нотен запис од некоја Песна или Оро минималистички добро би се надоврзала, ако им е скапо или мака да одат со расцветани композиции
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #4011 Posted: 23-Jan-2019 at 14:25
14. јануари 2019 - 13:34
Уште не е одлучено што ќе се прави со споменикот на Мајка Тереза

Извештајот на работната група формирана од Министерството за култура за справување со последиците од проектот „Скопје 2014“ е готов одамна, но Владата не донела одлука дали споменикот ќе се урива или ќе се доградува. Споменикот буквално ја блокира улицата за влез на плоштадот и токму тоа е едно од забелешките кои ги дала работната група во извештајот, по што се предлага тој да биде отстранет.

...

„Извештајот на Министерството за култура за недоизградената скулптурна композиција Мајка Тереза на плоштадот Македонија е пристигнат во Владата на почетокот на ноември 2018 година. Се работи за обемен материјал и Владата ќе донесе одлука во наредниот период во однос на понатамошните чекори за овој објект“, велат од Владата.

Споменикот на Мајка Тереза беше најавен како донација на фирмата „Сахара Индија“, сопственост на контроверзниот индиски бизнисмен Субрата Рој. Тој заедно со тогашниот премиер Никола Груевски во јануари 2013, го најавија проектот отворајќи ја спомен плочата на Мајка Тереза на Плоштадот Македонија, на местото каде ќе се гради споменикот. Откако Рој отиде во затвор оти не платил оштета на измамени инвеститори во Индија, Владата на Груевски преку Министерството за култура го презеде проектот. Официјалниот старт на градежните работи беше во октомври, 2015 и според договорот со изведувачот „Бетон-Скопје“ треба да чини 5,5, милиони евра и треба да биде висок 32 метри.

поише
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 199200201

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.547 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.