build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 154155156157158 207>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #3101 Posted: 08-Apr-2013 at 21:48
Originally posted by Z|evzek

Glupo e da kazes deka Shatevv se deklariral kako Bugarin! Toj cel zivot rabotel za osloboduvanje na Makedonija! Bil levicarski nastroen sto vo toa vreme levicarite ne sakale obedinuvanje so Bugarija! Negovata pokojna kerka pred nekoe vreme gi predade site negovi rakopisi I dokumenti na R Makedonija I samata potvrdi deka Shatev e Makedonec I se ostanato sto e vmetnato od Bugarija e laga!
 
Не верувај во мене,верувај во тоа што тој самиот го напишал во своите мемоари.
 Во Скопје треба да се каже дека се градат споменици на луѓе по потекло од Македонија,без националноста...затоа што фактите тука ни се тенки.

Спомените на основачот на ВМОРО д-р Христо Татарчев од Ресен:
 
http://www.angelfire.com/super2/vmro-istorija/Knigi/spomht.html

Дневникот на легендарниот воjвода Васил Чакаларов от село Смрдеш, Леринско:
 
http://promacedonia.org/bmark/vch/index.htm
 
 


Edited by kiriOK - 08-Apr-2013 at 21:58
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2122
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #3102 Posted: 08-Apr-2013 at 21:54
Originally posted by chelsea

Ne bi se slozil deka nekoj shto zivee nadvor od Skopje ne e zainteresiran za izgledot na centarot na glavniot grad,i jas sum eden od niv i so golema doza na respekt gledam shto se slucuva ,za zal imam pomeshani cuvstva.Poveketo gradbi navistina mi se dopagaat ,a ima i raboti koi me nerviraat kako na primer prenatrupanosta,samo nemozam da se soglasam deka nekakvo urivanje bi bilo reshenie.Mozebi nekoja mala dislokacija na nekoi spomenici,bi bila prifatliva.
Daleku od toa, deka nekoj sto zivee nadvor od Skopje ne e zainteresiran za izgledot na centarot na glavniot grad. Sporedbata bese vo zitelite na centar, koi sekojdnevno se na lice mesto, dodeka onie od vnatresnosta nekolku pati vo godinata, a narodnata veli "daleku od ocite, daleku od srceto"!
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #3103 Posted: 08-Apr-2013 at 22:02
Originally posted by FoSsiL

Напротив, Техеран е многу модерен и среден град...


Верувам....но знаеш на што мислев.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3104 Posted: 09-Apr-2013 at 00:37
Жена борец парк значи веќе не е парк, туку складиште на сите споменици на кои не можат да им најдат место, па ги складираат таму, очигледно...


Edited by zabegan - 09-Apr-2013 at 00:38
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3105 Posted: 09-Apr-2013 at 00:39
музеј...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3106 Posted: 09-Apr-2013 at 00:55
Originally posted by FoSsiL

музеј...
музеите имаат своја композиција и приказна во поставките всушност...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #3107 Posted: 09-Apr-2013 at 00:59
да де... Музеј на глупоста и на лошиот вкус и смисла
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #3108 Posted: 09-Apr-2013 at 13:41


Edited by tiberix - 09-Apr-2013 at 13:42
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #3109 Posted: 09-Apr-2013 at 13:48
Поопширно
Без срам си најавуваат дека лудоста продолжува, па уште на истиот сајт спинуваат како Жерновски не си ја почитувал историјата

Нови 10 скулптури ќе бидат поставени на Кејскиот ѕид


По мостот „Око“ ќе бидат поставени нови скултури. Во негово продолжение, како што дознаваме, односно на кејскиот ѕид ќе се постават десет нови скулптури.


Покрај поставените 32 скулптури на мостот, десетте нови скулптури се готови и спремни и ќе бидат поставени кога ќе биде готова оградата. На следниве личности ќе бидат поставени скулптури на Кејскиот ѕид:

-Крал Марко - (околу 1335 - 17 мај 1395) бил последниот крал што владеел во големиот дел од Македонија пред повеќевековната власт на турските султани и станал најпознат јунак на епското народно творештво не само на Македонците, туку и пошироко. Кралството на Марко е со средиште во Македонија со Прилеп како главен град и затоа се смета за македонски крал.

-Константин Драгаш             14 век (-1395)

-Цар Душан (1346-1355)- во негово време тој дава големи материјални средства за обнова и фрескоживописување на цркви и манастири на целата територија на Република Македонија. Исто така од негово време се зачувувани голем број археолошки и документерани изворни документи.

-Андреаш, брат на Крал Марко (1371 - 1393) 14 век

-Андрија Гропа, жупан и господар на градот Охрид (ок.1371-о.1378/9)

-Митрополит Јован Зограф, последни децении на XIV в.-први децении на XVвек - Митрополитот Јован е познат уметник, кој работел со брата си Макарие во околината на Прилеп. Нивната дејност била сконцентрирана во манастирот Св. Спас над селото Зрзе, близу Прилеп, каде се појавуваат и како ктитори на црквата што ја подигнал нивниот дедо монахот Герман.

-Доротеј, охридски архиепископ, втора половина на XV век- бил византиски свештеник и охридски архиепископ најверојатно во периодот по 1452 година или подоцна. Тој бил архиепископ на Охридската архиепископија по потекло од Византија.

-Св. Ѓорѓи Кратовски (1497-1515) - македонски православен светител со потекло од Македонија кој маченички пострадал за Христовата вера во осумнаесеттата година од својот живот во почетокот на 16 век.

-Прохор, охридски архиепископ (по 1528-1550) - За прв пат како архиепископ се споменува во документ кој датира од 1528-1529 година, и најверојатно е од словенско потекло. Во историjата на Охридската архиепископиjа се случувало да бидат отцепени или оттуѓени цели територии. Како наjдрастичен пример се споменува обидот на смедеревскиот епископ Павле коj се обидел да ги отцепи српските епархии од охридската архиепископиjа и да jа обнови Пеќката патриjаршиjа. Овие обиди траеле еден подолг период од 1527 до 1541 година. Охридскиот архиепископ Прохор овие обиди успеал на три пати да ги осуди на црковните собори, а истото го сториле и цариградскиот, александрискиот, ерусалимскиот и антиохискиот архиепископ

-Висарион Дебарски, ктитор и илуминатор, 16 век - зазема видно место, поточно врвно место во книжевната активност во Слепченскиот книжевен центар. Со плодната книжевна дејност Висарион се вбројува во најплодните и најзначајните книжевници од Македонија во XVI век. Повеќе од две децении неуморно работи на кннжевното поле оставајќи и на македонската литература значајни дела.

Имено, покрај постaвените скулптури на средината на мостот е предвидено да има фонтана и една највпечатлива скулптура.

Според проектот, двете крајни страни на мостот ќе бидат со помали димензии, додека средниот дел ќе биде поголем и поширок. На средината се предвидени два поголеми отвора со проѕирно стакло, а ќе има и уште шест помали отвори на краевите.
http://kurir.mk/makedonija/vesti/111354-Novi-10-skulpturi-ke-bidat-postaveni-na-Kejskiot-dzid
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 889
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #3110 Posted: 09-Apr-2013 at 22:15
Новите споменици са великолепни. Не може да се создаде нещо подобро.....
Од националистическа гледна точка они са перфектни.....
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #3111 Posted: 10-Apr-2013 at 00:19
Се јави „научникот“ и претседател на Здружението на антички македонци Васил Иљов.

Здружението на архитекти на Град Скопје со поддршка за поставување на спомениците

Здружението на архитекти на Град Скопје даваат поддршка на сите архитектонски, урбанистички и уметнички интервенции кои се прават во централното градско подрачје. Велат, тоа е симбиоза на различните уметности, даваат нов квалитет и ја разубавуваат сликата на Градот.-Ако тргнеме од Музеј на Град Скопје па се до Јустинијановиот аквадукт, фактички се оформува една улица на македонската цивилизација со сите елементи што ги има од различни временски периоди. Се поставуваат споменици, се уредуваат плоштадите, не само со личности од античкиот период, туку од сите временски периоди на македонската цивилизација, за овие најмалку 7 илјади години колку што постои Град Скопје, истакна Васил Иљов, инженер, архитект и член на Здружението на архитекти на Град Скопје.

Од Здружението сметаат дека на овој начин се одговара и на барањето на Меѓународната унија на архитекти, од каде со својата Конвенција бараат да се почитува традиционалната архитектура. Според нив, со сите овие интервенции се прави симбиоза помеѓу традиционалната и современата архитектура и на овој начин Град Скопје полека се вклопува во сите тие придобивки од Светската цивилизација.

-Македонската цивилизација има праисториски континуитет, а Градот Скопје постои најмалку седум илјади години и затоа треба да ги акцептираме сите елементи од таа цивилизација без да запоставиме некои кои се важно. Така туристите кога ќе дојдат да согледаат и да имаат една убава приказна во централното градско подрачје, додава Иљов.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/111410-Zdruzenieto-na-arhitekti-na-Grad-Skopje-so-poddrska-za-postavuvanje-na-spomenicite

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3112 Posted: 10-Apr-2013 at 00:22
Previous
дали сериозно мислат дека сме малоумни и дека ако го пишат зборот „архитект“ дека тоа нешто менува?


Edited by zabegan - 10-Apr-2013 at 00:23
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #3113 Posted: 10-Apr-2013 at 09:55
go ocekuvav ova kaj i da e site svetski arhitekti ni se smeat, ali oni ni dokazaa deka ne bilo taka. bravos
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #3114 Posted: 10-Apr-2013 at 18:46
PREVZEMENO OD FACEBOOK !

Ivica Todorov:
Неформално добив информација дека споменикот, кој треба да го преставува војводата Чакаларов, ќе биде пренесен во Кичево.
Таа одлука е донесена затоа што „духот“ и решителноста на бујниот војвода Чакаларов подобро ќе соодветствуваат за тамошните прилики. Агресивноста на споменикот, динамизмот, решителноста и вперениот револвер не соодветствувале, не се вклопувале, во мирниот Капиштец, а особено пред една христијанска црква ( се работи за Римо - католичката црква „Пресвето срце Исусово“). Внимавајте, „Пресвето име Исусово“ и вперен револвер кој може во секој момент да пукне! Е, не се вклопува! Нема поента! Нема филинг!
Значи, Кичево е следната дестинација за споменикот! А на Капиштец , на кружниот ток, ќе му се врати цветниот аранжман, но, и ќе се подигне споменик посветен на СЕМЕЈСТВОТО за да ги потсетува жителите од тој дел на градот, ама и сите Скопјани, ДЕКА НАТАЛИТЕТОТ НИ Е СЛАБ, А МОРТАЛИТЕТОТ ВИСОК, а за ИСЕЛУВАЊЕТО НА млади Македонци, и сами и со се семејства - не сакам и да спомнувам!
Хм, убава е и идејата да се направи споменик посветен на младите Македонци кои си заминуваат од ова наша мачна сончева Македонија. Замислете! Со едната рака тажно мавтаат, ама во другата цврсто ја држат иселеничката виза! Од едното око надоаѓа солзичка, ама од другото блеска решителност за поубава иднина. Хм, интересен споменик! Тој ќе биде изгледа последен од серијата споменици!
Така да, убава е идејата за споменикот за СЕМЕЈСТВОТО, затоа што ако продолжиме вака - какви што сме сега - за неколку децении Македонците (тогаш ќе бидат - Маусдонци) ќе живеат само во центарот на Скопје ( ако уште го носи ова име)!

И ова е крај на полемиката. Гласот на граѓаните и нивното негодување беше прифатено. Демократијата повторно ги покажа своите плодови.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #3115 Posted: 10-Apr-2013 at 19:04
Во Кичево тешко да дојде споменикот,бидејќи новиот градоначалник во изборната програма има предвидено поставување на споменик на сосема друга личност кој нормално соодвестува со неговите политички сваќања
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3116 Posted: 10-Apr-2013 at 20:26
Толку многу споменици, а на ниеден авторот не му се знае уште? Има ли некаде име барем објавено?
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 900
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #3117 Posted: 12-Apr-2013 at 15:27
Каква врска има Чакаларов со Кичево?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #3118 Posted: 12-Apr-2013 at 22:23
Originally posted by kiriOK

Каква врска има Чакаларов со Кичево?
а каква врска има со Скопје или Капиштец...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #3119 Posted: 14-Apr-2013 at 09:59
Kako prvo - Vasil Iljov e naucnik, i toa ne pod navodnici kako sto e na statijava dole. Moze da ne se soglasuvame so nekoi izjavi, ili voopsto so SK14, no toa ne dava za pravo nekoj da se omalovazuva, posebno ne istaknat makedonist kako Iljov.

I vtoro - zarem idiotskovo show kaj sosedive treba da ni bide nekakov parametar, so poluimbecilni likovi, verojatno za adekvatno evolvirana grupa gledaci !?!! Demek sea oni kao znaat sto i kako treba, pa nam kje ni solat um? Ajde momci, mozete vie i bolje..
Originally posted by OCB

Се јави „научникот“ и претседател на Здружението на антички македонци Васил Иљов.

Здружението на архитекти на Град Скопје со поддршка за поставување на спомениците

Здружението на архитекти на Град Скопје даваат поддршка на сите архитектонски, урбанистички и уметнички интервенции кои се прават во централното градско подрачје. Велат, тоа е симбиоза на различните уметности, даваат нов квалитет и ја разубавуваат сликата на Градот.-Ако тргнеме од Музеј на Град Скопје па се до Јустинијановиот аквадукт, фактички се оформува една улица на македонската цивилизација со сите елементи што ги има од различни временски периоди. Се поставуваат споменици, се уредуваат плоштадите, не само со личности од античкиот период, туку од сите временски периоди на македонската цивилизација, за овие најмалку 7 илјади години колку што постои Град Скопје, истакна Васил Иљов, инженер, архитект и член на Здружението на архитекти на Град Скопје.

Од Здружението сметаат дека на овој начин се одговара и на барањето на Меѓународната унија на архитекти, од каде со својата Конвенција бараат да се почитува традиционалната архитектура. Според нив, со сите овие интервенции се прави симбиоза помеѓу традиционалната и современата архитектура и на овој начин Град Скопје полека се вклопува во сите тие придобивки од Светската цивилизација.

-Македонската цивилизација има праисториски континуитет, а Градот Скопје постои најмалку седум илјади години и затоа треба да ги акцептираме сите елементи од таа цивилизација без да запоставиме некои кои се важно. Така туристите кога ќе дојдат да согледаат и да имаат една убава приказна во централното градско подрачје, додава Иљов.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/111410-Zdruzenieto-na-arhitekti-na-Grad-Skopje-so-poddrska-za-postavuvanje-na-spomenicite


Edited by ebivetre - 14-Apr-2013 at 10:01
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #3120 Posted: 14-Apr-2013 at 23:45
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 154155156157158 207>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.766 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.