build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 208>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 15-Sep-2009 at 10:29
Originally posted by lslcrew

Ееее ова треба архитектите да ни објаснат. Гоце делчев во кој стил е?! Далии воопшто има тука брутализам или е некој футуризам на времето кога е граден.


Има ли врска дали е во брутализам или футуризам?!...мостов и во Јокохама да е, би изгледал фантастично, има многу елегантна линија и е еден од најубавите современи објекти во Скопје.
Се е, само барок не е....ниту оградата што ќе ја стаат нема да биде барокна, туку ќе биде карикатура од барокна, а се на се - комбинацијата ќе биде Suicide
Сигурен сум дека ќе имаме многу туристи во Скопје - ќе доаѓаат да се изнагледаат карикатури. Браво и за Аларова и за Тинекс, му се посравте на градов Applause
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 15-Sep-2009 at 13:45
Originally posted by lslcrew

Напротив не реков јас дека треба исклучиво да се заменат со барокни или такви да приличаат на стари. Реков дека уште не ни знам што ќе се направи. Неможам да слепо да искритикувам. Единствено што досега од опис имаме дека ќе бидат барокни, што тоа и да значи. А широк поим е тоа. Значи констатирам дека треба да се сменат и чекам да видам со што.

Ќе ја искористам аналогијата што поназад ја направи pbanks.
И патики се широк поим, па сепак на смокинг не облакаш никакви патики.

Каква гадост и да смислиле, чим ни ја опишуваат како барокна ограда, јасно е дека ќе го посерат мостот. Макар тоа да е најубавата барокна ограда на светот, едноставно не оди.

А тоа со чекањето, во вакви случаи каде што однапред е кристално јасно дека не ја бива работата, не го разбирам. Дали ако некој ти стави сол во кафето ти ќе го пробаш во надеж дека добро испаднало?
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 16-Sep-2009 at 03:51
Originally posted by lslcrew

Прво чекам да видам како све тоа ќе изгледа на рендер па после ќе оценувам.
 
 
од нишката архив/музеј....
 
Originally posted by lslcrew

Времето кога требало да се прави чекор напред/назад (нема где..... ) е почнато! Сега веќе е работа на терен и никакво назад. Колку и да е грб објект нема назад.
 
 
 
 
За жал рендерот најверојатно ќе го видиме дури кога политичариве ќе се сликаат со се лопати на мостот а тогаш нели нема враќање назад, касно е да се коментира зошто вака направиле, требало овака....
 
 
 
Ете на пример гледаме дека има искрени намери да се прави нешто со споменикот на Александар, автобуси и други ствари каде сеуште нема работа на терен!
 
 
Ти го имаш видено споменикот на александар, знаеш како ќе изгледа, знаеш што смениле и зошто??? 
 
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 16-Sep-2009 at 05:58
Вардар ај те молам појасни ми го прашањето, не ми е јасно што те интересира.

Гледаме искрени намери да се преиспитаат некои проекти на кои стартот им беше прилично офанзивен и делумно романтичен. Точно е дека има национал-романтики и во алекснадр и во доста проекти , па и во автобусите. Мене ме радува тоа што покрај силната медиумска контраофанзива за некои проекти (која не значи дека автоматски е точна, издржана и оправдана) има некој што си рекол "Чекај бе малку, може стварно треба да се преиспитаме."

Тоа што не сакам да давам критика за проектов априори, е исклучиво зашто го немам видено проектот. Може да излезе shit, може ќе излезе добра замена за простата чисто техничка ограда на мостот. Како прво зборот барок е широк поим и низ барок се среќава голем асортиман на огради кои претежно се ковано железо кое може да биде комбинирано од бетонски столбови (кои воедно може да бидат и лежишта за канделабри). Немора толку да ја сатанизираме оградава уште не сме ја виделе како ќе изгледа. Едно време имаше и идеи ваква слична ограда да не постави и на кеј (што ми изгледа како одлична идеја), па дури и се постави една тест ограда позади трафиките кај Холидеј Ин и мене многу ми фаѓа око таквата ограда. Гоце Делчев е модерен мост, со многу едноставна форма која бара и едноставна ограда. Доколку тоа горе биде едноставно, и не многу накинџурено со ситни детаљи на оградата туку едноставна ограда од ковано железо ќе бидам презадоволен. Секое било какво натрупување е за осуда.

Мене не ми е јасно како така на невидено се зема по deafult дека нема да чини проектот. Може би тоа со лавовите не е толку добра идеја, не само што не е добра него и нечини. Но замена на оградата со некоја минимална естетска форма што колку толку дава нормален лик е добредојдена. Не значи дека ако мостот е модерен дека ковано железо не смее да припари на мостот. Ковано железо е придобвика од барокот што се провлекува и усовршува до ден денес и се користи во разни форми.

А во однос на споменикот на Александар се мисли на невкусните димензии што ни беа презентирани, за разлика од локацијата која сметам дека е соодветна.

Уште еднаш ќе кажам, не ти го сватив компленто прашањето, ако сум испуштил нешто во одговорот, а те интересира ќе дообјанснам.


Edited by lslcrew - 16-Sep-2009 at 09:58
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 16-Sep-2009 at 10:06
Еве некои класични барокни огради на сликите подоле. Сепак ова се огради кои и датираат од барок. Е сега овде кај секој си има по некој кич детал што јас би го изоставил на мостов. Пред се ми смета она позлатување на врвовите или слични нагласени делови. Исто така пречи и боде очи накинџурувањето меѓу вертикалните железа. Најдобро решение би било обична ограда само од вертикатни железа без детаљи измеѓу, без никакви злата ќе биде одличен украс на мостот. Инаку јас колку што знам примена на стари методи и влијание од постари стилови на модерен објект во архитектурата се вика еклектизам. И тоа не е нишпто ново, не измисли некој кај нас топла вода. Но за еклектизмот да остане уметност и да не прејде во кич треба многу да се внимава за што на Гоце Делчев мислам дека има простор за ваков еклектичен спој. Е сега останува на тоа да не биде кич.








Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3612
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 16-Sep-2009 at 13:44

Previous

lsl арно ќе биде ако е предвидено ограда од ковано железо, но ова по цел потег  и масивно, не ми се верува да го изведат... ако лавовите се масивни единствен артикулиран претоп е и масивна ограда од ист материјал, тоа значи логично е да се оди со мермер или травертин а формата на оградата сигурно ќе биде со балустри http://en.wikipedia.org/wiki/Balustrade#Profiles_and_style_changes [1][2][3]

тешко е изводливо вакво нешто, а тоа вкусно да се вклопи особено со пошта и влада, освен како што реков ако и пошта бар не ја фасадираат со травертин 

- http://4.bp.blogspot.com/_KVmReQtTNJk/SicMC52ze1I/AAAAAAAAAtk/KEHg7-y25lI/s800/Bayshore+Blvd.+Balustrade+Clouds+Dark+sky+060309+057+(3).jpg

- http://ec.europa.eu/enlargement/archives/enlargement_process/past_enlargements/eu10/pictures/slovenia/slo13_bridge.jpg

незнам како би изгледало масивно ковано железо за таму, но и тоа за таков мост е премногу... 

но ова балустрите веќе ни за во двор не држат место, а камо ли за мост, особено што денес се оди на кич калапење како во неокласицизмот кај америте, па така класичните форми изведени во бетон наместо камен ептен се за греота и естетски и функционално...



Edited by Max - 17-Sep-2011 at 20:35
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 16-Sep-2009 at 15:14
јас би одел со опцијата на Max ако веќе би морал да бирам, кованото железо и неговите форми и шари не знам баш како ќе стојат на мостот, можеби ќе одговара ако е како на втората слика, дури и многу поедноставно
лсл, мислам дека вардар сакаже да каже дека треба да се плашиме од искуство, сепак тој еклектизам е нешто што добро се планира однапред па макар и да е ограда на мост, што не е пример со политичкиве игри кај нас и општо силувањето на градов
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 16-Sep-2009 at 18:07
Овие булустри или како и да се викаат ми се толку одвратна работа. Кај нас ги има со лопата да ги ринеш. У никој случај на мостот. Масивно ковано железо не ми изгледа како погодно за мсотов, Како што кажа премногу е. Некоја дебела бетонска ограда и тоа не ми иде. Сепак кованото железо ми останува како најможна опција.

Па ја сега сум ставен на тапет во нишкава зашто не сакам да дадам мислење априори да видам што ќе се работи. Како да сега дури и "воздржаниот" став да е неправилен и тенденциозен, па мора да се биде против.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3612
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 16-Sep-2009 at 19:00
па зависи во колкава мера ќе бидат накитени и од каков материјал ќе бидат направени балустрите, доколку се оди со таква комбинација, но повторно коктелот на горниот барокен и долниот футуристички дел од мостот ќе биде огромна, ајде ќе го истапацираме со мермерни плакати Big%20smile ја утнаа тука со бароков а и комплет во цел центар, особено што како држава не располагаме со голем фор за расфрлање средства за перфекционистичко пеглање на евентуалните вакви претопи... па тоа ние како град, хортикултурно сме неоформени, а не па архитектонски, можеби да не се одеше на конкурси и млади уметници, а ваквите зафати им се доделеа на проверени уметници, може ќе добиевме поголема артикулираност ако ништо друго!?!   

Edited by Max - 17-Sep-2011 at 20:33
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 16-Sep-2009 at 19:55
Originally posted by lslcrew

Па ја сега сум ставен на тапет во нишкава зашто не сакам да дадам мислење априори да видам што ќе се работи.

Зарем тоа што други не се сложуваат со твојот став е твое ставање на тапет?

А конкретно за суштината, Vardar точно го посочи проблемот со цитатот од нишката за уставен/археолошки/архив. Пред да се случи некоја макар очигледна глупост, велиш треба да почекаш да се увериш дека ќе испадне глупост. Ама ако испадне глупост, тогаш враќање назад не смеело да има. Ова не се ставови, ова е алиби. Ако посакуваш „барокна“ ограда на мостот Гоце Делчев, тогаш така кажи, не врти наоколу. Многумина сигурно нема да бидат на иста линија со тебе, но фала богу на форумов никого не казнуваме за неговиот вкус.


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 16-Sep-2009 at 20:12
Originally posted by Cloverstack


Зарем тоа што други не се сложуваат со твојот став е твое ставање на тапет?

А конкретно за суштината, Vardar точно го посочи проблемот со цитатот од нишката за уставен/археолошки/архив. Пред да се случи некоја макар очигледна глупост, велиш треба да почекаш да се увериш дека ќе испадне глупост. Ама ако испадне глупост, тогаш враќање назад не смеело да има. Ова не се ставови, ова е алиби. Ако посакуваш „барокна“ ограда на мостот Гоце Делчев, тогаш така кажи, не врти наоколу. Многумина сигурно нема да бидат на иста линија со тебе, но фала богу на форумов никого не казнуваме за неговиот вкус.




Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 16-Sep-2009 at 20:39
Сакам естетска замена на мостот Гоце Делчев. Исто како и што сакам замена на сите други сличлни такви огради кои во себе немаат ништо што ограда на мост во централно градско јадро треба да ја има. Нити сакам да биде барокна ниту ренесаннсна ниту незнам каква. Сакам да биде нормална ограда, а не оваа како небаре да сме ја откорнале од некоја индустриска зона ио сме ја ставиле на мостот. Скопеј мора да замени све што е техничка урбана опрема и да влее барем малку уметност во сето тоа. Доста ми е од зелени клупи со две шипки и четири даски, досма ми е постоља за точаци што ги проектирал метало-заварувач, а не уметник, доста ми канделабри низ сред центар што личат на маалско осветлење за пред зграда.

Да точно е многумина може би и нема да бидат на исто мислење со мене, пошто стана mainstream δα се критикува па макар и немало проект. А за тоа што нема проекти во јасвност и тајноста на сите нивоа во институциите голема заслуга има и генеричкото критикување од некои медиуми и други инстанци, што и доведува до некој имунитетен систем. Никој не е будала да презентира нешто во јавност кога ионака знае дека ќе му се бараат влакно во јајце. Ете ја кулминацијата со злобата во медиумите имавме можност денес да ја прочитаме во утрниски со рибарите.

И те молам некој да ми кажеш дека да се биде против невиден проект било "високи стандарди"!


Edited by lslcrew - 16-Sep-2009 at 20:49
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3612
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 16-Sep-2009 at 21:08

убаво што потспомна, баш ме интересира како ќе го решат осветлувањето, можеби со канделабри или евентуално рефлектори под ограда, внатрешната... еј ова ова ќе биде навистина уникатна изведба, не се сеќавам некаде досега да имам видено двонасочен мост со барокна ограда и посреди, ќе биде спектакуларно Yes 

јас би и тоа скалите и јавните вециња под мостот да ги украсат со барокни рељефи, јасно со раритени цветни мотиви од ова поднебје, кои како во подножје ќе се надоврзат на афионовата чушка на ПТТ 

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 16-Sep-2009 at 21:18
Е ова да! Всушност два моста еден до друг. По средината тешко дека може да се изведе некоја жардињера. Преголем влог е да се затвара дупката со некои попречни греди па платформа одозгоре, а за само да се добие жардињера, иако сметам дека така може би и поубаво би изгледало. Малку и тешко тоа, се работи за два посебни објекта, а у средина да треба некаква дополнителна жардињера макар и потполна да би се вклопила во просторот незнам колку е тоа стаитчки исправно пред се поради целата тежина што жардињерата ја носи со себе. Најлогично е и по средина ќе си биде оградата. Тука не верувам дека има било какви идеи за некакви промени.

За вецињата имаше најава пред некој ден дека ќе се реновирале, може би си ја пропуштил, а евентуални рељефи мислам дека само може дополнително да внесат некоја сложеност во просторот и непотребни детаљи во целиот околен простор кој е прилично едноставен. За цвеќе немам против. Паркови и зеленило треба малку повеќе да експериментираат со зелените површини ни згардов. Единствен аранжман остана кругот на плоштад. Кога ќе видам некои малку постари слики од Скопје во боја, се гледа дека цвеќето доста го имало.


Edited by lslcrew - 16-Sep-2009 at 21:19
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3612
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 16-Sep-2009 at 21:55

абе ја невелам дека не треба да има средишна ограда на мостот туку дека сето тоа ќе биде дополнителен визуелен спектакл во цела ова комбинација!

зошто едноставно не одеа на некоја комбинација на лавови со нешто покубистички стил и уникатно и вклопливо, а капак идејата и со постојнава ограда ќе профункционираше, но мислам дека пренатрупан концепт е како идеја четира лава на волку затворен простор како визура... тука јас би одел со пограциозно решение пример еден лав напред помеѓу двата моста под кале и толку!

а другите веќе извајани комотно нека ги пуштат по другите градови! еден за Штип или Струмица, еден за Прилеп и еден за Битола, вака сите ќе бидат лавовски озарени а и ќе се избегне една утре екстра локација од скопската маршута за impossible city...

кај се сега НВОата да тераат протести и предлози, дремат и чекаат команда за во "подобен" момент само да скокаат. ех сега да имаше онтопик НВО кое ќе пушташе вода по медиуми но и јавност, па штом премиерот има осет дека треба да се консултираат академските скулптори за совет, белки и медиумски притисок од непартизирана јавност и навистина ќе го поколеба околу постојно зацртаните комбинации!?!



Edited by Max - 16-Sep-2009 at 21:56
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 16-Sep-2009 at 23:04
Originally posted by lslcrew

Сакам естетска замена на мостот Гоце Делчев. Исто како и што сакам замена на сите други сличлни такви огради кои во себе немаат ништо што ограда на мост во централно градско јадро треба да ја има. Нити сакам да биде барокна ниту ренесаннсна ниту незнам каква. Сакам да биде нормална ограда, а не оваа како небаре да сме ја откорнале од некоја индустриска зона ио сме ја ставиле на мостот. Скопеј мора да замени све што е техничка урбана опрема и да влее барем малку уметност во сето тоа. Доста ми е од зелени клупи со две шипки и четири даски, досма ми е постоља за точаци што ги проектирал метало-заварувач, а не уметник, доста ми канделабри низ сред центар што личат на маалско осветлење за пред зграда.
Ова е класична замена на тези. Како тоа од потреба за нова ограда дојдовме до потреба за барокна ограда? Ако на мостот му треба поубава ограда (за што се слагам), нека се прави поубава ограда која ќе му прилега. Ако мостот е модерен значи дека треба модерна ограда. Не верувам дека многу луѓе ќе имаа против таков проект.

После тоа велиш сакаш нормална ограда. Епа барокна ограда на овој мост е ненормална ограда. Зарем ова не е и премногу очигледно?

На крај вмеша и клупи и канделабри и све живо, само не спомна која е допирната точка со оваа ненормална идеја за барокна ограда на мостот Гоце Делчев...


Originally posted by lslcrew


Да точно е многумина може би и нема да бидат на исто мислење со мене, пошто стана mainstream δα се критикува па макар и немало проект
Се критикува зошто има што да се критикува на претек, со лопата да ринеш. Затоа што лудаци завладеаа со градов и се посраа на секој ќош.
Не знам по кои критериуми ти би критикувал. Ама јас немам контингент критики и исто толкав контингент пофалби, па да ги распределувам по некоја математичка формула. А очајно би сакал да имав многу повеќе пофалби отколку критики, ама јебига не сум слеп за она што ни се случува!


Originally posted by lslcrew


 А за тоа што нема проекти во јасвност и тајноста на сите нивоа во институциите голема заслуга има и генеричкото критикување од некои медиуми и други инстанци, што и доведува до некој имунитетен систем. Никој не е будала да презентира нешто во јавност кога ионака знае дека ќе му се бараат влакно во јајце. Ете ја кулминацијата со злобата во медиумите имавме можност денес да ја прочитаме во утрниски со рибарите.
Е ова е веќе приказна за мали деца. Сигурен сум дека ни ти не веруваш во ова.
Но не само што е очигледно неточно, туку е и логички неодржливо. Прво, зарем не е должност да се презентира нешто што се прави во центар на главен град и со народни пари? Тој некој што „не бил будала да презентира“ за да не сме му барале влакно во јајце, не си го уредува станот, па да бира дали ќе ни презентира или не. Второ, ако сите медиуми и „други инстанци“ по дифолт критикуваат, зарем не е баш полезно да се направи презентација на некој проект, па луѓето имаат очи и ќе видат дали тоа заслижува критика или одредени медиуми и „инстанци“ чисто генерички напаѓаат од злоба? Трето, за лош проект кој секако ќе се спроведе без разлика на реакциите, макар и на сила, каква суштинска улога има тоа дали ќе биде презентиран или не? Ова што не се презентира повторно ми личи на тоа алибито - чекајте да видиме како ќе изгледа.. а кога ќе изгледа како срање, тогаш се разбира е касно.


Originally posted by lslcrew

И те молам некој да ми кажеш дека да се биде против невиден проект било "високи стандарди"!
Ако беше упатено до мене, те молам немој да ми пикаш зборови во уста.




P.S.
Прееска заборавив да реплицирам на толкувањето на Еклектицизам. Иако го вклучува тоа што го кажа прееска, Еклектицизам е многу поширок поим. Има доволно инфо на нет, па да не разглабам тука непотребно.


Edited by Cloverstack - 16-Sep-2009 at 23:08
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3612
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 17-Sep-2009 at 00:20

секоја идеја е добра само треба доволно смелост за до крај да се истера како што треба! но за тоа треба и средства и време, што ние и баш го немаме! ќе беше разбирливо лавовите да тераат класични како класични и на крајно едноставни постаменти во линија со стилот на мостот! сега претпоставувам не им се вклопи таа замисла сигурно креаторот запнал околу постаментите па евентуално да сака да направи некаков спој преку оградата помеѓу сите нескладно наседани постаменти за лавови, кои претпоставувам ќе бидат нешто слични како постаментот за Филип во Битола!?! па сигурно размислуваат горе за горе доле за доле, што како невозможен естетски момент ќе биде екстра визуелен спектакл, како за скопјани така и за сите добронамерни скопски гости! уметнички би се укажало на континуитетот на историја преку културните слоевите на едно централно место како што е мал ринг, па и микро-локација како што е мостов... и ова навистина е нормален еклектизам,  дури мислам дека преоѓа во некој вид современ маниризам [1][2]

незнам кој се е во комисијата што ги одобрила овие решенија за спомениците, но колку што разбрав станува збор и за професори од архитектонски! ова мораат самите тие да го стопираат бидејќи за тоа имаат и овластување! слична беше ситуацијата кога сакаше Киро како претседател на заминување да го донесе законот за одликување како ете би му закачиле почесен орден како прв претседател на Македонија во заминување, па после сите заврзлами и ордени од туѓи дрѓави ред беше да добие и македонски но за среќа во жири комисијата за избор на предлози која беше составена во пет до дванаесет, беше член и академик Томе Серафимовски кој на инсистирањето на претседателот на комисијата за одликување Цветан Грозданов да се затвори изборот едноставно не подлегнал иако е и личен пријател и со Кирца! а зошто бидејќи на конкурсот се јавија недоквакани решенија кои нормално за еден месец разработка не ни можат да бидат нешто повеќе, на што Томе и не ставо потпис алудирајќи дека мило му е пријателството но уште помил му е угледот и потписот што би го ставил врз некој избрзани решенија, со што и падна вовода обидот набрзина да се склепа закон за одликување, кој дотогаш намерно или не се држеше цели седум години во лер, а се донесе дури за мандатод на Борис... фактички од евентуалниот понатамошен срам не спаси Томе, реално да се прашувал друг што нема табиет и километража како неговата дефинитивно денес за ордени ќе имавме искарикирани решенија...

незнам утре кој ќе биде одговорен за евентуален дебакл, но сеуште има време за корекција на штимот со кој се сака да се промовира Скопје како културно-историска престолнина во Македонија која и туристички но пред се граѓански ќе се доживува грандиозно и достоинствено наместо спектакуларно и сеирџиски! интересно на боите (фасадите) во градов никој не работи! ко за промена може да ја завршат ПТТ!

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 17-Sep-2009 at 03:54
@Cloverstack

Кога сме кај пикањето зборови во уста неколку поста поназад мене ми беа пиканти зборови во уста дека давам безусловна подршка за прокетот за што јасно се имав изјаснето дека ставот кон проејтот ќе го дадам одкако ќе ја видам оградата. Па уште згора на тоа како да ја сум инсистирал да биде барокна. Ете како дојде до замена на тези. Замената не ја направив јас. Небаре бранам мој проект. Едиствено за што давам поддршка за иницијативата за промена.

Така да и не осеќам потреба да барам некаква допирна точка на барок со мостот Гоце делчев. Одговор на тоа барај од тој што ја предложил барокната ограда и врз основа на кој аархитектонска анализа донел заклучок дека барокната ограда е најприкладна.  Истата работа што те интересира тебе, ме интересира и мене.

Ако постапката е некоректна, незаконска, неисправна, критиката нека биде упатена кон постапката, а не кон проектот кој не си го видел, исто како што и сите тука не сме го виделе.


Edited by lslcrew - 17-Sep-2009 at 04:48
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 17-Sep-2009 at 05:23
Originally posted by lslcrew

@Cloverstack

Кога сме кај пикањето зборови во уста неколку поста поназад мене ми беа пиканти зборови во уста дека давам безусловна подршка за прокетот за што јасно се имав изјаснето дека ставот кон проејтот ќе го дадам одкако ќе ја видам оградата. Па уште згора на тоа како да ја сум инсистирал да биде барокна. Ете како дојде до замена на тези. Замената не ја направив јас. Небаре бранам мој проект. Едиствено за што давам поддршка за иницијативата за промена.
Не лсл, кога сме кај пикањето зборови, неколку пати те прашував како можеш за нешто олку несоодветно да „чекаш да видиш како ќе изгледало“, па дури после да си кажел мислење. Одговор немаше. А не дека ќе видиме асален рендер или било каква презентација, па ставот се сведува на чекање да се изгради, па после да се даде суд. Како капак на ова, твојот став во дискусијата за уставен/археолошки/архив (што го цитираше Vardar) дека кога нешто ќе почнело да се гради, враќање немало. Е ова дефинитивно повеќе ми личи на алиби отколку на принципиелни ставови. Ако заклучокот ми е погрешен, тогаш извини. Но сам го имаш оставено просторот за такви сомнежи.

А никој не спомна дека ти си инсистирал на барокна ограда. Јас лично само се чудам како оставаш простор дека можда проектот е добар и не можеш да сватиш дека таква работа на тој мост никако не оди и е многу несреќно решение. Како да не си го видел мостот побогу.


Originally posted by lslcrew


Така да и не осеќам потреба да барам некаква допирна точка на барок со мостот Гоце делчев. Одговор на тоа барај од тој што ја предложил барокната ограда и врз основа на кој аархитектонска анализа донел заклучок дека барокната ограда е најприкладна.  Истата работа што те интересира тебе, ме интересира и мене.
Се разбира тоа не интересира сите. И јас би сакал да добијам одговор за тие дилеми... Но да не се правиме луди, ниту имало анализи, ниту ќе има одговор. Некој со моќ на одлучување и мушички у глава намислил дека така ќе биде и крај. И после се чудиш зошто сите критикувале.


Originally posted by lslcrew

Ако постапката е некоректна, незаконска, неисправна, критиката нека биде упатена кон постапката, а не кон проектот кој не си го видел, исто како што и сите тука не сме го виделе.
Проектот, без разлика што не сум го видел (а за тоа не сум јас виновен), и те како ќе го критикувам. Барокна ограда на мостот Гоце Делчев... абе ајде... што има тука да се гледа? Исто како некој да се спрема да отиде да се посере на сред мост, а јас да не критикувам дур не бидне чинот, бидејќи гомното уште не сум го видел.



Edited by Cloverstack - 17-Sep-2009 at 05:34
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 17-Sep-2009 at 10:03
Забегавме во оф али на кратко да му појаснам на лсл
 
Originally posted by lslcrew

Вардар ај те молам појасни ми го прашањето, не ми е јасно што те интересира.
 
еве што мислев...
 
 
Originally posted by Cloverstack


А конкретно за суштината, Vardar точно го посочи проблемот со цитатот од нишката за уставен/археолошки/архив. Пред да се случи некоја макар очигледна глупост, велиш треба да почекаш да се увериш дека ќе испадне глупост. Ама ако испадне глупост, тогаш враќање назад не смеело да има. Ова не се ставови, ова е алиби.
 
Значи прашањето е според тебе кога смееме/треба да дадеме мислење. Dunno  се кријат проектите и ги покажуваат откако ќе почне градба и тогаш како што викаш ти нема враќање. Значи ти нема никогаш ништо да искоментираш пошто или ќе немаш доволно информации или пак ќе биде касно.
 
 
 
 
Уште две работи и не пишувам више офтопик во нишкава.
 
 
Originally posted by lslcrew

А за тоа што нема проекти во јасвност и тајноста на сите нивоа во институциите голема заслуга има и генеричкото критикување од некои медиуми и други инстанци, што и доведува до некој имунитетен систем. Никој не е будала да презентира нешто во јавност кога ионака знае дека ќе му се бараат влакно во јајце.
 
 
Не вреди да коментирам, само стварно ме изненади со ова.
 
 
Originally posted by lslscrew

Ако постапката е некоректна, незаконска, неисправна, критиката нека биде упатена кон постапката, а не кон проектот кој не си го видел, исто како што и сите тука не сме го виделе.
 
 
Постапката можеби е законска, барем за тоа се добри, но има Letter of the Law & The Spirit of the Law
 


Edited by vardar - 17-Sep-2009 at 10:10
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 208>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.570 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.