build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Споменици и скулптури (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4041424344 201>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #821 Posted: 07-Jun-2010 at 08:50


http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=23237


Edited by alexgizh - 07-Jun-2010 at 08:52
Back to Top
Addvert View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2009
Location: Sofia, Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 153
  Quote Addvert Quote  Post ReplyReply #822 Posted: 07-Jun-2010 at 12:37
Споменикот на Ченто има страшно мала глава или мене така ми се чини ????

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=23253

Edited by Addvert - 07-Jun-2010 at 13:39
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #823 Posted: 07-Jun-2010 at 12:41
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #824 Posted: 07-Jun-2010 at 13:29
И Ченто на Плоштад Македонија

Како што беше најавено, денеска на Плоштадот Македонија беше поставен споменикот на првиот претседател на президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто. Мермерната статуа висока 5 метри е поставена на постамент со висина од 2,5 метри и се наоѓа на аголот кај кафулето „Тренд“. Автор на идејното решение е Димитар Филиповски (автор и на скулптурите „Шмизла“, „Еј“ и „Заљубени“), додека изработката беше доверена на „Галериа Базанти“ (Galleria Bazzanti) од Италија. Целиот процес траеше две години, а постаментот почна да се гради пред два месеци. Споменикот чини 1,1 милион евра.

Според зборовите на авторот, статуата е изработена од „Карара“ мермер од Пиетрасанта и тежи 25 тони. Ченто е претставен како му се обраќа на народот, облечен во граѓанска облека – со мантил и шешир. Шеширит го има ставено на срцето, а со прстот од десната рака покажува кон народот, што според авторот симболизира каде треба да се оди и што треба да се прави. Денес на постаментот треба да бидат монтирани и трите бронзени рељефи со мотиви од животот на Ченто.


#  #  #

#  #  #


http://www.build.com.mk/?p=3711
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #825 Posted: 07-Jun-2010 at 13:54
Originally posted by Addvert

Споменикот на Ченто има страшно мала глава или мене така ми се чини ???? 


Не сакав да коментирам од причина да не испадне дека наоѓам маани,али и мене ми изгледа дека е помала главата.
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #826 Posted: 07-Jun-2010 at 13:56
 
фотка за потсетување и споредба...
 
е, ама зградана у позадина.. незнам.. барок небарок, се ми е подобро од онаа руина налепена со се и сешто..
 
 
 
 
а за да не се повторуваме со build.mk (браво за свежите информации и фотки), еве само мал извадок од Сител..
 
".. На местото каде што е поставен споменикот на Методија Андонов Ченто некогаш се наоѓал хотелот „Македонија“ што се урнал за време на земјотресот во Скопје во 1963 година. Кога бил претседател на Президиумот Ченто престојувал во хотелот „Македонија“. Затоа, според авторот, е одбрана токму оваа локација во близина на плоштадот „Македонија“ во Скопје за поставување на споменикот..."
 
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #827 Posted: 07-Jun-2010 at 14:00
Ми пречи малку тоа што на рендерот споменикот е поголем од постаментот, а во реалност не е поголем... и ми пречи тоа чудото слепено со неговата лева нога...
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #828 Posted: 07-Jun-2010 at 14:09
Previous
 
 
Originally posted by build.mk

 Мермерната статуа висока 5 метри е поставена на постамент со висина од 2,5 метри и се наоѓа на аголот кај кафулето „Тренд“.


http://www.build.com.mk/?p=3711

 


Edited by SkyBoy - 07-Jun-2010 at 14:10
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #829 Posted: 07-Jun-2010 at 14:28
За соодносот статуа:постамент  сликите на прв поглед лажат. Алекс, спореди ја висината на луѓето на сликите 3 и 4, се гледа дека статуата е доста повисока од постаментот.
Originally posted by alexgizh

и ми пречи тоа чудото слепено со неговата лева нога...
Тоа е некаков трупец, претпоставувам морало така да се пренесе тежината...

За главата не можам да проценам...

Но се на се, за разлика од Гоце и Даме статуата воопшто не ми се допаѓа. Ченто ми изгледа невкусно престрого, заканувачки... Како да сее страв, а не како што авторот рече дека бил претставен - да го води народот. Јас лично не гледам ништо убаво ниту инспиративно во спомеников. За мене овој споменик е голем промашај


Edited by Cloverstack - 07-Jun-2010 at 14:31
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #830 Posted: 07-Jun-2010 at 14:45
Невешто и грдо.
Back to Top
Makedonij View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Apr-2009
Location: Celje - Виница
Online Status: Offline
Posts: 2114
  Quote Makedonij Quote  Post ReplyReply #831 Posted: 07-Jun-2010 at 14:46
Видео

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=57&eventId=23253
ЈАС ГО РАЗБИРАМ СВЕТОТ КАКО ПОЛЕ НА КУЛТУРЕН НАТПРЕВАР...ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #832 Posted: 07-Jun-2010 at 15:08
Originally posted by Cloverstack


Но се на се, за разлика од Гоце и Даме статуата воопшто не ми се допаѓа. Ченто ми изгледа невкусно престрого, заканувачки... Како да сее страв, а не како што авторот рече дека бил претставен - да го води народот. Јас лично не гледам ништо убаво ниту инспиративно во спомеников. За мене овој споменик е голем промашај
 
Истото го помислив и јас, го пишав па избришав, за да не бидам мрчатор..
 
и мене не ми се допаѓа како изгледа, можда и дека е бел.. впечатокот кој го остава ми е негативен, во однос на прстот, тоа кажување што треба да се прави, повеќе ми делува како наредување отколку мудро советување, вклучително со строгиот израз на лицето..
 
Не сум против споменик на Ченто, но овој споменик на Ченто не ми се допаѓа.. очекував повеќе.. Даме и Гоце ми ги кренаа очекувањата веројатно..
 
Естетскиот аспект не ми се допаѓа, колку повеќе го гледам, се повеќе неможам да го гледам.. не сум уметник, ама спомеников и не е само за уметници.. е сега тек ми е криво за 800.000 евра.. или колку и да беа


Edited by SkyBoy - 07-Jun-2010 at 15:11
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #833 Posted: 07-Jun-2010 at 15:50
Прстот е веројатно идеја на некој млад квази-десничар.
Нешто во стилот---И Ти си Македонија!!!
За споменикот,знаејќи кој го правел,ништо поарно и не очекував.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #834 Posted: 07-Jun-2010 at 16:00
kako sto kaza @Sky izgleda Goce i Dame gi krenaa ocekuvanjata pa sega malku se razocaravme.
Ne bi se slozil so @Clover deka e cist promasaj,no mozelo i podobro.

@Clover,me interesira kako se vklopuva vo okolinata,vaka dosta masivno izgleda?
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
DJ View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote DJ Quote  Post ReplyReply #835 Posted: 07-Jun-2010 at 16:18
Има нешто лошо во кампањата "И ти си Македонија"? Па нормално дека целта на споменикот да симболизира патриотизам. Мислам дека и по 20 години од осамостојувањето не можеме да се ослободиме од таа фобија од патриотизмот.

Може и малку офтопик отидов ама морав да го кажам ова
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #836 Posted: 07-Jun-2010 at 16:31
Previous
 
Ништо лично дј али мислам дека е ова квази патриотизам,има мн подобри начини да се искаже патриотизмот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #837 Posted: 07-Jun-2010 at 16:32
Поминав на брзинка и еве неколку слики и од мене. Немав време убаво да разгледам за да добијам комплетен впечаток за споменикот.

Негативните аспекти веројатно веќе сте ги покриле со коментарите погоре. Од позитивните (за мене лично) можам да кажам дека преферирам ваков тип на статуи пред коњанички дефинитивно (независно што Даме и Гоце се квалитетно сработени) а и локацијата ми е релативно соодветна (особено во споредба со многу други во центарот).

1.

2.

3.

Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #838 Posted: 07-Jun-2010 at 17:16
Мислам дека подобро ќе беше да го направеа со стисната тупаница, а делот со шеширот мене ми се допаѓа. Исто ми се допаѓа како е претставен како градски човек со градска облека без оружје во раце. Испадна дека добар е соодносот глава тело, мислам дека не мора да ве потсетувам за споменикот на Крсте Мисирков на 100 метри. Е тој е тотална утка. 
I use public toilets and I piss on the seat.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 823
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #839 Posted: 07-Jun-2010 at 17:41
мислам дека е посоодветно што е овој од мермер, бидејќи подобро ја покажува неговата врска со прилеп, пошто нели од прилеп има доста мермер. Од друга страна и јас не сум баш воодушевен од прстот. 46 спомна тупаница, ама и тоа ми е некако преагресивно и не делува како со добр волја, иако тупаница симболизира силна волја. Мене би ми било најмило да беше со отворена испружена длана и прсти само во вертикална позиција, гестикулација која се користи при вербално објаснување и држење говор.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #840 Posted: 07-Jun-2010 at 17:50
Стара идеја, сега со споменикот на Ченто се потсетив, па да постирам. Поздрав до сите што носат маици со CHE, а незнаат два збора од ликот и делото. Еве една моја идеја, да си направат маици, барем ќе знаат кои биле ликовите. Или како што пишува во TenWordWiki (Revolutionary Communist And T-shirt Salesman Extraordinaire, Looked Like A Gyppo).
Edited by lslcrew - 09-Jun-2010 at 22:09
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4041424344 201>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.500 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.