build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопско Кале

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 31>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Jan-2008 at 17:08
Pikolomini mnogu zulum ni napravi, siguren sum deka oni dosta zemale  togas od skopje , ama kaj se tie raboti gospod znae,no definitivno mislam deka nekoi kuki od gravurata licat na nesto od starata carsija posto od vremeto na pikolomini ne pominalo mnogu vreme 17 vek, nie veke imame nekoi sliki od pred 1 vek ,znaci 1 ipol vek se razlika.

On 25th of October 1689 in front of the city gates, arrives the Austrian general Picolomini with its army. An event with an outstanding significance for Skopje. "I decided to burn the city in order not to leave the enemy something that could be of use to him. Although it is not easy, I decided to turn the city into ashes". From the hillsides of the Vodno mountain, Pikolomini was observing the fire: "I am sorry for the houses such as I have not seen at all in this war. The mosques are from the highest quality marble and porphyry, decorated with thousands lamps on a golden plated holders, which one would devote equal attention even in Rome. I feel sorry for the nice antiquities, gardens and places for entertainment." The fire was raging for two days and except the massive stone buildings, the city was completely destroyed

:( :( :(
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 16-Jan-2008 at 19:00

Навистина жалосно. Некаде имам прочитано дека во тоа време Скопје бил меѓу најголемите 3-4 града на Балканот. Не е ни чудо што еден Австриски генерал го споредувал по убавина со Рим. Замислете, а ние со колкаво воодушевување гледаме на Виена денес.

Но што е тука е. Да се надеваме дека барем мал дел од тој сјај некогаш ќе му биден вратен на Скопје.

Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 16-Jan-2008 at 19:31
Бидејки сум веќе цитиран тука за некои фотки, еве подолу неколку мои написи за скоското кале кое е и моја инспирација:
- волан - КАЛЕ - You Tube
- волан - СКОПСКО КАЛЕ - конзервација и археолошки истражувања
- волан - СКОПСКОТО КАЛЕ и евентуалните цркви во горен и долен град
- волан - КАЛЕ - што се‘ се пронајде досега
- волан - КАЛЕ - Црквата конечно на светло на денот
- СКОПСКОТО КАЛЕ
- Јужниот бедем на Кале - пред паѓање
- СКОПЈЕ - SKOPJE ... Старо Скопје (втор дел)
- волан - Јустинијан Први - Македонски бренд 2 дел
- волан - www.skopskokale.com.mk
- волан - СКОПЈЕ - ОБНОВУВАЊЕ НА СИМБОЛИТЕ

За на крај кој не бил да ја види поставката во Музејот на градот Скопје што е се одкриено ... нека појде нема да зажали ... Од мојата последна посета на музејот останаа повеќе од стотина фотки од артефактите ... цел музеј во мало е ... а досега калето е само 15 проценти тотално истражено ... Калето крие уште многу историја во себе ...

За мапата на виргинскиот манастир каде со огромна прецизнос се нацртани многу од портите кои сега се открија и скоро сите кули како и многуте цркви пишував во постот
- волан - КАЛЕ - Црквата конечно на светло на денот


Погледнете ја прецизноста на оваа стара гравура која е правена од Холандски патеписец ... Точни се податоците за местата на јужната веќе откриена порта и северната ... Од црквите најголема била централната која сеште е некаде во средината на Кале и ги чека археолозите ... Црквата во долен град е точно под седиштето на сегашен Водовод ... А пештерската црква ... таа е неостварениот сон на професор Микулчиќ кој знае дека постои ... има историски извори за тоа ... но сеуште е тука некаде ... Црквата која сега е откриена ја нема на фоткава ... веројатно е градена во некој период покасно од времето на настанување на оваа гравура ... Гравурава фасцинира со точноста на својот приказ ...

Значи гравурата е на некој Холандски патеписец ... А онаа првата гравура која некои ја сметаа за првиот цртеж на Скопје е со сомнителна веројатност дека е Скопје ... Имаше во научната јавност голема полемика за тоа ...

Повеќе за Виргинскиот Манастир прочитајте на блогот на Кичевчанец:

- ВИРГИНСКИОТ МАНАСТИР СВЕТИ ЃОРЃИ СКОРОПОДВИЖНИК ...

Има едно правило при интернет пишување да давате изворни информации од каде е нешто напишано ... Во линкувањето е моќта на интернетот ...

поздрав.

п.с.

се надевам сега сте побогати за сознание на научната и општата јавност во врска со Скопскот Кале - кое со уште неколку други археолошки наоѓалишта и околни Манастири го дава идентитетот на Скопјани ...

Edited by pbanks - 18-Jan-2008 at 22:22
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Jan-2008 at 22:24


Интересна компилација на информации волан. Пошто си очигледно далеку поспремен од сите нас со информации за Калето. Што мислиш за теоријата на Митатос дека онаа прва гравура може да биде од другата страна на Калето а реката да биде Серава? Имаш ли некои линкови околу таа дебата која ја споменуваш околу веродостојноста на првата гравура?

Bash
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 19-Jan-2008 at 12:35
ja mislam deka i cela carsija bila zaobikolena pod zidini , zatoa go kazav toa deka mozno e taa gravurata da bide skopje od drugata strana  , posto kaj drugata gravura nema turski period toa e fakticki od nekade 13 vek pred da dojdat turcite ,a koga ja gledame gravurata vo koja sto mislite deka ne e od skopje mnogu ubavo ke zabelezite nekolku dzamii nekoi kuki sto me potsetuvaat na stara carsija, bazisten, hamam itn.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 21-Jan-2008 at 23:57
Wow! Bravo za slikite, epten se dobri! Mnogu ubav grad.
Back to Top
волан View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Dec-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 192
  Quote волан Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 23-Jan-2008 at 23:05
Некои сметаат дека гравурата која е пронајдене во еден музеј во Румунија (чинам ... не тврдам) воопшто не се однесува на Скопје ... Дури некои сметаат дека и гравирањето на датумот на гравурата е одпосленаправен фалсификат ...

Но на многумина убаво им звучи да ја прогласат оваа гравура како најстар цртеж на Скопје ...

Иначе да Оригиналното течение на Серава е од другата страна ... не сум размислил колку ова може да биде добра теорија ...

Сепак Кале е доминантно до Вардар, и сега ако некој правел гравура на Кале зошто би го сликал од страната на Серава ... Гравурата инаку е највеќе во несогласување со местоплижбата и ликот на сегашниот камени мост ...

Сепак оставам многу поискусни археолози и историчари да го дадат својт суд ... Инаку под сегашна стара чаршија верувам дека има остатоци од некои градови од минатото ... Можеби таму некаде е и изгубената Јусијијана Прима ...
волан
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 23-Jan-2008 at 23:12
А зошто мислите дека тоа мостче е Камениот мост? Очигледно е дека тие два моста врска немаат еден со друг. Највероватно станува збор за Скопје што денес е изменето до непрепознатливост. А сигурен сум дека ридовите и околината не е цртана со намера да биде совршено идентична.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 28-Jan-2008 at 22:35
i prethodno najaviv za ovaa tema deka starata gravura od Skopje mozno da e nacrtana od sosema drugata strana na kale, pa nekoi rekoa deka ne postojat takvi fakti , no jas najdov nesto sto moze da ve zainteresira i vas deneska napraviv nekolku sliki :

Ova e gravurata od skopje :Eve sto slikav jas deneska :

Kako sto gledate ovie zidini se stari kako i nekoi drugi zidini vo kale gore, siguro imate orientacija kaj se naogaat ovie zidini sto gi slikav .
Znaci pikolomini go zapalil ovoj del od gradot a ne delot kaj sto se naoga denesnoto kale , no kako i da e vladata ima takva politika da izgubi sve sto e tursko ,i zatoa go gradi kaleto kako sto bilo bo 13 vek , a ne kako sto bilo vo vremeto na turskiot period ( ne me svakajte seriozno ova e samo moe mislenje )


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 28-Jan-2008 at 22:38
Овие ѕидини ги немам приметено митатос (инаку ми е јасно според сликата каде се). Имаш ли приметено некои други локации по чаршијата каде што има остатоци од ѕидини? 

Edited by pbanks - 28-Jan-2008 at 22:38
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 28-Jan-2008 at 22:40
mislam deka ima i od drugata strana kade sto se konacite, aj ako pominam nataka drug pat obavezno ke napravam uste nekoja fotka, a ima vakvi zidini i od sproti dzamijata mustaf pasha, od niv mislam deka imam sliki sea ke gi najdam i ke gi postiram
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 29-Jan-2008 at 21:09
За тој дел од градот најмалку знаеме. Посебно старата чаршија, се некако сме сконцентрирани на плоштад Big%20smile (барем јас)
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 29-Jan-2008 at 21:18
Previous Точно, премногу се глорифицира центарот, а премалку се посветуваат надлежните на чаршијата како неодделив дел од Скопје и скопскиот живот.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 29-Jan-2008 at 21:45
najgolemoto bogastvo e vo  carsijata no kako i da e  sve sto se pravi se pravi za centar ,najgolemite pari moze da se izvadat od carsijata a ne od centarot ali koga ima mnogu propagandi toa e toa

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 29-Jan-2008 at 21:48
да точно е тоа дефинитвно
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 29-Jan-2008 at 21:50
imame 3 hanovi + 1 bazisten 2 banji koi se art galeri i mnogu stari sokacinja i dukancinja za nekoj od stranstvo toa e nesto ne videno , a kaj nas go gledame sekoj den a ne znaeme da go cenime :(

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 29-Jan-2008 at 21:54
па не го гледаме баш секој ден, тргни ти сите кои излегуваат од најразлични причини во 'град' одат во ГТЦ, рамстор, ул.Македонија итн. Чаршијата го губи ликот, многу луѓе не поминале од таму долги години. Поента чаршијата е стариот дел на градот, на плоштад скоро се е од пред 40 години, мислам туристите таму повеќе треба да се бараат, еве што е со занаетите слушаме дека голем број исчезнале бидејќи нема заинтересираност, што е со проектот за реновирање и реставрирање...
Како и да е треба да се обврне многу повеќе внимание на стариот дел.
Исто е и со Кале...
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 29-Jan-2008 at 21:59
abe pametni se tie od centar, koga pravat turi gi nosat site turisti niz carsija posto oni imaat videno takvi glupi zgradi niz evropa, najprvo sto sakaat da posetat e carsijata ,treba malku da se raboti na potokazite ,i nesto da se sredi i vo carsija ,jas imam mnogu ubavi idei ali znaes kako e se naogam vo situacija na " Kalimero nema pravda " , drugite gradovi za razlika od skopje poubavo se urbanizirani , osobeno tie od zapadna makedonija ... toa ti e interes
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 29-Jan-2008 at 22:00

Сосема си во право Митатос. Ние некако копнееме да бидеме копија на Белград, Загреб а имаме нешто многу повредно, постаро поавтохтоно. НЕ еднаш странски гости кои претстојувале во Скопје биле воодушевени не од Ристиќева Палата или од плоштадот, туку баш од Чаршијата, Калето, црквите, манастирите, џамиите (оние старите се разбира). Но некако сите си ги лечиме комплексите со Ул. Македонија, која ја замислуваме како Кнез Михалова или неколкуте згради на неа и Максим Горки или пак репликите на Официрски, Театарот, Народна Банка. Објектиизградени во 30тите години од минатиот век. Ништо спектакуларно.

Чаршијата од друга страна крие многу повеќе. Ѕидини, објекти, милениуми историја.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 29-Jan-2008 at 22:05
Еве како јас мислам дека е единствениот начин долгорочно да се реинтегрира чаршијата во центарот. Некои од вас веќе го имате прочитано ова но одговара во контекстот на дискусијава.

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=113&PID=1986#1986
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.