build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Aмбалажа, складирање и транспорт

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 22-Mar-2012 at 21:31
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 23-Mar-2012 at 18:41
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 23-Mar-2012 at 23:12http://www.rolec-enclosures.co.uk/products/metal_enclosures.htm

сосем друга намена, кутии за индустриска електроника, но бидејќи алуминумски со електромагнетна заштита ем херметички, можат да се искористат и за амбалажа за складирање на осетлива, опасна или скапа технологија!Edited by Max - 28-Aug-2013 at 11:45
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 27-Mar-2012 at 10:34

оловни кутии - http://www.katssafety.com/products/lead-lined-polyethylene-storage-box-10x10x10.aspx [1][2]

поефтина опција е оловна фолија која може да се залепи на кутијата-контејнерот-спремникот http://www.drct.com/dss/shielding.html [1][2]
Edited by Max - 27-Mar-2012 at 10:34
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-Mar-2012 at 00:23


[1] - http://www.globalwrap.com/shippingstorage.html - [2Edited by Max - 29-Mar-2012 at 00:32
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Mar-2012 at 00:37
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Mar-2012 at 21:34
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 26-Apr-2012 at 18:55

Дел од кексите „јафа“ ќе се повлече за секој случај - 25.2.2011 - http://www.kvalitet.org.rs/forum/viewtopic.php?f=30&t=37

Toxicological evaluation of benzophenone - http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/1104.htm

толерантни дневни унос (ТДУ) за бензофенон износи до 0,01 милиграм по килограму тјелесне масе, а за 4-метилбензофенон до 0,03 милиграма по килограму тјелесне масе.
Према неким студијама, уколико је људски организам био дуже вријеме изложен већем од дозвољеног дневног уноса ових фотоиницијатора, може доћи до промјена на јетри. http://www.ezdravlje.org/sr-cyrl-ba/citizens/detalji/ed2b323a-c03d-4afe-96dd-9ee80169859d


Edited by Max - 26-Apr-2012 at 19:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 02-May-2012 at 18:17

многу е тешко да се каже која е најидеалната амбалажа за храна, но пластиката дефинитивно не е, бидејќи истата претежно има феноли (освен ако не е медицинска пластика) кои ги испушта пример кога подолго е изложена на сонце што пак предизвикува доста здравствени проблеми http://en.wikipedia.org/wiki/Phenol#Toxicity [1][2][3] од овој аспект стаклените шишиња се поздрави за разлика од пластичните единствено што се поскапи и кршливи, но бар природни!

What happens to plastic food containers that are stored in sunlight?

Plastic food containers, including those used for bottled water, do not include additives to prevent the effects of ultraviolet (UV) light. Those effects may be seen in products such as plastic outdoor furniture, which when left outdoors in the sun may eventually turn color or become brittle. Many plastics used outdoors may contain additives (so-called UV stabilizers) to at least slow down this process, but plastic beverage bottles do not contain such additives and, as a result, the plastic may become weakened and develop leaks over time. The guidance on direct sunlight is based on general properties of plastics rather than anything specific to the package contents.
http://www.e-kako.hr/drustvo/edukacija/kako-prepoznati-opasnu-plastiku.html

http://www.astma.rs/ishrana/mala-skola-o-plasticnoj-ambalazi/


Edited by Max - 03-May-2012 at 16:25
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 03-May-2012 at 04:30

најкорисна амбалажа може да се каже дека е алуминимуската http://www.azom.com/article.aspx?ArticleID=1396 бидејќи е екстра изолатор, антикорозивна, хигиенска и нетоксична итн. а освен во форма на конзерви, лименки и садови за храна се користи и како фолија [1] во комбинација со други материјали за пакување [2][3] единствено дискутабилен момент е еколошкиот [4][5] иако 100% се рециклира

алуминиумот во форма на фолија(платнена фолија) се користи и како облога [1] која најчесто е составен дел од soft-side портабл фрижидерите [2][3] во комбинација со друго надворешно платно неретко и поквалитетно [4][5]
Edited by Max - 03-May-2012 at 04:35
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 02-Jul-2012 at 15:22

Пожелне би биле стакленке, али су непрактичне, зато препоручамо алуминијске боце ( не пластичне, јер су због цене обично од најлошије пластике ) са заштитном кошуљицом која одваја садржај од алуминија... http://www.svetinjebraniceva.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=201:2011-08-23-15-34-21&catid=1:latest-news&Itemid=50


бреј заштитна кошулица која би требало да го одвои алуминиумот од водата, пак пластика т.е. најлон, како и да е, има ли некој абер каде има да се купат алуминиумски шишиња освен во форма на термос...


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 09-Aug-2012 at 20:23

Семинарска Работа
Амбалажа и пакување
СОДРЖИНА:
1ДЕЛ-поим,развој,значење,видови и поделба_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _1
2ДЕЛ-амбалажата од маркетинг аспект_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _4
3ДЕЛ-тестирање на амбалажата од промотивен аспект_ _ _ _ _ _ _ _ _6
4ДЕЛ-поим за пакување_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _8
1 ДЕЛ- поим,развој,значење,видови и поделба

Под дејство на надворешни влијанија,својствата на стоките се менувваат. За да се зачува квалитетот на производите,тие се амбалажираат. Користењето на пакувањето започнало во XIX век со индустриската револуција. Денес се смета дека преодот од занаетчитско на индустриско производство на храна, е овозможено со решавање на проблемот на амбалажата.

Зборот АМБАЛАЖА има француско потекло(emballage) и значи “опремата на стоката”, ”прибор за пакување”, ”замотување”.

Амбалажата е средство за културно презентирање на стоката на пазарот. Се приспособува на начинот на диструбуција продажбата, односно на средствата со кои ти се вршат. Благодарение на амбалажата е овозможено доопремување, транспорт, манупалација, складирање, прикажување и продавање на произвo-дот, без тој да изгуби на својот квалитет.
Производот на релација од производител-потрошувач мора да помине низ неколку фази. Притоа, улогата на амбалажата е стоката во неа да се смести, заштити и продаде.

...

http://www.scribd.com/doc/45482341/Амбалажа-и-пакување

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 09-Aug-2012 at 20:25ups стандард ме гори а и царина на нивниот транспорт ме есапи дополнително, та наводно има поефтина опција од типот на http://www.viaddress.com/individuals.php има некој абер од оваа услуга, плус би била корисна за презентации и слични пратки ко што вели муабетов
Ja sam www.viaddress.com koristio za nabavljanje robe koja je inace namenjena za trziste US i Canada.
Takodje pomocu ovog servisa sam dobijao jako skupe poklone na testiranje jer sve velike kompanije dele odredjeni broj svojih novih proizvoda za Dz kako bi dobili fidback od klienata, ali to rade samo za US trziste
Prednost kod www.viaddress.com je sto je sama registracija besplatna, imaju sve potrebne informacije na sajtu, jeftiniji su od konkurencije i saradjuju sa USPS, FedEx, DHL i UPS.
http://forum.roda.hr/threads/69474-kupovina-preko-interneta-pla%C4%87anje-gotovina?p=2025662&viewfull=1#post2025662
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 10-Aug-2012 at 01:03

...
Viaddress prides itself by offering the lowest shipping fees to forward packages from the United States, and by being the only package forwarding company that offers a free US address to its customers with no setup fees, no monthly fees, no concierge fees and no storage fees.
...
Current customers may have noticed that we replaced our communication system trough traditional email by the award winning Help Desk system from Zendesk, which proved to be quite efficient and made a huge positive difference in our customer service.

Our response time to customer tickets has improved considerably since last year. Over 98% of our customer inquiries through our help desk are answered within 4 to 24 hours.

We have added more Frequently Asked Questions to our site and we encourage people to check them before sending us a question because they can find the answer to their questions there most of the time.

http://robinmonks.com/2011/11/viaddress-interview/


Viaddress F, Full Service forwarding company who’s obvious rival in this group is Shipito offering up full service at low rates. The registration maintenance fees are almost non existent but judging from online complaints so is their customer service. Their shipping rates are higher than Shipito’s but Shipito gets you with a lot of extra fees. I would use them only if I didn’t order online very often and if the items were of relatively low value or urgency.http://www.usa-package-forwarding-comprarison.com/blog/2012/07/24/a-brief-description-of-each-forwarding-company/


A few of my friends have been using Viaddress to get products shipped from the United States because most US merchants and US ebay sellers don't ship outside the US.
You can open an account for free on www.viaddress.com and you get a US address. You can then ship products to your suite at Viaddress, then have Viaddress forward them to you.
You just pay Viaddress for the shipping fees, and their rates are the lowest that I could find.
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20100702192321AAslw70Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 15-Aug-2012 at 23:34


KOMERCIJALNO I CARINSKO POZNAVANJE ROBE - dr Olivera Novitović 2009 - http://www.scribd.com/doc/79572186/Komercijalno-i-Carinsko-Poznavanje-Robe-Final во продолжение корисно да се знае [1][2][3]


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 20-Sep-2012 at 04:50

2.5.3 Food packaging based on nanoclay composites: multilayer PET - http://www.observatorynano.eu/project/document/2092/Micro Packaging Could Be the Future - http://www.qsrmagazine.com/food-safety/micro-packaging-could-be-future [1]

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 28-Sep-2012 at 16:01


‘breakthrough’ for packaging manufacturers

Photonic BioSystems has developed an oxygen detection dye that can be incorporated inside sealed packages in the manufacturing stage to maintain quality control for the food and beverage sector.

The oxygen-sensitive luminescent dye cannot be seen by the human eye and can be incorporated into the packaging polymers for flexible film packages, rigid containers, glass bottles, caps and corks.

A hand-held scanner can be used from outside the package to optically interrogate the dye with the resulting luminescence indicating oxygen levels and the resulting quality of the product.

When the dye is stimulated by a UV laser light it gives off a red emission, if the package had a breach and oxygen was allowed to get in, the emission fades.

The firm are now looking for a licencee to help develop the product for commercial use and said they are “confident” of the ability to scale up production.

...

http://www.foodproductiondaily.com/Quality-Safety/Oxygen-detecting-dye-breakthrough-for-packaging-manufacturers-developers

http://www.photonicsystems.com/oxygen.html


Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 07-Sep-2013 at 14:07

Бразилскиот синџир за брза исхрана „Бобс“ користи нова, хартиена амбалажа за своите сендвичи и хамбургери, а истата верувале или не, се јаде. Ова е со цел намалување на отпадоците и поштедување на времето на клиентите кое би го потрошиле додека го отпакуваат сендвичот.

Иако на почетокот сето ова им било сомнително на клиентите, сега тие се задоволни и велат дека вкусот на храната е непроменет.Практично е, особно кога сте многу гладни, вели еден од клиентите.Според еден американски извештај, во 2011 се потрошени повеќе од 75 милиони тони хартиена амбалажа, а само половна е рециклирана.Токму овој проблем ја наведе групата научници да развијат нов вид на амбалажа која се јаде заедно со храната која е спакувана во неа.

http://www.huffingtonpost.com/2012/12/19/edible-packaging_n_2330022.html


http://www.pbs.org/wgbh/nova/tech/packaging-you-can-eat.html

http://www.theguardian.com/lifeandstyle/wordofmouth/2012/apr/16/edible-packaging-fancy-a-wrap

 

Edited by +Protagorist - 02-Dec-2014 at 18:54
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 21-Sep-2013 at 19:27


http://www.aipia.info/congress-program.php

Active & Intelligent Packaging Congress

When: 09/23/2013 - 09/25/2013

Location: FachPack exhibition, Messe Nurnberg Nuremburg, Germany

Following the success of its first Congress in Tokyo, the Active & Intelligent Packaging association has reached an agreement with Messe Nurnberg to run its event at the FACHPACK exhibition, from Sept. 23-25, 2013.

In a new development, an exhibition area has been created so that Active and Intelligent Packaging suppliers and technology and service companies can demonstrate their latest innovations. "It was always intended that the AIPIA Congress becomes a ‘hands on' event' for the sector. This will speed up the commercialization and implementation of A&IP in the marketplace," says Mr de Ferrante, AIPIA's director.

The 2013 Congress will be structured to appeal to everyone involved in A&IP as workshops will focus on specialist areas including: Supply Chain Efficiency; Retail Solutions; Increasing Sales; Innovative Materials; Anti-Counterfeiting; Pharmaceutical Compliance; Food Waste and Nanotechnologies.

Already, with more than 300 members, ranging from major multi-national end-users and key packaging suppliers to specialist developers of A&IP technologies, AIPIA is considered the "voice" of Active and Intelligent Packaging worldwide. Its central aim is to ensure the development and commercialization of A&IP across all sectors.

http://www.packagingdigest.com/event/11614-Active_Intelligent_Packaging_Congress.php?intref=event_home


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 04-Dec-2013 at 23:37

Edited by +Protagorist - 02-Dec-2014 at 18:58
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.