build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар АСНОМ / АВНОЈ (+изградба на нов мост)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 30>
Poll Question: Врска: бул. АВНОЈ - бул. Гоце Делчев?
Poll Choice Votes Poll Statistics
32 [96.97%]
0 [0.00%]
0 [0.00%]
1 [3.03%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19705
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 10-Dec-2021 at 17:37
Мостот во Аеродром сега завршува во нечија дневна соба!

Арсовска не очекува во догледно време да заврши проектот кој опфаќа изградба на мост на Вардар во Аеродром и пробивање на булевар низ населбата Ќерамидница. Кон овој проект таа гледа со резерва затоа што, како што вели, голем е процентот на неразрешени имотно-правни односи.

– Таму има многу имотно-правни проблеми и спорни моменти. Има 44 барања за приватизација, 11 предмети се во спорови со имотно-правни односи кои верувам дека ќе траат со години. Тоа се имоти каде треба да поминува трасата и споровите се меѓу сопствениците, но и со Градот Скопје. Шеснаесет предмети се со кориснички права, 44 се со барање за приватизација, тоа се постапки кои веќе се преземени, 12 предмети се во Влада, но се без согласност за цена, односно се нема погодено со самите жители која е цената која би требало да им биде исплатена, односно да бидат обесштетени. Има 25 предмети во подготовка, што значи дека ова е само една иницијална фаза која сметам дека долго време ќе потрае – потенцира таа.

За изградбата на мостот вели дека ќе стигне до некаде, но нема да заврши никаде.

– Сега во овој момент завршува во нечија дневна соба. Знаеме сите, дека кога нешто отпочнуваме треба процесот да ни биде завршен од почеток до крај. Овој проект колку и да сакаме да заврши, не може барем во догледно време. Дури и да се продолжи овој проект, тоа ќе бидат фрлени пари од граѓаните за следната година, и наместо да се реализираат проекти кои можат да се отпочнат и да се завршат. Ние, всушност се доведуваме во состојба да во овој момент се фрлаат средствата на граѓаните во проекти за кои не знаеме кога ќе имаат своја завршница – рече Арсовска.

https://www.vecer.press/мостот-во-аеродром-сега-завршува-во-не/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 10-Dec-2021 at 18:18
Ајде нека не се прават наудрени, со години ВМРО го саботираше проектов преку општина Гази Баба и преку локални ограноци делуваа во насока на лажење на локалното население дека кога они ќе дојдат на власт, дека ќе им дадат поголеми исплати. Денес си го жнеат тоа што го посеале. Немам, ама апсолутно никакви дилеми, дека Шилегов да останеше ќе успееше да го избутка проектов.      

Па уште излегла на телевизија и си ги покажува роговите, јавно зборува како не ја интересира стратешко планирање и примарна сообраќајна мрежа, туку само проекти кои се извесни дека може да се изведат во 4 години. "Чиме се паметан стиди, томе се будала поноси!" За да може она да го собере "кремот" и да пресече лента у свој мандат. Која е тоа себичност што тече од сите страни! ++++ Голема работа ако се вложува 4 години и проектот успее да го помрде од 50% до 65%. Што, тоа нели е успех? Зашто тоа го гледаат како помагање на некој иден градоначалник? Зашто само тој што ќе ја допре 100%, само тој ќе го прикажува целиот проект како негов? Уште ли неможеме да мрднеме од тоа глупо толкување? Па една Првомајска се работи од 2004-та и сеуште не е завршена, а се сменија 4ца градоначалници?! Зарем не требаше ниеден да ја почне?!

Времен сообраќаен режим е возможен преку локалната патна мрежа, и го имам образложено поназад во дискусијава.

Edited by user8642 - 10-Dec-2021 at 18:28
Back to Top
Citizen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 49
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 10-Dec-2021 at 19:01
Originally posted by user8642

Ајде нека не се прават наудрени, со години ВМРО го саботираше проектов преку општина Гази Баба и преку локални ограноци делуваа во насока на лажење на локалното население дека кога они ќе дојдат на власт, дека ќе им дадат поголеми исплати. Денес си го жнеат тоа што го посеале. Немам, ама апсолутно никакви дилеми, дека Шилегов да останеше ќе успееше да го избутка проектов.      

Па уште излегла на телевизија и си ги покажува роговите, јавно зборува како не ја интересира стратешко планирање и примарна сообраќајна мрежа, туку само проекти кои се извесни дека може да се изведат во 4 години. "Чиме се паметан стиди, томе се будала поноси!" За да може она да го собере "кремот" и да пресече лента у свој мандат. Која е тоа себичност што тече од сите страни! ++++ Голема работа ако се вложува 4 години и проектот успее да го помрде од 50% до 65%. Што, тоа нели е успех? Зашто тоа го гледаат како помагање на некој иден градоначалник? Зашто само тој што ќе ја допре 100%, само тој ќе го прикажува целиот проект како негов? Уште ли неможеме да мрднеме од тоа глупо толкување? Па една Првомајска се работи од 2004-та и сеуште не е завршена, а се сменија 4ца градоначалници?! Зарем не требаше ниеден да ја почне?!

Времен сообраќаен режим е возможен преку локалната патна мрежа, и го имам образложено поназад во дискусијава.

Чекај сега не разбрав кој лажел? Тој што свечено отвараше мост кој не води никаде и кој почна турбо да го гради ова решение пред избори без да реши 40+ барања за приватизација и 10+ имотно-прави спорови или таа што е градоначалник еден месец?
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 11-Dec-2021 at 17:46
Вмро ги лажеше жителите на Ќерамидница. Сега им се удира од глава то лажење, Шилегов не ви е крив. Бујрум решавајте. Проектот се движеше додека Жилегов беше градоначалник, со Данела се сопре, чист факт!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1741
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 11-Dec-2021 at 17:53
Originally posted by user8642

Вмро ги лажеше жителите на Ќерамидница. Сега им се удира од глава то лажење, Шилегов не ви е крив. Бујрум решавајте. Проектот се движеше додека Жилегов беше градоначалник, со Данела се сопре, чист факт!


Гитла у штаб со постот!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 325
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 11-Dec-2021 at 17:58
Originally posted by user8642

Ајде нека не се прават наудрени, со години ВМРО го саботираше проектов преку општина Гази Баба и преку локални ограноци делуваа во насока на лажење на локалното население дека кога они ќе дојдат на власт, дека ќе им дадат поголеми исплати. Денес си го жнеат тоа што го посеале. Немам, ама апсолутно никакви дилеми, дека Шилегов да останеше ќе успееше да го избутка проектов.      

Па уште излегла на телевизија и си ги покажува роговите, јавно зборува како не ја интересира стратешко планирање и примарна сообраќајна мрежа, туку само проекти кои се извесни дека може да се изведат во 4 години. "Чиме се паметан стиди, томе се будала поноси!" За да може она да го собере "кремот" и да пресече лента у свој мандат. Која е тоа себичност што тече од сите страни! ++++ Голема работа ако се вложува 4 години и проектот успее да го помрде од 50% до 65%. Што, тоа нели е успех? Зашто тоа го гледаат како помагање на некој иден градоначалник? Зашто само тој што ќе ја допре 100%, само тој ќе го прикажува целиот проект како негов? Уште ли неможеме да мрднеме од тоа глупо толкување? Па една Првомајска се работи од 2004-та и сеуште не е завршена, а се сменија 4ца градоначалници?! Зарем не требаше ниеден да ја почне?!

Времен сообраќаен режим е возможен преку локалната патна мрежа, и го имам образложено поназад во дискусијава.


Целосно се согласувам. Одлично кажано.
Или подетално: мнозинството на дпмне во советот на Гази Баба го блокираше првичното решение за траса со 27 објекти кои треба да се рушат за да се прифати решението кое предвидува 120 објекти да се срушат...
Инаку жално е што се случува, Арсовска благе везе нема што збори. И јас не верувам дека сега проектот ќе се заврши.. сепак не е лошо некој да ја потсети госпожата дека веднаш после мостот има предвидено раскрисница од каде едниот крак пред Космос оди до Фон. Таму нема никакви спорови. Нека ги асфалтира тие 300 метри и ете го барем делумно мостот во функција, па да е завршува во нечија дневна како што вика.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 325
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 11-Dec-2021 at 17:59
Originally posted by Obedineta Makedonija

Originally posted by user8642

Вмро ги лажеше жителите на Ќерамидница. Сега им се удира од глава то лажење, Шилегов не ви е крив. Бујрум решавајте. Проектот се движеше додека Жилегов беше градоначалник, со Данела се сопре, чист факт!


Гитла у штаб со постот!


Човекот изнесе ноторни факти што секој што го прати проектот и што се интересира околу инфраструктурата ги знае. Ни малку тенденциозен пост. едноставно ГОЛИ ФАКТИ.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 11-Dec-2021 at 18:30
Тоа што несакајќи направија добро и ја задржаа оригиналната траса, тоа е и добра работа!

Јас зборувам за подлото покварено делување на месните комитети на жмро што идеа по куќи и им обеќаваа брда и долини у замена за шупите. Им викаа дека ќе им дадат пари како за 3 стана, за шупи од по 50тина квадарати со нелегализирано дворно земјиште. И жителите нормално наседнаа на тоа и си чекаа да дојде ВМРО и да си го бараат заслуженото.

Лесно е да се дојде на власт, тешко е да се владее. И сега наеднаш дојде крчмарот и луѓето си го бараат обеќаваното. И сега ооп Шилегов бил проблемот. Не бе другари, вие ЖМРОЊИ гитла у штаб, Шилегов е решението.

Еве ви добар пример даде Василиј, ајде бујрум асфалтирајте кај што нема екпропријација. Ајде бујрум направете тунел КиселаВода- Аеродром, мост во Вардариште, Есенинова! Се од набрјаново нема потреба од експропријација и сите проекти ги има во програмата на Данела!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 19705
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 11-Dec-2021 at 18:30
Според мене нема никаков ефект да даде ако се надоврзе мостот на постојната мрежа низ Ќерамидница бидејќи тие улички се многу тесни и ретко кој би се решил преку нив да оди во големиот шпиц наутро што значи повторно ќе си има гужва под Транспортен.Тоа е исто како мостот да се надоврзе на инфраструктурата која сега ја има низ Маџир маало или Ново маало.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 926
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 11-Dec-2021 at 19:35
Реално, добро е што е оставен оригиналниот проект, инаку ќе имаше Беласица 2.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1112
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 11-Dec-2021 at 20:25
Непријатни информации во секој случај. Информации кои требаше Шилегов да ги соопшти, а не да лаже. Не знам само кого фарбал, нас или East Gate? А Данела треба како знае и умее да притиска за побрзо разрешување на споровите, ама ми изгледа ко да не се замара.

Генерално гледано, мора да се променат овие закони за експропријација, како и забрана за тендер за изведба за било кој проект без претходно решавање на сите имотно-правни односи.
Back to Top
Citizen View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 18-Mar-2020
Online Status: Offline
Posts: 49
  Quote Citizen Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 12-Dec-2021 at 12:18
Originally posted by user8642

Тоа што несакајќи направија добро и ја задржаа оригиналната траса, тоа е и добра работа!

Јас зборувам за подлото покварено делување на месните комитети на жмро што идеа по куќи и им обеќаваа брда и долини у замена за шупите. Им викаа дека ќе им дадат пари како за 3 стана, за шупи од по 50тина квадарати со нелегализирано дворно земјиште. И жителите нормално наседнаа на тоа и си чекаа да дојде ВМРО и да си го бараат заслуженото.

Лесно е да се дојде на власт, тешко е да се владее. И сега наеднаш дојде крчмарот и луѓето си го бараат обеќаваното. И сега ооп Шилегов бил проблемот. Не бе другари, вие ЖМРОЊИ гитла у штаб, Шилегов е решението.

Еве ви добар пример даде Василиј, ајде бујрум асфалтирајте кај што нема екпропријација. Ајде бујрум направете тунел КиселаВода- Аеродром, мост во Вардариште, Есенинова! Се од набрјаново нема потреба од експропријација и сите проекти ги има во програмата на Данела!

А бе другар помири се дека Шилегов веќе не е градоначалник. Данела е градоначалник 35 дена во моментов кога го пишувам ова. Се уште повеќе од 50% од градските јавни претпријатија се под менаџерска палка на претходната гарнитура а ти зборуваш за некакви тунели да почнела да прави. Ова е веќе хистерија. Патем треба ли да те потсетувам дека Шилегов првите ДВЕ години од мандатот буквално ги ПРЕСПА. Никаде го немаше! После откако ги ставија под контрола градежниве фирми од градот почнаа некоја градежна офанзива која се интензивираше на 6 месеци пред избори.Земи го овој булевар за кој е нишкава. Чист ко солза, прав ко пушка, без спорови без ништо. Шилегов твој почнал тука да гради во ноември 2019, 2 години и 1 месец откако станал градоначалник.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 12-Dec-2021 at 13:39
Originally posted by Citizen

...Земи го овој булевар за кој е нишкава. Чист ко солза, прав ко пушка, без спорови без ништо. Шилегов твој почнал тука да гради во ноември 2019, 2 години и 1 месец откако станал градоначалник.
Добро, еве пошто е чист ко солза и прав ко пушка, и немало спорови а досега дискусијата се води баш околу споровите, ај баш да видиме Данела како тоа ќе го избутка. Месец дека не е на власт, одма се гледа од авион дека не ја бива. Неможам да се помирам со помислата дека наредниве 4 години ќе бидат изгубени за Скопје. Јас немам што да се помирувам со тоа што Шилегов не е градоначалник, ама неможам да се помирам со редовниот лош избор на моите сограѓани. Неможам да се помирам со правење од готово вересија, само за да падне Шилегов. А на готово вересија мислам на буцкањето што го направи вмро меѓу локалното население, од готов проект и договорена експропријација, ја заебаа работата за кур ќеиф. Ова е таа највмровска деструктивна жичка, генот на самоуништување на македонецот, болеста на Македонскиот народ што го уништува одвнатре и го држи залепен за дното.

Разбираш ли ти друже дека има луѓе кои имаа договорени цени за експропријација и дојдени беа случаевите до ниво на издадено решение, и сега нема ништо од тоа, све е пропаднато. Ги нема два месеца да бидат венесени во катастар и немаат правосилност. Дека два месеца ниеден случај не е решен. Дека ќе се сведеше работата на максимум 10-тина случаеви кои сега веќе ќе беа во судска процедура, можда и со првостепена одлука. Ама сега нема ништо од тоа пошто на гомцата како вас ви е побитно само кој ќе биде градоначалник, до кал да е вмро да е. Побитни ви се легазлизација на доградбите у лисиче, него нормален европски развој! Абе голи оток камен да кршите, мамицата ваша деструктивна.


Edited by user8642 - 12-Dec-2021 at 13:52
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 325
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 12-Dec-2021 at 15:19
Очигледно дел или не гледаат или можеби не ја сфаќаат или пак сфаќаат ама не сакаат да си признаат: чорбата што ја здробија ,,способните,, сега треба да ја сркаат. Ама нема да бидат губитници Далена и дпмне туку Скопјени, посебно 1/3 од Скопјани на кои овој мост ќе им значеше многу, а да не зборам па некои како нас тука што знаат колку ќе помогне во растеретување на близнаци и на оној кај Саем сега Ист Гејт.
Јас мислам дека во приказната постои и комплекс т.е. инает и сега едноставно мостот наместо да речеме 2022, ќе се пушти во 2024 за да се докаже наводно колку Шилегов лажел или бил неспособен па и неискрен во проектот.
Вистината е малку поразлична, ама нели, секој во што сака може да си верува и да кажува негово мислење.
Само едно ќе кажам па ако сака некој и нека се смее. Шилегов ете хипотетички да добиеше втор мандат, мостот со се булеварот целосно ќе го завршеше до Јуни 2022.

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 12-Dec-2021 at 15:20
Originally posted by Vasilij

Очигледно дел или не гледаат или можеби не ја сфаќаат или пак сфаќаат ама не сакаат да си признаат: чорбата што ја здробија ,,способните,, сега треба да ја сркаат. Ама нема да бидат губитници Далена и дпмне туку Скопјени, посебно 1/3 од Скопјани на кои овој мост ќе им значеше многу, а да не зборам па некои како нас тука што знаат колку ќе помогне во растеретување на близнаци и на оној кај Саем сега Ист Гејт.
Јас мислам дека во приказната постои и комплекс т.е. инает и сега едноставно мостот наместо да речеме 2022, ќе се пушти во 2024 за да се докаже наводно колку Шилегов лажел или бил неспособен па и неискрен во проектот.
Вистината е малку поразлична, ама нели, секој во што сака може да си верува и да кажува негово мислење.
Само едно ќе кажам па ако сака некој и нека се смее. Шилегов ете хипотетички да добиеше втор мандат, мостот со се булеварот целосно ќе го завршеше до Јуни 2022.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 12-Dec-2021 at 15:33
Дури ми паѓа на памет и една друга правно-возможна опција. А тоа е владата да ја искористи можноста и преку локална самоуправа да и ги одземе ингеренциите на Данела во овој дел, (како на Рамиз Мерко што му одземаа едно време), потоа да го исфорсира времениот сообраќаен режим со експропријација на неколку клучни објекти за да може тоа да функционира. И после тоа да се успостави сообраќајот како што го опишав времениот режим поназад, ама сега да почнат и тешки камиони да хараат по уличките, па да ги под-оштетат објектите како државата би можела да им ја намали со тоа цената. Кога секој ден ќе им паѓа, ионака ниската вредност на шупите, тогаш ќе им се брза да се согласат со понуденото, а не да калкулираат дека некоја жмроња ќе ги исплати нереално.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 12-Dec-2021 at 15:53
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 874
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 12-Dec-2021 at 21:24
А пример, не би можело и Ист Гејт некакп да се "намами" или примора да учествува некако во проектов? Дали финансиски, дали со механизација... Ваљда е касно за вакви идеи, ама доколку некој се сетел навреме можело да се вметне една таква клаузула пред да им дозволат да градат на Ист мол..
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 2019
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 12-Dec-2021 at 21:33
Originally posted by hcitrS

А пример, не би можело и Ист Гејт некакп да се "намами" или примора да учествува некако во проектов? Дали финансиски, дали со механизација... Ваљда е касно за вакви идеи, ама доколку некој се сетел навреме можело да се вметне една таква клаузула пред да им дозволат да градат на Ист мол..
Да секако, се вика "плаќање комуналии" и тоа е завршена обврска на Ист-Гејт. Сега е на ред држвата!
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 325
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 13-Dec-2021 at 10:28
Убаво кажа user8642, затоа и се работи на булеварот каj East Gate, затоа и тие 250-300 метри од раскрсницата до Комунална Хигиена ќе си се завршат за 2-3 месеци.. а натаму до мостот.. е тоа изгледа ќе си почекаме...
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 30>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.