build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Метро во Скопје?

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 29-Jan-2008 at 17:06
Originally posted by Cloverstack

Originally posted by mitatos

i drzavava malku zaebava posto togas imase nekoj investitor za metro ,zboram za pred nekoja godina , a obie odbija on sakase pod konecsija da ja izgradi i da stopanisuva 10 godini , toj bese miljarder ke go napravese za 2 godini , ama na kogo da kazes


Еве го пак тој муабетот LOL

Кој бил тој „некој милјардер“ жити се?

Како можете да наседнувате на вакви „информации“ ццц LOL
 
не е наседнување вистина беше тоа
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 29-Jan-2008 at 17:09
@ mitatos

аха добро се извинувам, еве имало и новинар што ова го официјализирал - значи не било само муабет

Види, искрено како прво текстот има премногу глупости за да го сватиме озбилно... Ама дури и да е така како што пишува, тоа би било импровизација. А за крстосниците да не ни почнувам - ретко која крстосница има простор да се направи на две нивоа (типот сака да каже клучка). Клучки се знае каде треба да има и пак ќе кажам - наместо детски наивни концепти за да закрпиме некои критични точки, треба сериозно да поработиме на имплементација на веќе обмислените решенија од ГУП-от.


Edited by Cloverstack - 29-Jan-2008 at 17:16
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 29-Jan-2008 at 17:14
@ junkie

Колку било вистина не можам да знам, ама ете текстот на пример зборува за 1997, а ти викаш за нешто друго во 2006

Конкретно тоа што кажуваш за јужен булевар со патарини тоа ми е надвор од паметот. И онаа линија од соборна до судска палата не ја разбирам воопшто. Самиот факт дека „процуреле“ вакви нелогични податоци ми сугерира дека не се работело за сериозен предлог. Дури и ако има некој новинарски напис за тоа јас би бил скептик - не само за податоците во тој напис туку и за целата работа.


Edited by Cloverstack - 29-Jan-2008 at 17:16
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 29-Jan-2008 at 17:24
eden mijarder od kosovo ne mi teknuva kako se vikase, on imase gradezna kompanija ama ne e bitno pomina veke toa
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 29-Jan-2008 at 17:31
Ја мислам дека метро во скопје нам да ги задоволи потребите. Најбољи е да направиме метро ипол.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-Jan-2008 at 17:31

Костовски склучил договор за метро и трамвај во Скопје

Наташа Стојановска  
01.03.2006

Градоначалникот Трифун Костовски во директна спогодба склучи меморандум за изградба на метро и трамвајска мрежа во Скопје.

Ова е документот до кој дојде А1 од кој се гледа дека Костовски дал одврзани раце на „Веве груп“ од Скопје да пронајде проектант и извдедувач на проектот преку кредити и грантови.

Меморандумот за соработка е склучен непосредно по Нова година. Зад „Веве груп“ стои албанскиот бизнисмен Веби Велија.

Во документот, Костовски писмено му ветил на Велија дека лично ќе се ангажира кај Владата и општинските власти за добивање на потребната документација за да може што поскоро да се реализира оваа идеја.

Во меморандумот не пишува колку пари ќе го чини градот оваа зделка, но со оглед на грандиозноста на ваков проект, сумата ќе се брои со стотици милиони евра.

Планот е трамвајот да минува од Сарај до Зелениково и од Бутел до Водно за да го намали сообраќајниот хаос.

Костовски потпишал дека сите информации во врска со финансиските и техничките аспекти на трамвајот и метрото ќе ги смета за доверливи.

Проектот што Костовски планира да го реализира без тендер е најголема инфраструктурна инвестиција во македонската транзиција.

Несфатлива е дрскоста на градоначалникот тајно, далеку од очите на јавноста, да потпишува проекти што со фрапантни суми ќе ги задолжат граѓаните.http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=59320eve za ovoj Velija mislev

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 29-Jan-2008 at 17:34
eve uste eden fakt
http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=59320
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 29-Jan-2008 at 17:37
i posle sevo ova trifun pocnal da gi menjava zborovite posto nemal profit za nego ,go boli tasakot nego za nas , gleda on da si go zgolemi biznisot taka ti e, biznismen ne moze da bide politicar, nitu pak gradonacalnik :( toj covek e najgolema zaguba za nasiot grad od koga postoi skopje

a najloso od sve ,toj ne e ni skopjanec


Edited by mitatos - 29-Jan-2008 at 17:37
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 29-Jan-2008 at 17:39


Сите овие „информации“ и текстови се многу лошо напишани со многу неточности... Има контредикторности не само помеѓу разни текстови на оваа тема, туку и во еден единствен текст ќе најдете спротивни информации...

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 29-Jan-2008 at 17:40
Originally posted by mitatos


a najloso od sve ,toj ne e ni skopjanec


Ако сака може да е марсовец, само да работи нешто.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 29-Jan-2008 at 17:43
Веби Велија не е од Косово туку по потекло од Гостивар. Меѓу другото негова е и Алсат Телевизија. Муабетот беше дека во конзорциум со Самсунг нудеа да направат трамвај. Точно е имаше и меморандум.

Но сето ова беше далеку од реализација. Наседнувате на новинарски дилетантизам. Колку што ми текнува се работеше за писмо на намери. Тоа не е рана туку најрана фаза. Потоа иде физибилити студија и сите тие работи па дури ако се исплати се дефинираат трасите, се утврдуваат начините на стопанисување и цената. 

Така да муабетот со ВеВе група е шуплив.

За муабетот за австирската компанија за целиот тој пакет Јужен булевар, Е75 итн, мислам дека се работеше за Штрабаг. И тоа беше максимално општ муабет прераскажан од нашите талентирани новинари. Значи расипан телфон.

Така да овие 2 "обида" неможе да се земат за озбилни или барем не стигнале во некоја поозбилна фаза за да ги сметаме за озбилни.

Така да не наседнувајте на тие митови како некој дошол, нудел незнам какви чуда и врагови ама ние сме зезнале. Ако било кој од тие дотични инвеститори биле решени да инвестираат толку многу пари ќе нашле начин.

Ако го најдам некако ќе ви ја ископам и приказната дека некој шеик ќе градеше монореил од Ресен до Охрид преку Галичица Crazy. Да и ваква приказна се продаваше како сериозна во македонските медиуми некаде во 95-97. Мотивот беше дека не видел таква убавина во животот до сеа и толку се заљубил што сите пари тука ќе ги фукнел Nuts. Веќе ми се премногу бледи деталите од овој "проект" ама меѓу другото вклучуваше и аеродром во Битола и што уште не.
Edited by pbanks - 29-Jan-2008 at 17:47
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 29-Jan-2008 at 17:47
Abe pbanks i ja da imam pari , da imam povolni ponudi za investiranje normalno deka ne sakam da izgubam neli ?
Normalno deka se povlekle posto ovoj KONJOV  ne go biva za nisto osven da se puka od pozadi ...
inace Lalinea: eden covek sto ne e od skopje ne moze da go saka skopje kako sto go saka skopjanec

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 29-Jan-2008 at 17:49
Еј ова со шеиков е лудо... Bonk


Навистина одавна било, ама изгледа воопшто го немам слушнато, затоа што вакви работи се врежуваат у меморија LOL LOL LOL
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 29-Jan-2008 at 17:51
a ovoj Sheikov ozbilno imal takov proekt ili ovie pak napravile prikazna?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 29-Jan-2008 at 17:53


mitatos дека Трифун не го бива не го бива. Не за џабе му посветивме и нишка тука. За да никогаш не се заборави. Но... конкретно за проектов нема што посебно да кажам. Да имал проектот некоја реална основа па Трифун да зезнеле ќе имапе голема афера а не пар написи.

А што се однесува до тоа дали е Скопјанец или не. И тоа нема врска. Една од најизвиканите фрази во Скопје е Стар Скопјанец. А многу од тие Стари Скопјани што ги знам се меѓу најголемите сељчишта во градов.

Скопје во 1903 имало смешни 32.000 жители а во 1963 околу 180.000. Скопје е град на дојденци и глупаво е да правиме такви поделби.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 29-Jan-2008 at 17:53
Originally posted by mitatos

a ovoj Sheikov ozbilno imal takov proekt ili ovie pak napravile prikazna?


каков проект бе друже... Македонско новинарство на дело се вика тоа
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 29-Jan-2008 at 21:05
Originally posted by pbanks

Веби Велија не е од Косово туку по потекло од Гостивар. Меѓу другото негова е и Алсат Телевизија. Муабетот беше дека во конзорциум со Самсунг нудеа да направат трамвај. Точно е имаше и меморандум.

Но сето ова беше далеку од реализација. Наседнувате на новинарски дилетантизам. Колку што ми текнува се работеше за писмо на намери. Тоа не е рана туку најрана фаза. Потоа иде физибилити студија и сите тие работи па дури ако се исплати се дефинираат трасите, се утврдуваат начините на стопанисување и цената. 

Така да муабетот со ВеВе група е шуплив.

За муабетот за австирската компанија за целиот тој пакет Јужен булевар, Е75 итн, мислам дека се работеше за Штрабаг. И тоа беше максимално општ муабет прераскажан од нашите талентирани новинари. Значи расипан телфон.

Така да овие 2 "обида" неможе да се земат за озбилни или барем не стигнале во некоја поозбилна фаза за да ги сметаме за озбилни.

Така да не наседнувајте на тие митови како некој дошол, нудел незнам какви чуда и врагови ама ние сме зезнале. Ако било кој од тие дотични инвеститори биле решени да инвестираат толку многу пари ќе нашле начин.

Ако го најдам некако ќе ви ја ископам и приказната дека некој шеик ќе градеше монореил од Ресен до Охрид преку Галичица Crazy. Да и ваква приказна се продаваше како сериозна во македонските медиуми некаде во 95-97. Мотивот беше дека не видел таква убавина во животот до сеа и толку се заљубил што сите пари тука ќе ги фукнел Nuts. Веќе ми се премногу бледи деталите од овој "проект" ама меѓу другото вклучуваше и аеродром во Битола и што уште не.


 
Изгледа така е али па на народов тоа што му се сервира по веснициве останува вистина понатака нема каде да се оди Big%20smile
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Feniks_m View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 31-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Feniks_m Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 31-Jan-2008 at 17:11
Колку јас имам прочитано за тоа што го имате спомнато за метрото во СКопје и фирмата која сакаше да го гради, е германска фирма која во 1997 година се понуди да изгради надземно метро во линија Сарај-Ново Лисиче(ова го читав во весник). Надземното метро требаше да се движи покрај Вардар и требаше германката фирма да стопанисува со него 15 години, ноо нашите шупаци не го прифатија предлогот, зашто наводно многу било тоа. Кај немаат пари за дупки во улица да попунат уште одбиваат вакви мега проекти, кои после 15те години ќе беше препуштен на градот..
Ако го има ова некој спомнато се извинувам нов сум на форумов
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 31-Mar-2008 at 01:30
Jaooo vidi vidi ,,,,,kaj LRT pa i metro ke gradel Trifka a......kaj se leta be toj ,,,,,uste ne go pocnal Tramvajot a veke i metro ke pocnuval . Pa metro vo Skopjevo nema da go docekame da go vidime gotovo, A koa ke go napravat segde vo sfet ke go isfrlat od upotreba.))
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 31-Mar-2008 at 01:32


Нема никакви најави за метро, нишкава ја отвори еден тип што е подржувач на метро чисто онака да си праиме муабет Big%20smile
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.