build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 18>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 21-Sep-2012 at 18:19

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 21-Sep-2012 at 18:31
пиковите им се поклопуваат.мора да има нешто тука
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 21-Sep-2012 at 21:37
па има Сонцето им е заеднички именител и дириктен [1][2] и индиректен [3] се прашувам само колку истиот можеме да го контролираме, односно дали и кој би размислувал во таков правец, не дека нема конспиративни теории [1][2]
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 21-Sep-2012 at 21:59
многу научници трврдат дека сегашните климатски промени немаат врска со човековата актовност(или таа влијае сосема малку),дека пред се ова е сончев циклус од некаде 10 000 години кој се повторува секогаш.но денес е тренд нешто друго,па овие научноци само си зборуваат а никој не ги есапи за живи
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 21-Sep-2012 at 22:44

сепак имаат троа абер иако истиот без исклучок им е закаснет пр.

EARTH MUST HAVE ANOTHER MOON, SAY ASTRONOMERS - http://news.discovery.com/space/earth-has-two-moons-111222.html

If the moon were twice as far from the earth as it is today how would the gravitational force it exerts on the earth compare with the force it exerts today?

The mutual gravitational force between two objects is inversely proportional to the square of the distance between their centers of mass. That goes for any two objects in the universe, regardless of their relative size or mass, the distance between them, how they're moving, or where in creation they're located.
So if the distance between the earth and moon were doubled, the mutual force between them would change by a factor of (1/2²) = 1/4
Each body would experience a force directed toward the other one, equal to one fourth of what the force is now. [1]

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 21-Sep-2012 at 23:03
една од можностите(анализите) зошто водата од Марс одлетала во свемирот е што Марс нема сателит со гравитациско влијание како Месечината врз земјата.Нашата Месечина посепено се одалечува од Земјата, и во моментот кога ќе биде одалечена премногу(нема тоа да биде за брзо време,нити пак да се случи одеднаш),и водата од нашата планета ќе испари во вселената
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 22-Sep-2012 at 16:31

ова што го велиш и те како држи вода, но до тогаш ќе најдеме абер како да ја задржиме доколку и навистина ни треба! инаку со марс работите се такви најверојатно заради слабото магнетно поле http://planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2008/1710.html но и во овој случај исто ко теориите за вештачката ни месечина, може ќе ни дадат односно довлечкаат ваква противтежа од комшилук кога ќе биде неопходна колонизација на марс т.е евентуално да потурнат некое камче ко што се постојните негои месечини (закачени астероиди)
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 22-Sep-2012 at 20:58http://www.nightskynation.com/objects/moons [1]Edited by Max - 22-Sep-2012 at 22:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 22-Sep-2012 at 22:00
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 22-Sep-2012 at 23:05

всушност трката за вода по месечините во соларниот ни систем е трка за вонземен живот http://www.guardian.co.uk/science/2012/jul/29/alien-life-enceladus-saturn-moon во која покрај русите и америте, чекор имаат европјаните,јапонците,индијците и кинезитеа кога на ова ќе се додаде и троа мистика излегува дека е трка за интелигентент вонземен живот http://www.ufos-aliens.co.uk/cosmicmars.htm
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 23-Sep-2012 at 00:32

"The United States military are preparing weapons which could be used against the aliens, and they could get us into an intergalactic war without us ever having any warning." - Paul Theodore Hellyer, former Canadian Defence Minister [1]
"This is the goal: To make available for life every place where life is possible. To make inhabitable all worlds as yet uninhabitable, and all life purposeful" — Hermann Oberth, Man Into Space, 1957 [1]јал нејал триипол we are all made of stars а може и душата има нешто скубнато од ова дали попатно ил подплатно кога и определувале сектор за навигација

Edited by Max - 23-Sep-2012 at 00:33
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 29-Sep-2012 at 15:00


“I am an alien from planet Bulgaria and I dance rachenitsa on Friday nights.” [1] да во бугарија ги има толку што и астрофизирачири ги дружат 2]

морам да забележам дека едно време на скопјани гледав ко скотјани по сугестија на ацо, потоа ко снопјани по сугестија на нено, за на крај да ги видам ко стоп-јани кои заглаиле во скоПско-то котле, најверојатно затоа и се колективно поспани та дури ни појави ко ск2014 не можат да ги расонат та да разберат дека денес секојдневни вонземни појави кои можат бар да ги набљудуваат се одење во Црква, шетање  по Планина,  рипање на Оро, а каде отсекогаш и имало средби од трет вид... најверојатно повеќето чекаат миленко и јанко да им јават на која тумба има космодром ил црна дупка, ова вторава појава е неретко забележана по ул.ј-ордан чопел-а! 

епа с?опјани за да се расоните скубнете тро соѕвездиа, по тоа кањоните околу вас ги имате во изобилство на располагање, а каде може и ќе прашате ил ќе се запрашате дали и навистина сте дел од косио-мост http://viewzone2.com/milkyway22x.html

Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 29-Sep-2012 at 15:01


ајде бар сите ќе знаат што-како кога ќе не закачи некое кометче или астероидче http://fireballs-meteorites.blogspot.com/2011/10/october-2011.html таман за следната година е најавен спектакл кај домакинот  

at its perihelion (its closest point to the sun), due on Nov. 28, 2013, the comet will come within 800,000 miles (1.2 million km) of the sun’s surface and could evolve into a dazzling object ― possibly bright enough to be visible for a short time in broad daylight...
http://www.space.com/17762-newfound-comet-dazzling-2013-display-c2012s1.html

Coming next year -- currently between Jupiter and Saturn .. will be half as bright as the sun.. magnitude from -10 to -16 !!!!! .. In perspective the sun is -26 .. hale-bopp was -1, "probably will become the brightest comet anyone alive has ever seen"

Don't believe anything you hear about a comet catastrophe — and don't get your hopes up just yet for a comet extravaganza. But do make plans to keep an eye on the sky in late 2013.
A lot depends on Comet ISON's composition. "It could turn into a huge letdown if it's a comet that's just too fragile and dissipates as it makes its way into the inner solar system," he told me. That's basically what happened to Comet Elenin. Because ISON appears to be a "new" comet coming in from the far-flung Oort cloud, it's tough to predict how the comet will behave.
http://cosmiclog.nbcnews.com/_news/2012/09/25/14096323-super-comet-or-super-dud-well-see?lite
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 29-Sep-2012 at 16:17


колку е шпекулативна наука ова космологијава тоа е едно чудо, теории милион и секоја држи математички пример светлината се објаснува и преку моделот на честици и преку моделот на бранови, или кога сме кај кометиве колку само наса се има заглавено на една теорија тоа е чудо небаре се срамат да чујат и друг астрофизирар освен Fred Whipple [1][2]

последна теорија која дава издржано објанување за скитнативе камчиња е electric universe theory 

- http://www.thunderbolts.info/thunderblogs/archives/goodspeed08/110629_NASAs_elephant.htm


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 29-Sep-2012 at 20:21


нешто околу кашите, чорбите и супите на астрофизичарите, односно сакам да се дообјаснам за терминот шпекулација погоре т.е. без повод арогантно разсфрлање киселина по туѓи чорби никогаш нема ни своето ни туѓото јадење да го оправат, што е оправдано  единствено во самоодбрана, но и тоа е нодозволиво ако чоек созреал http://www.iva.dk/jni/lifeboat/info.asp?subjectid=167 

но вакво извинување фали и во самиот двор на астрофизиката, ами не самодбранa тука нападот им е најчеста одрбана на сопствените наспроти туѓите размисли, да е уште посмешно и оние ко стрингерите кои сакаат да избалансираат и да ги обединат квантичарите и релативците пак биваат во небрано ако не и повеќе бидејќи од две страни биваат исмевани, всушност никој не ни е крив што просечноста и недораснатоста ни се веќе секојдневен ритам, што и не е толку страшно освен ако преку нив и не почне чоек да си лечи комплекси

Cosmic models are themselves not accurate depictions of the universe but humanizations of it

Science for Kant had validity as a vehicle for addressing specific issues that could be resolved via direct observation and experimentation. It was not to be a vehicle for building cosmic models
for such models would inevitably draw science into the transcendental realm.
http://www.asa3.org/ASA/PSCF/2002/PSCF6-02Carter.pdf


What, then, is man's ability to comprehend the universe? Mathematical and linguistic competence which enables us to formulate abstract concepts in order to grasp the universe—where does it arise? Whence the logos in the first place? By no means is it anything we invented to conquer the universe. Nor are our mathematical and linguistic abilities something we acquired for ourselves in the process of the struggle for existence. It must be something bestowed on us...

http://www.utitokyo.sakura.ne.jp/uti-index-papers-e-watanabe-hisayoshi001.pdfEdited by Max - 29-Sep-2012 at 20:23
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 04-Oct-2012 at 18:31


каша - и во ист двор телалите не им се знаат  Big Bang: Who’s the Daddy?  - http://telescoper.wordpress.com/2012/06/08/big-bang-whos-the-daddy/

а ако чоек размислува надвор од кутиката, на кашата и дотураат варикина  Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 04-Oct-2012 at 19:20


Latest NED-D Extragalactic Data - http://bigbangphysics.com/home.html


~


веројатно идниот наплив на ситни сателити [1] ќе може брзо и лесно да размрси многу дилеми и мистерии со оглед дека стопаните на големите многу што ескивираат, кријат па и забораваат да испитаат ил проверат, но за волја на вистината сите тие ќе бидат запазени и фрагментирани според подобност во случај да се блиску нешто да демистифицираат ...
Edited by Max - 04-Jan-2016 at 10:46
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 05-Oct-2012 at 14:05


колку што има различни разбирања за биг-бенг моделите, толку има и за земјата јасно кои не се меин-стрим! ниту пак геолозите саакат да чујат друго мислење, астрофизичарите па ич, може стримоите ептен талог им фанале па ништо неможе да префрли ајт ако не преку стримои тогаш преку стрипои, шала на страна но ништо не е случајно па и стрипаџии ко Neal Adams да ни цртаат теории ко Growing Earth-Growing Universe може доктор ксавиер му шепнал нешто отпојќе [1]

не е лошо да постојат ко тези додека и навистина не се научи што е посреди - expanding earth and hollow earth thesis - http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=325&PID=111556#111556


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 05-Oct-2012 at 15:16

(за момент) Lets give us the chance of braking the shell in which we live in (барајте астероид) and look at existence the way it really is, sure its scary (и купете си цвикери) we have no control, but we never have had any control at all, just the illusion, just the perception, just an idea... 

на страна пица-сервисите и нивните астро-капричиози, интересно е што сеуште не не' стрефил ниеден геолошки феномен ко модерно глобално општество, пример ice-age кафе-пауза [1][2][3] или гео-магнетни климакси  кои се прекршуваат на 100-200-300k год. [1][2][3]  Back to Top
tomo441 View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Feb-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote tomo441 Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 11-Oct-2012 at 14:54
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 18>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.