build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Космологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 07-Jun-2020 at 17:53

предходник-на блиску-до или пост-актуелно муабетот во нишката Енергии еве добра дигресија како продолжеток и за таму, на кој контекст како Научна Етика мислам треба да постои не само Тема или Подфорум тука или негде другде, туку треба да има засебен континуиран Научен еФорум каде ваквите абери би се пеглале исцрпно филозофски методолошки епигенетички суштински во однос сите Научни Области, за да колку толку се освестуваат и Народ и елити дека пред да сврти постојната Плутократија кон Технократија треба да се осигура и меѓупросторот а не пак идниот фиксен курс на науката воопшто, за да не се случи токму некој онака наивно експериментално сите да ги стори киборзи!

овие пак абери (од видеото) Убо легнуваат тука, недостасува уште Брат Петар да подзавергла на Македонски, можеби ако некој се сети бар интерактивно да го покани денес во постојните околности бар на некоја Популарна Научна Емисија при МТВ, арно ама таква колку знам немаме, евентуално МиленкоН да го вклопи најнародно низ прашања од лајв-тјуб-публика, а зошто да не продолжеток на тоа да биде и кросовер меѓу Петар и Крешо еве да речем за Мислата во костец Реалноста и евентуално Холографик Јуниврз теоријата итн. од муабет не боли глава, или!? едно време редовно имаше слични трибини во читалната на АзБуКи в Скопје, штета официјално нема ниту аудио а не пак видео записи од истите! Tribina je posvećena neideološkom promoviranju znanosti nudeći otvoreno i iskreno propitkivanje i razmišljanje o njenim dosezima, ali i ograničenjima te time i o njenom konačnom usudu u liberalnom kapitalizmu, Osnovni cilj je pobliže upoznavanje šire akademske javnosti s promišljanjima znanstvenika i drugih intelektualaca (koji se zanimaju za znanost i/ili čiji se rad dotiče znanosti) o suštini i dubljoj dimenzioniranosti znanosti općenito. Ipak, naglasak će biti na približavanju znanstvene sadašnjice općem slušateljstvu premda ćemo se nužno morati prisjetiti i njenih početaka…

Urednik i voditelj tribine:
dr. sc. Petar Tomev Mitrikeski, genetičar; IRES & vanjski suradnik Instituta Ruđer Bošković

Organizator programa znanstvenih tribina: Knjižnice grada Zagreba, Gradska knjižnica. Urednica ciklusa tribina Ismena Meić. Tribina je održana u srijedu, 24. veljače 2016. u 19 sati u Galeriji Kupola Gradske knjižnice.


Originally posted by Zelenikovo
Edited by Zelenikovo - 07-Jun-2020 at 17:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 17-Jun-2020 at 04:48

некако плазмата се’ повеќе стануе атрактивна [1] та и на астрофизичко ниво, да видиме може Електрик Јуниврз ќе стане наскоро и меинстрим теорија ...
Light, Plasma, Electromagnetism | Dr. Dmitry Budker explains his recent paper on the electromagnetic effects of light on plasma and galactic rotational dynamics. Through using a fraction of those effects, his team demonstrated the importance of light on galactic scales.

[1] равенките де [1]https://en.wikipedia.org/wiki/Glow_discharge

https://teslauniverse.com/nikola-tesla/articles/electric-discharge-vacuum-tubes-0

https://en.wikipedia.org/wiki/Plasma_(physics)#Complex_plasma_phenomena

[1]~[1][1]

https://www.plasma-universe.com/electric-currents-in-space-plasmas/#The_Sun_and_stars


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 03-Jul-2020 at 19:49
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 489
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 17-Jul-2020 at 00:44
Кометата NEOWISE е видлива деновиве, интересно видео од меѓународната вселенска станица

Кометата е видлива после 3:30 на видеото
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 31-Jul-2020 at 02:24
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 161718

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.