build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Географија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 31-Aug-2012 at 14:01

Езера во Егејска Македонија - http://mk.wikipedia.org/wiki/Категорија:Езера_во_Егејска_Македонија [1]

https://www.closr.it/canvas/11136/ [1] (зумирај за подобра резолуција

Edited by Max - 15-Dec-2016 at 23:47
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 02-Sep-2012 at 19:44http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Lake_islands_of_Europe

Покрај Голем Град, во Македонија има уште десетици други острови! - http://www.igeografija.mk/Portal/?p=1059

Голем Град - http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=344&PID=14468#14468 [1][1]


Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Sep-2012 at 16:00

Преспани преспоенo презаспани ... етимолошки се ми се чини Пресна опуштено преминала во Преспа некогаш можеби конечно обратно повторно ...http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=373&PID=201799#201799

~она што им е заедничко на преспанско и бајкалско езеро е староста и островите, сепак Преспа се два а Бајкал има 26 константни од вкупно 45 острови меѓу кои најголеми се Ољхон  (730 km2), Ушканиј и Шаман-камен  

http://www.lakebaikal.org/ [1]

Lake Baikal called "The Pearl of Siberia" or "Blue Eye of Siberia" is unique because it contains more water than all the North American Great Lakes combined and at 1,637 meters (5,371 ft) is the deepest lake in the world and the largest freshwater lake in the world by volume, holding approximately 20% of the world's total fresh water. It is unique among large, high-latitude lakes in that its sediments have not been scoured by overriding continental ice sheets.Baikal is home to more than 1,700 species of plants and animals, two thirds of which can be found nowhere else in the world and was declared a UNESCO World Heritage Site in 1996. At more than 25 million years old, it is the oldest lake in the world. Lake Baikal is in Southern Siberia in Russia. ... http://dive-n-log.com/?p=868


Edited by Max - 15-Dec-2016 at 19:54
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 01-Oct-2012 at 11:21

но не само бајкалските острови, островите по сите поголеми езера во русија се приказна за себе, пример светите руски острови Кижи ,  Валаам и Соловки последниов најгоем во беломорскиот архипелаг [1][2]

инаку она што го заговарав претходно за сркањето дека не го бива, иако не го бива, сепак кога станува збор за русија нема друга алтернатива а чоек во една година да влезе и излезе, излезот е преку камчатка  а влезот може да биде и преку финска за фини, в'краина за авантуристи ил кавказ за екстремисти, за последниов ви требаат мин. три пасоши и добра приказна ако сакате по планињето да скитате

http://www.truerussia.org/city/tsr/

http://www.seat61.com/Trans-Siberian.htm

http://www.sasco.ru/en-Vladivostok-Petropavlovsk-Kamchatsky-i63

http://www.backpacker.com/march_2003_destinations_kamchatka_expedition_guide/destinations/5205

http://www.baikalnature.com/destinations/kamchatka

The Living Edens: Kamchatka - http://vimeo.com/search?q=kamchatka [1][2]

 Edited by Max - 15-Dec-2016 at 20:08
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 01-Oct-2012 at 11:51


впрочем цела русија е спектакал од природни ресурси дали за туристи или научници, и јасно со несразмерно малку население кое сепак е организирано вака или онака во зачувување на локалниот биодиверзитет и локалните мистерии [1][2] слично ко бајкалско со преспанско, така и урал е сличен со пелистер ко планини бар по камените реки, нешто налик руска швајцарија наспроти македонската швајцарија ако не е вулгарно така да се етикетира но чисто за неупатените да имаа покоцкаста претстава, иако нашава трипати повисока, во најмала рака не се поларни температури...

http://en.wikipedia.org/wiki/Chelyabinsk_Oblast

http://welcome-ural.ru/tours/53/189/~

http://catalog.rt.com/ru/films/nacionalnij-park-taganaj
Edited by Max - 15-Dec-2016 at 20:23
Back to Top
Ines View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ines Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 03-Oct-2012 at 10:17
Originally posted by gjoko

ех,Плитвице,сум бил само еднаш во далечната `86 и од све во тоа време најмногу ги пампам езерата,а посебно како пастрмки од по 5-6 кг си пливаат покрај брегот


да се навратма на Плитвичките езера..еве ги спомнатите рипчиња

Back to Top
Ines View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ines Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 03-Oct-2012 at 10:21

Плитвичките еезера(според мене) вредат да се видат повеќе од еднаш..целиот регион на Лика е инетересен, богат со реки, езера, разновиден растителен и животински свет. А во склоп на пакетот оди и нешто за стомак како јагње испод пеке ( по нашки под вршник), лички сир, вино-ракија, сушено месо(пршута што стварно добро ја прават) итн...
И малце слички од езерата во прилог (за кои треба барем еден ден за да се видат асално)


Back to Top
Ines View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ines Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 03-Oct-2012 at 10:28Back to Top
Ines View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ines Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 03-Oct-2012 at 10:34Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 18-Oct-2012 at 00:01
Originally posted by Max

[quote]Луѓето имаат малку разбирање за Географијата како наука, причина за тоа е бидејќи претежно истата е сведена на описно градиво и негова синтеза. Ако се земе предвид дека климатологијата, демографијата, геологијата и сл. научни дисциплини всушност се гранки на географијата, па така генерално на и на неа може да се гледа како наука!пример ако демографијата се разбере како социолошка дисциплина, геологијата како засебна наука итн. тогаш географијата претставува нешто налик интердисциплинарна спојница меѓу повеќе науки. географите имаат навика на се и сешто да закачат гео суфикс со поврзување со просторот и било која релевантна појава, па така има гранки како социогеографија, антропогеографија,  биогеографија, па дури и медицинска географија итн.


Географијата е и природна и општествена наука, затоа се дели на физичка и општествена Географија , инаку Географијата се нарекува уште и мајката на науките,
Името и го дал старогрчкиот географ Ератостен ( 256 г. п.н.е. ) и се смета за татко на Географијата
И физичката и општествената Географија преставуваат збир на гранки, од која секоја гранка проучува една од компонентите на Геогравската обвивка (клима, рељеф, вода, почва и живот )

Edited by milena - 18-Oct-2012 at 00:02
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 19-Oct-2012 at 01:12
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 19-Oct-2012 at 23:20


NASA's improved, most detailed topographic map of Earth

...One of five instruments aboard Terra, which was launched in 1999, ASTER captures images in the visible to thermal infrared electromagnetic wavelength ranges, at spatial resolutions of 15 to 90 meters (50 to 300 feet) http://digitaljournal.com/article/312994

значи сателитиве се си кажуваат, и каде има мермер и колку го има, само некој треба да плати за снимките, како и да е вториот линк има кроце декласирани, претежно црно бели скенови

http://earth.eo.esa.int/eosummerschool/envschool_2010/84.pdf

http://asterweb.jpl.nasa.gov/data.asp
Edited by Max - 19-Oct-2012 at 23:20
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 03-Nov-2012 at 00:00
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 05-Nov-2012 at 04:54


Edited by +Protagorist - 15-Dec-2016 at 20:28
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 05-Nov-2012 at 10:02

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 22-Nov-2012 at 09:42го постирам видеово пред се заради воведот, останатото е интересна размисла од тајфа која преферира јинг архетипи ко месечина,хексагон,спирала т.е. оние кои гледаат на светов како рај или веруваат дека е рај!

најлогичен избор е фракталниот урбанизам и архитектура како антрополошка географија,каде во случај ако пак заседнат засенети јинг технократи,евентуално утеха може да бидат појави како Landscape Urbanism - http://build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=506 или поненадежниот пристап како што е премисата Architecture as New Geography - http://www.youtube.com/watch?v=hPLSTtwh9bw


Edited by +Protagorist - 22-Nov-2012 at 09:44
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 22-Nov-2012 at 15:59
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 23-Nov-2012 at 02:14

Географски центар на Р.Македонија http://webs.schule.at/website/europa/Europa_centre_en.htm#Macedonia србите нешто погоре го поместиле во прва светска војна што укажува на тоа дека и косовска Гора ја имале во предвид како територија на вардарската бановина [1] пред официјално да го позиционираме ние денес јужно од Велес во општина Чашка,каде имаме за маркација надреална сцена од чакал,знаме и буре [1] најверојатно последново не е веќе со барут,но нема ни вино во него,ајде да не е без ич ова е за нафта или чоек да си запали зиме оган!

Географски центар на Македонискиот регион е Кожуф-от на Мариово,каде и Сонцето го плунало тоа лорандитот [1] околу кој се вртеле и античките и средновековните а и современите македонци,буквално првите таму правеле штитови,вторите пишувале книги,а последниве снимаат филмои!

Edited by +Protagorist - 23-Nov-2012 at 22:55
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 28-Dec-2012 at 16:30
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 03-Jan-2013 at 20:48
ФОТО: Фотографија направена од вселената точно за Нова Година или во фотошоп?

ЗАБАВА, ИНТЕРЕСНО, СЕ И СЕШТО, ФОТО | 03.01.2013, 20:24

Ние во Zase.mk не можеме да се договориме и да решиме дали фотографијава е реална или пак фотошоп мајсторија. Затоа решивме да ви ја презентираме вас, па вие да ни помогнете да го решиме проблемот.


http://zase.mk/fotografija-vselena/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.