build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Географија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 25-Jul-2018 at 23:41

еве интересна анимација во однос познатиот за нас историски империјализам низ вековитеа еве недоносена религиозна предожба како историски тајмлајн која не е потполно точна! зошто го велам ова, бидејќи ако се споредува Монотеизам со паганизам како многубоштвото во Индија каде се тогаш многубошците од Егепет или Акад каде се матријархатистите од Енеолит, итн. пагански наназад!?

а и во однос хиндуистичкиот паганизам Монотеизмот е постар бидејќи се зема како репер Пророкот Ное, а можно е ко Монотеизам да и далеку постар доколку се докаже дека Библискиот Потоп не е 5 ами околу ~10k пре Христа [1] што пак го нивелира историски и уништувањето на атлантида!

https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_religion#The_Ancient_Era


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5314
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 26-Jul-2018 at 04:31
Те молам прекини со глупости. Не, Џизс не е постар од хиндуизмот. Just because you want something to be true, doesn't make it true.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 26-Jul-2018 at 16:07


хиндуизмот уште не постоел кога Монотеизмот бил востановен ... дури посетне хиндуистите синкретизирале монотеистички но забегале поприлично со пагански претпоставки потпирајќи се на постари локални традиции ... слично ко манихејците павликијаните т.е. богомилите овде локално што забегале односно ко хиндуисти биле повод за будизам како дуализам она јинг-јанг концњпт да се изденачува Господ еднаков на некое создание, што не само што е погрешно ами и да било најстаро предание (а не ет) е погубно!

https://www.quora.com/Are-Manu-and-Noah-the-same

која година извира хиндоуистичкото предание, како го разбираат хиндуистите Христос имаат и тие преку својот аскетизам допрено до Вистината, но дефакто не живејат во неа, иако не крај ќе им бидне и ним јасна ... некој може дури и да споредува сличности меѓу Христијанство и некои пагански традиции, но поучени Монотеистите дека анатемаго на разни начини ќе гледа да не прелаже та и не наседнуваме, та и порано се случувало она што е највено дека пак ќе се случи онака предвреме некој да рече ете донде Месијата а ние знаеме дека кога ќе дојде пак сите ќе го познаат тоа доаѓање одеднаш а не малку по малку некој вака некој онака, на сите ќе им биде се' јасно на сите јазици!

е сега кога бил Пророкот Ноеи дали Бибилискиот Потоп навистина се случил тоа е веќе релевантно прашање за дебата, додека вакви спин реплики ко горнава нема да повлечат нога за одговор, ами во најдобар случај на сеирот елоквентен одговор кој денес претпоставувам бидејќи сум се запрашал од каде ваква резигнираност во твојот коментар беше административно изрециклиран, може сега е поадекватен одговорт ...
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 26-Jul-2018 at 16:38
@Zelenikovo библискиот потоп се нарекува библиски бидејќи потекнува од истоимената книга. Не знам зошто сметаш дека тоа е релевантно прашање за дебата и зошто мислиш дека некој ќе успее да докаже пред колку години се случило тоа, кога е настан од книга која не соодветствува со реалноста.

Всушност не разбирам каква конекција има географија со хиндуизам, монотеизам и библиски потоп.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 26-Jul-2018 at 21:00

Всушност не разбирам каква конекција има географија со хиндуизам, монотеизам и библиски потоп.


https://www.thoughtco.com/branches-of-geography-1435592

реалноста е таква да некој претерминирал конечна научна вистина ко виледа за Монотеизам, која еве јас мислам дека е недоносена, веројатно и јас ќе се чудев да како дете не бев се удавил во Атлас Човечанства [1][2] а бидејќи имаше многу недоречености та гледав да испливам што и го сторив се надевам, бидејќи ко што знаеме се повеќе и повеќе работи треба и да се проверуваат но и да се констатираат ко точни или неточни, особен проблем се енциклопедии каде се срочува нечиј индивидуален поглед на меинстрим факти, кои ете во случајот со Христијанство наспроти хиндуизам се потпираат на необразложени конотации, ако се има предвид дека Пророкот Ное го објавува за нас новиот почеток како Монотеист и преку него востанувањето повторно шанса за Човештвото [1] значи го коментирам видеото погоре каде се обележува хиндуизмот како прва религија, што не е точно, иако и тие биле сведоци на настаните и Библиските Патријарси т.е. Праотци како што ги знаеме ние Христијаните а кај нив ги има по други имиња [2] од кои последен и прв во однос повторното добивање шанса за Луѓето заради нивно приклонување целосно кон злото по што го навлекуваат Гневот Божји на себе е Прататкото и Пророк Ное од кого потем потекнува Авраам [3]

инаку дали или не некој ќе успее да докаже пред колку години живеел Пророкот Ное, и дали Библискиот Потоп навистина се случил тоа навистина е прашање за дебата, бидејќи ко што знаеме на светот живејат многу Монотеисти на кои ова и те како им е Битно, бидејќи така нивната традиција нема да е бесплодна и митолошка, ами Жива и Спасителна доколку се одважат да во случајот за Христијаните од традиционални станат Воцрковени Верници, а како би ја разбрале Вистината и почнат да Живеат во и преку Неа ... во однос ова би цитирал од скоро еден абер постиран на маклезет ...
е сега дали и навистина имало некогаш Потоп, хм, за мнозина нели ова ет белетристички абер, но дефакто ако сите светски култури имале за вакво нешто митои, чунки по линија на прост научен заклучок, или сите сонувале или тоа навистина се случило ... еве неколку предожби, интересно од нео-дарвинисти приложени, но битно фактографски ги покриваат митовите и тезите, а ваше е сами да заклучите колку и навистина постои корелација во однос Вистината подвлечена во Библијата дека ова било случај заради безумството кон магијко-идолатриски навики на енеолитскиот Чоек! имам чуено за абери дека тогаш дотаму забегале да и децата почнале да жонглираат демонски, не уметнички низ хорор приказни (денес филмои и цртани) туку и психички призивајќи демони и користејќи нивни уки заради заробување што поголема власт и моќ, нешто што денес може ет на елитистичко ниво, но сеуште не општонародно!

http://www.talkorigins.org/faqs/flood-myths.html

https://ancientpatriarchs.wordpress.com/2016/04/14/atlantis-history-people-%C2%B1-1500-bc-flooding-end-of-ice-age-hydrology-ancient-europe/

~

https://abcnews.go.com/Technology/evidence-suggests-biblical-great-flood-noahs-time-happened/story?id=17884533

https://en.wikipedia.org/wiki/Black_Sea_deluge_hypothesis[/url]/quote]

...

https://web.archive.org/web/20180703120242/https://www.maklezet.mk/community/index.php?topic=181.0


откако констатиравме дека можеби и навистина имало катаклизмичен потоп, чим сите сведочат дека постоел ваков ПоТоП, се поставува прашањето кога бил и ако се случил, конечно каде се за тоа доказите ... може ќе бидете скептични ко меинстримери што е во ред, но не ми замерајте што и јас сум скептичен кон меинстрим детерминистите ...


1. та за тоа, кога бил ваков потоп, би рекол ако е запишано кај индијците пред 4к години дека бил ко далеку претходно од постојните претпоставки, значи може да претпоставуваме дека било и така, значи не е 1,5k г. пред првото доаѓање на Христос туку далеку претходно, што пак би се поклопило со малото ледено доба претпоставувам пред ~8k до ~12k години [1][2] е сега незнам како успеале од Библијата научниците да извадат специфичен временска рамка и за Стариот Завет [3] ако знаеме дека може да постојат варијабили во однос историјата пример ко онаа на Фоменко [4] но и физиката ко онаа зошто наоѓаат џинови по планетава која теорија вели ротацијата била помала та и коските згуснувале повеќе заради што порано имало и толку огромни фосили а подоцна и Луѓе со енормна големина а кои живееле екстра долго но за нив една година не била исто што и за нас една година тогај, инаку теоријата е се вика холоу-рт т.е. експандинг-рт-теори [5]

2. како е можно да нема докази од наноси од ваков Библиски Потоп, та бараат и наоѓаат парцијални, а нема глобални ... утрово постирав едно видео кое колку и да е од Лаик срочено има неколку добри поенти! првата дека јагленот што површински го копаме е резултат на поскорешна седиментација од Билки и Дрва, за разлика од нафтата која е од постари Фосили, а што се должи на нагло трулење на флората во даден момент, што пак ко што укажува по Библиска компарација е резултат не на цунами потоп, туку на потоп кој бил резултат на врнежи но и наплив на Вода од внатрешноста на земјата, која Вода е заробена во самите карпи во литосферата, за што пред некоја година како откритие и јас бев пренел абер во нишката за Минералогија тука на форумов ... не бидете скептични кон Чоекот бидејќи на крај замолува за финансиска подршка, бидејќи поубо е да просиш него блокбастерски да продаваш илити крадеш, иако најубо би било кога Христијанин не би чекал од Луѓе ту мејк мај деј ... но кој како ја заглаил, исто ко и ние научно меинстримерски онака чекајќи на елитите да ни запалат зелено светло за некоја нивна подобна терорија ...

значи доколку водата од доле најнапред надошла, сетне по принцип на стаклена градина кога го стопила пермафростот тој ослободил доволно Метан за да се топат глечерите, по што јасно почнале и големи невремиња, но не можело да стане збор за цунами наноси бидејќи ова било процес кој инстант од секаде се' поплавил ...

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2948&PID=175892#175892
3. се поставува прашање кои биле тие луѓе пред нас и дали биле напредна цивилизација, имале ли потомци, дали навистина се тие оние атлантиѓани за кои постојат исто секаде митови, дали навистина тие паднале во стапица за општење со паднати духови т.е. Имало Повод за Божјиот Гнев ... во Библијата за нив нема подробен опис, ниту пак има потреба од него, бидејќи е абер за луѓе кои се потчиниле на злото заради поголема власт и моќ, но има белетристички [1] или фолклорни [2] абери кои недвосмислено упатуваат дека и порано и сега има такви луѓе кои сите можат да не фрлат во амбис доколку некако станат елити во овој свет, иако има абери кои велат дека многу политички елити и официјално терале пагански со внуци на атлантиѓани ако не паднати духови пример нацистите кои за таа цел наводно се закотвиле и на Антартик [3] [4]

од овој аспект случајно налетав на видео неврзано за овој муабет, кое дополнително се надоврза околу аберот за Пири Реис мапата поназад постирана во нишкава, каде Антартик е прикажан на мапа уште во среден век ... та од оваа позиција за абериве во постов би рекол сетне ако атлантида потонала, но и ред други мегалите низ светот ко оние пирамидите во Јапонија односно и навистина имало напредна цивилизација која други контролира т.е. имале и напредна технологија ко што има многу чудни посочени во нишката Античка Технологија во овој НТ подфорум, а таа цивилизација била во Средоземно Море, дали тогаш внуци на атлантиѓаните можеби не заминале на Антартик ако тогаш бил населив по потопот, или пак таму е збор за сосем нешто друго, што сега само филмски ни го пакуваат вака или онака!? нејсе, ова не е ни толку битно, колку што ме зачуди што точно е скриено на сателитските снимки од наса на Антартик во видеово, блурот воопшто не е на мала површина, а тоа посекако не е ни руска ни бивша германска база, нема да шпекулирам но не најдов официјално инфо што е работата ...~

простете ако се обидувам директно или индиректно да укажам дека некоја книга за некого Соодветствува со Ралноста ...


Edited by Zelenikovo - 26-Jul-2018 at 21:31
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 27-Jul-2018 at 07:28
@Zelenikovo во тој случај се чини дека живееш во некоја паралелна реалност или некој сопствен паралелен свет во којшто фактите немаат место за тебе. Ти можеш да кажеш и дека планетата Земја е рамна и дека Господ го создал светот, но тоа не значи дека е релевантно прашање или тема за дебата како што самиот се обидуваш постојано да констатираш.

откако констатиравме дека можеби и навистина имало катаклизмичен потоп
Како констатиравме? Тоа што ќе нафрлаш неколку филозофски мисли и неколку теории од твојот паралелен свет не значи дека успеавме да констатираме нешто такво.

значи доколку водата од доле најнапред надошла, сетне по принцип на стаклена градина кога го стопила пермафростот тој ослободил доволно Метан за да се топат глечерите, по што јасно почнале и големи невремиња, но не можело да стане збор за цунами наноси бидејќи ова било процес кој инстант од секаде се' поплавил
Оваа реченица е доказ за еден куп нафрлани зборови еден покрај друг кои немаат никаква вредност.

Твоиве ставови за светот се базираат на теории на заговор, а не на научни докази. Какви се тие меинстрим факти? Фактите за кои ти зборуваш се докажани со експерименти, а не со надреална филозофија како твоите.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 27-Jul-2018 at 14:35

ова е цвеќе дебата мислам веќе поуба дебата, но ако си дозволам да се препирам дали ова или она за некого е разбирливо или не, ќе отиде разговорот од географски во епистемолошки ...

во тој случај се чини дека живееш во некоја паралелна реалност

сепак на ова ќе одговорам за да не излезе дека е недопраен муабетот ,,, веројатно сите тие неолитски племиња кои имаат запишано митови за некоја појава, а тие археолози ги откриле, веројатно и едните и другите, а еве сега и јас живееме во паралелен свет, да посекако во однос на меинстрим детерминистите кои многу веројатно и тие стигнале до својата научна исклучивост со мултидимензиален пристап, во свет во кој што фактите еве од мене предочени немаат место пример за многумина како заслепени од таквиот детерминизам на научните елити кои одлучуваат што ќе има а што нема во учебниците и енциклопедиите кои се основно средство за спознавање на Вистини денеска кај широките маси ...

тези и тероии има многу, што не значи дека земјата е рамна ниту пак дека Господ не го создал светот ... но да не се дебатира бидејќи не смее да има простор за претпоставка преку логични заклучоци тоа е смешно, а нечии констатации доколку се земат за норма тоа би било исклучивост без простор за проверување преиспитување или пак потврдување на истите ...

Како констатиравме?

значи според запишани историски текстови, кои не се само парцијално присутни на одредена локација, туку низ цел свет ...

Твоиве ставови за светот се базираат на теории на заговор, а не на научни докази. Какви се тие меинстрим факти? Фактите за кои ти зборуваш се докажани со експерименти, а не со надреална филозофија како твоите.

ако добро го проследи првото ведео во Библијата се вели дека водите надошле и од доле и од горе, значи треба логично за тоа да има и научна претпоставка, а што се изведува преку пронаѓањето на заробена вода во литосферата, за што постирав и научно откритие посочено во нишката Минералогија кој пост е линкуван ... муфте полигично е дека бидејќи и сега има заробен Метан во пермафростот кој научно е докажано дека ако се ослободи ќе ги стопи глечерите и ќе го подигне нивото на морињата и до 20 метри за што има неколку постови ете во нишката Екологија на Материјали и Околина значи многу веројатно и тоа се случило некогаш, а што пак сетне е причина за Мало Ледено Доба ко што имало некогаш и е потеннцирано научно во пост во нишката Космологија, прашање е само за научниците кој бил тригерот за тоа, а од аспњкт на Верник тоа според мене е повторно човечкиот табиет како повод за Божјиот Гнев ...

во однос на ваков катаклизмичен потоп доколку вака се случил очигледно е зошто не може да се најдат цунами наноси, незнам колку е логичен онојзаклучок на Чоекот од видеото дека Јаглен вака може за 10k години да се наталожи, но тоа да го оставиме на научниците да спорат, бидејќи истиот е во големи мери и површински низ планетава ем негово датирање со околна литоскопија преку ц14 метода е склет работа, паза само дискрепанца во научен иститут во Словенија за староста на Адам и Магна Матер од Говрлево велат од ~7 до ~14 илјади години старост, што и да е така остава простор за големи шпекулации колку оваа метода е релевантна ... односно дали и како влијае на датирањето процесот на семплирање [1] ... конечно дали ако c14 е ултимативна алатка за датирање, слично ко некогаш што била еднонасочната струја, утре нема да ја замени понапредна, по која логика зар се што науката денес ќе предетерминира вака или она е воедно и конечно, ете имаш во Космологија озбилен расчекор помеѓу релативичарите и квантичарите, а кој сега се пополнува пополека од стрингерите ... навистина надреално за многумина кои се слепо предетерминирани дали материјалистички дали емоционално дали духовно ...


Edited by Zelenikovo - 27-Jul-2018 at 14:41
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 27-Jul-2018 at 15:49
Миленко Неделковски не ти е рамен - треба своја емисија на телевизија да имаш во која сите што се слепо предетерминирани дали материјалистички дали емоционално дали духовно ќе ги просветлуваш и ќе им го покажуваш патот до вистината.

Емисијата треба да се вика Вистинската вистина - повистинска од онаа вистина што ви ја продаваат научните елити.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 27-Jul-2018 at 17:55


прво рече што има врска Географија со Религии, кога ти дадов линкуван абер за тоа ништо не одговори, сетне велиш паралелен свет сум живеел, а кога го образложив еве мојот светоглед и на тоа немаш никаков аргумент, а на крај спушташ топка ко ој си легни си после ова шоу ... мислам дебатирањето треба да е аргументирано а не спинувано, еве повели посочи од она што јас го посочувам дека не држи! во спротивно и темава и посоченото но и времето одат во празни зборои, иако ете ко за почеток мене ми беа доволна мотивација да се доприкажам, но нема да се натегам зошто се фати за научниот детерминизам како моја поука до оние кои се слободоумни да не робуваат на меинстрим исклучивост заради комформизам кон етаблираните вистини на некој земен елитизам, да може да се каже дека и во духоноста наука има детерминизам ко и во земната наука, но методите за преиспитување се различни, а и она што земната наука го исклучувала како возможно како поминува време го осонава како возможно, а дури им делувале сето тоа на прва конспиративно ...

инаку за флат-рт во одно експандинг-рт ако алудираш дека јас имам таков став грешка си, дури и флат-рт теоријата не била Црковна, додека експанднг-рт е современа и во тезите прилично научна! има убав документиран абер за тоа, а кој веќе го линкував погоре, но ако не си го ѕирнал еве го пак за секој случај [1] со дополнителен абер на истиот [2] а пополека и меинстримнаучно ќе си легнат на брашно ... иако како теорија не е воопшто нова ...

Yarkovsky 1888 ~ https://web.archive.org/web/20090710110606/http://expansion.geologist-1011.net/

04.07.2015 - Evidences of the expanding Earth from space-geodetic data over solid land and sea level rise in recent two decades - https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1674984715000518

http://all-geo.org/highlyallochthonous/2009/01/supercontinent-cycles-3-expanding-earth-0/

од последниов лин може да е каже дека исклучивоста кај научниците еве и аргументирано на крај може да се спинува со етикети, она дрско да се брани една страна или друга, што можеби им е и мотивација којзнае, но дефакто тоа не дава одговор зошто и навистина постојат такви масивни фосили на диносауруси или хуманоидни џинови, за кои за сега подидактички заклучок имаат експандинг-рт мозоклиите, но мозок ко мозок секогаш се' одеднаш не може да разбере, а и оние кои претходно мозгале е дека се' разбрале!

веројатно дебата за некого е чалам, за некого преиспитување, за некого споделување абер, но доколку неа ја нема и се' си знаеме сите ќе бидеме скоцкани ко она тешките Метали и цврстите Кристали кои така завршуваат под голем притисок на тектонските движења ... што се случува и на материјалистичко, и на емоционално но и на духоносно ниво кај луѓето кога се исклучиви ... некогаш некаде тоа е и неопходно, но секаде и постојано, хм, зошто тогаш воопшто и да дебатираме ...


Edited by Zelenikovo - 27-Jul-2018 at 17:57
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 27-Jul-2018 at 18:37
вистинското прашање е дали моменталната влада во Македонија навистина се тие оние атлантиѓани за кои постојат исто секаде митови или се дел од братството на горнодолно-реканските илуминати или пак дел од политичките елити кои официјално терале пагански со внуци на атлантиѓани ако не паднати духови и зошто ги кријат пирамидите кои се наоѓаат помеѓу Штип и Радовиш дали можеби затоа што под нив има заробен метан во пермафростот кој ако се ослободи ќе го стопи снегот на Галичица и Баба и ќе не потопи или затоа што во тие пирамиди се наоѓаат списите и писмата од индијците за вистината дека потопот се случил многу порано од она што научниците кои не знаеме како го извлекле тоа од Библијата откриле дека се случило пред 1.5к години, а всушност се поклопува со малото ледено доба пред 8к - 12к години, но исто така сомнежот ќе постои дали ротацијата била помала та и коските згуснувале повеќе заради што порано имало и толку огромни фосили а подоцна и луѓе со енормна големина кои можеби се пирамидите кои ги мислиме дека се пирамиди ако Македонија постоела уште пред да постојат луѓето тогаш зошто е прикажана на мапа уште во среден век та затоа би рекол дека ако Македонија навистина имала висококвалитетни јаболка во Ресен како тоа што е детерминирано во меинстрим медиумите кои зборуваат а малку кажуваат ќе имавме напредна технологија за тресење на јаболката а не да се качуваме на дрвјата како мајмуни кои се појавиле после човекот но научната елита го убедува простиот кој гледа а не гледа дека е обратно и дали внуците на оваа Влада не би заминале на печалба на Антартик ако се случи тоа што очекуваме да се случи под пирамидите или пак таму е збор за сосем нешто друго, што сега само филмски ни го пакуваат вака или онака!? ова не е ни толку битно, но ова се прашања вредни за дискусија и размислувањe
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5314
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 27-Jul-2018 at 18:50
ironm - ме изнасмеа! Ама не е за смеење ова...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 27-Jul-2018 at 20:25гитар во право си кој последен се смее најслатко се смее, дали!?

~

туку пред да забега сеирот во белетристички инат по сите страни, да ја свртам назад на научни претпоставки наместо научен сеир, иако ако сеирот е вид на вербална скепса но без предрасуди можеби и од тоа да се најде фајде ...

та според "новово" откритие може не бил досега предбележаниот кратер за основен виновник апропо истребувањето на диносаурусите, незнам само кој ќе бидне за требање на нивните постојни духои вгнездени во многу политички елити, иако оној кој последен и се закунува на земјава нема да биде од инстант катаклизмични размери туку попрво ќе здрма третина од неа ...

MASS CONCENTRATION IN ANTARCTICA - https://visibleearth.nasa.gov/view.php?id=6862

се прашувам што им требало толку време,зар до сега се' не беа измериле, или ко што вели во видеото за Антартик погоре, им требаат нови буџетски средства та си наоѓаат оправдување за постојано скенирање ...29.12.2017 - The mystery of the gravitational anomaly of Antarctica in the Wilks Land region

Back in 2006, a group of researchers led by Professor Ralph von Frese from the University of Ohio in Antarctica found a 480-kilometer crater, which, according to scientists, was the reason for the emergence of Australia. In this crater, a huge and very dense mass of metal was discovered. The width of the object is about 300 kilometers. The depth at which it is located is 848 meters.

A trail from a giant meteorite could not be found earlier because it is in the eastern part of the Antarctic ice sheet at a depth of almost two kilometers. A giant crater is located in the Wilkes Land region in the eastern part of the Antarctic and southern Australia. And this indicates that the object that left this crater, could serve as a reason for the breakaway of Australia from the Gondwana supercontinent.

The discovery was made by analyzing the data of gravitational deviations registered with the help of NASA’s GRACE satellites. They recorded a 320-kilometer gravity anomaly.

According to experts, the age of the crater is about 250 million years. Thus, it turns out that it originated much earlier than Chicxulub Crater, with the appearance of which the death of many prehistoric animals is associated.

Estimating the size of the celestial body that left behind the crater found, scientists believe that it had a diameter of about 48 kilometers – four or five times the size of the asteroid that created the Chicxulub Crater.

“The clash in the Wilkes Land region is much greater than that which destroyed the dinosaurs and probably caused a terrible catastrophe,” Dr. von Frese then told us.

In addition to the cosmic version of the origin of the crater, which includes assumptions about a large asteroid, other more intriguing hypotheses have also appeared. There are suggestions that under the ice of Antarctica is a giant alien spaceship.

http://earth-chronicles.com/anomalies/the-mystery-of-the-gravitational-anomaly-of-antarctica-in-the-wilks-land-region.html
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 13-Aug-2018 at 00:24

Антарктик е континет со навистина мистериозни околности не само геолошки туку и палеонтолошки, пример до скоро се сметало дека по цела земјина топка има фосили од диносауруси освен таму, а мнозина и останале неапдејтирани и две децении потем [1] ако се репер првите тамошни фосили [2][2]

но она што е сеуште меинстрим мистерија е зошто токму таму се формира во светот најголемата озонска дупка, иако има претпоставки дека тоа е резултат на специфични ако не специјални околности

https://www.esrl.noaa.gov/csd/assessments/ozone/2010/twentyquestions/Q10.pdf

битно таквата озонска дупка се подзатвора на моменти

https://news.nationalgeographic.com/2016/06/antarctic-ozone-hole-healing-fingerprints/

но велат дека на неа влијае и сонцето, ако тоа ко што велат (на вториот следен линк по коментирате на форумот на арстехника) не е насина конспирација, налик опуштете се и така не зависи толку од нас, та веројатно тоа и кумувало на одлуки ко онаа на Трамп да се повлече од трендот за антизагадувачки светски протоколи

https://earthobservatory.nasa.gov/Features/ProtonOzone
https://arstechnica.com/civis/viewtopic.php?p=3957175&sid=e09aeb9b1741077807539b8b6966e6ff#p3957175
https://link.springer.com/article/10.1023/A:1023353306498

иако мене ми изгледа ко некој со емф техники да си игра како му чини или сака, бидејќи лабораториски имаат констатирано дека така можат да срозуваат или пак продуцираат Озон во атмосферата, просто да не ти се верува зошто Обама толку форсирал а Трамп инстант ретерирал од антистакленички протоколи, очигледно има нешто повеќе посреди!? бреј што им се сака можат да прават со то харпунчината, обично знаеме дека ги користат за комуникација, претпоставуваме дека за индуцирани земјотреси [1][2] но ова веќе фрла ново светло зошто над Антарктик не случајно се подотвора/подзатвора најголемата озонска дупка на земјината атмосфера, мислам не ме земајте здраво за готово, но знаејќи дека воопшто не е случајно што едвај една две студии ќе најдете на темава од отворен тип, та и немам причина да се сомневам, иако сомнежот не е доволен ниту за мене ко поскептичен во однос искреноста на политичките и научни елити а не пак за некој кој е меинстрим 24/7 наштиман!?

15.01.2009 - 14 https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1029/2007RG000235#rog1670-sec-0048-title - Reviews of Geophysics Volume 47, Issue 1 - Free Access - Powerful electromagnetic waves for active environmental research in geospace

сепак главен куршлус ко што знаеме по Озонската Обвивка е cfc-то иако не и единствен, а слично ко и со јазиците при независноста на сад за малку не превагнало и поголем гајрет да не закачи него cfc ко соединение, веројатно и ова е случајно, иако и едното и другото соединение ко слични ако не ссродни се голем гајрет по човештвото! не можам нит сакам да замислам што доколку делуваат збратитoмено, немам бујна фантазија!
I’ve only recently learned that it was a close call that BFCs didn’t come to be used to perform the functions played by CFCs (and now by HFCs). Only a slight price difference meant that CFCs were preferred, yet BFCs are many times worse for stratospheric ozone, and had we manufactured them on the scale of CFCs, then we would have had catastrophic depletion before we’d even worked out what the problem was.

Banning CFCs was a victory for ecological responsibility in the face of short-sighterd corporate profiteering. Avoiding BFCs was pure luck (or providence).

https://makewealthhistory.org/2012/03/12/remembering-the-story-of-cfcs/

затоа мора Свест и думање за со време да се осуети дополнителен гајрет, за да не бидне прекасно за глечерите на земјината топка! иако некој може да ве теши ни треба онаа питката вода во неверојатни проценти заробена на Антарктик, но дури сега почнуваат да сондираат околу неа [1] та не ми е верна сеуште процентуалната статистика пуштена на жими мајка, настрана ризиците да и само од вакви сондажи не се соочиме со склет исконски бактерии и микроорганизми кои ќе го променат биодиверзитетот на земјата доколку експлодираат контаминирачки по евентуално топоње на глечерите од јужниот пол!

интересно не е мистерија само озонската дупка над Антарктик, туку има и друга по чудна работа, а за која какви и теории да постојат факт е дека ниту една научна до сега не ет потврдена, се работи за мистериози звуци околу или во континентот, што ме чуди ако се од глечери ќе беа евидентирани и на Гренланд, но немам чуено за слични, не е ни битно, ето се појавила некоја акустична подводна аномалија [1][1] чиниш слична на некои земни [2] многу веројатно не и единствена која е забележана додека направат протокол за доверливост во noaa како не би протекувале и други муабети, иако може и пополека да пуштаат патки за Народ да не се изненади доколку одеднаш би пуштиле сите ленти, но лично не се ни замарам ниту пак ме интересира дали како што е таму акустично посреди, малку ни беа звуци од космос та сега и од амбиси ли ќе треба да дешифрираат, иако можеби ова е само научна техничка грешка заради мајтап на хакери, мислам денес не ме чуди ништо та нит ваков спин, иако има многу научна магла над северниот пол, пардон јужниот, зависи кога за кого што е горе или доле на земјава, посекако некогаш за некого било горе иако и денес за некого е високо [3] поинт оф вју чисто!

https://countrycode.org/antarctica

dont call!

Edited by Zelenikovo - 13-Aug-2018 at 01:10
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 02-Aug-2020 at 08:00
За Многу Години Илинден
Свети Илија Да ГО Моли Бога
За Мир Спасение И Обединување На Македонскио Народ
...

Празничен Апдејт На Пост #21

https://www.easyzoom.com/imageaccess/КартаНаЦелаМакедонија
(Клик За Зум)

ако ви треба фајлот контактурајте ме на порака


Edited by Zelenikovo - 02-Aug-2020 at 08:08
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 05-Aug-2020 at 16:16
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.