build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 41>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Деловен објект на местото на старата Народна банка
    Posted: 24-Jan-2008 at 21:52
Во Април/Мај почнува да се гради на плоштад на локацијата на Народна банка (карши Офицерски). Фалело уште само сообраќајно решение (Question) за да се добие дозвола се друго било наредено сосе комуналии. Инвеститори се некои анонимус фирми, надворешниот изглед би требало да биде како народна банка а зградата ќе била седиште за осигурителна куќа и банка (Question). Повеќе во утрешен вест


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:13
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 24-Jan-2008 at 21:57
Од каде сега ова со Народната банка? Како што памтам имаше „скандал“ со Орце Камчев и Владата, а се планираше... не знам што.... Од кај ти е оваа вест?


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:14
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 24-Jan-2008 at 21:59
Веста би била добра ако не беше ова Македонија... Таму одавна не мириса на добро работата. Дури и да немаше скандали за локацијата, самиот факт за анонимус фирми е доволен да му пројдат на човек морници. Кој знае што ќе се насади таму сега... Ни останува да чекаме и да се молиме. Штета што не е изградена црквата пред Лумикс - ќе можевме таму во близина да се молиме па можеби ќе имаше повеќе ефект Nuts


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:15
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 24-Jan-2008 at 23:11
@La Linea

не ме фаќај за збор но скоро имаше муабети дека тој простор сепак му припаѓа на Камчев (Народна банка) и дека веќе е пребацен од фирма на фирма на фирма. Сето тоа помина прилично глатко по медиумите. Се зборуваше дека инвеститор е газдата на Теранова (истиот што го споменуваат во врска со ТИПО). Незнам колку и што од сето ова е вистина. 


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:17
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 24-Jan-2008 at 23:22


За локацијата кај стара банка уште од сам почеток се почна со цкандали. Прво беше очигледната корупциска продажба во четири очи кога Агрон Буџаку како надлежен министер му ја продаде на Орце Камчев. После тука некако се заплеткаа и Трифун со ќерка му Nuts. Сега господ знае како сето тоа ќе финишира.

Воопшто не ми фаќа око целата таа работа. Таму од сам почеток не е добро решена маркицата. Мислам дека тоа е една од поголемите слабости на ДУП-от. За ова сме збореле и порано. И сега како капак на лошо зацртаното решение ќе добиеме и објект кој е изроден од матни коруптивни игри Bash


А Камчев би го стрељав по кратка постапка. Тој има ли било што легално и чисто направено во својот живот? Ohno
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Jan-2008 at 03:58
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=146514&idg=8&idb=2281&rubrika=Skopje


ГРАДОТ НАПЛАТИ МИЛИОН ЕВРА ЗА КОМУНАЛИИ
Шесткатница никнува покрај Камени мост
Инвеститорите планираат со градба да почнат во март - април, до кога заедно со Градот и со Општина Центар ќе работат на сообраќајно решение за објектотНа местото на некогашна Народна банка на плоштад Македонија, во близина на Камени Мост, ќе се гради шесткатница, а сопствениците на земјиштето веќе уплатиле милион евра за комуналии. Од секторот за урбанизам во Градот велат дека пред околу еден месец кај нив стигнал предметот за изградба на нов објект на местото на некогашна Народна банка и дека фирмите "Дивелоп" и Латис" веќе го платиле надоместокот за уредување градежно земјиште, кој изнесува околу милион евра. Од Градот објаснуваат дека се уште не дале согласност Општина Центар да издаде градежна дозвола за овој објект, бидејќи инвеститорите треба да подготват сообраќајно решение за влез на возилата и машините до парцелата, која се наоѓа меѓу управната зграда на некогашен "Метропол" и Кејот на Вардар. Кога ќе го достават сообраќајното решение од Градот велат дека нема да има пречка да добијат и одобрение за градење бидејќи објектот го има во важечкиот Детален урбанистички план Мал ринг.

Александар Ивановски, управител на "Дивелоп", вели дека планираат со градба да почнат во март - април, а дотогаш ќе настојуваат да најдат заедничко сообраќајно решение со Градот и со Општина Центар. Тој вели дека во новата зграда на Плоштад ќе се сместат банка и осигурителна компанија.
Објектот кој ќе се гради треба надворешно да има идентичен изглед со некогашната Народна банка бидејќи Советот на Општина Центар во 2006 година донесе одлука објектите кои ќе се градат на местата на Офицерски дом, Народен театар, Народна банка да го задржат стариот изглед.
Иако со години наназад Општина Центар ветуваше дека ќе ја избрише маркичката за изградба на објект на местото на Народна банка за да не се задушува плоштадот со градби, во моментот кога се носеше нов ДУП Мал ринг, маркичката беше само препишана од стариот план. Градоначалничката на Општина Центар, Виолета Аларова пред пет години дури бараше средба со претставници од Градот и од Министерството за транспорт да се вклучат во осмислувањето на Малиот ринг и од планот да се избришат не само Народна банка туку и ред други маркички околу Плоштадот. Но таква средба не се случи и сите маркички за градење околу Плоштадот останаа неизбришани. Парцелата на Народна банка од Министерството за транспорт и врски во 2002 година ја купи бизнисменот Орце Камчев, а сега како сопственици се јавуваат фирмите "Дивелоп" и "Латис". (Е.А.)Edited by pbanks - 02-Nov-2008 at 20:40
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Jan-2008 at 04:36
Прво не ми е јасно како може да има „идентичен“ изглед, кога маркицата и површината не е иста. Старата банка била на поголема површина (денеска кејот е поширок) и имала две крила. Веројатно ќе биде нешто налик на старатата банка спрема плоштад и Вардар, ама идентична е прејак збор. Ни останува да се молиме дека ова естетски добро ќе го изведат - сепак се работи за локација со огромна важност.

Јас лично сметам дека оваа маркица е едно од најлошите решенија во ДУП Мал Ринг. Не ми се допаѓа соодносот на маркицава ни спрема кејот, ни спрема соседната зграда (Типо или Метропол, што е тоа таму?).

Кога ќе се земе во предвид и каква банда на чело со Камчев стои зад ова и какви скандали ја пратеа локацијава, почнувајќи од самата коруптивна продажба, има причини да сме загрижени што ќе се изроди... Во меѓувреме ни останува само да се надеваме дека нема да има дополнителни непријатни изненадувања.

Веројатно во нормална ситуација би бил и многу покритичен, ама со оглед на се друго што се случува (куполи, лавови, мајка тереза и пред се црквата), ова веќе ми доаѓа како „ситница“ и не ме замара премногу Nuts
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Jan-2008 at 20:14

Повторно актуелна парцелата на скопскиот плоштад

Предраг Петровиќ  
26.01.2008 19:24
Горан Минчев

 

Градежната парцела на скопскиот плоштад станува повторно актуелна. СДСМ покажа документи кои, според нив, упатуваат дека сопственик е Орце Камчев, и покрај демантот во октомври минатата година.

Според партијата, во имотниот лист за градежната парцела на плоштадот во Скопје како сопственици се јавуваат фирмите „Дивелоп груп“ и „Латис“.

Како управител на втората фирма, „Латис“, е запишан извесен Васко Арсовски, кој се појавува и како сопственик на фирмата „Македонски спорт“, заедно со таткото на Орце Камчев, Илија Камчев.

„Очигледно Орце Камчев и со оваа градежна парцела ја направил истата шема како хотелската „ОКТА“. Ја прашуваме Владата на ВМРО-ДПМНЕ кога Антикорупциската комисија и УЈП ќе го испитаат потеклото на имот на бизнис пријателите на Орце Камчев“, изјави Горан Минчев, потпретседател на СДСМ.

„На чија штета ќе оди сообраќајното решение за пристап до овој објект што треба да никне на плоштадот Македонија?“, запраша Минчев.

СДСМ пред три месеци го нарече скандалозно менувањето на урбанистичкиот план за Центар, со што оваа парцела стана поголема за речиси 1.200 метри квадратни.

Александар Бичиклиски

 

На објектот му беше зголемена и висината од 22 на 29 метри, со што стана повредна за четири милиони евра. Заслугата за измените му ја препишаа на првиот човек на Советот на општина Центар, Владимир Здравев од ВМРО-ДПМНЕ.

„Во 1997 година во општината Центар градоначалник е господинот Мирослав Грчев од СДСМ, во чиј мандат е донесена одлуката за споменатата парцела. Во исто време во Советот на општина Центар мнозинство се советниците на СДСМ, на чело со Јани Макрадули, кој со поддршката на криминалот на Грчев станува негов непосреден соучесник“, рече Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Пред четири години парцелата во четири очи на Орце Камчев му ја продаде тогашниот министер за транспорт и врски Агрон Буџаку за само 25 евра за квадратен метар.Извор: А1
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 27-Jan-2008 at 23:17
Во утрешен Вест има објава за ова. Најверојатно дотурот на материјали ќе иде преку Кеј 13 Ноември. Паралелно со изградбата на зградата ќе се градела и подземна улица под целата должина на кејот која понатаму ќе била единствен пристап до зградава. За да биде контрадикторен новинарот и без врска објавата веднаш потоа вели дека таква улица веќе постои QuestionNutsCrazy? Рокот на изградба (т.е. на користење на кејот за дотур на материјали) ќе бил година ипол. Тоа е од прилка резимето, утре целата објава. 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 28-Jan-2008 at 02:26


Баш живо ме интересира за што точно се работи во врска со таа подземна улица (која беше спомната и во неодамнешната измена на ДУП-от). Таа покренува многу интересни теми... За жал, со вакви неписмени новинари тешко дека ќе можеме да добиеме некаква права слика за целата работа...

Roll%20eyes
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 28-Jan-2008 at 12:26
Еве ја и објавата Cheers

ЗА ИЗГРАДБА НА ШЕСТКАТНИЦАТА КАЈ МЕТРОПОЛ
По Кеј 13 Ноември ќе фрчат камиони и мешалки за бетон
За да се изгради шесткатницата, Градот меѓу Плоштадот и Кеј 13 Ноември одбра да го жртвува Кејот

За изградба на шесткатницата на Плоштад Македонија, која треба да никне до управната зграда на некогашен "Метропол", градските власти ќе го жртвуваат Кеј 13 Ноември. Пристап за механизацијата до парцелата каде што ќе се гради нова зграда на местото на некогашната Народна банка е можен само преку Плоштад Македонија и преку Кеј 13 Ноември, но од Градот велат дека нема да дозволат да се уништува Плоштадот кој беше обновен само пред неколку години.
"Се уште не сме склучиле договор со инвеститорите за сообраќајното решение, бидејќи сакаме да ги обврземе тоа што ќе биде оштетено или уништено при изградба на објектот да го вратат во првобитна состојба. Правевме пресметки кое од двете можни решенија би било побезболно и механизацијата најверојатно ќе влегува по Кеј 13 Ноември. Во никој случај нема да дозволиме камионите, багерите и мешалките за бетон да се движат преку Плоштадот, за чија реконструкција се вложени огромни средства", велат од секторот за урбанизам на Градот.
Александар Ивановски, управител на "Дивелоп", една од двете фирми која е инвеститор, вели дека се уште немаат договор со Градот дали за пристап да го користат Кејот или Плоштадот. Тој вели дека сообраќајното решение е во тек на изработка, а го работат во координација со градските власти. Ивановски вели дека неговата фирма е подготвена да ги поправи сите евентуални штети што би се направиле на Кејот за време на изградбата на шесткатницата.
Кејот за пристап на механизацијата и камионите, според најавите, треба да се користи само една и пол година, бидејќи во овој рок инвеститорите се обврзани да изградат подземна сообраќајница под Кејот. "Изградбата на зградата и на подземната улица ќе оди паралелно. Вкупната инвестиција е 11 милиони евра", вели Ивановски.
Во планот Мал ринг пристапот до зградата што ќе се гради на местото на некогашната Народна банка, предвиден е само под земја. Има подземна улица под целиот Кеј 13 Ноември, паралелна на некогашната надземна улица на Кејот која беше затворена за да се направи сегашното шеталиште. Кејот 13 Ноември стана шеталиште во 2002 година, а со неговото затворање за сообраќај целта на градските власти беше околу Плоштадот да се оформи поширока пешачка зона. (Е.А.)Извор: Вест
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 28-Jan-2008 at 12:58
Отиде кејот. А од каде планираат да ја копаат улицата, од пред Холидеј ин? Нема друго решение.

Има подземна улица под целиот Кеј 13 Ноември, паралелна на некогашната надземна улица на Кејот која беше затворена за да се направи сегашното шеталиште.


А зошто би копале улица ако веќе постои?
На што е човеков? Crazy Јас сум сигурен дека такво нешто никогаш не постоело, ама ме замисли сега... Можно е?

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 28-Jan-2008 at 16:59
Ви реков дека имам слушнато за Теранова како сопственик на овој плац после Камчев. Како и да е ако ова има основа тврдењево на СДСМ.... Ете стопан за уште еден плац. Ако на ова се надодаде и ТИПО... дечкиве фино загазиле Ohno

СДСМ : “Дивелоп Груп“ сопственик и на парцелата спроти “Тренд“ на плоштадот Македонија

СДСМ обзнани уште една парцела на плоштадот Македонија во сопственост на Дивелоп Груп, која го купи и земјиштето во строгиот центар на Скопје, на местото на поранешна Народна Банка.

Сопственик на градежната парцела со површина од 942 квадратни метри, спроти кафулето Тренд на плоштадот Македонија е фирмата Дивелоп Груп ДОО – Скопје. Нејзин управител е Александар Ивановски, познат како Алек Теранова, продолжена рака на Орце Камчев, беше кажано на денешниот прес на СДСМ.

“Во извадокот од Централниот регистар  за фирмата Дивелоп, ќе забележите дека како сопственици на фирмата се јавуваат фирмата Центроком ЛЛЦ, регистрирана во САД, уште една фирма на Алек Теранова Импрегнал Инжинеринг ДООЕЛ Скопје и фирмата Интернационал Девелопмент Груп, регистрирана во државата Белизе“, рече генералниот секретар на партијата Горан Минчев.

Со Деталниот урбанистички план за Малиот Ринг, изгласан од Советот на Општина Центар  на девети октомври минатата година, и на објектот што треба да се гради на парцелата му биле додадени уште седум метри плус, од предвидените 22 на 29 метри, вели Минчев.

Социјалдемократите прашуваат кога Антикорупциската комисија и Управата за јавни приходи ќе го испита потеклото на имотот на бизнис пријателите на Орце Камчев и кој ќе понесе одговорнот за тоа што фамилијата инсталирана од ВМРО ДПМНЕ  го запоседнала плоштадот Македонија.Извор: Нетпрес
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 28-Jan-2008 at 17:17


Батали другото... ама ова 29 метри се однесува и за карши тренд?!? (од првично предвидените 22)

Мислам дека такво отстапување над другите згради дефинитивно ќе го сјебе плоштадот Bash Bash Bash Bash Bash


Овие копуци се во некоја тотално луда офанзива врз мал ринг, ама за жал со не толку добри намери...

Bash Bash Bash Bash Bash


Edited by Cloverstack - 29-Jan-2008 at 04:16
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 28-Jan-2008 at 17:23
Што се однесува за тоа дали моментално има или нема улица под кеј, мислам дека на сите ни е јасно дека такво нешто не постои... На какви дроги е новинарот стварно не знам...

Него во ред си е таа улица што е зацртана и што ќе се гради (нормално ако е добро испланирана). Само тоа автоматски значи и дека ќе се раскопа кејот. Тоа некако многу тивко поминува. Не дека имам нешто против, ама многу лесно врват некои работи кога се во прашање приватни интереси на поединци и групи...
Bash

Да чекавме да се изгради таква улица ради поширок јавен интерес, никогаш немаше да дочекаме... Баби ќе го „бранеа“ кејот, кафанџииве исто ќе изрипаа, екологиститите ќе се загрижеа за 10-тина дрва... Ама кога владеечкиве копуци треба нешто да му испорачаат на Камчев, тогаш очигледно нема никакви проблеми...

Bash


Edited by Cloverstack - 28-Jan-2008 at 17:29
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Jan-2008 at 00:08
Еве интересни информации и околу ова. Добиваме значи и катна гаража во сред центар. Мислам дека е спретно сместена. Доколку тврдењата на ИН ПУМА дека подземната сервисна улица не се преклопува со LRT коридорот... Јас немам проблем со целиов проект. Останува уште да искочи естетски како што треба. Yes

Како бонус ете и исечок од најновиот ДУП Мал Ринг (ваљда). Се гледаат убаво трасите на подземните коридори.

До шесткатницата на плоштад ќе се гради катна гаража

Во Градот тврдат дека ова е уште еден доказ за самоволието на Општина Центар

Деспина Трајковска

Планираната изградба на шесткатницата на местото на некогашниот објект на Народна банка на плоштадот „Македонија“ е само уште еден пример за урбанистичко планирање на општинарите од Центар без да се прифатат забелешките од Градот. Измените на планот „Мал ринг“ предвидуваат уште и изградба на катна гаража висока 12 метри веднаш зад управната зграда на некогашен „Метропол“. И во овој случај Општината не го испочитувала мислењето на градските власти, односно како што посочуваат од Градот, не е преиспитана оправданоста на маркичките со кои се предвидува градба на нови објекти околу плоштадот, каде што треба да минува подземниот трамвајски коридор. Според Градот, Урбанистичкиот план дозволува изградба на објекти на трасата на подземниот коридор, чијашто ширина што е внесена во ДУП-от, не соодветствува на онаа од Генералниот урбанистички план на Скопје. Но, и во овој случај, Градот, како што велат од таму, е немоќен да се справи во ситуацијата заради законските недоречености.

„Новите објекти под кои треба да минува подземниот коридор нема да и' пречат на новата сообраќајница“, објасни пред три месеци кога се усвоија измените на планот „Мал ринг“, нејзиниот автор Лидија Андреевска, планер во ИН-ПУМА. Тогаш таа посочи дека новите објекти под кои треба да минува подземниот коридор нема да и' пречат на новата сообраќајница, бидејќи се ограничени на минус осум метри под површината, а коридорот е предвидено да се гради на минус 12 метри.


Во ИН-ПУМА објаснуваат дека новите објекти (број 1 шесткатница и број 2 катна гаража) нема да и' пречат на новата сообраќајница

Посочените градежни парцели, односно објектите планирани да се градат на нив не само што се актуелни поради начинот на кој тие се урбанистички решени, туку предизвикаа интерес во јавноста и викендов кога СДСМ (актуализирајќи го истото прашање од пред три месеци) повторно ја разбрануваа јавноста поради наводите дека изградбата на шесткатницата е аминувана на криминален начин од страна на Советот на Општина Центар. Според опозиционерите, спротивно на законската процедура со усвоените измени на планот, парцелата станала поголема за 1.177 квадратни метри, со што висината на објектот од 22 метра ќе може да „порасне“ на 29 метри, а автоматски вредноста на парцелата се зголемила за 4 милиони евра. Од СДСМ дополнително презентираа и документи за парцелата на Градскиот плоштад, кои, според нив, укажуваат дека нејзин сопственик е Орце Камчев, што е доказ за инсталирани пријателски бизнис интереси во партијата на власт. Од ВМРО-ДПМНЕ се оградија од одговорноста, посочувајќи дека одлуката за продажба на парцелата за само 25 евра квадрат, и тоа со непосредна спогодба, ја донел поранешниот министер за транспорт и врски, Агрон Буџаку.Извор: Утрински весник


Edited by pbanks - 29-Jan-2008 at 00:09
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Jan-2008 at 00:10
Originally posted by pbanks

Еве интересни информации и околу ова. Добиваме значи и катна гаража во сред центар. Мислам дека е спретно сместена. Доколку тврдењата на ИН ПУМА дека подземната сервисна улица не се преклопува со LRT коридорот... Јас немам проблем со целиов проект. Останува уште да искочи естетски како што треба. Yes


Одлично сумирано. Немам што да додадам Thumbs%20Up
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 29-Jan-2008 at 00:15
Ок супер. Значи LRT коридорот сеуште се зема во предвид.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 29-Jan-2008 at 04:13
Од текстот во утрински:

трасата на подземниот коридор, чијашто ширина што е внесена во ДУП-от, не соодветствува на онаа од Генералниот урбанистички план на Скопје

хмммм....

WTF?


Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 05-Feb-2008 at 02:26
Еве што не чека. Да не бидам негативен ќе бидам само воздржан. Сепак се работи за рендери со ужасен квалитет. Но со оглед на тоа за колку сериозна локација се работи... хммммм....

Од напред не ми се свиѓа.  Од страна накај Вардар постои можност да личи добро. Но постои и можност трајно да се измасакрира еден од можеби трите најбитни објекти на плоштадот (заедно со офицерски и ристиќева).

1

2

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.