build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 41>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 05-Feb-2008 at 04:14
Ова е како едно модернистичко решение за народната банка. Сепак суштината ја има. Мене ми се свиѓа, од аспект на тоа што сум голем обожувач на модерната архитектура, секако со почит кон тоа што ни останало од минатото. Воглавном ми се свиќа.

п.с. Ова сликиве се претпоставувам од емисијата КОД на А1.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 05-Feb-2008 at 16:36
proektov i mi se dopaga i ne mi se dopaga
stariot objekt poubavo bi izgledal da napravat nekoj si mix od staro/nova arhiektura

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 05-Feb-2008 at 18:56
Originally posted by mitatos

proektov i mi se dopaga i ne mi se dopaga
stariot objekt poubavo bi izgledal da napravat nekoj si mix od staro/nova arhiekturaОбично тие мешавини на старо-нова архитектура испаѓаат катастрофално. Мене прокетов не ми изгледа лошо Dunno, барем колку што можам да видам од рендериве од А1.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12043
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 05-Feb-2008 at 19:09
Ќе се задржам само на „извишувањето“ на зградава во урбанистичкиот план... Сега сваќам дека во суштина не е зголемена висината, ама наместо чисто естетски дел за да му парира на офицерски, очигледно е дозволено инвеститорот да си изгради дополнителен деловен простор најгоре.

Очигледна злоупотреба во корист на инвеститорот а на штета на естетиката на плоштадот.


Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Feb-2008 at 19:15
Originally posted by gotsomekicks

Originally posted by mitatos

proektov i mi se dopaga i ne mi se dopaga
stariot objekt poubavo bi izgledal da napravat nekoj si mix od staro/nova arhiekturaОбично тие мешавини на старо-нова архитектура испаѓаат катастрофално. Мене прокетов не ми изгледа лошо Dunno, барем колку што можам да видам од рендериве од А1.


epa togas ova ne lici na togasnata banka, moze napravile nekoi slicnosti ama ne se raboti za isto nesto tuku nesto sosema treto
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 06-Feb-2008 at 13:49
Ќе почекам за подобри рендери , засега ми се свиѓа но не целосно. 
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 06-Feb-2008 at 13:55
Го гледам пак сега...и незнам, како што рече некој друг, ми се свиѓа и не ми се свиѓа. Од страната на Вардарот изгледа убаво, само што може да изгледа малку по убаво или интересно од напред.

А што е тоа позади рендерот во првата слика?? Неможам да го видам добро, на лево, некоја друга предложена зграда? Таа катна гаража? Има некоја антена?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 06-Feb-2008 at 21:16
Originally posted by lslcrew

Ова е како едно модернистичко решение за народната банка. Сепак суштината ја има. Мене ми се свиѓа, од аспект на тоа што сум голем обожувач на модерната архитектура, секако со почит кон тоа што ни останало од минатото. Воглавном ми се свиќа.

п.с. Ова сликиве се претпоставувам од емисијата КОД на А1.


Да lsl од КОД се сликиве.

Се сложувам, дефинитивно е базирана зградава на Народна банка. Но некако ми е недоделкана. Веќе реков тој тањирот горе некако ич не ми прави кејф.  Но да почекаме некој  подобар рендер, одлучувачко нешто за зградава веројатно ќе бидат деталите а нив неможе да ги видиме на сликиве со ваков лош квалитет.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 06-Feb-2008 at 21:49
Ги читнав коментариве за проектот, и ме чуди тоа што има прилично рамнодушни коментари? Зарем не мислите дека проектов е во најмала рака гаден? Дека е некако џиџан и дека е премногу футуристички за ОВОЈ плоѓтад? Знам дека чекате подобри рендери, ама колку може тоа да ја подобри сликата за овој очигледно гаден проект?

Проектов, малце ме потсеќа на Blue center во Гостивар. И воопшто не ми прави мерак.А како што памтам, новинарите(креибилитет=0) рекоа дека зградата ќе биде идентична со Народната банка?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 06-Feb-2008 at 22:51


Ваљда ни е вниманието превише одвлечено на црквата па потешко се приметуваа овие други работи Nuts

Гаден е мислам пресилен збор во моментов без подобри рендери (и со стандардната надеж дека самата реализација ќе биде подобра од тендерот). Со искучок на летечкиот тањир кој е дефинитивно гаден.

Сепак зборот со кој би идел во моментов е... Несоодветен.

За жал тука нема што многу да се направи за разлика од случајот со црквата. Маркицата е таа, условите за градба се тие и ако инвеститорот ги исполнува..... стварно нема што понатака.

Проблемот требал да се реши на време со оглед дека збориме за најбитната локација во Скопје, главниот плоштад. Требало да има меѓународен конкурс за ликот на плоштадот, не само мермерните плочки и канделабрите туку и околните објекти. Па идните инвеститори да се приспособуваат кон тоа што е усвоено.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Feb-2008 at 22:15
eve gi najdov tie podzemni ulici za koi komentiravme :


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12043
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 07-Feb-2008 at 22:25


Thumbs%20UpОд каде го ископа ова човече? Штета само што не е пошироко опфатено...


Патем, дали некој случајно има податок колку е висока Ристиќева?
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 07-Feb-2008 at 22:32
Originally posted by CloverstackThumbs%20UpОд каде го ископа ова човече? Штета само што не е пошироко опфатено...Eden drugar mi go prati on izrabotuva proekt za idejno resenie na 2 spomenici od pitu guli i nikola karev na kameni most , levo i desno izgleda pojma neam
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12043
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 07-Feb-2008 at 22:37
Никола Карев сакаат да го стават пред собрание (што според мене е сосема во ред, освен дебилната заложба да го качат на коњ Wallbash)


Кај камени сакаат да ги насадат Даме Груев и Гоце Делчев (исто на коњи)...
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 07-Feb-2008 at 22:42
hahaha na konj a?  abe toa vreme pomina za tie pari poubavo da si ja izgradat taa ubavata fontana ,poveke ke se isplati i ke ima rekreacija, a ovie spomenicive se promasena investicija, gi gradele vo renesansata ,vo moderno vreme samo kaj nas :( 
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9062
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 07-Feb-2008 at 22:55
Не само што е промашена инвестиција туку е и нагрден плоштадот.

Знаеш ли каква гужва ќе се направи со 3 коњаника?

BTW... одличен материјал Митатос Thumbs%20Up
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 07-Feb-2008 at 23:12
Тенкс pbanks , пред собрание некако се јаде ама во плоштад ?? глупа идеја, зарем они сите на своја глава работат? има ли противење во тие нивнните совети сто ги одржуваат?
гласа ли некој за такво нешто или сите на своја глава работат
ја сепак сум за фонтаната Gunz
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 08-Feb-2008 at 00:36

И јас сум за фонтаната. Башка ако не се лажам ПЕнов на времето постави и некаква инфраструктура (цефки, пумпи и сл) под кругот на плоштад. Таму една убава, модерна фонтана со висок млаз кој би се гледал од Стара Железничка или од Кале би дошла преубаво.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12043
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-Feb-2008 at 16:39
http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=22935&kategorija=7

Подземната улица ќе почнува кај "Холидеј ин"

Влезот во подземната улица под кеј 13 Ноември ќе биде од улицата Васил Аџиларски кај хотелот "Холидеј ин" и таа ќе биде 4,5 метри под земја. Оваа подземна улица ќе ја градат фирмите "Дивелоп" и "Латис", кои се инвеститори и на новата зграда која ќе се гради на местото на некогашна Народна банка на плоштад Македонија.
Александар Ивановски, управител на "Дивелоп", вели дека во договорот за надоместокот за добивање одобрение за градба кој му го платиле на Градот, се обврзале дека ќе ја изградат и подземната пристапна улица под Кејот и дека таа ќе биде завршена најдоцна за две години. Улицата ќе биде широка седум метри.
"Планираме во горниот дел од улицата, поточно под шеталиштето да поставивме бетонска подлога. Обврзани сме шест месеци по добивање на градежната дозвола за објектот да почнеме со изградба на подземната пристапна улица, која ќе оди под Кејот од 'Холидеј ин' до нашиот објект. Рокот за завршување на улицата е 1,5 година, така што максимум за две години таа ќе биде завршена. Во моментов се работи главниот проект, кој потоа ќе треба да оди на одобрување во Градот. За да ја изградиме улицата, според некои груби пресметки, ќе ни требаат 2-3 милиони евра", вели Ивановски.
Јован Христовски, раководител на секторот за сообраќај во Градот, вели дека согласно деталниот урбанистички план "Мал ринг", пристапната подземна улица под Кејот ќе биде на првото подземно ниво за сообраќајница, а дека под неа Градот треба да ја изгради магистралната подземна улица која ќе понира од завршетокот на булевар Партизански одреди, кај зградата "Тифани", ќе минува под Плоштадот, под Кејот, и ќе излезе кај Комплекс банки.
На инвеститорите на новата зграда на Плоштад им било понудено да изберат дали ќе ја градат пристапната подземна улица под Кејот или онаа што минува под Плоштадот. Ивановски вели дека една од паричните поради која одбрале да ја градат подземната пристапна улица под Кејот е тоа што таму нема подземни инсталации како под Плоштадот.

Има интересни нови податоци во текстов. Меѓудругото високата цена на подземната улица укажува на тоа дека ќе се копа класичен тунел, не dig & cover.Edited by Cloverstack - 09-Feb-2008 at 16:42
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 09-Feb-2008 at 16:54
i sto e razlikata pomegu klasicen Tunel i dig&cover ?
mene ova podzemna ulica ne mi e nekako jasna  sto vusnost sakaat da povrzat so ovoj tunel ?

"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.