build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Деловен објект на местото на старата Народна банка

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 41>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
0 [0.00%]
1 [2.22%]
2 [4.44%]
1 [2.22%]
5 [11.11%]
6 [13.33%]
6 [13.33%]
4 [8.89%]
8 [17.78%]
12 [26.67%]
You can not vote in this poll
Total votes: 45   Average: 3.47

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 10-Oct-2008 at 16:28
Mnogu los proekt na loso mesto pa tamu ke bese poarno da ne se gradi tolkava zgrada tuku nekoja 2 ili 3 katnica taka nogo e grdo so tolkava 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 10-Oct-2008 at 16:31
da vi kazm toj objekt ic ne e potreben deka mnogu smeta ... zosto ovaj objekt ne go gradat  kai holiday ili nekade kade malku zgradi imat  tuku bash vo plostad  ::::OhnoWallbashBash ?? ..........
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 10-Oct-2008 at 17:56
Originally posted by lslcrew

Да прашам нешто околу онаа подземна улица која се спомнува низ вестите. Дали е тоа посебна уличка од оној булевар кој го знаеме дека треба да се гради? Зашто не би можело да се оствари пристап до катната гаража преку подземниот паркинг во трговски? Каде точно треба да проаѓа оваа уличка? Каде точно ќе се влага во таа уличка?! Кловер ти си поупатен, ај те молам!!!


Да, таа сервисна улица е посебна. Транзитниот коридор е подлабоко. Во некоја нишка баш имаше подетално за тоа дали евентуално се во конфликт (од ИМПУМА уверуваа дека се е во ред)
Инаку влезот под земја логично треба да е кај Холидеј Ин.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 11-Oct-2008 at 00:39


Еве фатив една слика да видите како се ствара гужва на ќошот. Ај ќе речете сега е заградено па се ствара, ама зградата нема да биде нешто многу поповлечена, пак ќе си стои проблемот со загушена комуникација кеј-плоштад.

Би сакал во контекст на текстот да потсетам дека кога на таа локација фигурираше Народната банка, тогаш кејот не беше како сега повлечен околу камениот мост него беше у линија цел. Може да се примети на сликите од старо Скопје. Така да и не е лоша варијанта доколку тие скалите ги нема и повторно кејот да биде во линија. А исто како опција може и да се намалат скалите и да се повлечат поблиску према мостот. Според мене би било подобро доколку само се намалат, така ќе се запази концептот на плоштадот, ќе си остане комукицаијата до долното шеталиште на кејот.

Еве на втората слика од овие три најдобро се гледа што зборам:Edited by lslcrew - 11-Oct-2008 at 00:41
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 11-Oct-2008 at 00:59
Originally posted by lslcrew


Еве фатив една слика да видите како се ствара гужва на ќошот. Ај ќе речете сега е заградено па се ствара, ама зградата нема да биде нешто многу поповлечена, пак ќе си стои проблемот со загушена комуникација кеј-плоштад.


Да, јас одамна имам замерка за ова (и за другата страна кај офицерскиот). Ете жардињерита сигурно ќе ги срушат, ама мислам пак ќе биде тесно грло. Не само од пешачки аспект, туку мислам дека ќе беше убаво плоштадот да има поширока визуелна комуникација со кејот (и обратно), а не вака да се да се отсекуваат.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 11-Oct-2008 at 01:02
Можеби некое амфитаетрално решение околу камениот симетрично на она од карпошово востание ќе биде добро решение. Мислам на скалите да бидат во таков облик! Таман ќе се отвори убава комуникација.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 11-Oct-2008 at 01:10
Да, тоа или нешто во таков стил би било добро решение за пешачката комуникација, но за визуелната веќе нема лек Unhappy
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 11-Oct-2008 at 22:20
скалите се голем проблем ако веќе решиле све да градат на плоштад, мислам дека и амфитеатрален облик не е некое решение, ако ја имаат истата ширина, мислам дека пак ќе сметаат, најдобро би било да ги скратат во должина на кејот, но тоа пак визуелно би го осакатило кејот и плоштадот
или пак да имаат форма како поранешното ѕидче, ако не грешам тоа ѕидче малку се повлекувало кон плоштадод во V облик, како од странаната на карпошово востание, но и ова не е добро решение, сепак не е убаво било како да се експериментира со овој дел
П.С. малку офтопик отидовме, особено ја
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 11-Oct-2008 at 22:26
Мислам дека претерувате со непроодноста на тој дел. Сигурно нема да ја градат зградава веднаш залепена за оградава на градилиштето. Една работа е муабетот колку ќе биде отворен кејот кон плоштадот а друг муабет е дека нема да може да се разминат двајца.

Инаку скалите кон камени ми се допаѓаат и воопшто како е решен цел тој дел и таму не би чепкал ништо.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 11-Oct-2008 at 22:32
Originally posted by pbanks

Мислам дека претерувате со непроодноста на тој дел. Сигурно нема да ја градат зградава веднаш залепена за оградава на градилиштето. Една работа е муабетот колку ќе биде отворен кејот кон плоштадот а друг муабет е дека нема да може да се разминат двајца.


Јасно дека зградата нема да биде до каде што е оградата и дека нема да биде случај да не можат двајца да се разминат, ама сепак ќе биде тесно грло. Проблемот е во тоа што за да преминеш од еден широк простор во друг широк простор, ќе мора да поминеш низ вакво драстично стеснување.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 11-Oct-2008 at 23:00

мое мислење е дека треба да се заменат маркиците на Црквата со оваа на деловниов центар, па така и визуелно ќе поминеме добро а и функционално се ќе си дојде на свое место бидејќи далеку помалку метеж ќе има на овој потег во таков случај а и габаритот на Црквата ќе биде далеку по питом и по вклоплив а и за камбанеријата ќе се отвори таман место зад метропол. иако симболика ќе биде тотален аут Црква на место на поранешен трезор но бар ќе има своја естетска и духовна вредност посекако. а што е до деловнава зграда исто така во таков случај добро би се вклопила пред лумикс измеѓу типо и фуфо па и ќе може да се направи некакво надоврзување помеѓу evn, лумикс и новата зграда како визуелен момент - стакло и инокс, а има и други предности предности како локига да до камен мост има камен објект како Црквата, да се растерети преминот од кејот 13 ноември кон плоштад, ќе се овозможи простор и за Џамија спроти Црквата веднаш пред мепсо па така ќе добиеме реална ситуација каде нема да треба да виси во воздух дилемата дали некој останал обесправен а и туристички ќе биде навистина редок момент (исток и запад во едно), иако вмро со дпа се имаа договорено вие ќе добиете нова Џамија во на плоштадот во Тетово а ние нова Црква на плоштадот во Скопје и двете финансирани од буџетот, сепак ова си стои но сега вмро има нови партнери па ништо чудно тие да не се задоволат со дилот помеѓу старата коалиција...  но најверојатно за ова е касно а и да може да се смени нешто тоа би значело според повеќето упад во гупот, каде ќе треба нов дуп, нови кавги и препукувања а и доста време изгубено и таман ќе дојде време за градење вмро ќе го изгуби центар на локалните избори и работата ќе се стопира а и средствата ќе секнат...

а што е до возобновување на банката за тоа може само на макета од неа да се надеваме која сигурно ќе ја изложат во денешна нбм како ротирачка скулптура во нумизматичкиот музеј Yes можеби за некого тажно но логично!

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 11-Oct-2008 at 23:03


Иако јас сум генерално против верски објекти на плоштадот полесно би го проголтал твојот предлог отколку она што што го имаме сега.

Работата е што овој објект веќе почнува со изградба а за црквата кучињата лајат а караванот си врви така да и дискусијава е помалку или повеќе сувишна.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 12-Oct-2008 at 00:22
@ beton

Понекогаш навистина имам проблем да заклучам дали си сериозен или се шегуваш...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 12-Oct-2008 at 04:42
бетон јас твојот предлог го сметам за крајно неприфатлив. Значи нема што да се работи на некаква си "замена на маркиците". Едноставно каде што сега се планира црквата тамо воопшто не треба да постои маркица.

п.с. Повторно се обидуваш да внесеш доза на политика во секој пост. Па дај бе малку мајкуму стара.....
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 13-Oct-2008 at 16:34
Luge denes e ogradeno ,,pocnuva da se gradi Oficerskiot dom ,t.e Zgradata na kamcev na plostad..

Neznam dali imate informacija ....Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 13-Oct-2008 at 16:36
Originally posted by blejdsk

Luge denes e ogradeno ,,pocnuva da se gradi Oficerskiot dom ,t.e Zgradata na kamcev na plostad..

Neznam dali imate informacija ....


да не си го помешал Офицерски дом со народна банка

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=173
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 13-Oct-2008 at 16:45
Toa de toa ....se mislev kako bese ,,ama ocigledno go utnav ,,))Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 13-Oct-2008 at 16:57
Originally posted by pbanks

Originally posted by blejdsk

Luge denes e ogradeno ,,pocnuva da se gradi Oficerskiot dom ,t.e Zgradata na kamcev na plostad..

Neznam dali imate informacija ....


да не си го помешал Офицерски дом со народна банка

http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=173

дефинитивно мал ринг ќе паѓа на суд но најверојатно полуготовите ќе куртулат па затоа и им се брза најверојатно, а доколку бидне како треба се надевам дека  ќе има и timeout  а подоцна  и blackout па ќе се отвори простор за хипотетички да се заменат маркиците на Црквата и стариот трезор НБ  (дискусија и анализа) и да се наредат работите пологично кога веќе се оди на исфорсирано редење Yes

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3906
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 17-Oct-2008 at 09:02
dali znaete sto se slucuva so narodnata banka ,rabotat ili ne ..so kamera vidov ama ne se gledase bas dobro
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 17-Oct-2008 at 13:53
уште не ни го заградиле, а камо ли да почнат со расчистување, а камоли па со градење
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 41>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.439 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.