build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Maкeдонска опера и балет

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Strumica_City View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-May-2012
Location: Strumica City
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Strumica_City Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Maкeдонска опера и балет
    Posted: 26-Sep-2012 at 04:05
Здраво значи ја отварам темава ако може некој да ми даде повеке информации за овој објект во Скопје кој според мене е и еден од најубавите обејкти ако не и најубав.Значи ме интересират било какви најразлични информации,се што знам за неа е дека била проектирана од некој словенски тим архитекти ако не се лажам и студенти.

Се надевам дека ке има некој по конкретни информации.
What we think we become.
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 26-Sep-2012 at 17:15
Navistina e eden od najubavite, najreprezentativnite, najznacajnite, najposetuvanite (so svojata funkcija), vo eden od najcentralnite mesta na gradot, eden od najgolemite, najmodernite, znaci navistina e eden od naj-objektite vo Skopje. Zalosno e kako vo denesnite vreminja ovoj objekt koj do sega bese ogledalo sa eden moderen grad , sega se potemnuva, se krie kako da e cir ili sramota, pa fala bogu sto so svojata konstrukcija i forma ne mozea da go barokiziraat, a od svojata golemina ne mozea da ja srusaat.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Sep-2012 at 18:41
vo edna kolumna vlado gjorcev go ima nareceno: objekt bez nikakva arhitektonska vrednost. vi se veruva?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 26-Sep-2012 at 21:23
Стварно немаат смисла кафанскиве дофрлања, ако немате нешто паметно да напишете, подобро не пишувајте ништо... Избришав еден куп постови
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 26-Sep-2012 at 21:40
Originally posted by pbanks

Стварно немаат смисла кафанскиве дофрлања, ако немате нешто паметно да напишете, подобро не пишувајте ништо... Избришав еден куп постови

A zosto si go izbrisal mojot posleden post, i toj li bese kafanski?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 26-Sep-2012 at 21:45
Да, целиот разговор беше кафански и со дофрлања. Ако имате став позитивен или негативен сеедно, образложете го а не се надмудрувајте меѓу себе со финти.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Sep-2012 at 21:58
Originally posted by pbanks

Да, целиот разговор беше кафански и со дофрлања. Ако имате став позитивен или негативен сеедно, образложете го а не се надмудрувајте меѓу себе со финти.

Se gleda deka ne si go procital mojot posleden post. Prasav po koi kriteriumi MOB go klasificiraat vo ubav objekt? Toj proekt e eksperiment i nisto poveke koj rezultira so izgled na bunker ili skrivnica. Prekumernata upotreba na beton go gusi celiot prostor a na objektot mu dava monoton izgled. Druga tema e toa sto salata ne gi ispolnuva kriteriumite na edna seriozna operska sala.   
Back to Top
lion View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Sep-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote lion Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Sep-2012 at 22:30
МОБ-Врвот на брутаизмот во Македонија. Објектче кое не заслужува никакво внимание.Толку сакам да кажам.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 26-Sep-2012 at 23:55
Originally posted by lion

МОБ-Врвот на брутаизмот во Македонија. Објектче кое не заслужува никакво внимание.Толку сакам да кажам.
две благе везе нема МОБ со брутализам... деконструктиувизам е
и како објект со таков искористен стил, е пред свое време (збориме само за стилот)


Edited by zabegan - 26-Sep-2012 at 23:59
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 27-Sep-2012 at 00:06
Originally posted by Denko

Originally posted by pbanks

Да, целиот разговор беше кафански и со дофрлања. Ако имате став позитивен или негативен сеедно, образложете го а не се надмудрувајте меѓу себе со финти.

Se gleda deka ne si go procital mojot posleden post. Prasav po koi kriteriumi MOB go klasificiraat vo ubav objekt? Toj proekt e eksperiment i nisto poveke koj rezultira so izgled na bunker ili skrivnica. Prekumernata upotreba na beton go gusi celiot prostor a na objektot mu dava monoton izgled. Druga tema e toa sto salata ne gi ispolnuva kriteriumite na edna seriozna operska sala.   
ако не можеш да го пронајдеш кафанското, ти го болдирав Big%20smile

ама батали тоа, кажи што точно знаеш за објектот, колку си запознаен со него?
можам единствено да се сложам со тоа дека акустиката на салата не е во ред, ама тоа е нешто што со права експертиза, многу лесно и ефтино може да се среди

единствена забелешка што отсекогаш сум ја имал за изгледот на објектот, е решетката на задната страна, која никогаш не сум можел да ја уклопам во целосната слика
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 27-Sep-2012 at 00:22
Originally posted by zabegan


Originally posted by Denko

Originally posted by pbanks

Да, целиот разговор беше кафански и со дофрлања. Ако имате став позитивен или негативен сеедно, образложете го а не се надмудрувајте меѓу себе со финти.

Se gleda deka ne si go procital mojot posleden post. Prasav po koi kriteriumi MOB go klasificiraat vo ubav objekt? Toj proekt e eksperiment i nisto poveke koj rezultira so izgled na bunker ili skrivnica. Prekumernata upotreba na beton go gusi celiot prostor a na objektot mu dava monoton izgled. Druga tema e toa sto salata ne gi ispolnuva kriteriumite na edna seriozna operska sala.   
ако не можеш да го пронајдеш кафанското, ти го болдирав Big%20smileама батали тоа, кажи што точно знаеш за објектот, колку си запознаен со него?можам единствено да се сложам со тоа дека акустиката на салата не е во ред, ама тоа е нешто што со права експертиза, многу лесно и ефтино може да се средиединствена забелешка што отсекогаш сум ја имал за изгледот на објектот, е решетката на задната страна, која никогаш не сум можел да ја уклопам во целосната слика
Ovoj objekt mene me asocira na bunker ili ako sakas na nekakov sovremen spomenik. Sto e tuka sporno ili kafansko? Nadvoresnata estetika nema nikakva sodrzina koja bi go privlekla moeto vnimanie. Ako na toa ja dodademe i prekumernata upotreba na beton togas nikako ne mozam da razberal sto sakal da postigne avtorot.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 27-Sep-2012 at 00:27
Originally posted by Denko

Originally posted by zabegan


Originally posted by Denko

Originally posted by pbanks

Да, целиот разговор беше кафански и со дофрлања. Ако имате став позитивен или негативен сеедно, образложете го а не се надмудрувајте меѓу себе со финти.

Se gleda deka ne si go procital mojot posleden post. Prasav po koi kriteriumi MOB go klasificiraat vo ubav objekt? Toj proekt e eksperiment i nisto poveke koj rezultira so izgled na bunker ili skrivnica. Prekumernata upotreba na beton go gusi celiot prostor a na objektot mu dava monoton izgled. Druga tema e toa sto salata ne gi ispolnuva kriteriumite na edna seriozna operska sala.   
ако не можеш да го пронајдеш кафанското, ти го болдирав Big%20smileама батали тоа, кажи што точно знаеш за објектот, колку си запознаен со него?можам единствено да се сложам со тоа дека акустиката на салата не е во ред, ама тоа е нешто што со права експертиза, многу лесно и ефтино може да се средиединствена забелешка што отсекогаш сум ја имал за изгледот на објектот, е решетката на задната страна, која никогаш не сум можел да ја уклопам во целосната слика
Ovoj objekt mene me asocira na bunker ili ako sakas na nekakov sovremen spomenik. Sto e tuka sporno ili kafansko? Nadvoresnata estetika nema nikakva sodrzina koja bi go privlekla moeto vnimanie. Ako na toa ja dodademe i prekumernata upotreba na beton togas nikako ne mozam da razberal sto sakal da postigne avtorot.
тоа е твое мислење, тоа е кафанското... може по кафана да се плука објектот на разни начини, а да има голема вредност... затоа и те прашувам што и колку знаеш за објектот како факти, не како она што се раскажува меѓу народот по кафани...
еве јас не сум запознаен целосно со објекто и не си земам право тврдокорно да го бранам, затоа што немам што многу да кажам за него...

и искрено кажано, мене не ми се допаѓа многу објектот, ама ако заслужува почит, ќе го почитувам како архитектонско постигнување, и тоа е се
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 27-Sep-2012 at 00:54
Originally posted by zabegan


Originally posted by Denko

Originally posted by zabegan


Originally posted by Denko

Originally posted by pbanks

Да, целиот разговор беше кафански и со дофрлања. Ако имате став позитивен или негативен сеедно, образложете го а не се надмудрувајте меѓу себе со финти.

Se gleda deka ne si go procital mojot posleden post. Prasav po koi kriteriumi MOB go klasificiraat vo ubav objekt? Toj proekt e eksperiment i nisto poveke koj rezultira so izgled na bunker ili skrivnica. Prekumernata upotreba na beton go gusi celiot prostor a na objektot mu dava monoton izgled. Druga tema e toa sto salata ne gi ispolnuva kriteriumite na edna seriozna operska sala.   
ако не можеш да го пронајдеш кафанското, ти го болдирав Big%20smileама батали тоа, кажи што точно знаеш за објектот, колку си запознаен со него?можам единствено да се сложам со тоа дека акустиката на салата не е во ред, ама тоа е нешто што со права експертиза, многу лесно и ефтино може да се средиединствена забелешка што отсекогаш сум ја имал за изгледот на објектот, е решетката на задната страна, која никогаш не сум можел да ја уклопам во целосната слика
Ovoj objekt mene me asocira na bunker ili ako sakas na nekakov sovremen spomenik. Sto e tuka sporno ili kafansko? Nadvoresnata estetika nema nikakva sodrzina koja bi go privlekla moeto vnimanie. Ako na toa ja dodademe i prekumernata upotreba na beton togas nikako ne mozam da razberal sto sakal da postigne avtorot.
тоа е твое мислење, тоа е кафанското... може по кафана да се плука објектот на разни начини, а да има голема вредност... затоа и те прашувам што и колку знаеш за објектот како факти, не како она што се раскажува меѓу народот по кафани...еве јас не сум запознаен целосно со објекто и не си земам право тврдокорно да го бранам, затоа што немам што многу да кажам за него...и искрено кажано, мене не ми се допаѓа многу објектот, ама ако заслужува почит, ќе го почитувам како архитектонско постигнување, и тоа е се
jas ne sum arhitekt, no profesijata mi e vo krugot na umetnosta. Strucno arhitektonsko mislenje ne mozam da dadam mislenje za krajniot rezultat t.e. izgledot. Vnatresnosta ureduvanje i salata e druga tema...
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 27-Sep-2012 at 01:04
Ispravka: Strucno arhitektonsko mislenje ne mozam da dadam, no mislenje za krajniot izgled mozam. Rekov deka mojata profesija spaga vo krugot na umetnosta, pa kako takov imam razvieno cuvstvo za vizuelna i muzicka estetika. Nadvoresnata estetika na MOB e premnogu zatvorena i ne privlekuva vnimanie, za razlika npr. od noviot objekt na filharmonijata (barem taka izgleda na slika).
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Sep-2012 at 01:49
Originally posted by Denko

Ispravka: Strucno arhitektonsko mislenje ne mozam da dadam, no mislenje za krajniot izgled mozam. Rekov deka mojata profesija spaga vo krugot na umetnosta, pa kako takov imam razvieno cuvstvo za vizuelna i muzicka estetika. Nadvoresnata estetika na MOB e premnogu zatvorena i ne privlekuva vnimanie, za razlika npr. od noviot objekt na filharmonijata (barem taka izgleda na slika).
никој не ти бара да дадеш стручно мислење, туку да не бидеш игнорантен на истото водејќи се според „естетски“ парамтри
на крај, естетиката се сведува на убавина, што е тотално индивидуална работа

затоа и ти спомнувам дека објект што од јавноста е сметан за најружното нешто на светот, може да е најголемо архитектонско постигнување, меѓудругото, низ цел свет го имаш истиот пример за тоа како објекти кои биле неверојатна иновација за свое време, народот ги бркал како вештерки затоа што не им биле истетски оправдани...
затоа и не би било хумано да се напаѓа објект, воден од лични видувања... затоа и те прашувам колку се имаш информирано за овој објект, не те прашувам дали е затворен, дали личел на бункер и дали бил приметлив...
меѓудругото, затоа и беше отворена темава, да се извадат точни информации, што, зошто и како, а не да дебатираме на кого и зошто (не) му се допаѓал објектот


Edited by zabegan - 27-Sep-2012 at 01:58
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1780
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 27-Sep-2012 at 02:33
"Strumica__City" ja otvori temava za ovoj objekt pritoa spomnuvajki deka ovoj objekt e eden od najubavite. Mojata reakcija bese na ovaa konstatacija. Ne znam kakvi informacii baras od mene. Inaku se soglasuvam so tebe koga velis:

"...објект што од јавноста е сметан за најружното нешто на светот, може да е најголемо архитектонско постигнување..."

no site znaeme deka toa ne e slucaj so posoceniov objekt, odnosno MOB e naleku od (naj)golemo arhitektonsko postignuvanje.
Back to Top
Strumica_City View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-May-2012
Location: Strumica City
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Strumica_City Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 27-Sep-2012 at 10:33
   Да ја отворив оваа тема со цел да дојдам до некоја информација повеке за овој објект, во мегувреме си го искажав и моето видување за самиот кои е изграден некаде повеке од 20-30 год. (претпоставувам) а по архитектурата се гледа дека се стремел да биде современ модерен објект кој би оставил трага за во иднината како за напредните видувања во тоа време се разбира ке се увидат и недостатоците со текот на времето сепак мислам дека секој архитект во своите проекти има мала доза на експериментирање коешто не движи напред. За разлика од сега пола изградените нови објекти во Скопје кој не вракаат во минатото на 15-16 век.
    Сепак да не должам могу мислењата да си ги оставиме за некоја друга тема овде очекувам да споделите некоја информација повеке.
What we think we become.
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 27-Sep-2012 at 11:29
Начинот на кој што го искажуваме своето мислење по различни теми, на форуми и дебати, е одраз на личното и колективно воспитување, кое што потфрла во целиот свет, а поготово во транзиционите земји. Мислам дека тоа ни е јасно на сите и нема што за тоа да се трошат реплики, нерви итн....Кој сака да си порасне, ќе си порасне и тоа е тоа.
Сакам да споделам видување и полунформации за објектот кој е предмет на оваа нишка. Информациите не се цели, бидејќи скоро ништо и да нема за него на нетот, освен можеби на некои локални форуми и сл.
Објектот е изграден, ако не се лажам, втората половина на 70-тите години, а проектиран од словенечки архитекти, поточно најнадежните апсолвенти во тоа време, на кои ова им било шанса да се искалат и докажат на јавен конкурс и да реализираат свое дело. Како правец , не би згрешил ако го сместам, во трансмодерна архитектура, поготово за тоа време и гледишта.Младешкиот ентузијазам и авангардност, ми се чини, дека сепак не одговорија во целост на барањата и функциите на овој објект, а надополнето од просечната реализација на истиот. Како прво, бетонското плато со голем број денивелации, никогаш не заживеа во матрицата на скопјани, иако може во себе носеше логична нишка на каскадно отворање кон реката, која му е, а веќе беше, една од најголемите вредности. Рамниот кров, иако под извесна инклинација, воопшто не кореспондира со скопското поднебје и неговите врели лета, па затоа овој објект е доположен на чести интервенции во покривниот слој, т.е. замена на хидро излоацијата, која што под дејство на високи температури попушта и доведува до често прокиснување внатре во самиот објект.
Акустиката и големината на концертната сала се посебна приказна и мета на постојани критики, а што наведува дека кон реализација на целата проектна документација е пристапено мошне паушално и нестучно, а да не збориме за некоја постручна ревизија на самиот идеен проект. Присетете се на застојот во изведба на новата филхармонија, која што претрпе релатино сериозни измени во проектот за да се подобри акустиката на самата концертна хала, што е за мене исправен пристап, а за што беше ангажиран врвен акустичен инженер од Австија или Германија ако не се лажам.
Поради волуменозноста на самиот објект и неговата диспозиција, помеѓу река, голема сообраќајница, НУБ, куќа мост т.е. кале во втор план итн. ме збунува зашто е тој реализиран само по една, лонгитудинална, оска и не се отвора доволно кон околните репери и знаменитости, кога веќе како локација ја имал таа можност.
На крај, скајлнајнот кој овој ултрамодерен објект, за свое време, го пружаше со архаично минаре и кому-стамбени блокови во позадина, воопшто не оставаше впечаток ниту на модерен, ниту на ориентален град.
Еве како за крај, ова за мене е класичен пример на missused, примена на проект во микро услови, и би сакал да разменам мислења за овој , повеќе би рекол феномен отколку успешен проект, на нашето модерно живеење.
.....   .......
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 28-Sep-2012 at 16:42
Previous
ама сето кажано, докажува за неорганизираност и неодговорност на пошироко ниво, не за дизајнот на самиот објект... тоа е проблемот, само поради тоа што има еден тон проблеми околу објектот, кривицата и грешката се бара во самиот објект, што е погрешно
МОБ нити е крив за неговото хаотично опкружување, нити е крив за тоа што му умре платото, нити пак за одржувањето на неговата изолација

исто така, да не забораваме на тоа дека МОБ е само дел од една целина која била планирана на тој простор, и е напуштена, да постоеше комбинацијата од три објекти, чувството може ќе беше поразлично


Edited by zabegan - 28-Sep-2012 at 17:38
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Gradinarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Aug-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 369
  Quote Gradinarot Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 29-Sep-2012 at 15:40
Да бидеме реални, и самиот проект си има свои дупки, не е врвно архитектонско оставрување, а можеби делува дури и симпатично, ако се апстрахира околината и условите во кои функционира. Една од светлите точки на самиот објект е што дефинитивно бил пред своето време, а од друга страна не може да ме напушти чуството во ентериерот, поточно самите негови волумени и нивната искористеност, дека ова можеби можело да биде, еве на пример, музеј на современа уметност.
Во секој случај објект кој треба да го зачуваме, но никако да му се поклонуваме, освен на намената и дејствијата кои се одвиваат во неговата утроба, се разбира...
.....   .......
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.