build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Античка технологија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 01-Nov-2017 at 15:51

... what is missing in our culture is an appreciation for the “Uncertain” ... freewill vs determinism, но само кога би спознале вистински, дека нам ко на созданија од падот навака иако сето знаење ни се распредило за осознавање, сепак оваа не нашата изворна состојба ... во кој случај за да стигнеме до тоа вистинско познание доволно ни е само Славословија упатени како благодарност но и прозба, за да ја надминеме сопствената ненаситност за спознанија, кои на крај повторно ќе не доведат до Бога ...

за разлика од нас, античките општества во сопственото постоење бар искрено уживало во она кое го имаат, но и она што им е на дофат а го немаат, додека нам и чудеса на секој чекор да ни врват пред очи, ние ќе си ги објасниме просто атеистички како некаква аномалија или експеримент без објаснување ... технократијата најубо е портретирано во антологиската екранизација на Никопол Трилоџи т.н. Immortal од Енки Билал ...

http://www.chooseyourbeliefs.com/2011/03/enlil-enki-and-genesis.html
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 02-Dec-2017 at 05:22

има различни антички технологии, но чинам на многу од нив им претходел одреден стилски ноухау

https://philosophynow.org/issues/98/A_Short_History_of_Philosophers_Haircuts

постов добро се надоврзува и на претходниот, чисто како аналогија дека се си има свој корен, но во минатото корењата растеле во земја, иако пред тоа во вода, а денес иако секој си има свој корен, најчесто на повеќето им е непотребен терет од кој уште одма се ослободуваат .. навистина денес е вонземно да имаш арпаџик брада или арпаџик коса, бреј само како сеуште уплашено гледаат многумина на луѓе со суканици ..

а освен брадата и тогата, мислам најексплоатирана стилска појава тогај, но и од секогаш е сандалата, кузнај во палеолит што имале сличните на нас нанозе, кожа од крокодил можеби или пак кломпи од заби на бронтосаурус ..

https://www.riverfronttimes.com/newsblog/2010/06/11/oldest-footwear-in-human-history-found-several-years-ago-in-missouri

https://www.sidestone.com/books/leatherwork-from-qasr-ibrim-egypt

http://www.artofcounting.com/2010/07/14/analysis-of-royal-sandals-in-ancient-egypt-part-1/Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 03-Jul-2018 at 20:14

во нишкава како се имаат измешано антички и праисториски муабети тоа чинам некој треба да ја раздвои понатака ако вака продолжи нишкава на уште една ко Праисториска Технологија иако на оние кои им e јасна разликата нема да се изгубат во пин-понг дигресиите ...

еве пак олдскул муабет но со палеолитни вибрации во вториот и третиот линк

https://en.wikipedia.org/wiki/Outline_of_prehistoric_technology

http://www.drshirley.org/rel433/Neolithic.html

https://www.popularmechanics.com/science/archaeology/a16149935/old-tools-india/

инаку убо е да се знае дека пред 50к години пред Христа кај/во пештерата пешна живееле неандерталци, а 20к години пред Христа европа била прекриена со мраз, додека пак Христијанството како старозаветен корен е старо 7к години т.е. 2к по и 5к години пред Христа [1">] иако има простор за научни варијации

http://davelivingston.com/flooddate.htm

тука вака се отвора историска дебата кога што се случило во однос научните претпоставки, а за кои ето абери ко оној на Фоменко [1] може да бидат исто варијабила, а она што нам ни ет Битно во постов е каква технологија поседувал Чоекот во Праисторијата, односно дали пред познатата за нас Историја постоела друга која била ресетирана и какви технологии имале тие цивилизации доколку и навистина постоеле, дали бидејќи фокусот им бил кон духовно наместо земно знаење та и затоа не можеме да најдеме археолошки и понапредни технологии, или пак истите биле од природни материјали кои со време се дезинтегрирале!?

конечно едно е јасно дека повеќе пати Луѓето добивале шанса да се оправат од ненаситноста од моќ и власт, а што доколку не било случај одамна ќе забегале кон еугеничарски револуции, а по објавувањето на Христа на луѓето им е излеана екстра Благодат за да бидат потсетени дека се исполнети времињата и иако ќе можат да се одржат Луѓето заради Христа, бидејќи со својата Слободна Волја одлучуваат пак и пак да заборават на својата Вистинска Природа кон која треба да тежнеат, сами си го предетерминираат повторно својот ќорсокак од безумства, заради што и ќе колабираат доколку не почнат да се преумуваат! но проблемот не е и баш во Луѓето туку како одлучуваат да ги користат духовните и земните техники за свој Раст, дали тоа го прават за лично или колективно добро, бидејќи сме на место на кое само преку Заедништво е осигуран раст, но ако ко таков е со негативен набој пр. хедонизам врзан за ложништво, или пак мамонизам за лихварство, илити егоизам за робовладетелство, тоа посекако ќе не стркала пак кон палеолит, а заради духовната прелест она да си тетовираат на душа змаеви можеби и до мезозоик та да обујат бронто-кломпи, но уште колку шанси треба да добиеме за да за ова се свестиме!? се' имаме а пак сме незадоволни ко зашуткано организирани од едикои елитно недоносени детерминанти, додека едни се дават во раскош а во тоа не уживаат, други пак гладуваат а за тоа доколку Го Прослават Бога се радуваат бидејќи тогаш и најлесно ќе разберат Колку Е Голем Бог бидејќи неробувајќи на страстите алчноста и егото многу леснони ќе ја спознаат Силата на Благодатта она да се зарадуваш штом денот те обденил а околу и во тебе сеуште има Живот ... иако денес гладува само оној кој сака преку Леб Погача ... бар што е до Христијанскиот Свет ... може ако некако пак добиеме за момент нова шанса преку одреден системски ресет, враќајќи на олдскул технологии за ова и да се расониме ...Edited by Zelenikovo - 03-Jul-2018 at 20:28
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Jul-2018 at 23:43

интересно е дека низ вековите Луѓето биле исто технолошки склони ко и денес, само околностите но и стремежот за продуховеност имале свој поинаков максиум во однос животот, а бидејќи и тогаш се алчеле за поголема власт моќ и конечно знаења, та општеле и со паднати духови, иако ова може да е јасно за египќаните кои следствено и од нив праеле идоли, но може да се каже дека било и со Тесла случај кој недвосмислено укажувал дека добар дел од експериментите му се резултат на духовни разговори со битија од други 'места' само што не ги идолизирал, а каде не води таквото љубопитство да бараме преку Леб погача тоа мислам на повеќето треба да им е јасно!?

нејсе, еве интересна анализа каква технологија користеле античките народи во однос прецизното обработување на гранитни блокови т.е. изворна форма на денешната ултразвучна област за сецкање [1] се прашувам дали со слична, и тука нешто модерниве или античките елити не сецкале!?последната недоумица ми е во контекст Скиптарот т.н. комутатор кој кај нас бил далеку понапредна направија од вилушка имајќи простор и за кристал во него сигурно за да фокусира истовремено и ултразвучна и ласерска енергија ... симболично би рекол Алексо и тие сонего пржеле костени со песнаBack to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 23-Nov-2018 at 07:00
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 31-Oct-2019 at 13:31

ова огре држело или не, не значи ако некое знаење постои дека истото е сеприсутно, во спротивно зошто само пирамиди едвај кренале египќаните, иако имало и колосални градои, но логично со левитирачки и ултрасоничен антички ноу-хау ќе кренеле цела низа мега-монументи а не само дузина! за што конспиративен одговор би бил бронзенодобска нукеарна катастрофа ги стопила

конечно може акустично ги сечеле карпите, но посекако ги влечеле со јажиња било тоа преку рампи [1] или пак преку коридори [2]

ортомите пак се повеќемилениумско ноу-хау кое знаење се рафинирало на разни начини, претпоставувам експериментирале и со разни смоли или плетки за што поголема еластичност, можеби комбинирани и со лен паралелно конопот [1]

https://www.mastersoflinen.com/eng/histoirehttp://eprints.ugd.edu.mk/12029/1/MSTM%20E-BOOK%20.pdf


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Nov-2019 at 00:23

стакло и јаже > античка оптоелектроника, ако стаклото го вртеле со ортоми за да бркаат фокус има логика ваква аналогија ... а како Архимед ги користел леќите, хм веројатно со конвесни златни скретници за сончеви зраци кои потоа ги насочувал кон леќите како би го зголеил фокусот, но сочекале облачен ден римјаните па ја сотреле Сиракуза ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Burning_glass#History

https://history.howstuffworks.com/historical-figures/archimedes-death-ray1.htm

http://web.mit.edu/2.009/www/experiments/deathray/10_ArchimedesResult.htmlhttps://en.wikipedia.org/wiki/History_of_optics#Early_history

https://www.science-frontiers.com/sf053/sf053a02.htm

https://www.college-optometrists.org/the-college/museum/online-exhibitions/virtual-ophthalmic-lenses-gallery/ancient-lenses.html

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.