build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Енергетика
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Гасификација
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Гасификација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 03-Nov-2008 at 16:36
Ако јас би бил во владата би го пресликал примерот од Бугарија. Бугарите активно учествуваат и во проектите на Русија, и во оние на европските земји, а и со САД. За разлика од Бугарија, ние сеуште се плашиме да го потпишиме договорт за враќање на клириншкиот долг со Русија. ЗОшто?
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 15-Nov-2008 at 11:08

СПОРЕД ЛОНДОНСКИ „ГАРДИЈАН“

Крак од јужниот европски гасовод ќе минува и низ Македонија


ЕУ со овој амбициозен план за јужниот гасовод има цел да ја намали сегашната голема зависност од рускиот гас

Низ Македонија ќе минува еден крак од јужниот европски гасовод низ кој се планира да се пренесува енергија од средноазиските наоѓалишта до западноевропските потрошувачи, пишува лондонскиот весник „Гардијан“.

Европската Унија со овој амбициозен план за јужниот гасовод има цел да ја намали сегашната голема зависност на европските земји од рускиот гас.„Гардијан“ пишува дека до следната година ЕУ ќе настојува да создаде посебен конзорциум на европски компании што ќе купуваат гас од реонот на Каспико Море и од Азербејџан, па преку Турција, земјите на Балканот и на Австрија ќе го префрлаат во Унијата. Вредноста на целиот проект се проценува на 2,5 илјади милијарди долари.

Транспортот на средноазискиот гас за западните земји би требало да почне од 2013 година и на тој пат до ЕУ ќе минува низ два патни правца. Унијата има определено едниот крак да поминува преку Романија и Унгарија, а другиот низ Македонија, Косово, Албанија, Црна Гора, БиХ, Хрватска и Словенија.Според европските стратези за енергија, овој голем и скап проект има економско, но и политичко значење, бидејќи неговата основна цел е заобиколување на рускиот гас од државната компанија „Газпром“ и на сегашниот монопол што го има Русија врз европското снабдување со гас и енергија.

Во Брисел велат дека загрижува тоа што ЕУ се' повеќе зависи од рускиот гас, а некои земји речиси целосно се определени за снабдување од Русија. Тоа се одразува врз политиката и на односите на ЕУ со Русија.Поради тоа планот за јужниот енергетски крак за Унијата има безбедносно значење и ќе овозможи намалување на зависноста од природниот гас на Русија и од нејзината државна компанија „Газпром“. Сите гасоводи што сега од истокот одат кон западниот дел на европскиот континент се во руски раце, посочува „Гардијан“.

 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 15-Nov-2008 at 14:36
Вредноста на целиот проект се проценува на 2,5 илјади милијарди долари


Crazy

Аман више со вакви новинарски глупости. До кога?


Инаку дај боже нека поминува низ Македонија  Cheers


Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 16-Nov-2008 at 01:12
Ете зашто нашиве политичари се бунат на руската инвестиција во земјава. Значи сепак имало нешто! Другиве сепак фрлаат повеќе парички за во џебLaugh.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 09-Dec-2008 at 02:22
 

Прилеп ќе се гасифицира

Прилеп треба да се поврзе на гасната мрежа до 2012 година, според одлуката на општинските советници.Локалните власти сметаат дека проектот за гасификација претставува долгорочно решение за алтернативен, економичен и еколошки извор на енергија. Со спроведувањето на проектот ќе се опфати постојната сообраќајна инфраструктура и ќе се почитуваат сите технички и законски стандарди.

- В година ќе се изработи физибилити-студијата за гасификацијата. Во 2010 треба да биде изработен идејниот проект, а основниот до 2011 година. Се треба да заврши до 2012 година - вели Димитар Стевананџија, претседател на општинскиот совет.За изработка на техничката документација ќе се потрошат 18 милиони денари.

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 09-Dec-2008 at 02:41
Јужен Поток нема да поминува низ Македонија, незнам зашто и би. Ај нека ми каже некој една разумна причина зошто некој да даде пари за ваков проект. Стварно молам за одговор, пошто сосема не ми е јасна логикава. Иначе ситеградови ЌЕ се гасифицираат, гледаме како тоа изгледа  за  15 години 3 фабрики гасифицираа. Во Куманово запнаа. Браво!
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 14-Dec-2008 at 02:20
некоја посебна причина немора да има! доволно е само конкуренција да постои, па после нормално се ќе си оди како на филм, денес свири една тајфа и една песна, а веќе утре нов-а банд-а иста песна но различни инструменти и поенти! трасирањето не треба нас да не збунува, може некој од икс причини да ја однесе трасата и по планини, но факт е дека најпогодно е истата да минува низ МКД и географски и геополитички и економски, евентуално безбедносно е дискутабилна, но кога веќе е вгнезден орелот во бондстил и оваа евентуална недоумица е премостена! инаку анализи има од поодамна за овој коридор но сега почнуваат да се форсираат, еве една од 2001 The new Great Game -
East and west are jockeying for influence in the Caucasus. The prize is oil and gas
, исто имаш неколку поста во нишкава кои можат да ти послужат како ориентир за разбистрување на дилемата [1][2] на вториов линк ги имаш предложените рути за јужниот поток според INOGATE групата која е координативно тело на БАКУ иницијативата... значи една пат тера русија, друг европа, а трет америка Smile може и кина ќе пуштат сопствена цевка во еу! ех што е интересно да играш шах но на континентална табла, имаш далеку повеќе за берење гајле освен влечење потези, туку се и природни сили, и берзански турбуленции, безработица во грција, кловнови во србија, шајки по улица и диоксин во сланина... она со бугарскиот радиестезист ме изненади но најверојатно ќе чекаме некој од комшиите прво да ги провери неговите визии, па после и ние да ја бараме нафтената артерија во нашиот двор, иако веќе едно 30сетина години луѓе се возбудуваат налетувајќи на нафтени дамки по ниви.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 14-Dec-2008 at 19:11
знам дека гасот се транспортира и во течна состојба по главните гасоводи помеѓу земјите, но незнам како оди процесот на реаерација во централите. ако некој знае нека ми објасни посликовито.      
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 05-Jan-2009 at 22:56
Гасификација%20во%20Македонија,%20архива
Гасификација во Македонија, архива
Во Македонија, држава во регионот со најмала потрошувачка на природниот гас од руската компанија „Газпром", нема намалена испорака, но состојбата се следи.

Македонската компанија „Гама" задолжена за пренос на природниот гас од Русија, тврди дека ја следи состојбата предизвикана по недоразбирањата меѓу Русија и Укранија, низ која што поминуваат главните гасоводи кон Европа.

Директорот на „Гама“, Ратко Манов, за БиБиСи вели дека според мерењата на станицата на македонско-бугарската граница засега нема проблеми со дотекот:

-„Па може да падне притисокот или да најават намалени количини но тоа нема да го наруши дотурот на природниот гас до крајните потрошувачи кај нас, бидејќи сме во постојан контакт со диспечерскиот центар во Софија."

Според измерените кубни метри гас Македонија е најмалиот потрошувач во регионот.

Само дваесетина компании, главно во Скопје, го користат овој енергенс а најголема од нив е скопска „Топлификација“, чиј директор Димитар Хаџимишев вели:

-„Македонија би имала последна проблем, бидејќи е многу мал потрошувач и не се исплати редукција, па или има или нема гас. Согласно договорите кои што сите ги имаме потпишани за снабдување, ’Газпром’ никаде не гарантира сигурна испорака а и препорачува да се има алтернативно гориво."

Сепак, и доколку се појават проблеми во испораките, постојат резерви доволни за неколку дена, велат од „Гама“.

Гасоводот во Македонија е така организиран што и при пад на доставата или притисокот, има доволно време компаниите да се преориентираат на друг ресурс, велат од таму.

Македонија од година на година ја зголемува потрошувачката на овој енергенс заради неговата цена во споредба со другите ресурси.

Но и покрај тоа се искористуваат само 10% од капацитетите, вели професорот Константин Димитров:

-„На природниот гас треба да се приклучат и сите домаќинства и институции, па искористувањето на мрежата за довод ќе има и економска оправданост, ќе се намали увозот на електричната енергија, а на буџетите дома или во компаниите ќе се намалат трошоците барем за 30%."

Покрај економската исплатливост за домаќинствата, гасификацијата мпже да придонесе и кон намалување на трговскиот дефицит на Македонија во која доминира увозот на скапа електрична енергија, вели професорот Димитров, и додава дека споровите како овој меѓу Русија и украина не треба да ги плашат компаниите и домаќинствата, бидејќи обично не можат да траат долго!

http://www.bbc.co.uk/macedonian/news/story/2009/01/090105_mac_gas.shtml
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 06-Jan-2009 at 12:48

„Гасна“ криза во Европа

Русија денеска драстично ги намали испораките на природен гас наменети за земјите во Европа, кои минуваат низ гасоводите во Украина.Најпогодени во моментов се земјите од Југоисточна Европа.

Рускиот енергетски концерн „Гаспром“ ја спроведе вчерашната одлука за намалување на испораките на гас за Европа, еднакво на количествата што, според тврдењата на „Гаспром“, Украина претходните денови ги украла од транзитните гасоводи. Повеќе земјите од Европа и од Југоисточна Европа кои веќе се драстично намалени или целосно запрени испораките на руски гас до нив.

Ситуацијата со испораките на руски гас до Европа се промени многу драматично во текот на ноќта и станува се’ полоша, изјави претпладнево чешкиот министер за индустрија и трговија, Мартин Римин, кој ја предводи делегацијата на Европската унија, која денеска престојува во Киев за да собере повеќе податоци за спорот меѓу Русија и Украина околу идната цена на гасот и неисплатените украински долгови за рускиот гас.

Кризна ситуација на Балканот

Римин потврди дека количествата гас што се транспортираат од Русија кон Украина се намалени и оти ситуацијата со снабдувањето на Европа се влошува.

Особено драматична е состојбата со снабдувањето со руски гас преку Украина на Балканот. Бугарскиот министер за економија и енергија, Петар Димитров, соопшти дека во 3.30 часот наутро протокот на гас кон Бугарија бил целосно запрен, а со тоа и неговиот транзит кон Македонија, Турција и Грција. „Се наоѓаме во кризна ситуација“, изјави Димитров, чија земја, исто како и Македонија, нема алтернативен извор за снабдување со гас, за разлика од Турција и Грција. Претпладнево и Хрватска соопшти дека се целосно запрени испораките на руски гас до оваа земја. Романија пријави намалување на протокот на руски гас за 75 проценти, Унгарија за 80%, а Австрија и Чешка за деведесет проценти.

Украинската државна енергетска компанија „Нафтогас“ соопшти дека протокот на руски гас низ украинска територија е намален за две-третини со што се загрозува испораката за гас и до Германија, најголемата економија во Европската унија.

Меѓутоа, повеќето поголеми држави-членки на ЕУ претходно соопштија дека имаат големи залихи од гас и оти имаат пристап до алтернативни извори за снабдување со гас, на пример, од Норвешка и од Алжир.

Препукувањата меѓу Москва и Киев продолжуваат

Русија ги запре испораките за гас наменет за домашна употреба во Украина на први јануари, откако пропадна обидот за надминување на спорот околу тоа колкава цена треба да плаќа Киев за рускиот гас во иднина и како да и’ ги исплати заостанатите долгови.

Рускиот премиер Владимир Путин вчера отиде чекор натаму и на средбата со првиот човек на „Гаспром“, Алексеј Милер, издаде наредба за намалување на испораките на гас за Европа во еднакви количества на оние за кои Москва ја обвинува Украина дека ги украла. Меѓутоа, Путин и Милер најавија дека „Гаспром“ ќе стори се’ што е во негова моќ да го надомести ова со зголемени испораки на гас за Европа преку транзитните гасоводи во Белорусија, Полска и Турција.

Украинската компанија „Нафтогас“ ги демантираше руските обвинувања и порача дека „Гаспром“ ги намалува испораките за Европа за да издејствува ЕУ да изврши поголем притисок врз Украина да ги прифати руските барања.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,3923996,00.html


Дефинитивно треба другиот крак
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 19-Jan-2009 at 22:25
Избран најповолен понудувач за изработка на Физибилити студија за гасоводен систем во Македонија

Скопје, 19 јануари

Ве информираме дека за најповолен понудувач за доделување на договор за јавна набавка за услуга за изработка на Физибилити студија за гасоводен систем во Република Македонија со идеен проект е избран конзорциумот на компаниите „Простор“ ДОО - Куманово, „Гастек БГ“ од Република Бугарија, „Петрол“ од Словенија и „Енерго систем“ од Скопје.

Избраниот најповолен понудувач, како носител на набавката ќе има обврска во рок од два месеци по склучување на договорот да предложи најмалку еден правец од магистралните гасоводи за кој по давањето согласност од страна на Меѓуминистерскиот комитет за негова реализација, ќе изработи Тендерска документација со критериуми за проценка на понудите за избор на проектантска фирма за проектирање на проектна документација на утврдени делници или делница, предмет на Програмата, како и тендерска документација со критериуми за избор на ревидент на проектната документација на приоритетни делници од магистралниот гасовод. Рокот за извршување на услугата е 9 месеци по склучување на договорот.

На отворањето на понудите кои пристигнаа по Јавниот оглас за доделување на договор за јавна набавка за услуга за изработка на Физибилити студија за гасоводен систем во република Македонија со идеен проект, бр.19-4124 од 26.08.2008 година, кое се одржа на 31.10.2008 година беа доставени три понуди од страна на следните здружените понудувачи „Рамболл“ од Данска и „Газпројект“ од Република Полска; „Простор“ ДОО - Куманово, „Гастек БГ“ од Република Бугарија, „Петрол“ од Словенија и „Енерго систем“ од Скопје, како и „ХПЦ Харресс Пицкел Цонсулт АГ“ од Германија, преку „ХПК“ – Република Бугарија и „МАК – 2000“ АД ос Скопје.

Министерство за транспорт и врски

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 29-Jan-2009 at 03:24
Од општинскиот сајт на Куманово (не е наведено од кога датираат фоткиве)

1


2


3


4


5


6


7


8

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 02-Feb-2009 at 12:58
Нова Македонија одсекогаш знаела да ме изненади со добра анализа!
За гасификација треба пари, знаење и искуствоАвтор:  Александар С. Димковски
Економија

Пари, знаење и искуство. Тоа е рецептот за целосна гасификација на Македонија, на која граѓаните чекаат веќе 30 години. Иако процесот е почнат уште во далечната 1979, денес на прсти можат да се избројат корисниците на овој енергенс. Тоа се исклучиво индустриски капацитети. За обичните граѓани, гасот како најевтин и најеколошки енергенс е сè уште недостапен.

- На Македонија и се потребни моќни партнери за дистрибутивните системи, кои се трговци на големо за гас и кои имаат децениско искуство во управување со такви мрежи. Денес е многу тешко да се најде потенцијален инвеститор, кој ќе вложи во градските мрежи, бидејќи вложените пари се враќаат дури по 5-6 години. Поради тоа енергетските компании се воздржани - велат експертите.

Од друга страна, нестручно инсталирање на гасоводната мрежа може да биде опасно, додаваат тие.

Гасификација со години е еден од приоритетите на државата. Во услови на глобална енергетска криза, на природниот гас се гледа како на единствената сламка за спас на државата.

Македонија е лидер во Европа по нерационалното трошење на енергијата и увозот на скапа струја од странство, тврдат од МАНУ. Стотици милиони евра се одлеваат секоја година за увоз на струја. Експертите и стручната јавност се едногласни во оцените дека за надминување на ваквата состојба се потребни итни мерки за влегување на природниот гас.

- Интересот за вложување во дистрибутивните системи е драматично смален. Државата треба да посвети многу големо внимание за да привлече и да овозможи добри улови на квалитетен странски партнер за изградба на мрежата, особено во Скопје - вели професорот Константин Димитров, член на претседателството на МАЦЕФ (Центар за енергетска ефикасност на Македонија).

Проектот гасификација на Македонија прв го почна АД „Макпетрол“, во далечната 1979 година, кога е формирана ГАМА како инвестициона група во склопот на „Макпетрол“. По две години, од неразјаснети причини, проектот беше замрзнат. Дури во 1986 година повторно се активира истата група и беше продолжено со реализација на проектот за гасификација на Македонија.

- Во 1986 година е подготвена и студија за гасификација, која претставуваше база да се подготви идејно-проектна документација за реализација на првата фаза на гасоводниот систем на РМ. Во 1991 година се подготви договор со руската фирма „Газпром“, тогашен „Газекспорт“, и кон крајот на 1992-та беше потпишан, а почетокот на реализација беше во јануари 1993 година. Изградбата на гасоводниот систем траеше 4 години, а во септември 1997-та се почна и со гаратна експлоатација на системот, која траеше една година - ни изјави Радко Манов, директор на АД „Гама“.

Како што вели тој, сите овие активности ги водела дирекцијата за природен гас при „Макпетрол“ АД Скопје. Покрај одржувањето, водење и управување со системот во експлоатација, дирекцијата за природен гас при „Макпетрол“ вложувала и во развој на градските мрежи во Скопје, Куманово, Кратово и во Крива Паланка.

Проблемите се појавиле нешто подоцна, во однос на правото на управување со гасоводниот систем. И Владата и „Макпетрол“ тврдат дека имаат мнозинско учество во гасоводот, за што веќе подолг временски период се води судска постапка.

- До донесувањето правосилна пресуда од страна на судот, Владата и „Макпетрол“ се договорија влоговите да изнесуваат 50 -50.

Истовремено заради нормално стопанисување со гасоводниот систем на РМ, Владата го прифати вложувањето на „Макпетрол“ АД Скопје во јавното претпријатие АД „Гама“, според условите определени во одлуката за вложување во јавното претпријатие „Гама“, донесена од АД „Макпетрол“ на 14.6 2006. Во согласност со оваа одлука ЈП „Гама“-Скопје се организира како акционерско друштво што ќе управува и стопанисува со гасоводниот систем во РМ во согласност со Законот за енергетика и Статутот на АД „Гама“ - вели Манов.

Енергетичарите, пак, сметаат дека бавниот развој на гасификацијата на Македонија е резултат и на општествено-политичките околности и промените што настанале. Гасоводот првично бил проектиран додека Македонија била дел од поранешната Југославија. Со нејзиното распаѓање пропаднале и многу компании што требало да го користат гасоводот. Во Македонија пропаднале големи индустриски капацитети како стакларницата, кожарницата и „Газела“, кои требало да работат на природен гас, велат познавачите.

Сепак сè уште не е доцна работите да се поправат.

Гинтер Офнер од австриската компанија ЕВН тврди дека не е можен силен економски развој на која било земја без користење природен гас.

- Република Македонија нема да може да си дозволи да се грее на струја бидејќи на среден рок нејзината цена ќе се зголеми за 200 отсто и ќе биде на исто ниво како на европските пазари. Тоа значи дека само за греење македонскиот граѓанин треба да троши една половина од својата годишна заработувачка, што е неиздржливо - вели Офнер.

Оттука општа констатација на сите е Македонија што побрзо да создаде клима и улови за целосна гасификација. Тоа е потребно и заради усогласување со генералниот урбанистички план на градот Скопје и подземниот катастар.
Што е изградено досега

Македонскиот гасовод е дел од рускиот транзитен гасовод, кој поминува низ Украина, Романија и Бугарија, а е наменет и за потребите на Турција, Грција и Македонија. Приклучното место на гасоводот со бугарскиот гасовод е на источната граница на земјава во регионот на Деве Баир - Кривопаланечко. Гасоводот се протега во правец на кривопаланечкиот, кратовскиот, кумановскиот и скопскиот регион.

- Неговиот проектиран капацитет изнесува 800 милиони кубни метри годишно. Изградени се 100 километри магистрален гасовод, околу 25 км разводни гасоводи спрема градовите Крива Паланка, Куманово, Кратово и Скопје. На бугарско-македонската граница во месноста Жидилово е изградена главна мерна станица каде што се примопредава рускиот природен гас во Македонија. Оваа станица е со капацитет од 180 илјади кубика на саат. Пред секој од споменатите градови се инсталирани главно-мерно регулациони станици, а во самите градови се изградени градски гасоводни мрежи со притисок од 12 бара, и тоа во Скопје - 38 километри, Куманово - 7 км, Кратово - 6 км и Крива Паланка - 1 км - велат од „Гама“.
Европа бара алтернатива за рускиот гас

Европската комисија предложи 3,5 милијарди евра за енергетски проекти по гасната криза од оваа зима, од кои 250 милиони евра за гасоводот „Набуко“, пренесоа медиумите од Брисел.

Засилувањето на сигурноста на енергетските испораки станува главен приоритет на Европската Унија, по конфликтот меѓу Русија и Грузија, што доведе до прекинување на испораките на гас за Европа во ситуација на екстремно ниски надворешни температури.

Предлогот на ЕК вклучува план во вредност од една милијарда евра за изградба на врски меѓу гасните мрежи на 27-те земји-членки на ЕУ, што ќе им овозможи заемно да си помагаат во периоди на гасни кризи.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=305&top=1&ArticleID=16978

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 02-Feb-2009 at 14:18

Originally posted by lslcrew

Избран најповолен понудувач за изработка на Физибилити студија за гасоводен систем во Македонија...

еве плус информација која фали во известувањето за јавноста:

...

Избраниот најповолен понудувач, согласно тендерската документација ќе има обврска да изработи Физибилити студија за гасоводен систем во Република Македонија со идеен проект во рок од девет месеци од денот по склучување на договорот.

...

www.sobranie.mk/mk/default.asp?vidi=prasanja&tip=1&MandatID=7

инаку тоа договорите со иведувачите треба денес да се потпишат...!

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 18-Mar-2009 at 11:56
В година гасовод и во Струмица
Општината Струмица ќе биде прва во државата што ќе добие магистрален гасовод. Според плановите на Владата, тоа треба да се случи до 2010 година. Гасоводот ќе се донесе и ќе поминува преку Петрич во Бугарија, па до Струмица, потврди вицепремиерот Зоран Ставрески при завчерашната посета.

- Заложбите на Владата се цврсти во однос на магистралниот гасовод и тоа ќе се случи в година, за да може потоа да се примени дистрибутивната локална мрежа, предвидена со овој проект - рече Ставрески.

Природниот гас како енергетски ресурс се очекува да најде примена во земјоделството, домаќинствата, па и во индустриските гранки.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=344&top=1&ArticleID=20518
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 23-Mar-2009 at 11:57
Нашиот гасовод има капацитет за уште три години
Автор:  Александар С.Димковски
Економија
Моменталниот капацитетот на македонскиот гасовод е доволен за следните три до четири години. Иако неговата искористеност сега изнесува само 15 отсто, со планираните проекти и нови приклучоци се очекува за неколку години да се постигне негова целосна искористеност. Поради ова во тек е изработка на физибилити студија, која ќе биде готова до крајот на годината, и ќе ги даде идните правци како ќе се развива гасоводната мрежа во државата, велат од ГАМА.

Македонскиот гасовод има капацитет од 800 милиони кубни метри и е дел од руската транзитна мрежа со приклучок од Бугарија.

- Годинава се работи на 10-тина нови проекти и приклучоци, како на пример кон Тафталиџе, кон Запад и приклучок на новата гасна централа Те-То, која се проценува дека ќе троши 350 - 400 милиони кубни метри гас. На постојните капацитети отпаѓаат помеѓу 110 - 120 милиони кубни метри, што значи дека има простор за уште еден голем објект како што е термоелектричната централа на ЕЛЕМ- ни изјави Крсте Миладинов, директор на ГАМА.

Физибилити студијата треба да ги даде идните решенија за развој на мрежата. Проектот за гасификација веќе десетици години тапка во место заради нерешените сопственички односи и судскиот спор помеѓу државата и АД „Макпетрол“.

Како една од можностите за зголемување на капацитетот на гасоводот од сегашните 800 милиони кубни метри на 1 милијарда и 200 милиони е зголемување на притисокот на влезната станица од Бугарија.

Физибилити студијата ќе ја изработува бугарско-словенечко- македонски конзорциум, составен од компаниите „Простор“ ДОО - Куманово, „Гастек БГ“ од Бугарија, „Петрол“ од Словенија и „Енерго систем“ од Скопје.

Тој треба да предложи најмалку еден правец од магистралните гасоводи, и да изработи тендерска документација со критериуми за избор на проектантска фирма за проектна документација на утврдени делници, предмет на програмата.

Физибилити студијата треба да покаже и дали ќе се надградува старата гасоводна мрежа или ќе се прави нов магистрален прстен, како и да ги испита можности од каде е најисплатливо да доаѓа гасот.

Од македонската фирма „Простор“ како носител на проектот велат дека почнале со активностите.

- Потпишан е договорот со Министерството за транспорт и врски и веќе втор месец интензивно се работи на проектот. Во моментов најмногу сме концентрирани на собирање податоци, урбанистички планови, коридори, просторни планови, статистички податоци, за да не дојдеме во судир со други проекти. Станува збор за огромна база на податоци кои се потребни за изработка на идејни проекти за транзитните гасоводи низ земјата - вели Чедомир Теодосиевски од „Простор“.

Во однос на трасата на гасоводот и неговиот капацитет ангажирани се компании од надвор кои ќе одговорат на тоа, додаваат оттаму.

Од „Простор“ сметаат дека за 9 до 10 месеци ќе биде изработена физибилити студијата.

Стручната јавност исто така смета дека е потребно зголемување на постојниот капацитет на гасоводниот систем.

- Доколку се анализираат вкупните потреби за природен гас во Македонија во наредниот период и најавените инвестиции, како и потребата од транзитирање на гас кон Косово, Албанија (и Црна Гора заради евентуална изградба на прстен) сегашниот гасовод е со недоволен капацитет - ни изјави проф.др. Константин Димитров.

Според него, приклучување кон можната траса (се уште само идеја) на „Јужен поток“ низ Србија, нема никаква предност во однос на приклучокот на сегашниот гасовод кој минува низ Бугарија во околината на Струмица, бидејќи и двата транспортираат руски гас. Но има други алтернативи како идеи, смета професорот Димитров.

Во однос на можноста за складирање на природен гас, експертите се согласуваат дека државата нема такви предиспозиции.

- Складирањето е скапа инвестиција и засега тоа е тешко изводливо кај нас - вели првиот човек на ГАМА, Крсте Миладинов. Исто мислење има и научната јавност.

- Македонија нема природни можности за складирање на гас. Изградба на склад за гас е можна единствено за течен природен гас (ЛНГ), но и таа можност е поврзана со морски терминал - смета професорот Димитров.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=348&ArticleID=20844
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 15-May-2009 at 22:40

СТРУМИЦА- Со изградбата на магистралниот гасовод до Струмица, која според најавите на Владата треба да биде завршена до крајот на наредната година, четирите општини од струмичкиот регион: Ново Село, Босилово, Струмица и Василево, меѓу првите во државата ќе добијат можност за гасификација. Во планираната реализација на главниот гасовод, веќе во текот на 2011 година ќе се пристапи кон изградба на локалната дистрибутивна мрежа предвидена со овој капитален проект.
Здружението на градинари "Еко градинар" очекува покрај во домаќинствата природниот гас во Струмичко да најде најголема примена во областа на земјоделството, пред се за загревање на оранжериите и пластениците, за производство на ран зеленчук, во прехранбената, санитарната и во индустријата за мебел и градежни материјали, како и во другите стопански гранки. - Гасификацијата и примената на овој енергенс значително ќе влијае врз намалување на трошоците во производоството, а тоа ќе значи и нов стимул за забрзан економски арзвој на регионот, велат од Здружението на градинари "Еко градинар".

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=5ABDAA78FDD70B4B83AF43016E87231A
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-Jul-2009 at 05:12

Кумановци ќе се греат на природен гас

КУМАНОВО - Постојат реални шанси од наредната грејна сезона повеќе институции во Куманово да користат гас како греење. Гасоводниот систем регистриран како Јавно претпријатие „Куманово - гас“ ќе има 150 километри примарна и секундарна гасоводна мрежа. Досега се изградени првите десет километри, а до крајот на идниот месец се очекува да се изгради и главната мерна станица, по што ќе може да се приклучат првите корисници на природен гас.

Први корисници на природен гас во Куманово ќе бидат Домот за стари лица „Зафир Сајто“, детската градинка, две основни училишта, локалната самоуправа, поштата, судот и полицијата, но и други државни институции и приватни компании лоцирани по должината на првата делница од гасоводната мрежа на Куманово.

„Стручна екипа на компанијата ФЗЦ ’11 Октомври‘ направи пневматско испитување на делницата инсталирана досега на примарната мрежа. Надлежниот државен инспекторат за садови под притисок издаде решение за исправност на поставениот цевковод. Следува изградба на главната мерно-регулаторна станица со приклучок, што е законска обврска на компанијата ГАМА. Доколку станицата биде изградена во предвидениот рок, веќе од септември на природен гас може да се приклучуваат првите корисници во Куманово“, најавува директорот на ЈП „Куманово - гас“, Момчило Мирчевски.

Трета година едноподруго во Куманово интензивно напредува гасификацијата, што се смета за проект на деценијата. Ова е една од капиталните инвестиции, која е вредна 10 милиони евра, што се финансира од општинскиот буџет, а најголемиот дел средства се очекуваат од банкарски извори и од граѓаните како идни корисници на природниот гас. Работите на примарната и секундарната мрежа ги изведува екипа на Фабриката за заварени цевки и профили „11 Октомври“, која има повеќедецениско искуство во изградба на гасоводи и нафтоводи на европскиот пазар и на пазарите на Блискиот и Далечниот Исток.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=A1DA4A4D0636DC4F90B32DC05A00D89B
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 27-Sep-2009 at 12:21
 
Originally posted by vardar

Крак од јужниот европски гасовод ќе минува и низ Македонија

Низ Македонија ќе минува еден крак од јужниот европски гасовод низ кој се планира да се пренесува енергија од средноазиските наоѓалишта до западноевропските потрошувачи, пишува лондонскиот весник „Гардијан“.

...

Во Брисел велат дека загрижува тоа што ЕУ се' повеќе зависи од рускиот гас, а некои земји речиси целосно се определени за снабдување од Русија. Тоа се одразува врз политиката и на односите на ЕУ со Русија. Поради тоа планот за јужниот енергетски крак за Унијата има безбедносно значење и ќе овозможи намалување на зависноста од природниот гас на Русија и од нејзината државна компанија „Газпром“. Сите гасоводи што сега од истокот одат кон западниот дел на европскиот континент се во руски раце, посочува „Гардијан“.

Previous

Франција влегува во „Јужен тек“

Франција може да и' стане партнер на Русија во два клучни проекта во сферата на енергетиката, гасоводите „Јужен тек“ и „Северен тек“, пишува денеска московскиот весник „Комерсант“.

Според извор од руската влада, цитиран во весникот, рускиот „Газпром“ планира скоро да потпише меморандум за соработка со француската компанија за електрична енергија „Електрисити де Франс“, која ќе добие најмалку десет проценти од „Јужен тек“.

Весникот истакнува дека се очекува наскоро да завршат и преговорите за вклучување на француската енергетска компанија во „Северен поток“, кои почнаа пред една година.

- На тој начин руските проекти ќе добијат дополнителна политичка поддршка, а Франција - нови безбедни доставки на гас, пишува „Комерсант“.

Според извор, кој е упатен во преговорите, ЕДФ ќе добие околу десет проценти од „Јужен тек“, преку склучување долгорочни договори за доставка на гас за електроцентралите на компанијата, распоредени по маршрутата на гасоводот.

- Меморандумот може да биде потпишан до крајот на септември, кога шефот на „Газпром“, Алексеј Милер, ќе ја посети Франција - изјави истиот извор.

„Газпром“ и ЕДФ не дадоа коментар на написот на „Комерсант“.

Гасоводот „Јужен тек“, со капацитетот од 47 до 63 милијарди кубни метри годишно, предвидено е да мине од Русија преку Црното Море кон Бугарија, а потоа да се раздвои по маршрутите Србија-Унгарија-Австрија и Грција-Италија.

Единствен партнер на „Газпром“ во „Јужен тек“ засега е италијанската компанија ЕНИ, која вчера одби да коментира за евентуалното вклучување на ЕДФ во проектот.

www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=7784C980F2C4E4409B2CEEAAB39D4B18

„Јужен поток“ штетен за интересите на ЕУ
Гасоводот „Јужен поток“ го слабее конкурентскиот „Набуко“ и како и сите билатерални договори за испорака на руски гас,, ги загрозува интересите на Европската Унија, изјави претседателот на Европскиот парламент, Јержи Бузек, за електронскиот билтен „ЕУ обзервер“.

- Проектот за дистрибуција на руски гас до Европа, преку Бугарија и Србија, гасоводот „Јужен поток“, претставува ривалски потфат што го поддржуваат Италија и Франција, а кој го слабее западниот проект за гасоводот „Набуко“- нагласи Бузек.

Предупредувајќи дека билатералните договори со руските дистрибутери на гас ги загрозуваат интересите на ЕУ, Бузек нагласи дека „силно верува“ во проектот „Набуко“, кој треба да овозможи дистрибуција на гас од Каспискиот басен, преку Турција, до Европа, со што би се заобиколила територијата на Русија и би се намалила европската зависност од рускиот природен гас.

Зад проектот „Набуко“ стојат Европската комисија и повеќе земји-членки на ЕУ.

Унијата официјално тврди дека не се противи на изградбата на гасоводот „Јужен поток“, преку кој рускиот гас преку Црното Море, Бугарија, Србија и Унгарија, треба да се дистрибуира до европските потрошувачи, нагласувајќи дека секој начин за снабдување на европското население со гас е добредојден.

www.dnevnik.com.mk/default.asp?itemID=9FFEE1FC0CDAE1488012598C9649C444&arc=1Edited by Max - 30-Sep-2009 at 21:02
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 27-Sep-2009 at 13:34
Originally posted by beTon

Originally posted by lslcrew

Избран најповолен понудувач за изработка на Физибилити студија за гасоводен систем во Македонија...
еве плус информација која фали во известувањето за јавноста:
...Избраниот најповолен понудувач, согласно тендерската документација ќе има обврска да изработи Физибилити студија за гасоводен систем во Република Македонија со идеен проект во рок од девет месеци од денот по склучување на договорот...
www.sobranie.mk/mk/default.asp?vidi=prasanja&tip=1&MandatID=7
инаку тоа договорите со иведувачите треба денес да се потпишат...!

Владо Бучковски од СДСМ на вчерашната собраниска седница го праша премиерот Никола Груевски дали знае дека за изработката на Стратегијата за енергетика од страна на МАНУ се потрошени 300.000 евра, а за студијата за оправданост за гас се издвоени 3.000.000 евра 

Груевски одговори дека не гледа ништо лошо во тоа што е изработена Стратегија за енергетика што ја финансирала Владата, а за Стратегијата за гас рече дека се потрошени 1.500.000 евра и дека ништо не е спорно зашто е изработен идеен проект за кој бил распишан јавен оглас.
www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=9259944385&id=9&prilog=0&setIzdanie=21796

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.