build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Автопати и експресни патишта (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Автопати и експресни патишта (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 44>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
MartinX View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 10
  Quote MartinX Quote  Post ReplyReply #521 Posted: 13-Oct-2016 at 23:30
Видео репортажа како тече изградбата на автопатот Миладиновци- Штип

https://www.facebook.com/misajlovskivlado/videos/1584987308474966/
Back to Top
The_Night_Hawk View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote The_Night_Hawk Quote  Post ReplyReply #522 Posted: 19-Oct-2016 at 10:29
Поздрав од Бањалука...
Барам информација, ама не можам да најдам...
Асфалтиран ли е експресниот пат Велес-Кадрифаково?
Ако некој знае, завршена ли е работа на делница Ресен-Буково?
Планирам за еден месец да дојдам малце на јужна пруга...
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #523 Posted: 14-Dec-2016 at 18:00
Штип-Велес крај на Ноември
Edited by N23 - 14-Dec-2016 at 18:05
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #524 Posted: 13-Feb-2017 at 10:38
ДЗР: ДОЦНИ ИЗГРАДБАТА НА АВТОПАТИШТАТА

Изградбата на автопатиштата Кичево – Охрид и Миладиновце – Штип, кои се градат со кинески кредит, нема да заврши навреме. Крајните рокови, април 2017 година за автопатот Миладиновце – Штип, односно крајот на јануари 2018 година за Кичево – Охрид, ќе бидат сериозно пробиени, констатира Државниот завод за ревизија.

Делницата на автопатот во западниот дел од земјава е со должина од 57 километри и е со првична вредност од 374 милиони евра. Вториот автопат, во источна Македонија, е долг 47 километри и има првична вредност од 206 милиони евра. Двата проекти се финансираат преку кредит од кинеската „Ексим банка“.

Државниот завод за ревизија по увидот во документацијата за текот на градежните работи, но и во делот на финансиите утврдил дека изградбата на автопатиштата се одвива со бавно темпо, односно има доцнење како во делот на градежните работи така во делот на финансиската реализација.

„Со извршената споредба на планот за повлекување на средствата од Јавното претпријатие за државни патишта, доставен до кинеската банка, за двата проекти за изградба на автопатиштата, по датуми и износи и реалното повлекување на средствата на база на времени ситуации, може да се констатира дека постои значително отстапување, кое укажува дека изградбата на автопатотот не се одвива согласно планот и нема да се реализира во предвидениот рок“, стои во ревизорскиот извештај.

Според ревизорите досега се платени 17 милиони евра повеќе за негативни курсни разлики, врз основа на начинот на кој бил склучен договорот со кинеската банка (плаќањето во американски долари), а од друга страна ЈП за државни патиштата овие курсни разлики ги прикажувала како трошок, а не како вредност на инвестицијата. Кинескиот кредит со кој се градат автопатиштата е во вкупен износ од 580 милиони евра.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=E7C3A3CCB8E0DB4F9CBDA986E18B4BA6
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #525 Posted: 14-Feb-2017 at 17:44
http://mtc.gov.mk/misajlovski-godinava-kje-se-gradat-rekorden-broj-na-patishta-vo-republika-makedonija Конечно реконструкција на делот од Петровец-Миладиновци и Богородица-Гевгелија , со ова и со овие другите делници кој што се реконструираат на коридор 10 , мислам дека сликата многу ќе се подобри кога станува збор за овој автопат.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 896
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #526 Posted: 14-Feb-2017 at 22:58


Да не одам многу политички, но изјави на технички министри од влада за спроведување на избори (нели официјалното име), мислам дека ништо не треба да се земе со верување и ова се едни големи изјави и зборови
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #527 Posted: 14-Feb-2017 at 23:10
Јас колку што знам работите си течат непрекинато и пред избори и за избори и сега во оваа ситуација каква што ни е државата , така да мислам дека не гледам пречки зошто овие проекти не би се спроведиле .. а и Транспорт и врски си е на таа влада што и ги ветува овие проекти така да јас искрено се надевам дека ова што е ветено ќе се реализира.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #528 Posted: 15-Feb-2017 at 00:41
Originally posted by ehrlichДа не одам многу политички, но изјави на технички министри од влада за спроведување на избори (нели официјалното име), мислам дека ништо не треба да се земе со верување и ова се едни големи изјави и зборови


Transport i vrski ne spaga vo tehnickite ministerstva.

Edited by kultuzin - 15-Feb-2017 at 00:43
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 141
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #529 Posted: 17-Feb-2017 at 17:05
Секоја влада по избори до формирање нова влада е влада во оставка односно техничка влада која ги извршува тековите технички работи. Дополнително премиерот на таа влада и пред изборите беше технички така да цела влада е техничка. Неможе едно министерство да е, друго да не е...
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1636
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #530 Posted: 11-Mar-2017 at 11:44
Бојане Бојане од далеку смрдите на „Паламудачи“ од тоа што го видов од вчерашниот ти текс на веста што си ја објавил за евентуалната нова влада, џабе се трудевте да бидете релативизатори изминатите 2 години, отворете се.......

Идната влада на СДСМ во наредните 10 години би инвестирала три милијарди евра во патната инфраструктура. За разлика од драстично различните позиции во однос на „Скопје 2014“, новата влада на СДСМ би задржала голем дел од предвидените проекти од досегашното владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Извршната власт ќе поддржи неколку проекти кои досега беа предвидени да се градат со општински пари или преку јавно-приватно партнерство. Владата на СДСМ би ја финансирала изградбата на автопатот Скопје-Блаце кон Косово, но и новата сообраќајница за поврзување на општините Аеродром и Кисела Вода кај фабриката „Раде Кончар“.“

*Од кога влада со мандат од 4години инвестира за 10? а притоа не е критикувана за таквиот вокабулар? btw - О.Центар + СДСМ = тоа е ....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 141
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #531 Posted: 11-Mar-2017 at 11:57
Го гледав целото излагање вчера, нигде не се спомна 10 години, не знам зошто тука така пишале. Освен тоа не е наведено ништо од програмата во делот за инфраструктурата. По мене најглавните проекти се: Автопатот Куманово-Крива Паланка во 2 фази: првата од Куманово до Страцин, втората од Страцин до К.Паланка. Потоа Скопје-Блаце во должина од 18 километри. Експресни патишта но од друг формат односно вистински 2+2 ленти за делницата Штип-Радовиш. Нов граничен премин кај Берово.Изградба на НОВ РЕГИОНАЛЕН ПАТ Берово - Радовиш. Реконструкција на делниците Струмица- Берово - Пехчево - Делчево во должина од над 100 километри. Реконструкција на автопатот Тетово-Гостивар. Тоа се само дел од проектите на програмата на идната демократска Влада на Република Македонија. За Скопје 2014 времето и историјата ќе покажат. Најголем промашај и најкриминалниот проект во посткомунистичките земји. За мене владите на дпмне во овие 10 години беа генерално лоши. Симнувам капа за работењето 2006-2008. Од тогаш до крајот на 2016 реалноста беше скандали, корупција, автократски курс, изолација...
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 896
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #532 Posted: 11-Mar-2017 at 12:18
@Обединета Македонија

Ја имам прошетано Македонија многу, повеќе од сите владејачки власти заедно, а шетаат по митинзи, имам одено по села во кои не влегол никој десетина година, работам на промовирање на тоа изгубено наследство, возам велосипед на далечни дестинации и само ќе кажам дека досегашните владејачки власти те молам да не ми ги спомнуваш во тој дел, зашто во 11 години власт не ги одржаа ни постоечките патни правци, а само ретко кои обновија и реконструираа, главно за лапање на провизии.

Но, се разбира, луѓе како мене кои имаат смелост да изразат тук-так и некоја критика, а не само слепо да навиваат, според вас „тврдокорните“ јас сум предавник, соросоид и не знам како што не.

Знам дека само за идната (ако и биде оваа идна) влада, јас повторно ќе си бидем критички настроен за дела и работи кои штетат на општеството, но ТРЕБА конечно да се мрдне малку од Скопјево, зашто селата, но и градовите во Македонија ПРОПАЃААТ од година во година.

Тоа е единствената вистина. Слободно те поканувам да се провозиш и ти малку низ Македонија и да ги симнеш розевите наочари.
Back to Top
Vasilij View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jun-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 141
  Quote Vasilij Quote  Post ReplyReply #533 Posted: 11-Mar-2017 at 12:27
ehrlich

Одлично кажано...Секоја чест.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1710
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #534 Posted: 11-Mar-2017 at 13:44
Jasno e kako bel den deka site Vladi od osamostojuvanjeto se skoro isti koga se raboti za patnata infrastruktura. Ima mnogu konkretni primeri za toa no jas ke posocam samo eden. Novata magistrala Strumica-Radovis se gradese vo vremenski period 1992-2013. Za 21 godina site Vladi izgradija po nesto a prosekot na gradenje bukvalno za sekoja od niv bese 1,5 km godisno.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1636
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #535 Posted: 11-Mar-2017 at 14:48
Originally posted by Vasilij

Го гледав целото излагање вчера, нигде не се спомна 10 години, не знам зошто тука така пишале. Освен тоа не е наведено ништо од програмата во делот за инфраструктурата. По мене најглавните проекти се: Автопатот Куманово-Крива Паланка во 2 фази: првата од Куманово до Страцин, втората од Страцин до К.Паланка. Потоа Скопје-Блаце во должина од 18 километри. Експресни патишта но од друг формат односно вистински 2+2 ленти за делницата Штип-Радовиш. Нов граничен премин кај Берово.Изградба на НОВ РЕГИОНАЛЕН ПАТ Берово - Радовиш. Реконструкција на делниците Струмица- Берово - Пехчево - Делчево во должина од над 100 километри. Реконструкција на автопатот Тетово-Гостивар. Тоа се само дел од проектите на програмата на идната демократска Влада на Република Македонија. За Скопје 2014 времето и историјата ќе покажат. Најголем промашај и најкриминалниот проект во посткомунистичките земји. За мене владите на дпмне во овие 10 години беа генерално лоши. Симнувам капа за работењето 2006-2008. Од тогаш до крајот на 2016 реалноста беше скандали, корупција, автократски курс, изолација...


Незнам зошто се палите кога мојот коментар е конкретно кон уредувачката политика на Бојан, како второ - Штип - Радовиш е завршена работа во фаза на евалуација на понудите и за неколку недели стартува изградбата(значи маркетинг на СДСМ) втора работа Скопје - Блаце е проект од програмата на моменталната гарнитура, немам намера да бранам никој туку критикувам нешто што досега сите вие и ние го сметавме за некорекна реторика и како последно Струмица - Пехчево- Делчево не е над 100км туку 87км!

Edited by Obedineta Makedonija - 12-Mar-2017 at 19:13
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1931
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #536 Posted: 12-Mar-2017 at 18:09
Originally posted by Obedineta Makedonija

и како последно Струмица - Пехчево не е 100км туку 87км!

Односно 63км

Edited by alexsend - 12-Mar-2017 at 18:09
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1636
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #537 Posted: 12-Mar-2017 at 19:12
Originally posted by alexsend

Originally posted by Obedineta Makedonija

и како последно Струмица - Пехчево не е 100км туку 87км!

Односно 63км
Извинете мислам на тоа што Василиј има спомнато тоа е Делчево а не Пехчево...
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #538 Posted: 13-Mar-2017 at 12:14
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #539 Posted: 13-Mar-2017 at 16:40
Добар напредок има
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #540 Posted: 01-Apr-2017 at 13:47
Se sluci toa sto go zboruvav. Neznam dali e gotova ovaa delnica na ekspresniot pat no uste togas koga gi proektiraa rekov deka za nasata vozacka (ne)kultura ne se vakvi patista. Mene i onaka ne mi se dopaga sistemot 1+1 no i so dve lenti vo eden pravec da e povorno ke ja Imame istata pesna. Koga pogolemiot del na vozacite ne pocituvaat ni polna linija, ni ogranicuvanje na brzina ni znaci NISTO.


Сообраќајка на патот Велес- Штип однесе еден живот


Сабота, 01 Април 2017 13:25


Вчера околу 15,10 часот на магистралниот пат Велес-Штип помеѓу с.Сарамзалино и с.Лозово, Ж.Д. (63) од Скопје управувајќи ПМВ„Шкода Суперб“ со скопски регистерски ознаки, не ја прилагодил брзината спрема условите и состојбата на патот, слетал од коловозот во нива и се превртел.Од здобиените повреди на самото место починал сопатникот Љ.М. (63) од Скопје, а возачот се здобил со телесни повреди.

Увид извршиле ОЈО и увидна екипа од ПС ОН-Свети Николе. Се работи на целосно расчистување на случајот.

Извор: КУРИР
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2526272829 44>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.187 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.