build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Образовни институции (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Образовни институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 42434445>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #861 Posted: 11-Nov-2021 at 12:07
Се гради ново основно училиште во општината ИлинденНовото основно училиште што се гради во општината Илинден треба да биде завршено до крајот на оваа година, а првите ученици, според предвиденото, треба да ги прими на почетокот на второто полугодие од оваа учебна година.
– Новото основно училиште ќе биде со површина од 2.400 квадратни метри, со оптимален капацитет од 450 ученици во една смена, ќе располага со 15 училници, осум кабинети за наставници и сала за состаноци, опремени со ИТ-технологија и дидактички материјали, кои ќе придонесат за имплементирање модерен образовен систем на учење и нов квалитет на основното образование. Дополнително, со изградбата на училиштето ќе се овозможи и воведување целодневна настава за учениците – информираат од Општина Илинден.
Оттаму додаваат дека училиштето ќе биде високоенергетски ефикасен објект, со иновативен пристап и воведени нови технологии и еколошки материјали, со греење и ладење со алтернативни извори на енергија.
Изградбата на новото основно училиште ќе чини 1,5 милион евра. Реализацијата на овој проект има цел да се подобрат условите во образованието, како и да се обезбеди квалитетна образовна инфраструктура, со просторни услови за одвивање современа наставна програма.

https://www.novamakedonija.com.mk/makedonija/skopje/се-гради-ново-основно-училиште-во-општ/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #862 Posted: 01-Dec-2021 at 08:11
На седницата Советот на Општина Аеродром донесе одлука за изградба на нова детска градинка на местото на кафаната во училишниот двор на ОУ „Блаже Конески“. Ова беше еден од најголемите проблеми на мичуринци во предизборието, па затоа ставивме приоритет во неговото решавањеhttps://www.facebook.com/TimcoMucunski
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #863 Posted: 25-Dec-2021 at 11:22


Честитки за Филип Конески и Даница Спасевска, добитници на Големата годишна награда за архитектура за 2021 година. Тие се автори на архитектонското дело „Детска градинка Волково“, Општина Ѓорче Петров

https://www.facebook.com/SPendarovski

Edited by stef4o - 25-Dec-2021 at 11:22
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #864 Posted: 25-Dec-2021 at 13:11
Градинка во форма на круг – архитектонски бисер во ВолковоГрадинката на еден мал рид над скопско Волково е пример за скандинавски концепт во грижата за децата. Таму е речиси сѐ поинаку од досегашниот концепт на градинките – од изгледот како летечка чинија, до организацијата на внатрешниот простор

Билјана Богдановска

Скандинавскиот концепт за претшколско образование, пресликан во архитектурата, прилагодена на потребите на децата, а во корелација со целите на образованието влезе во Македонија преку изградбата на новата градинка во форма на круг во Волково близу Скопје. Слична има и Токио.

Градинка во форма на круг! Нереално звучи за балкански, македонски услови, но таа идеја е веќе реалност. Постои во Скопје, изградена е во Општина Ѓорче Петров и тоа во селото Волково, а се планира да биде пуштена во употреба во следните месец до два. Таа е една од повеќето градинки во државава кои се градат за еден степен повисоко од оние што биле направени досега, и се проекти на Министерството за труд и социјална политика во соработка со општините.Внатрешен двор

Во моментот се опремува со мебел, се спроведува довод на електрична енергија, хортикултурно се уредува.

Градинката има и игралиште, смеслено и поставено во природа, да не дели од околината. Опремено е со дрвена платформа со пластични елементи, а до него неколку дебели трупци, геометриски споени по нив да може да се качуваат децата, да се јазат и скокаат, кога временските услови го дозволуваат тоа.Игралиште

Архитектонско решение што ќе го смени концептот за градинка

Зградата на градинката е друга приказна. Тоа е архитектонско решение што треба да го смени и концептот на чување деца во градинка.

Имено, самата форма на круг дозволува, односно, бара слободно однесување од децата. Тие ќе можат да трчаат и да си играат непречено, без да се свртуваат назад.

Кога ќе влезете во градинката, десно има амфитеатар, сместен во детскиот дел, каде ќе се организираат претстави, приредби, настани, а амфитеатарот има пристапна рампа и за деца со посебни потреби кои користат количка. Зградата не дозволува никој да биде изоставен, да не може да учествува во нешто, само затоа што за него се потребни посебни услови. Во градинката, тие се вградени архитектонски.Амфитеатар

„Направивме амфитеатар. Обично, амфитеатри се прават во приспособени зони. Не постојат во детските зони, надвор ги прават“, појаснуваат од Општина Ѓорче Петров.

Лево и десно од влезот се поставени занималните. Тие се изведени како отворен простор опремен со кружни масички и столчиња наменети за најмала возраст. Донесени се и креветчиња во кои децата треба да преспијат додека се во градинка. Лево се занималните за јасли. Секоја занимална е во посебна боја, сина, зелена, розова… Пред нив има закачалки за јакните и шкафчиња за чевлите. Во секоја од занималните има тоалети со мали ВЦ-школки и мијалници, како и простор за туш.Најинтересно е што кружниот облик на зградата, односно прстенестиот облик, подразбира средината да е двор, а концентричните ѕидови се граничници на надворешниот дел, ходникот и занималните. Секоја занимална има фиксен прозорец, кој дозволува наставничките и воспитувачките да имаат надзор над децата без разлика дали тие се внатре или надвор.

Идејата за дворот е во контролирана средина, децата од најмала возраст да се едуцираат во природа. Концепт развиен во Скандинавија. Внатрешниот двор значи и заштита од крадци, уништување и влез на други лица.„Идејата на затворениот кружен двор е летно време да ги седнат, да им стават масички, да трчкаат во дворот, да учат како растеле дрвцата и тоа да го гледаат. Да се донесат перници, столче, масички… Кога ќе учат за ливче да си скинат од дрвцето и да работат нешто со нив. Кога трчаат тие не се едуцираат, долу на игралиштето, може да го прават тоа. Овде во дворот може да сакаат да засадат друго дрво. Нека засадат! Нека ги учат годишните времиња, зелено ливче, жолто, паднало, дошла есен… Ова е мотив и за Министерството за труд и социјална политика да развие нова програма, освен оваа во училниве концепти“, вели Никола Лазаревски, раководител на Секторот за урбанизам во Општина Ѓорче Петров, по чија идеја е направена градинката.Поглед кон Скопје

Ходниците се направени да служат на детскиот менталитет, слободно да трчаат во круг, а оставен е и простор каде ќе се стават перници или клупи покрај прозорците, за да може децата кои истрчале надвор на снегот, да седнат таму, да се прилагодат на температурата, а и да не внесуваат кал или снег во занималните. Стоп се става дури во делот на јалите, каде воспитувачките ќе можат да ги предупредат да бидат потивки, затоа што тука спијат бебиња.

Греењето е со фенкојлери

Долу се прислужните простории. Половина е кујна, половина економски простории, сите технички служби и достава го користат концептот на круг. Влез – излез, достава на стока – нема мешање. Во градинката има предвидено и простории за медицински персонал.Кујна

Градинката има најмодерен систем на греење. Нема котли, парно. Овој инвертер, фенкојлер систем е понапреден и од гасификација, сметаат од Општина Ѓорче Петров. Велат дека многу е поскап, но од Министерството за труд и социјална политика (МТСП) препознале дека сега малку поскапо ќе се плати системот, ама за пет години се исплаќаат дадените пари. Во долниот дел има уште една убава просторија, кадешто ќе може да се смести спортска опрема за вежбање.

Проодниот покрив чека подобри времиња

Круната на овој проект требало да биде проодниот покрив. Тој е рамен, па замислено било по него да трчкаат децата, за што има изведено и надоврешни скали, а има и лифт за оние кои нема да можат да се качат по скали. Сепак, поради ограничени средства, покривот ќе мора да почека некои побави времиња, самата општина, Министерството или некој спонзор да го доуреди покривот, бидејќи подготовката е направена, да ја направат функционална како што е замислена.„Тогаш, кога градинката ќе го добие својот полн сјај, да се доближиме до скандинавскиот концепт на градинка, од таму ми беше инспирацијата. Со Министерството за труд успеав да се договорам и да направиме лифт, во иднина ако има некое дете со количка, не може тоа да е осакатено само со скалите. МТСП имаше слух и дадоа уште 30.000 евра за да се направи лифт, кој ќе функционира откако покривот ќе се направи и ќе може децата да се качат. Нека се искористи и само петпати, значи дека сме останале хумани луѓе“, вели Лазаревски.

Според него, градење вакви модерни објекти во рурални средини придонесува за квалитетното живеење во периферијата. Мора да им некој заштитен белег којшто ќе стои во средина, за да се „налепат“ луѓето со идеологија од 21 век.

Во градинката ќе се сместат 175 деца од претшколска возраст од Волково и околината: Стопански Двор, Ново Село, Кучково, Кисела Јабука, Никиштани…

Проектант на објектот е „Прима инженеринг“ ДОО Скопје, изведувач „Вардар градба“ ДОО Скопје и „Луктамен“ ДООЕЛ Скопје.

Фото: Б. Грданоски

https://nezavisen.mk/gradinka-vo-forma-na-krug-arhitektonski-biser-vo-volkovo/
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #865 Posted: 31-Dec-2021 at 07:59
Ќе се гради ново училиште во Визбегово

Во Визбегово ќе се гради ново основно училиште. Денеска градоначалникот на Општина Бутел, Дарко Костовски го потпиша воведот во работа за изградба на новото училиште, процедура која беше започната уште во 2014 година.

-Тогаш како советник гласав за отпочнување на целата постапка, а денес како градоначалник во соработка со МОН ќе изградиме ново општинско основно училиште во Визбегово – истакна Костовски.

Тој информираше дека е направен увид на градежната парцела каде наскоро ќе започнат градежни активности и поставување на камен темелник.

-Како Општина Бутел во најбрз рок ќе ги обезбедиме сите потребни работи за непречено одвивање на градежните активности. Инвестицијата во општинското основното училиште е во вредност од 106 509 812,00 денари и ова училиште ќе има капацитет за над 500 ученици – информираше Костовски.

Тој најави дека новото општинско училиште ќе биде готово во учебната година 2023/2024 година.

-Со изградбата на овој модерен училишен објект во чиј состав е предвиден и простор за рекреација и спортување, се одговара на долгогодишните потреби и барања на жителите од населбата. Воедно, ќе се надополнат и потребите за економски развој на овој дел од градот – соопштија од Министерството за образование и наука (МОН).

Оттаму додваат дека забрзано инвестираат во осовременување на образовниот систем и квалитетно образование достапно за секое дете.

-Изминатиот период освен во нови објекти, реконструкција и санација на постојните, за што во 2021 година беа обезбедени на 1 милијарда денари, МОН вложи во нови наставни програми, опрема, нагледни и дидактички средства и 260 нови кабинети по природни наука. Со овие инвестиции правиме трансформација на националниот образовен систем преку кој го поттикнуваме полниот потенцијал на секој ученик и ученичка. Дополнително вложуваме и во унапредување на наставниот кадар, кој е клучот за квалитетно образование, за што е обезбедена континуирана обука и поддршка – се наведува во соопштението од надлежното министерство.

https://www.vecer.press/ќе-се-гради-ново-училиште-во-визбегово/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #866 Posted: 07-Jan-2022 at 16:14
Почна изградбата на училиштето во Визбегово – се предвидува да заврши за една и пол годинаДолго време жителите на Визбегово сонувале да го гледаат ова.

Почна изградбата на училиштето во Визбегово.
Се оградува парцелата каде ќе се изгради објектот од страна на компанијата која го добила тендерот. Жителите велат дека не можат да ја опишат среќата кога ги виделе машинериите на местото каде ќе се изгради училиштето.

„Кога се разбудивме наутро и ги видовме камионите дека доаѓаат за изградба на училиштето, не знам како да ја опишам среќата, чекавме 10-15години. Фала Богу работите почнаа и многу сме задоволни, не само јас туку цело село е на нозе“, вели Неби Ибрахими.

Неби Ибрахими додава дека секогаш се надевале дека еден ден ќе се изгради училиштето и дека патот до тука бил многу тежок.

„Никогаш не губевме надеж и нема да губиме и се надеваме дека нема да се прекинат работните активности. Со среќа и радост чекаме, нема да се прекинат работите“, додава Неби Ибрахими.

Контактиравме и со градоначалникот на Бутел, Дарко Костовски, за да го прашаме кога ќе завршат работните активности.

„Според договорот меѓу МОН и изведувачот, рокот за изградба на училиштето е 18 месеци или 1,5 години“.

Жителите на Визбегово веќе 20 години чекаат да се изгради училиште во нивната населба. Изградбата на училиштето ја отежнуваа бирократските проблеми меѓу општината и министерствата. А од тоа најмногу настрадаа учениците кои поминуваа по неколку километри за да одат во околните села, а често имаа проблем и со организираниот транспорт.

https://mk.tv21.tv/pochna-izgradbata-na-uchilishteto-vo-vizbegovo-se-predviduva-da-zavrshi-za-edna-i-pol-godina/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #867 Posted: 12-Jan-2022 at 15:39
Денес го одбележавме почетокот на градежните работи за изградба на новото општинско основно училиште во населба Визбегово.
Идејата која започна во 2014 година денес се реализира а за 18 месеци над 500 ученици ќе добијат ново општинско основно училиште.
Како Општина Бутел максимално ќе се заложиме непречено да се одвиваат градежните активности со цел општинското основно училиште да биде завршено во предвидениот рок.https://www.facebook.com/darkokostovskizabutel
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #868 Posted: 13-Jan-2022 at 08:40
Почнаа работите за изградба на училиште во скопско ВизбеговоИ покрај почетокот на работите за изградба на толку потребното основно училиште во Визбегово, жителите на оваа населба се скептични дека тоа ќе биде завршено во предвидениот рок, односно 18 месеци. Како што велат, речиси секоја активност на власта се прави за политичка корист.

Една народна поговорка вели – без да видиме покрив, не веруваме. Се надеваме дека и овој пат нема да биде политички маркетинг.

Веруваме дека ќе биде направено, но без да го видиме крајот не веруваме бидејќи ова барање е од одамна, од 2014 година или порано. Нешто се гледа, но крајот ќе се покаже сè.

Жителите на Визбегово и учениците се мачат 20 години од овде до Шутка за да одат на училиште, на дожд, снег и ветер. Секој почеток е тежок, но се надеваме дека крајот е успешен.

Училишната зграда се очекува да биде пуштена во употреба за учебната 2023-24 година. Се планира во неа да учат 500 ученици во 17 паралелки.

Поради немањето основно училиште во Визбегово, над 1.400 ученици од одеа до Бутел, Чаир и Шуто Оризари.

https://alsat.mk/mk/pochnaa-rabotite-za-izgradba-na-uchilishte-vo-skopsko-vizbegovo/
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #869 Posted: 21-Jan-2022 at 07:47
Првото училиште во Блаце-ниту вратата од училиштето не е поставено на вистинската странаНа местото каде што се гради и на прв поглед ова не личи на училиште, но за среќа по многу чекање и многу години, како што бараа жителите од ова село, конечно почна изградбата на училиштето.


Жителите на Блаце не мислеа дека училиштето ќе биде монтажно. Тие очекуваа да биде со цигли, како сите други училишта.

Ние баравме школото да се гради со цигли како што треба а не монтажно, јас лично сум против, вели Метали Барди, еден од жителите на селото.


Жителите велат дека и вратата на школото е на спротивна страна.

Според направениот проект, ова ќе биде влезот на училиштето. Некои од жителите кои го виделе проектот велат дека овде ќе има две училници, а каде ќе бидат тие две училници, може да се види дека објектот е многу мал.


Метали Барди, жител од селото Блаце вели дека работата не се прави како што треба.

„Се гледа дека овде работат нешто но не се прави ништо.
Тендерот за ова училиште е објавен два месеца пред локалните избори“, вели Барди.

За изградбата се пофали и првиот вицепремиер Артан Груби. Тој на прес конференција рече дека школото е при крај.Сега и таму градиме, го надминавме проблемот и е при крај и училиштето во Блаце, рече Груби.


Според тендерот, изградбата на ова училиште го чинеше државниот буџет над 6.8 милиони денари. Во ова училиште ќе учат околу 50 ученици, кои до сега патуваа до Елез Хан за да следат настава.

https://mk.tv21.tv/prvoto-uchilishte-vo-blatse-nitu-vratata-od-uchilishteto-ne-e-postaveno-na-vistinskata-strana/
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1762
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #870 Posted: 21-Jan-2022 at 18:24
Да сме нормална држава едно и единствено прашање ќе се постави, колку данок на доход е наплатен во село Блаце? Да не звучам безобразно и стереотипно, ама арно и толку што се успеало да се изгради тука. Ако задоволува стандарди, нема што "граќаните" да бистрат дали сакале цигли.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #871 Posted: 21-Jan-2022 at 23:16
Леле ова би било училиште апапа да не сакат за ова и лента да си сечат.
user 8642 : Бараката нема никаков стандарт а колку за данок има доволно гастарбеитери што полнат еден добар дел од државната каса и да не е така, ова е безобразно, барака []

Edited by my Macedonia - 21-Jan-2022 at 23:17
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Online
Posts: 5360
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #872 Posted: 22-Jan-2022 at 10:27

Каков данок точно плаќате вие со двојно државјанство?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #873 Posted: 22-Jan-2022 at 11:32
Originally posted by гитардемон


Каков данок точно плаќате вие со двојно државјанство?
Sto ima vrska drzavjanstvoto so danokot?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #874 Posted: 22-Jan-2022 at 12:03
Originally posted by гитардемон


Каков данок точно плаќате вие со двојно државјанство?

Редовни комуналии (сопственици на куќи) и данок при купување на продукти во големи суми. Истотака подржување на локалните бизниси, кога дише Македонија, во сезона или сега?
Пак велам, иако е село сепак штом се одлучило за школо треба да е фер и да си го добијат истото право за квалитетно образованије, се друго е дискриминација без оглед на тоа што се од религија, националност итн.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 909
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #875 Posted: 22-Jan-2022 at 12:46
Нормално дека треба подобро школо. Ама па кога си го гласаат ДУИ 20 години, не заслужуваат ни ваква шупа.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #876 Posted: 22-Jan-2022 at 13:45
Originally posted by <Fresno>

Нормално дека треба подобро школо. Ама па кога си го гласаат ДУИ 20 години, не заслужуваат ни ваква шупа.

Тоа е. Истото беше и со Арифи во Тетово, сега Касами барем до сега прави добра работа.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2120
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #877 Posted: 22-Jan-2022 at 22:48
Ne razbiram zosto e problem ako objektot e ne e tvrda gradba?!
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #878 Posted: 30-Jan-2022 at 12:13
Порталб.мк: Тетово, студентскиот дом кој се ветува од 2016 година, повторно се ветува за следната академска годинаСе ветува од 2016 година, сепак студентскиот дом во Тетово се уште не е завршен, надлежните досега само ги продолжуваа роковите и ветувањата за негово завршување, последен беше поранешниот заменик министер за образование Арафат Шабани кој рече дека работите ќе завршат пред нова година, а новиот министер за образование Јетон Шаќири не прецизираше нов рок, но рече дека за наредната академска година се очекува да биде готов, пишува Порталб.мк

Иако студентскиот дом во Тетово е многу потребен за студенти од странство и од другите градови, тоа досега не беше доволен мотив за надлежните да го реализираат проектот за каков дом. што се ветува од 2016 година. Притоа ги пречекоруваа роковите за реализација и постојано ветуваа нови рокови за завршување на проектот, но без конечен резултат до денес.

Ректорот на тетовскиот универзитет Решат Ќахили пред три дена во изјава за новинарите рече дека зградата од формален аспект е веќе завршена, но дека се потребни дополнителни средства за внатрешниот инвентар.

„Разговаравме со министерот, тој изрази подготвеност во ребалансот на буџетот, што ќе биде некаде во мај или најдоцна јуни, да се предвиди одвојување на средства за инвентарот на домот за наредната академска година да има можност да се најде место за нови студенти“, рече Ќахили.

Од друга страна, министерот за образование Јетон Шаќири на прашањето дали ќе има одговорност за пречекорувањето на роковите за реализација на проектот, рече дека првично треба да се бара одговорност од негова страна како министер доколку студентскиот дом не почне да се подготвува наскоро.

„Владата во овој двегодишен период се справува со предизвикот на Ковид, што има и финансиска природа. Мора да преземеме одговорност домот што поскоро да биде достапен за идните студенти“, рече Шаќири.

А пак, за тоа дали има точен датум кога ова ќе заврши, министерот одговори вака:

„Не можам да дадам точен датум, но моја голема желба, како и на сите други е на почетокот на новата академска година да имаме студенти кои ќе бидат сместени во студентските домови. За да се оствари оваа желба мора да се обезбедат средства, да се видат сите финансиски можности. Ќе се заложам за оваа проблематика со сиот мој капацитет и сите финансиски можности за да се осигури студентскиот дом да стане реалност“.

За да видиме до каде се стигнати работите внатре, го посетивме студентскиот дом, но истиот беше затворен, а во продолжение погледнете ги фотографиите, направени од Порталб.мк, за тоа како изгледал домот внатре во октомври 2021 година:

Изградбата на студентскиот дом во Тетово е инвестиција вредна 166,5 милиони денари, зградата ќе има 305 легла. Покрај собите за спиење, во истиот е предвидено да има и технолошка соба, читална, сала за вежбање на студентите, простор за ужина итн.

Се ветува од 2016 година

Истиот ден кога Владата на Северна Македонија го усвои законот за основање на Универзитетот „Мајка Тереза“ беше објавена изградбата на студентски дом во Тетово. Беше 2016 година, а истата година беше објавен и тендерот за изградба на овој студентски дом.

Потсетуваме дека министер за образование и наука во тоа време беше Абдилаќим Адеми.

Но, и покрај тоа што тендерот за изградба беше објавен во септември 2016 година, одлука за почеток на работите немаше, при што одлуката официјално беше донесена на крајот на март 2018 година и беше предвидено објектот да биде финализиран во април/мај истата година. Но, тоа не беше направено и во овој временски рок. Неодамна поранешниот заменик министер за образование Арафат Шабани изјави дека студентскиот дом требало да биде готов пред нова година, но и тоа не е направено.

Инаку, немањето студентски дом е проблем за многу странски студенти бидејќи според нив цените на приватните станови се скапи, а покривањето на трошоците се неиздржливи за еден студент. А пак наоѓањето на еден или повеќе цимери за живеење и споделување на трошоците не е секогаш лесно. Има студенти кои поради немање студентски дом се принудени да патуваат.

https://meta.mk/portalb-tetovo-studentskiot-dom-koj-se-vetuva-od-2016-godina-povtorno-se-vetuva-za-slednata-akademska-godina/
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14151
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #879 Posted: 01-Feb-2022 at 13:53
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 14986
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #880 Posted: 02-Feb-2022 at 13:10
Црвенкапа“ во рамките на детската градинка „Срничка“ во Стар Аеродром.Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 42434445>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.