build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Изградба и ентериери
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Греење на дрва

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3518
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 19-Feb-2015 at 20:28

и купчиве се токму, но најлезет е сам свој мајстор

http://wildstoves.co.uk/compare-stoves/

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 19-Feb-2015 at 21:14
јас на мојот камин планирам после грејната сезона да му правам некој захват.Планирам од цевки што се користеле за котелот во РЕК Осломеј да направам една врста на дополнителен греач и излезот за топла вода да го пренасочам повторно во котелот низ греачот.

Идеата ми е да направам една врста на ``презагревање`` и да го зголемам коефициентот на полезно дејство,бидејќи на врвот на каминот има многу место,а излезот за чад е Ф150 и ми бега многу топлина.

Или ќе добијам некој степен плус или
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3518
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 19-Feb-2015 at 23:02види направи некој пригушувач ко овој и акни вентилатор одзади

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1970&PID=164095#164095

а за ова марифетот со повратна цевка мислам дека некој голем ефект ќе немаш, гледај така да не направиш проблем околу притисокот
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 19-Feb-2015 at 23:26
ќе одам со ист пресек на цевка,и нема да има проблем.премногу пламен ми излегува дирекно низ ќумкот,па измеѓу ќе ставам `шпагети` цевковод
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 09-May-2015 at 21:44


centralno grijanje

Ekspanziona Posuda

U "Samu" 6/87/80 detaljno smo pisali o konstrukciji i djelovanju ekspanzionih posuda VARLFEX M a u ovom broju riječ je o ugradnji posude i izjednačavanju tlaka u sistemu.

U sistemu centralnog grijanja temperatura vode neprekidno se mijenja, a time i njena zapremnina. Kod zatvorenog sistema očigledno je da u tom širenju treba posvetiti posebnu pažnju. Sigurnosni ventil je tu da se izbjegne eksplozija, ali time nije riješeno pitanje ekspanzije vode jer bi sistem neprekidno trebalo nadopunjavati.

Iz tog razloga u zatvoreni sistem treba uključiti ekspanzionu (rasteznu) posudu, ako već nije ugrađena u bojler. Posuda je napunjena dušikom pod predtlakom premine (odnosno pritiska) unutar sistema, a da se pri tom ne gubi voda.

Membranska ekspanziona posuda VARFLEX M namijenjena je kompezaciji rastezanja vode u zatrvorenom sistemu centralnog grijanja. Izrađena je od kvalitetnog materijala, dobro oblikovana i obrađena i tvornički napunjena dušikom pod tlakom od ,5 bara. Ugrađuje se po mogučnosti na povratni vod koji je niže temperature dok je crpka montirana na polazni vod i to prema JUS-u M.E6 .202, kojim je propisana i sva dodatna zaštitna oprema zatvorenog sistema grijanja. Mora biti na istoj visini na kojoj i sigurnosni ventil te po mogučnosti čim bliže kako bi se smanjio otpor. Vezna cijev do posude se smanjio otpor. Vezna cijev posude treba biti pod nagibom od samo 2%.

Prvo punjenje sistema

Buduči da je riječ o zatvorenom sistemu, pri punjenu treba odzračiti kompletnu instalaciju. Na svim kritičnim mjestima instalacije, gdje bi se mogao zadržavati zrak treba ugraditi odzračne posudiceili automatske odzraživače.

Vod (cijev) do ekspanzione posude treba odzračiti, naročito ako je duži od 1,5 m. Tlak punjena posude neka bude 0,2 bara veči od tlaka statičke visine sistema instalacije (Hst) pa to treba provjeriti i, ako je potrebno, izjednači.

Prije uključenja posude u instalaciju provjerava se predtlak tako da se najprije skine kupica... a zatim se tlak izmjeri preko malog ventila. Ako je tlak dušika previsok, ispustimo ga pomoću iglice autoventila dok se ne izjednači s vrijednošču statičke visine instalacije od 0,5 bara.

Prvo loženje

Prvo lošenje odnosno uključenje sistema neka traje najmanje 8 sati i to pri najvišoj propišanoj temperaturi sistema, kako bi se iz hladne vode kojom se sistem puni, oslobodio kisik. Zbog toga termostate instalacijskog sistema treba namjestiti na največe propisane vrijednosti. Tlak u sistemu če se loženjem zagrijavanjem povečati, a sigurnosni ventil otvoriti i ispustiti suvišnu vodu.

Ponovno odzračivanje

Radi grijanja i porasta temperature vode sve vertikalne vodove treba ponovno odzračiti, jer se iz vode oslobodio zrak (kisik).

Dopunjavanje instalacije vodom

Zbog odzračivanja, sistem treba dopuniti vodom, ali tek kada se temperatura vode snizi na 40° do 50°CBack to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 14-Aug-2015 at 18:16

велат багатела, 5 пати поефтина комбинација од ложење централно на дрва, или 2 пати поефтино од централно на слама ако се има предвид складиштењето

[1] http://www.vaillant.hr/krajnji-korisnici/savjeti-i-iskustvo/usporedba-tehnologija-grijanja/index.hr_hr.html


~

сепак што има пооригинално од аналогни направии [1] макар ги тимареле и современо [2][3]


~


ако навистина европа ни е целта подобро уште сега есапот да го вртиме на плин, заради што и дополнително е за поздрав самодовербата на Кољо за Г-диверзификација a за која има и народна волја со оглед дека америчките куршлуси не проаѓаат во континуитет кај гласачите ... но и сите градови да ги гасифицираат, рурално ќе мора да се туркаат општински пелетари при мак.шуми, а како би се имплеметирале тоа идните еу-регулативи

http://petarjovanovic.com/

Бугарија: Шпорет на дрва и јаглен по две години може да исчезне !?

Причината е дека во 2016 година влегува во сила евродиректива која наметнува пониски норми за јаглеродни и азотни гасови во атмосферата. За да ги покрие, употребата на дрва и јаглен за греење во Бугарија треба да биде заменето со брикети од биомаса, пренесува бугарски „Флагман“.

Тие сепак се поскапи, а за многу сиромашни домаќинства директно се луксуз. Проблемот беше разгледан на енергетскиот форум во Враца. Сметките сега покажуваат дека едно домаќинство троши 1200 лв. за јаглен во грејната сезона. Греењето со палети од биомаса ќе чини околу 1800 лева.

При овие цени бабите на село ќе мора да се откажат од шпоретите. Ограничувањето важи и за камини и локално греење.

Евродирективата за штетните емисии пак ќе доведе до банкротства на ТЕЦ-ови и на фабрики за цемент и стакло, предвидува европратеникот од ГЕРБ Владимир Уручев. Тоа ќе влијае најсилно термоцентрала и индустриските претпријатија, кои горат јаглен. Тие треба да направи значителни инвестиции, за да се ограничи загадувањето на воздухот.

Според Уручев вложувањата едвај ќе ги спроведат инвеститорите, што ќе доведе до масовни банкротства.

http://kanalplus.mk/бугарија-шпорет-на-дрва-и-јаглен-по-две/

 Edited by Max - 30-Oct-2016 at 09:23
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 17-Feb-2016 at 05:34


вчера купив 2 кубика од македонски шуми по 2.400 ден метар, за 20 км превоз 1500 ден за тамче, и 200 ден утовар, значи се на се 3200 за кубик дрва

ајде кипер беше тамчето па истоварот беше песна, но не ми е јасно како во македонски шуми немаат по плацовите грајфер или виљушкар за утовар, мислам кој век живееме, човек да се искилави за да се подзагрее

битно зимовањето е осигурано, иако ова летниве температури баш и не го бараат тоа, арно ама планина 1000мнв па оправдано

17/9/2015 - АНАЛИЗА: Како најевтино да ја поминете новата грејна сезона? ·

Иако температурите сеуште не попуштаат, календарски полека но сигурно се наближува есента, а со неа доаѓаат и пониските температури. Оттука, во овој период повеќе од потребно е да се размислува, за оние што ова прашање досега не го решиле, како ќе се греат во новата грејна сезона.

Ние за нив направивме една анализа, колку би чинело греењето на стан од 60м2, со различни видови на греењe, при моментални цени на енергенсите и пресметано за една грејна сезонa во траење од 6 месеци.

За споредување на еден систем на греење со друг, исто така од исклучително значење е и објектите да бидат со приближно иста изолација и приближно ист квалитет на прозорци и врати. Добро изолираните простории ја зголемуваат искористеноста на топлинската енергија дури за 30%. Ова секако е од големо значење кога на крајот на месецот ќе ни пристигне сметката за електрична енергија или пак кога правиме калкулации за потрошена струја, потрошени пари и загреан простор.

Да започнеме со ред. Енергенс кој најмогу се користи за загревање на нашиве простори е дрвото.До скоро за големата негова застапеност, секако најмногу влијаеше цената. Но годинава работите како да се сменија. Граѓаните од ден на ден се’ потешко успеваат да обезедат дрва , а од ден на ден се зголемува и цената за еден кубик. Информациите велат дека тие секојдневно се менуваат и веќе достигнуваат и до 3.600 денари за кубен метар,без разлика дали станува збор за шумови или дабови дрва. Инаку кубик дрва во складиштата на Јавното претпријатие” Македонски шуми “ се продава по 2370 денари за бука и 2450 денари за даб, доколку се најде. Во приватните складишта цената достигнува и до 3300 денари за бука и 3600 денари за даб.

На ова ако и се додаде и вредноста за транспорт од 200ден по м3 и доплнително средства за сечење , се   доаѓа и до цена од 3600 -3700ден/м3 , па и повеќе. Анализите покажуваат дека едно просечно македонско домаќинство годишно користи од три до 10 метри кубни огревно дрво за загревање или најчесто околу седум метри кубни. Тоа покажува дека за греење со огревно дрво на стан од 60м2, би требало да се одвои од 12 до 20 илјади денари годишно. Доколку, пак, се загреваат повеќе простории или домаќинството има сопствено парно греење на дрва, потрошувачката на огревно дрво оди и повеќе.

Струјата важи како скап енергенс, но голем дел од луѓето се греат на струја.

Истата нуди голем комфор, нема чистење на печките, нема ложење, не се потребни посебни простории за складирање на огревниот материјал итн. Потрошувачите на струја можеме слободно да ги класифицираме во три категории, според употребата на грејните тела, а аналогно на тоа и месечните трошоци ќе бидат различни.
За загревање на стан од 60 м2 со помош на електрични уреди од типот на греалки, калорифери, панели, електрични котли на струја и тн. се очекува да се потрошат околу 4.500-5.000. денари месечно, а за цела грејна сезона да се потрошат приближно околу 30 000 денари.

Нешто пониски сметки за струја би се очекувало ако домаќинствата за греење на станот би користеле термо печка. Трошоците за струја на годишно ниво би биле околу 20.000денари, под услов исклучиво да се користи ефтината ноќна тарифа на струја. Секое дополнување на печката во текот на денот, со користење на дневната тарифа , значително ги зголемува овие трошоци . Па така секое дополнување во текот на денот,дури само за два часа , може да ги зголеми трошоците за греење и за 40%, односно на   28 000 денари за една грејна сезонаРационалното размислување сѐ повеќе ги тера граѓаните да одбираат греење со кое ќе ги намалат своите трошоци, а при тоа да не го скратат својот комфор и удобност. Таква можност овозможуваат инвертер клима уредите, заради што овој систем на загревање од година во година се повеќе е застапен.
Предност и главна одлика на греењето со клима инвертер е можноста за потрошен 1kW струја , да се добијат оквирно 2- 4 kw топлотна енергија.Тоа не беше случај со сите претходно спомнати уреди за греење на струја, бидејќи тие   произведуваат онолку топлина колку што се троши и струја, односно 1 спрема 1.Инвертер климите работат на принципот на топлотни пумпи, овозможувајќи поголема ефикасност, давајќи   повеќе “ греење”од потрошената струја. Освен тоа ИНВЕРТЕР ТЕХНОЛОГИЈАТА е направена така што работата на компресорот се прилагодува на постигнатата температура-како се постигнува бараната вредност, потрошувачката и бројот на обртаи се намалува, при тоа постигнувајќи се поголема заштеда.Месечните трошоци со вакво решение се очекува бидат околу 2.000-2.500 денари.
Можноста за греење на централно парно греење имаат само жителите во Скопје. Но повеќето корисници се едногласни дека овој вид греење полека станува луксуз и покрај минималното пефтинување од 0,19 и 0,86 % направено од 31.07.2015год. Така со последните цени , за затоплување на стан од 60 м2, месечно сметките би се движеле од 2.200-2.500 денари за граѓаните што се согласиле да плаќаат во текот на целата година Тоа значи дека за 12 месеци, овие лица за греење плаќаат вкупно околу 26.000-30.000 денари.

Греењето на нафта се уште е најскапо и за овој енергенс сметавме дека е излишно да правиме пресметки затоа што домаќинствата тоа одамна го разбраа и се помалку го користат овој енергенс како средство за загревање на домовите.
Во последен период доста актуелна е темата околу гасификацијата на нашата држава.

Во некои градови веќе поголемите државни објекти (болници, градинки) се имаат приклучено на гасната мрежа. Но во глобала таа приказна уште не го добила својот крај, а како се движат работите ќе почекаме уште малку. Но како и да е, греењето со помош на гас во светот е многу застапено. Пресметано е дека за загревање на еден стан од 60 метри квадратни во местата каде тоа е можно како пр. дел од Куманово и Струмица ќе се потроши околу 1.700-2.000 денари / месечно.

Доколку се уште се немате одлучено на што ќе се загревате оваа грејна сезона, се надеваме дека оваа анализа ќе ви помогне во вашиот избор.

http://icsgroup.mk/icsgroup/blog/?id=9o0q59p3
Back to Top
100X View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Feb-2016
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote 100X Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 17-Feb-2016 at 13:33
Вакво време како што е деновиве или во меѓусезона е најнезгодно за централно греење на дрва. Решение е инсталирање на акумулатор на топлина од барем 1000Л, но тоа бара почетна инвестиција, простор за акумулаторот и поголема експанзија. Можеби пелетите стануваат се подобар избор како што зимите стануваат се потопли.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3518
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 30-Oct-2016 at 10:33


за есен и пролет ко што велиш меѓусезона најдобро е пасивсолар импровизација [1][2] а за која дури кога почнаа и наоколу луѓе да зборуваат ми бидна прифатлив експеримент [3] само што јас би го направил како пасив-солар варијанта [4] на тромбе-ѕид [5]

но бидејќи есента заминува потсетување за зимските субвенции кои неодамна ги најви скопскиот градоначалник

06.10.2016 - Град Скопје ќе го субвенционира греењето на пелети - http://www.build.mk/grad-skopje-ke-go-subventsionira-green/

а на ова може и микро-когенеративна варијанта меѓу пелети и солар слична на онаа меѓу плин+солар посочена погоре

http://www.build.mk/posledniot-krik-na-tehnologijata-za-z/

какви поетски урл-а имаат вестиве на билд мислиш од зорт креативно се кратени ко последен крик јас би думал попрво како да ја искористам оваа дума зашмирглана во комшилук [1] а и ова етикетата Стил Макс звучи убо контра нашио Мак Стил иако и во двата случаи железниот став лично го читам и поуверливо како непоколеблив [2] само да не излезе на крај шала на страна па и две ~додека се греете на дрва во иднина
http://mediadesigner.digitalmedianet.com/article/QinQube-by-SteelMax-Energy-Heating-System-has-been-Selected-to-Present-at-CleanEquity-Monaco-2015-3769395

http://www.qinqube.com/pdf/qinqube-br-en.pdf


Edited by beTon - 30-Oct-2016 at 10:34
Back to Top
Murto View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 08-Dec-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Murto Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 08-Dec-2016 at 19:18
Може е оф-топик, ама дали постои средство за стакло кое нема да дозволи црнење на стаклото кај каминот? Има ли некој искуство? Јас можам да ви препорачам средство за чистење...
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 08-Feb-2018 at 12:31


има бугарско во бриколаж за 150 денари ...

~

него јас имам друга мака, ми ојде мускул на подлактица од што незграен се расцепив дрва, и тоа само од факинг два кубика, таман на следниве два да ако отишло влакно две сега да доскинам уште некое успат ... но и во тоа има аир натака ќе ми биде мирна совест ако мрзнам на планина

поука, цепете дрва со усул ако сте улежани, колку и да ви лежи секира на рака! или за такви прилики имајте цепач на струја [1] ова е фора, но оние тракторските за корења се закон!

оваа година стварно ми тргна без компас, греалка прегорена а дрва неисцепени на време, иако не по моја вина ако е тоа некаква утеха по чаламот, таман оправдување и зошто не би се фатил за поозбилни работи освен да дремам под јамболија и хибернирам, токму освен физички да биднам мечок и во душа ... бар имам абер како и на планина без кибрит лесно да запалам оган во зима [1]

којзнае, до сега беше млака зима, може и сега нема да здрмаат мразои, иако на 1000 мнв штом зајде сонце крцка земја под нозе, хм може ќе ја пробам фората со свеќи само да не запалам и комшилук освен својта куќа ...

Originally posted by +Protagoristhttp://www.national-anarchist.net/2013/11/heat-your-home-using-just-tealights.html
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 496
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 09-Feb-2018 at 08:12
Оваа зима беше мека, јас ја поминав со инверторите на првиот и вториот спрат. 'Се на 'се оган запалив три пати повеќе од мерак. Се поштедив од цепење и од трошење дрва но зимата е сеуште тука ќе видиме како ќе заврши...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 09-Feb-2018 at 11:49
Originally posted by Влатко

Оваа зима беше мека, јас ја поминав со инверторите на првиот и вториот спрат. 'Се на 'се оган запалив три пати повеќе од мерак. Се поштедив од цепење и од трошење дрва но зимата е сеуште тука ќе видиме како ќе заврши...


Колку силни инвертори имаш ставено? како го грееш катот (претпоставувам спланите соби). една силна единица па отворени врати или?

Јас не сум го решил горниот кат, греам со панелки, но планирам мулти сплит инвертер најверојатно.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 496
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 09-Feb-2018 at 13:34
Искрено не знам да ти кажам колку се силни. Или се 1,5 или 3 но ќе треба да проверам. Инаку отворени се сите врати плус немам врата за одделување на горниот и долниот спрат. Топлат одлично но тука голема работа врши и фасадата и пвц столаријата. Двата инвертора (не се мулти сплит туку два засебни што ми е грешка) се марка Беко со тоа што тој поновиот топли далеку појако. Една година се разлика, всушност еден модел понов. Човекот кој ми ги местеше и двата ми рече слободно запали ги во октомври а гаси ги во март, трошат ко сијалица. Со оглед на тоа што по 8 часа нема никој дома некако ми е шубе да работат а знам дека ефектот би бил подобар.

Edited by Влатко - 09-Feb-2018 at 13:45
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 09-Feb-2018 at 14:33


го имам истото искуство. и јас почнав со дрва кои бргу ги баталив. Имав купено еден ефтин инвертер како „дополна“ кој еве вее 5та година ми го грее целото приземје за разумни пари. Треба сериозно да е студено подолго време за да неможе да постигне па да треба некое догревање.

Затоа и горе ќе идам на иста варијанта, само мулти сплит, за да не ја направам салата фасадата со надворешни единици.
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 496
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 09-Feb-2018 at 15:33
Искрено да запалиш дрвце е мераклиски ама од кога ја ставив фасадата внатре е како во сауна па мора да отвараме прозор. За вакви зими ко оваа па да не правам муабет. Инверторите се супер варијанта но не може без дрво во смисол ако снема струја или пак ако температурите отидат под -15. Мулти сплит системот е одлична работа.

Edited by Влатко - 09-Feb-2018 at 15:34
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 20-Sep-2018 at 19:14греење на еркондишн сигурно е најбезолна работа во однос цени и складирање дрва, но ко што велиш Влатко доколку објектот е изолиран и дограмата задихтувана добро ... сепак ризици има ко и за секој вид на греење [1]

прашање е само колку е поисплатлива опција од воздушна топлинска пумпа, и колку го суши воздухот

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=335&PID=63005#63005


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 21-Sep-2018 at 03:20

единствен поозбилен а не толку воочлив ризик кај еркондишните се бактериите по филтри, за што може треба поозбилен акцент да е ставен кај продавачите ако не производителите на сплит системи, како би се стекнало навика за сезонско одржување на филтрите, иако велат селфклининг опциите кај новите модели ова го надминуваат

http://www.workhealth.com.sg/news/Air%20Quality%20dtd%2026%20Feb%2009.pdf

а што за посолена цена е тро пролонгирано доколку еркондишнот воедно има и јонизатор кој не би дозволил наталожување на прашина на филтрите, иако во задихтувана просторија ќе се јавува пак екстра влажност доколку дограмата нема паропропусни прозорски окна пр. рал-монтажа [1][2] а што би било извор повторно на мувла и екстра гајрет кој дополнително треба да се решава [3] та размизлете двапати дали сплит системи се најекономично решение!

https://www.lg.com/sa_en/products/wtb?modelId=MD05805409


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 21-Sep-2018 at 12:21

она што би било Норма за сите оние кои се Грејат на Дрва е Јонизатор, особено неопходно доколку тоа и можат да си го дозволат та да скратат на квалитет на печка заради 100% чист внатрешен воздух, бидејќи pah честичките [1] се екстра гајрет во ваквите домои макар живееле на Планина а не пак сред градски смог, ем со печка на дрва, капак и цигара во уста, не се лутете на околностите во кои канцерогено сте притеснети а ништо не правите за да ги забиколите оние кои можете, ако веќе оние ко смогот не можете да ги ресетирате! еве уште по некој корисен пех абер [2][3][4][5][6][7][8]

ова претпоставувам дека е добра мотивација за супер-субвенции како скопјани би намалиле што поскоро на аеро-загадување ... за оние со изолирани објекти идеално би им било еркондишн сплит системи, додека за оние без демит фасада идеална замена за греење на дрва би било микро-когенеративни опции како плин/солар ~ пост #106 погоре, со оглед дека плинот сеуште е најисплатлив енергенс ко што е наведено во пост #107 горе или пост #52 понапред, јасно треба за помали домакиства и помали модели да извадат на пазар а ко такви и да се исплатлива за масовно субвенционирање, конечно не мора сите соби да се загреани, ко пто ни на печка на дрва не е случај, освен ако не е со котел и централно греење, но што кај нас генерално сред сиромаштијата и не е толку честа појава ... дпмн почна да субвенционира енергетска ефикасност преку бонуси за фасади и печки на пелети, но sds си имаат побитни филмои на рати, наместо да се размислува и за ен.еф. и за сплит-еркондишни или микро-когенративни системи, иако и тие нешто чинам околу пелетарките проектот моаа да го продолжат немајќи попаметна идеја, но сето тоа нема ни 5% да ги натера скопјани да префрлат од дрва на биомаса односно греење на пелети, а и тие 5% ќе бидат парајлии кои можат да си дозволат скапа печка а шифтале од арно на пелети и сл. ... смешно да микро-когенративните системи и сега како гас-солар опција се достапни а овие ќе чекаат уште едно 10 госини за да почне да подработува секундарната гасна мрежа, за да дури по 20 години да стигне гасот до предградијата каде и во воглавном се горат дрва, та аирлија на паметот со субвенционирање пелетарки и чекање гас до врата!

греење вакво или онакво, во секој случај Јонизатор е корисен и во лето и во зима како магнет за прашина, иако ме чуди како тогаш сплит системите ја решаваат неа, доколку тие јонизатори не се само за украс!?

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&PID=209125#209125

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=2078&PID=209501#209501
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 22-Sep-2018 at 17:37

друга недоумица која може да се јави во однос изборот е кое греење има подолг век во однос инвестицијата, под претпоставка не треба душа па и чест да си продадете за по секоја цена некој вид на греење земете, иако има луѓе спремни на се' та заради помодарство да се заборџат и вон својата буџетска солвентност та земат и ултра-модерни FIR инфрацрвени конвектори [1]2] [3] а нели тоа потем да ги чини хипотекарно цела куќа, а сигурно има и такви кои ќе одат дотаму каде попат и ќе ги резилат за изборот директно или индиректно, нели имал дивоградба барака која не може ни да ја осигура а стаил промаја-топлотна вѐздушна завеса или пак плафонски сплит или пак жешко-аеротермално или пак геотермално пѐрно по цел под!

но да речеме сплит еркондишнот е компромис бидејќи не е хит-памп од висок калибар ами ниска и средна класа и него би го споредувале цена во костец долготрајност со печка на плин, под претпоставка ко и кај еркондишните фрижидерот исто така плинската боца е надвор та не постојат безбеднсони ризици а само се премеруваат техничките предности ...

така кај хит-пумпа од висок калибар трајноста е 50 години
6. Long Life-Span
The life-span of heat pumps is relatively long, up to 50 years, however the average life-span is somewhere between 14 to 15 years.
https://www.greenmatch.co.uk/blog/2014/08/heat-pumps-7-advantages-and-disadvantages

додека кај сплит-еркондишните е 12 години
heat pump/furnace more like 12 since the heat pump runs year round
https://www.houzz.com/discussions/2424513/life-expectancy-of-ac-vs-heat-pump


според последниов линк обична печка на гас има траење според искуството на корисникот 15 години, а треба само да се провери колкав е векот на траење на висококвалитетен микро-конвергентен гасен систем ко што е предочен оној во пост #106 погоре

~

би резимирал за сега горе доле споредбено исто се гасната и хит-памп опцијата за греење, разликата и што со хитот ќе можете и да се ладите, но доколку почнат цени на струјата да добиваат евро вајб посекако гасната опција ќе биде поефтина набрзо, дури и останеме вон еу, но без редовно одржување и во двата случаи може озбилно да зијаните

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4567>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.