build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Верски
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Верски објекти (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 606162
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
JovanOdGjorche View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Oct-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 419
  Quote JovanOdGjorche Quote  Post ReplyReply #1221 Posted: 24-Jul-2021 at 11:45
Како зошто? Па да се „гледа“ од далеку, на тоа ниво спадна религијата во Македонија. Колку стари градби се срушија и се направија нови, поголеми, повисоки. Редно време е и МПЦ да постави лед светилки по камбанариите, заостанаа зад „конкуренцијата“.
And something, somewhere was lost in 1938...
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1559
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #1222 Posted: 24-Jul-2021 at 11:55
Конак со бела дограма, врати и прозорци што не би ги ставил ни на бензинска. Штрчат камери, рефлектори, груби шилци од ковано железо, лексан како прегради за автопат, сателитски антени, сончеви колектори. Никаква прибраност, одмереност, нема базична естетика. Апсолутно дека треба да бидат модерни и во чекор со времето, секако дека треба и мора да се избегнува тој тренд што го има зафатено православието цело време да се емитира некое "славно и убаво" старо време кое дури на моменти потсеќа и на Амишите по малку. Ама тука нема ништо модерно и естетски вклопено, овие комплекси почнаа повеќе да личат на куќи во предградие на Египет или Пакистан, отколку што личат на медитерански манастири како Грција или Италија. Јован можеби правилно го идентификувал рпоблемот, по малку се комплексираат од конкуренцијата и несвесно ја имитираат.

Edited by user8642 - 24-Jul-2021 at 11:57
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13055
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1223 Posted: 19-Aug-2021 at 16:54
Во фаза на изградба црква св. Спиридон, локалитет - Црквиште / Западна Плачковица, околу 1700мнв

https://www.facebook.com/dpslisecstip
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 13055
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1224 Posted: 27-Aug-2021 at 15:29
Крстилница во склоп на црква Св. Спас - Маџари, Скопје (идеен проект)

https://www.facebook.com/Капител-
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13895
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1225 Posted: 06-Nov-2021 at 20:23
Свети Петар и Павле, село Тресонче, живописана од Дичо Зограф

(фотките се од денес)

старите гробишта + се гледа црквата Свети Никола на ридот отспротиваинформативна табла со веројатно текст од самиот Дичо Зографеден од живописите на Дичо (овој стои над влезот во црквата)внатре (ми беше непријатно да сликам повеќе фотки)овој белиов дел лево е спомен соба на Дичо ЗографEdited by Џоле - 06-Nov-2021 at 20:24
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 606162

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.270 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.