build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Такси превоз

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 14>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 19-May-2011 at 19:04
јас се возев во неколку компании последниве месец дена и сите ми наплатија по најстарата цена, и тоа се работеше за веќе реномирани компании, стари и нови

инаку нова стратегија е да се даваат попусти за „чести“ корисници легално, преку картица и слично
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 19-May-2011 at 21:10
Иако најчесто избегнувам да „рекламирам“ компании, овој пат тоа ќе го направам

Под претпоставка дека има доста од вас што знаат за ISIC студентската картица, да ве известам дека такси компанијата Рива, дава 10% попуст за студентите корисници на истата

За тие што незнаете за картичката, пишете ми ПП да не идеме оф-топик
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 24-May-2011 at 18:29
Previous
не е единственат, има и најмалку две-три други кои го прават истото, но еве јас нема да ги именувам
патем, досега се извозев барем со пет-шест компании и сите ми наплатија со 20% попуст, и тоа неколку од нив беа стари и добро реномирани компании кои се сметаат за доста озбилни
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4882
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 09-Jun-2011 at 17:37
ОБЕЛЕЖАНИ ЛЕГАЛНИТЕ ПРЕВОЗНИЦИ

Не влегувајте во такси без портокалова етикета

Сите коли со извадени лиценци за превоз добија налепници, а деновиве се очекува да добијат и бесплатни табли, најавија од ГрадотПочна бележењето на легалните такси-возила. Сите коли со извадени лиценци за превоз се излепени со портокалови етикети, кои најчесто се ставаат на задниот дел од колите. Такси-возилата кои ја немаат налепницата, предупредуваат од Градот, се нелегални.
Акцијата за означување на такси-возилата е дел од новата одлука за таксито во градот, која беше донесена пред неколку месеци, а согласно која треба да се унифицираат сите такси-превозници.
"Започнавме со доделувањето на налепниците за такси-возила, а деновиве планираме да ги информираме и граѓаните за новите ознаки, како и да им ја објасниме постапката на обележување на колите на таксистите што сè уште не го сториле тоа. Следна активност е делењето бесплатни табли", изјавија од Град Скопје.
Согласно новата одлука, такси-возилата треба да се обојат во бело -жолта боја. На таблите не смее да стои името на компанијата туку само ознаката такси. Името на такси-компанијата не смее да биде напишано никаде на возилото туку само да стои бројот на возилото.
Цената на таксито неодамна скокна дупло, односно стартот се
наплаќа 20 денари поскапо од претходно, а за секој изминат километар се плаќаат по 25 денари. (М.Ѓ.)


http://vest.com.mk/?ItemID=1B04615C07226F428F9E4BF003EBCD89

А кој ќе ги провери дали тие таксисти имаат фалсификат лепенки и табли? Без џандари, ништо. Па дури и да немаат, ќе ги казни некој?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1807
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 10-Jun-2011 at 02:21
Pazete informacija "Не влегувајте во такси без портокалова етикета". A zosto postoi takvo taksi, odnosno zosto takvoto taksi ne e odstraneto od ulicite? Zatoa sto MVR ne saka da si ja vrsi svojata rabota!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 10-Jun-2011 at 10:59
Originally posted by Denko

Pazete informacija "Не влегувајте во такси без портокалова етикета". A zosto postoi takvo taksi, odnosno zosto takvoto taksi ne e odstraneto od ulicite? Zatoa sto MVR ne saka da si ja vrsi svojata rabota!Тоа у теоријата се вика социјален мир и мора некогаш да се прогледа кроз прсти. Исто е и со дивите превозници кои гравитираат кон Тетово и Куманово.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4882
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 10-Jun-2011 at 11:38
Кај нас поимот социјален мир е многу до крајност однесен и затоа ни се случуваат луди работи во државата. И те молам малку поработи „у“ да стане „во“.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 10-Jun-2011 at 12:10
Таман подготвив текст за такси-превозот, еве една мерка од град Скопје. Во основа, означувањето на возилата со вакви налепници е пракса од другите градови и истата е добредојдена. Колку ќе трае е прашање за одговор.

Edited by BOJAN - 10-Jun-2011 at 12:10
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 10-Jun-2011 at 12:32
Конечно! Само не ми е јасно зашто не ги облепија колите со новите бои прво, па после да ги залепат ознакиве.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 10-Jun-2011 at 14:07
Originally posted by <Fresno>

Конечно! Само не ми е јасно зашто не ги облепија колите со новите бои прво, па после да ги залепат ознакиве.


Одговорот е едноставнен.......ПАРИ....се тоа чини пари....ама чум имаат легалните унифицирано обележје може многу поедноставно и поефективно да се спроведе кампања ѕа народот да ги изолира нелегалните....бидејќи тој би бил набезболниот начин за воведување ред и зачувување на социјален мир.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1807
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 10-Jun-2011 at 15:24
Hehe... toa se vikalo "socijalen mir"! Se dodeka vaka gi iskrivuvate rabotite ke ziveeme so kvazi drzava. Toa se vika "haos vo taksi prevozot" i nikako poinaku.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 10-Jun-2011 at 15:36
Не се пари во прашање, се лепат хауба и гепек за под 50е сигурно.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4882
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 10-Jun-2011 at 15:43
Треба да се исфарба, не да се лепи.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 711
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 10-Jun-2011 at 15:45
Нема да се фарбаат, ова повеќе таксисти ми го имаат кажано. Ќе лепат материјал како за рекламите на автобусите.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #195 Posted: 10-Jun-2011 at 19:05
Originally posted by Denko

Hehe... toa se vikalo "socijalen mir"! Se dodeka vaka gi iskrivuvate rabotite ke ziveeme so kvazi drzava. Toa se vika "haos vo taksi prevozot" i nikako poinaku.


А Денко шо си по професија или што имаш студирано па за вака да ги дефинираш работите? Све паметњаковичи се наредија на форумов. Па социјален мир е термин кој најбуквално означува некои ситуации кои се толерираат за да не избувнат радикални ексцеси. Затоа што се знае кои се најчесто диви таксисти, за мир во куќа се толерира. Иди еве ти, сопри ги дивите превозници што циркулираат накај тетово и куманово и види наредниот ден што ќе се деси. Си има попаметни луѓе од нас што ги регулираат тие работи и поими од типот социјален мир!
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #196 Posted: 10-Jun-2011 at 19:07
Originally posted by гитардемон

Кај нас поимот социјален мир е многу до крајност однесен и затоа ни се случуваат луди работи во државата. И те молам малку поработи „у“ да стане „во“.


Не дека е у крајност, ама за некои работи "мора" да се премолчи. Офф-топик, тоа "у" ми е нешто најтешко што можам од говорот да отргнам, повеќе фактори ми влијаат да го употребувам наместо "во".
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4882
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #197 Posted: 10-Jun-2011 at 19:10
Не сум сигурен дека е за мир во куќата. Повеќе ќе да е за мир на газот нивен. Знаат дека ќе треба многу работа за да се справат со протестите, кои секако ќе ги има.

Е сега ако алудираш на вооружено насилство, да не забегуваме, не е до толку страшна работата Локални шерифи има во многу бизнис сфери на нашето живеење, па властите решиле да се справат со нив и се справиле. Е со овие изгледа страв им е да почнат нешто оти ем ќе сака многу работа, ем не носи многу поени и немаат лична корист да се справат со тоа во моментов. Не е ова баш мир у куќаEdited by гитардемон - 10-Jun-2011 at 19:12
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1807
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #198 Posted: 10-Jun-2011 at 20:40
Originally posted by N23

Originally posted by Denko

Hehe... toa se vikalo "socijalen mir"! Se dodeka vaka gi iskrivuvate rabotite ke ziveeme so kvazi drzava. Toa se vika "haos vo taksi prevozot" i nikako poinaku.


А Денко шо си по професија или што имаш студирано па за вака да ги дефинираш работите? Све паметњаковичи се наредија на форумов. Па социјален мир е термин кој најбуквално означува некои ситуации кои се толерираат за да не избувнат радикални ексцеси. Затоа што се знае кои се најчесто диви таксисти, за мир во куќа се толерира. Иди еве ти, сопри ги дивите превозници што циркулираат накај тетово и куманово и види наредниот ден што ќе се деси. Си има попаметни луѓе од нас што ги регулираат тие работи и поими од типот социјален мир!
A kako da gi definiram rabotite, kako tebe? Da opravduvam prekrsiteli na zakonite, i neplakaci na danok? Si slusnal li ti za nelegalna konkurencija? Ako sakame razvoj i napredok na opstestvoto mora da insistirame na red i otvoreno da se sprotivstavuvame na iskriveni tezi. Zatoa pred da dades nekoj zaklucoj informiraj se dobro bidejki ja zagusuvas okolinata so iskriveni vrednosti t.e. so oprwvduvanje na nenormalni pojavi.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #199 Posted: 10-Jun-2011 at 21:04
Ако продолжам да дебатирам и да изнесувам факти, ќе навлеземе ептен у политика и хронологија на некои минати настани, а како член, а сега и модератор на овој форум, уште од првиот ден се залагам за антиполитичка дебата.
Денко, у ниту еден сегмент јас не оправдав. Само ти велам еве ти пробај реши го тоа, ако државата е слепа при очи и не сака да се справи. Нелегална конкуренција се ако им ги собираат повеќето од муштериите и возат поефтино. На крајот на краиштата, отидете пред холидеј ин у петок/сабота навечер и видете дали дививе им сметаат на легалниви, него заедно си дремат и мубает прават. Ако нешто ти смета се противиш за тоа, а не преќутно да се согласуваш. Друга ствар, најбитна у цел момент, кој ги тера граѓаните да се возат со диви такси? Ја до сеа само еднаш сум се качил во такво такси поради брзање. Увек си гледам прво табла, па после си бирам кола. А тоа за неплаќање данок, они де факто на све плаќаат данок, освен на парите што ги земаат. Со самото тоа што он со тие заработени пари ќе отиде у продавница да купи леб и млеко веќе платил данок. Само е прашање сеа уште како до тоа да им се наплаќа персонален данок. Ја затерав и јас, после овој пост се повлекувам од дебатата.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1807
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #200 Posted: 10-Jun-2011 at 21:49
Neka se registrirat i resen problem, se ostanato e inprovizacija i neznaenje. Skopje e eden od balkanskite centri, glaven grad. Doagaat stranci, luge od vnatresnosta... nemoj da mislis deka site go poznavaat divite taksisti....   
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 89101112 14>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.