build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4950515253 122>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #1001 Posted: 14-Mar-2011 at 17:14
Originally posted by Тркало

Ако фарбање и поплочување е реновирање тогаш супер.Тогаш подобар аеродром и од Франкфурт имаме Инаку,автобусот на сликите е во функција ,ама за превоз на вработените на Аеродромот,а произведен е 1986 година и како шо гледате на сликата воопшто не е чепнат оттогаш.


За кои вработени на аеродромот во Охрид?Па тие имаат 2 лета неделно.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1002 Posted: 14-Mar-2011 at 17:18
Originally posted by Sale SK

[QUOTE=my Macedonia] Lugje ova ne e investicija, ova e manipulacija!!Eve ima novi trotuari okolu parkilisteto, znaci site poversini sto bea so plocki se renovirrat(se stavat novi)

Добро утро.
Провери на крај колку кошта реновирањето на охридскиот аеродром?Кога се ќе се заврши,запрашај се каде се вложени најавените 200 милиона?


Sale sk najvekje kritikuvase izgradbata na skopskiot aerodrom a tamu se investirase i se gradese mnogu!Znaci razbudeni sme uste koga pocna investicijata...

Za ohridskiot kje ti kazam: Dobro utro kako si?Jas sega stanav a ti?
Znaci za vo ohridskiot definitivno site spavavme i mislevme dek kje se INVESTIRA  nesto, ama ete nisto.
Delovno se soglasuvam so tebeSmile

Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #1003 Posted: 14-Mar-2011 at 17:25
Originally posted by my Macedonia


Значи во првата слика е сигурно паркинг за авионите, хеликоптерите на АРМ пошто веднаш тука е новата Зграда на АРМ!вo фтората слика не знам ниту јас што е но со сигурност нема да биде контролна кула, пошто имаме една!Да не е некоја патека што носи кон подземниот аеродром?Не знам што е![/QUOTE]

Која нова зграда на АРМ?Таква сеуште нема направено...
На АРМ хеликоптерите се користат само за странски мисии,авионите ни се приземјени,нема ни да се користат.
Back to Top
Sale SK View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 16-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 258
  Quote Sale SK Quote  Post ReplyReply #1004 Posted: 14-Mar-2011 at 17:30
Originally posted by my Macedonia


Originally posted by Sale SK

[QUOTE=my Macedonia] Lugje ova ne e investicija, ova e manipulacija!!Eve ima novi trotuari okolu parkilisteto, znaci site poversini sto bea so plocki se renovirrat(se stavat novi)

Добро утро.
Провери на крај колку кошта реновирањето на охридскиот аеродром?Кога се ќе се заврши,запрашај се каде се вложени најавените 200 милиона?
Sale sk najvekje kritikuvase izgradbata na skopskiot aerodrom a tamu se investirase i se gradese mnogu!Znaci razbudeni sme uste koga pocna investicijata...Za ohridskiot kje ti kazam: Dobro utro kako si?Jas sega stanav a ti?Znaci za vo ohridskiot definitivno site spavavme i mislevme dek kje se INVESTIRA  nesto, ama ete nisto.Delovno se soglasuvam so tebeSmile


Другар,не мислев ништо лошо за тебе,само се нашалив.Извини ако не сме се разбрале...
Инаку,јас и понатаму ќе критикувам за двата аеродрома.Сам знаеш дека инвестицијата спадна од 200 на 100 милиона.Досега имаат вложено околу 10 милиона.За мене тоа е малку,односно не се придржуваат до договорот(мислам на Турциве).
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1137
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1005 Posted: 15-Mar-2011 at 17:41
Originally posted by Sale SK

Originally posted by Тркало

Ако фарбање и поплочување е реновирање тогаш супер.Тогаш подобар аеродром и од Франкфурт имаме Инаку,автобусот на сликите е во функција ,ама за превоз на вработените на Аеродромот,а произведен е 1986 година и како шо гледате на сликата воопшто не е чепнат оттогаш.


За кои вработени на аеродромот во Охрид?Па тие имаат 2 лета неделно.


Без разлика на нивото на сообраќај,тие 150-200 вработени си имаат три редовни смени и седат на работа (не знам колку е то продуктивно али ај,можда за итни слетувања ) и тој стар Санос е баш за нивен транспорт.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1006 Posted: 18-Mar-2011 at 15:01

Ни аеродром ни 15 милиони евра од овчеполските ниви

Шестотини хектари земја во срцето на овчеполската рамница десет години нема да бидат во производна функција

Иван БојаџискиШТИП - Македонија во наредните десет години ќе загуби 15 милиони евра поради неставањето во производна функција на 600 хектари најплодно земјиште во срцето на овчеполската рамница.

Како што е познато, државата пред две години го откупи ова земјиште од земјоделците од Мустафино, Ерџелија и Врсаково со идеја и цел на него да гради карго-аеродром. Бидејќи во меѓувреме се дојде до становиште дека аеродром не може да се гради без да се знаат метеоролошките услови на локацијата, Министерството за транспорт и врски оваа голема и плодна локација ја трансформира од земјоделска во градежна. Со тоа отпадна секоја можност, во времето додека се вршат метеоролошките мерења (2010 – 2020 година) земјата да им биде дадена под кирија на земјоделците од овој крај.

Овчеполието, според земјоделските експерти, е најголемото производно подрачје на сточна храна во државата. Стручњаци од овој регион сметаат дека државата не смее(ла) да се откаже од големиот потенцијал на овие 600 хектари како најплоден дел во источниот регион.

„Ако веќе државата решила да гради карго аеродром, тогаш тоа е во ред. Но, не е во ред толку плодни ниви цела деценија да стојат неискористени, да не се стават во функција. Посебно не сега кога од сите страни на светот, и од развиените и од неразвиените стигнуваат информации дека планетата се соочува со се' поголем недостиг од храна. Можеа да се вршат и хидрометеоролошки мерења и да се обработуваат нивите. Моите анализи покажаа дека само од кирија на нивите државата за овие десет години ќе инкасираше три милиони евра“, вели Павле Постолов, инженер-агроном од Свети Николе.

Математиката не запира само на три милиони евра. Јордан Ѓорчев во 2005 година беше градоначалник на Свети Николе и ја промовира идејата за давање на државното земјиште на плодоуживање на невработените, со цел да се обезбеди егзистенција за илјада жители во општината. Ѓорчев тврди дека штетата од тоа што ова земјиште десет години ќе остане надвор од функција ќе изнесува 15 милиони евра.

„Се работи за најплодниот дел во овој дел на Македонија, за ниви покриени со брегалничкиот хидромелиоративен систем. Сонце, вода и најквалитетна земја, тоа е богатството на овој простор. Точно е дека државата по одлична цена го откупи земјиштето од земјоделците. Но, штета е толку плодни ниви да не се користат за ништо. Иако е трансформирано во градежно, ова земјиште може да се користи и како земјоделско се' додека не почне изградбата на аеродромот. Земјоделските стручњаци пресметале дека за една деценија Македонија ќе загуби 15 милиони евра, односно толку би тежело производството на оваа локација“, објасни Ѓорчев. Тој смета дека уште еднаш треба да се види дали постои каква било можност и за повеќе храна и за изградба на стратегиски капацитет каков што е аеродромот.

Многумина во овој крај не знаат дали некој овде прави хидрометеоролошки мерења. Никој не видел метеоролошка станица. Но, од УМХЦР тврдат дека на тој терен се вршат вакви мерења веќе цела година.

„На потегот меѓу Мустафино и Ерџелија имаме поставено автоматска метеоролошка станица со најсофистицирана опрема за хидрометеоролошки мерења. Периодот на вакви мерења за да се пристапи кон реализација на најавената инвестиција е од три до пет години, а некогаш и повеќе. Ваквите мерења се од фундаментално значење за реализација на вака сериозен проект. Опремата ја набави Владата, а наше е оваа работа најквалитетно и најпрофесионално да ја извршиме“, истакна Пеце Ристевски, советник во УМХЦР.

Но, и по сето ова ќе остане дилемата како може да пречат земјоделските работи врз хидрометеоролошките мерења и зошто еден таков аграрен потенцијал ќе биде надвор од употреба толку долго време.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D3E42261678FB948B085AF020A2B9A6D
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1007 Posted: 18-Mar-2011 at 18:03
Можеа да се вршат и хидрометеоролошки мерења и да се обработуваат нивите
Иако е трансформирано во градежно, ова земјиште може да се користи и како земјоделско се' додека не почне изградбата на аеродромот

И последново е најголем бисер бидејќи доаѓа од новинари, кои треба да бидат колку толку информирани и подготвени во врска со темата која ја објавуваат.
Но, и по сето ова ќе остане дилемата како може да пречат земјоделските работи врз хидрометеоролошките мерења и зошто еден таков аграрен потенцијал ќе биде надвор од употреба толку долго времe.

Останувала дилема. Па нека се растрчаат и нека приберат информации од стручни лица кои вршат и имаат познавања од хидрометеролошки мерења во функција на аеродроми. Па не е ова сервисна улица и туку така лаички само да се критикува и потценува ситуацијата, се работи за авионски сообраќај и секое најмало пореметување во мерки и процедури може да биде фатално!(настрана економските придобивки/губитоци од ситуацијата)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1008 Posted: 18-Mar-2011 at 18:10
Buliwyf,

не верувам дека обична земјоделка активност на поголем дел од тие 600 хектари може да има некакво значајно влијание на таа една мерна станица што ја поставиле
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #1009 Posted: 18-Mar-2011 at 18:24
Целиот тој простор го истражуваат стручњаци за хидрометеролошки мерења со цел да извршат макцимално прецизни анализи за поволности од изградба на карго аеродром. Си има стандради и прописи колку време простор и се друго се потребни за конечни резултати. Никој не сака економски загуби, но сепак се работи за изградба на аеродром каде се бараат максимални поволности и климатски мерења на подолг рок, ваљда нема стандардите да се прилагодуваат според нечии желби(иако се работи за големи загуби). Сето тоа требело, и најверојатно се пресметало пред откупување на земјиштето за аеродромска намена, дали би имало поголема корист од земјоделските активности или функционирањето на аеродром во таа област. Кога веќе е одлчучено мислам дека нема простор за екпериментирање и флексибилност во ситуацијата.

Edited by Buliwyf - 18-Mar-2011 at 18:49
Back to Top
Balken Airways View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Balken Airways Quote  Post ReplyReply #1010 Posted: 21-Mar-2011 at 22:44

TAV MACEDONIA
21 March 2011 year

Dear TAV Employees,

TAV Macedonia is deemed worthy to receive ‘Public Project of the Year Award’ in the event Real EX Skopje 2011 the Premiere Exhibition for Real Estates and Investments held in Skopje, the capital of Macedonia by Leoron Group headquartered in Dubai, a leading company specialized in designing, marketing and executing unique business events.
The Exhibition hosted various companies from Macedonia and the region. The firms competed in six categories at Real EX Skopje 2011 the Premiere Exhibition for Real Estates and Investments and TAV Macedonia won Public Project of the Year Award.
TAV Macedonia Deputy General Manager Mr. Alper Ersoy received the award on behalf of TAV Macedonia.
Yours Faithfully,
Back to Top
Skopje View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 28-Nov-2009
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Skopje Quote  Post ReplyReply #1011 Posted: 26-Mar-2011 at 11:06
луѓе дали има некој информација што се случува со Охридскиот аеродром,март изминува...нели требаше отворањето на реконструираниот Охридски аеродреом да се случи до 20ти Март ? поздрав
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1012 Posted: 26-Mar-2011 at 11:13
Za koja rekonstukcija zboruvas??Vnatre stavile plasticni-stakleni zidovi i toa!Ako ova e rekonstrukcija togas ovie nasite ne znaat sto znaci toj zbor!
Nema nisto osven parking prostor i renoviranje na trotuari!
A i nesto, ohridskiot aerodrom sekogas bil otvoren
Back to Top
Balken Airways View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Feb-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Balken Airways Quote  Post ReplyReply #1013 Posted: 28-Mar-2011 at 22:47
Guys do you have anymore pictures of airports send some more.!
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #1014 Posted: 31-Mar-2011 at 11:40
Да ве известам дека денес бев на аеродром и дека го сликав со мобилен колку можам новиот терминал (за малце ќе ме испотепаа ), а истотака ги сликав и двата нови објекта кој се градат. Едниот е карго терминалот ко што знам а другиот е валјда управната зграда или така нешто.
Така да кога ќе се вратам од работа накај 5 - 6 очекувајте слики (какви такви )
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1015 Posted: 31-Mar-2011 at 11:47
Вчера ми беше кажано дека момци од скопје, градежни инженери, се преселени во Охрид за да работат на изградбата на аеродромот. Коа прашав што ќе прават таму кога се реновира паркинг и некои мали ствари, ми одговорија дека работата таму била поголема. Дали некој што е од Охрид приметил поголема фреквенција на охридскиот аеродром и механизација или пак инженериве ги преселиле у Охрид колку да се каже дека демек и таму инвестираат нешто?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3896
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #1016 Posted: 31-Mar-2011 at 17:24
Previous Ako imam srekja kje mozam duri ovaj mesec da letam kon mkd ili najdocna do juli pa sigurno kje ve informiram..
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #1017 Posted: 01-Apr-2011 at 17:49
еве ги сликите што ги ветив:
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

ај уште една


се извинувамм за лошиот квалитет, со мобилен е. Али подобро нешто него ништо

1,2,3 и последната - мислам дека се управната зграда
потоа следи новиот патнишки терминал
и плавиот бјект на крај мислам дека е карго терминалот

Edited by toasumjas - 01-Apr-2011 at 17:52
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #1018 Posted: 01-Apr-2011 at 18:25
Нешто што го имаме испуштено на нет.

01.


02.


03.


04.


05.


06.

http://peraconstruction.com/pera/?p=444
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #1019 Posted: 01-Apr-2011 at 20:06
Терминалната зграда е целосно покриена уште малку и ќе почнат да работат на внатрешноста. Инаку што е со тој плавиот објект што е тоа?

Значи Карго терминал. Браво одличен напредок!


Edited by Supervisor - 01-Apr-2011 at 20:07
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #1020 Posted: 02-Apr-2011 at 02:35
Ова го најдов на нет:

CONTINUING PROJECTS
Electromechanical Works of Scopje Airport in Macedonia

     
     
Customer     :     TAV Cons.
Work Location     :     Macedonia Skopje
Start Date     :      / /
End Date     :     30 / 10 / 2011
Covered Area Size     :     


The project comprises the construction of a new, 40.000 m² terminal building, with 6 passenger boarding bridges. The turn-key electromechanical works for both Skopje and Ohrid shall be executed by Novatek. Completely designed and planned by Novatek design team and as a result of the know-how gained from recently completed Sofia/Bulgaria and Enfidha/Tunisia Airports. The new airport will be able to handle a capacity of 6 million passengers per year.

In order to increase the capacity of the airport the runway, apron and taxiway areas shall be improved and increased, in line with the capacity of the terminal building. The runway is extended for more than 500 m whereas the apron areas are increased by 25.000 m². A cargo handling facility capable of 40.000 tons of goods per year and a new administration building of 5.000 m² is also within the scope of works.

The improvement works and construction of the new terminal building of the Alexander the Great Airport of Skopje is planned to be completed in the relatively short time of 20 months, until the end of November 2011. Within the same time frame, Ohrid airport will have its terminal building and VIP sections modernized as well.

     
     
http://www.novatekltd.com.tr/ENG/project/47
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4950515253 122>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.531 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.