build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 119120121
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4372
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2401 Posted: 27-Apr-2020 at 12:39
НЕ РЕЗЕРВИРАЈТЕ АВИОНСКИ КАРТИ, НЕ ЗНАЕМЕ КОГА ЌЕ СЕ ОТВОРАТ АЕРОДРОМИТЕ, ВЕЛИ МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ТРАНСПОРТ И ВРСКИ

Уште е на сила владината одлука за затворање на аеродромите, па не резервирајте авионски карти, ги потсетува граѓаните Министерството за транспорт и врски.

„Би сакале да објасниме во однос на информациите што се објавуваат во дел од медиумите за конкретни датуми за воспоставување на авионските линии преку авиопревозниците што оперираат од ‘Меѓународниот аеродром Скопје’ и аеродромот ‘Св. Апостол Павле во Охрид’, дека на сила сè уште важи Одлуката за затворање на двата аеродрома”, соопшти Министерството.

Тоа значи дека сè додека не се донесе друга Одлука, аеродромите ќе бидат затворени за превоз на патници, а авионскиот сообраќај ќе е запрен. Оваа одлука не се однесува за државни, воени, болнички, хуманитарни и карго летови без патници, потенцира Министерството за транспорт.

„Со оглед на настанатата состојба со вирусот КОВИД-19, во овој момент не може да се предвиди кога повторно ќе се воспостави и нормализира авионскиот сообраќај за превоз на патници. Се до донесување на нова Одлука од страна на Владата на Република Северна Македонија, апелираме до сите граѓани да се воздржат од резервaции на билети, се со цел дополнително да не се изложуваат на финансиски трошоци“, се вели во соопштението.

https://sdk.mk/index.php/makedonija/ne-rezervirajte-avionski-karti-ne-znaeme-koga-ke-se-otvorat-aerodromite-veli-ministerstvo-za-transport-i-vrski/
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2402 Posted: 06-May-2020 at 09:57
https://www.youtube.com/watch?time_continue=82&v=LAF1w184Fqc&feature=emb_title

Del od novite merki koj sto najverovatno treba sekoj aerodrom da gi vospostavi za bezbednosta na patnicite, a i po se izgleda letanjeto ke nalikuva vaka , a mozebi seto ova da trae i do otkrivanje na vakcina , a mozno e i ova da stane veke normalna praksa za vo idnina. A tuka isto taka spagja i merenje na temperatura , pravenje na testovi , nosenje zastitna maska , koristenje na dezinfekciski sprej za race , drzenje na rastojanie pomegju patnicite niz celiot aerodrom...

Edited by WolfLeader - 06-May-2020 at 10:00
Back to Top
laziale View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 41
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #2403 Posted: 19-May-2020 at 13:48
Qatar Dreamliner pristiga vo SKP https://i.gyazo.com/500bbc22ac3b88d29d685c8a6757c7f8.jpg
Nosi Covid donacii
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2404 Posted: 21-May-2020 at 19:26
Mislam deka prv pat na skopskiot aerodrom sletuva avion so vakva golemina taka ?
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 58
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #2405 Posted: 21-May-2020 at 19:46
Koga beshe Super Cup vo skopje sleta a340-600 so Spanski navivachi ako dobro se sekjavam. A cargo ima i 747-200 sletano.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2406 Posted: 21-May-2020 at 20:25
Originally posted by laziale

Qatar Dreamliner pristiga vo SKP https://i.gyazo.com/500bbc22ac3b88d29d685c8a6757c7f8.jpg
Nosi Covid donacii
од твитер

За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4598
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2407 Posted: 22-May-2020 at 10:59
Ех колку се трудат за позитивен PR, и пак никој нормален не ги почитува низ светот. Мала држава која мисли дека може да го купи цел свет со пари. Почнувајќи од самиот QR па низ целата држава, како ги третираат работниците и странците е срам невиден. Ќе им дојде и нив денот, ќе секнат парите.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2408 Posted: 22-May-2020 at 11:42
Паметно кажано, или со други зборови "среден век само со технологија". Интересен е моментот дека истурањето огромни пари го гледаат како opportunity да увалат барем малку идеологија во земјите кадешто сакаат да се присутни. Во помала форма се приметува тоа и кај Обединети Арапски Емирати, каде све е супер модерно додека не се залапаш со девојка ти на плажа, тоа нема да ти го простат. А не се свесни колку развој, капитал, луѓе и технологија одвратиле со таквово понаташање и желба да се биде авторитарен и да се навлага во туѓите привати животи. Тоа па со работничките права за странски работници е една сосема друга приказна која се темели на некоја чудновата идеологија која е sugarcoated под плаштот на "различна култура". Затоа recruiteri ширум свет мака мачат да најдат висококвалификуван кадар во било која област, особено IT, од западен свет да дојде макар и на неколку месеци и никој нејќе.

Што порано секне, тоа подобро!
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 580
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2409 Posted: 22-May-2020 at 19:18
Ama kako bese narodskata , para busi gde burgija nece taka ? ) E pa nivnoto bogatstvo otvara vrata sekade , deka nekogas ke sekne toa bogatstvo iskreno cisto sumljam , toa so nivnata drzava stranskite rabotnici gi tretiraat kako takvi e primer da pokazat deka imaat mok i deka si otiden kaj niv da rabotis i deka ti si pameten a oni ne se ama so parite izleguvaat deka se popametni od tebe , oni i samite se svesni deka nemaat nitu eden doktor , inziner , sportist , muzicar ili neznam so , i deka ako ne dojde stranec i ne go platat so ogromni sumi svetot nema da cue nikogas za niv.. A usvari naj bedno e toa so ne ti davaat da se lapas so devojkata na ulica a oni imaat po 10 zeni i se redovno po orgii otideni so stranskite prostitutki ))) Ali ajde jbg pomos e pomos dobredojdena od sekogo , toa nemozeme da go odreceme.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 96
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2410 Posted: 22-May-2020 at 19:41
Тоа што западот (Америка пред се) се обидува да го направи на пример со гас од шкрилци или па со истиснувањето на кинеските 5Г производители од европскиот пазар е у суштина многу благородна работа, само овие народчиња по балканов, па и на други места, со пазарски менталитет не го разбираат тоа, а се плашам и дека некои големи домашни политички елити не го разбираат. Не е све во тоа дали некој може да ти продаде поефтина нафта, гас, технологија или штои да е. Прашањето е што доаѓа како непријатен товар под маса со тоа да возиш на поефтина нафта, да користиш поефтина технологија. Подобро западно по секоја цена, макар и малку поскапо, отколку да финансираме тероризам на мала врата без да сме свесни за тоа, да одлеваме капитал у злобни фондови и идеологии кои потоа ни се враќаат како бумеранг у некои извитоперени форми па намесно коридори 8 и 10 или европски автопати ние ќе се радуваме на тоа дали "зелената трансферзала" ќе го ставела или не Скопје на мапата! Мора јасна определна со кого си, тие титоистички позиции што тука се продаваат како политичка умешност, седење на две три столици одеднаш, во денешен контекст не даваат плод.

И мора да кажам, жал ми е што ЕУ каска позади, дозволува да и се разшетиуваат низ дворот вакви терористи злобници у одела. Нема систем кој може да створи повеќе еуроентузијасти, наместо скептици. Па уште и ние малкуте ентузијасти, не остава на само да се бориме против простаклук кои мисли дека први им текнало да свртат глава према исток! Кој погледнал натаму се изгорел, зашто тамо нема ревносни партнери, а и само се направило штета на односите према запад!

Тоа е, едноставно не верувам во искреноста на Катар да и помага на оваа држава, можда има искрена желба да помага во одредени делови од државата, ама за да не биде до толку политички некоректен донира за цела држава па другите да имаат на некој начин колатерална корист.


Ќеиф ми е вака да бидам малку политички некоректен и директен, ама барем точен и прав!

Edited by user8642 - 22-May-2020 at 19:53
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 119120121

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.