build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 115116117118119 122>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2321 Posted: 07-Mar-2019 at 16:58
Комплетно се согласува, многу често летам..., а кога летам со Wizz срам ми е што сум дел од колективот. Седнат на предни седишта со спуштена глава, слушалки и капуљача, тој сум. Јака им душа на стјуардесите.

90% од патниците култура 0. По нив може да видиш најсликовито во каква земја живееш, каков е стандардот, и зошто е таков, македонија во маало.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1019
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #2322 Posted: 09-Mar-2019 at 21:44
Секоја година поради конференција за Википедија патувам до Берлин преку Виена со Аустријан и летот Скопје-Виена и обратно ми е смрт, иако е далеку подобар од ВизЕр на пример во поглед на патниците. Влегуваш во лет Виена-Берлин и одма се чувствуваш подобро
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3897
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2323 Posted: 11-Mar-2019 at 10:03
За однесувањето на едната вработена секако дека направив објава во ТАВ и; Многу изненаден (позитивен ) сум: Вработените ќе добиват обуки за комуникација со патниците.
Со тоа сум секако среќен.
Back to Top
berc View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 07-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 34
  Quote berc Quote  Post ReplyReply #2324 Posted: 24-Apr-2019 at 14:54
Дали некој има искуство како е најлесно да се стигне од Скопје до Охридскиот аеродром користејќи редовни автобуски линии?
Back to Top
laziale View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #2325 Posted: 24-Apr-2019 at 18:48
Originally posted by berc

Дали некој има искуство како е најлесно да се стигне од Скопје до Охридскиот аеродром користејќи редовни автобуски линии?

Ne sum siguren ama patot od Kicevo do Ohrid pominuva pokraj aerodromot, taka da moze da mu kazesh na shoferot da te simne pred izlezot na kaj aerodrom, a od tamu do terminalnata zgrada da ima max 200 do 300 metri
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2326 Posted: 24-Apr-2019 at 21:33
Да, веројатно тоа е најоптимална опција (зависи колку товар ќе имаш), Галеб и Делфина застануваат буквално на секое место кајшто ќе им речат. Затоа се патува 3.5 часа од Скопје до Охрид.

Друга опција е од Охрид да фатиш комбе (има неколку превозници) што вози накај Требеништа или друго село во Дебрца, па повторно да те симнат кај аеродромот. Знам дека имаше и директна линија од Охрид до аеродром поврзана со авионите од Wizzair, но не знам дали ја има во моментов и плус многу поскапо е, околу 200 денари карта.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2327 Posted: 22-May-2019 at 13:08
Цитат од денешниот прес на Сугаре:

„-Се работи на анекс договорот со турската компанија ТАВ со цел средствата што беа предвидени за карго аеродромот кај Штип, да се пренаменат за изградба на водоводни и канализациски мрежи. Очекуваме во најкраток рок тој да биде потпишан и да се премине на реализација на инфраструктурните инвестиции. Дел од средствата ќе се користат и за подобрување на условите на скопскиот и охридскиот аеродром, а најголем дел ќе бидат наменети за канализациските и водоводни системи, како и за градинки и училишта во општините, додаде Сугарески.“
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2328 Posted: 22-May-2019 at 16:07
А зошто му се дозволува на ТАВ дел од тие пари да ги искористи за Скопје и Охрид? Тоа значи дека нема да им ја наплатат цела сума предвидена во договорот? Според мене тоа би требало да претставува дополнителна инвестиција на ТАВ, бидејќи ако сепак се градеше аеродромот во Штип тогаш со кои пари ќе се подобруваа условите во Скопје и Охрид? Само кај нас им се дозволува на странски инвеститори да прават што сакаат, бидејќи сме толку неспособни па канализација и градинки ќе правиме со пари првично наменети за воздухопловство, додека останатите средства за капитални инвестиции не успеваме да ги потрошиме.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2329 Posted: 22-May-2019 at 17:44
Популизам од минатата власт е ова. Но штом Сугаревски не се буни и со оваа е исто. Каква поврзаност има едната со другата работа... Живи глупости.

Што не ги искористи за некој попратна дејност поврзана со авијација!? Или да направеа тркачка патека како онаа со северна грција (не се заебавам со името навистина е во северен дел од грција ) Па да не се трка кој стигне по булевариве во Скопје...
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Phalanx View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 06-Nov-2010
Location: Munich
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote Phalanx Quote  Post ReplyReply #2330 Posted: 22-May-2019 at 19:52
Takvo nesto samo moze da sluce koga politicar ima samo 5 odalenje zavrseno. Od koga se katastrofalni so realizacijata na kapitalnite investicii nemat i pojma sto da pravat so stranski investici.

Jas licno mislam deka cargo aerodrom vo Stip nema logika. Mos vo Strumica da ama ne 50km oddalecano od SKP.

Inace mesto kanalizacija ili gradinki podobro ke bide TAV da go naterat da izgrade zeleznicki prevoz od Skopskiot Areodrom do Centaraot. Ama ajde... uste 2 godini treba da ja izdrzame ova vlada...
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2331 Posted: 01-Jun-2019 at 10:23
Знае ли некој што се случува со авионот на бившо Контики и МАТ - сликата е од посетата на папата......

Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2332 Posted: 01-Jun-2019 at 10:24
Утринава на СКП - Американски чартер Боинг 777-200
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2333 Posted: 01-Jun-2019 at 12:12
Авионот на МАТ/Контики стои паркиран на SKP уште откако фирмата банкротира. Ако не се лажам, пред стариот терминал.

Туку во позадина на сликата гледам 737 на Air Djibouti. Шо мајка бара тука?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4791
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #2334 Posted: 01-Jun-2019 at 12:21
Originally posted by Obedineta Makedonija

Утринава на СКП - Американски чартер Боинг 777-200


Веројатно воен персонал за вежбата која претстои. Не секогаш користат C-130 и слично.

Originally posted by НОВА МАКЕДОНИЈА


Во меѓувреме за обележување е дека истиот период кога шефот на НАТО ќе престојува во државата ќе се одржи една од најголемите воени вежби во нашата воена историја. Станува збор за досега најголемата вежба што се организира во нашата држава, „Одлучен удар“. На вежбата ќе учествуваат над 2.700 припадници на Армијата на Република Северна Македонија и на вооружените сили на САД, Црна Гора, Албанија, Бугарија и Литванија, соопшти неодамна Министерството за одбрана. На вежбата трупите од шест земји ќе треба заедно да изведуваат операции на здружени копнени и воздухопловни сили, комбинирани операции на конвенционална војска и специјални сили и борбени операции во урбан терен. На „Одлучен удар“ ќе учествува компонента од конвенционални сили со два баталјона механизирана пешадија на АРМ, два баталјони од 56-та Страјкер-бригада на Националната гарда на Пенсилванија, опремена со оклопни возила „страјкер“, артилериски баталјон со сили од Литванија и Црна Гора и македонски и американски хеликоптери. На гаѓањата, како што соопшти МО, ќе се користи „обична“, конвенционална муниција, но не и зрна со осиромашен ураниум. На денот за високи гости, на 17 јуни, над Криволак ќе прелетаат и два американски ловци „Ф-16“, но и стратегиски бомбардер „Б-52“, најавија од Министерството за одбрана на денешниот брифинг за вежбата.


НОВА МАКЕДОНИЈА

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1137
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #2335 Posted: 13-Jun-2019 at 00:46
Поради зголемена фреквенција, за Охридскиот аеродром кружат информации за проширување на терминалната зграда.Дали посетата на Тунтев пред некој ден била само формална или и за ова, ќе почекаме.
Ако е вистина, конечно.Слетуваат три свиони во рок од 35 мин. И во зградата е хаос и сауна уште од сега, а не пак во август.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1638
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2336 Posted: 16-Jun-2019 at 13:15
Како што и ви пишав и постирав слика пред некој ден, Сликата во пзадина со Авион на Air Djibouti е бил авионот на Контики(МАТ) кој повеќе не е на аеродромот во Скопје..... втора нова работа на Аеродромот е 3 ганц нови автобуси ИСУЗУ АНАДОЛУ, само маната е што истите се со конфигурација з аградски превоз, а се ултра модерни со сите додатоци(лед дисплеј и и се останато) исто така кобусот 3000 стои до терминалот али не се користи(незнам зошто и зошто не се набавеи исти такви) а зглобниот го нема, да не е во Охрид
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2337 Posted: 20-Jun-2019 at 10:12
Originally posted by Obedineta Makedonija

Како што и ви пишав и постирав слика пред некој ден, Сликата во пзадина со Авион на Air Djibouti е бил авионот на Контики(МАТ) кој повеќе не е на аеродромот во Скопје..... втора нова работа на Аеродромот е 3 ганц нови автобуси ИСУЗУ АНАДОЛУ, само маната е што истите се со конфигурација з аградски превоз, а се ултра модерни со сите додатоци(лед дисплеј и и се останато) исто така кобусот 3000 стои до терминалот али не се користи(незнам зошто и зошто не се набавеи исти такви) а зглобниот го нема, да не е во Охрид


баш се прашував каде е авионот, видов дека го нема
Back to Top
Марко СВ.Н. View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 16-Oct-2015
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote Марко СВ.Н. Quote  Post ReplyReply #2338 Posted: 21-Jun-2019 at 00:58


20.06 и плус B767 кој што слета околу 11 часот

Edited by Марко СВ.Н. - 21-Jun-2019 at 01:03
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #2339 Posted: 21-Jun-2019 at 01:34
Ова за америчките војници кои учествуваа на воената вежба?

А кога сме на таа тема дали ова би било директен лет за САД, со што се потврдува договорот од пред пар години за отварање на можноста за директни врски е функционален?


Edited by mirakuliks - 21-Jun-2019 at 01:36
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2340 Posted: 21-Jun-2019 at 06:49
На војската на САД не и треба договор за било што
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 115116117118119 122>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.