build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Аеродроми
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Аеродроми

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 117118119
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #2361 Posted: 04-Nov-2019 at 12:16
Interesen pristap za sletuvanje deneska na SKP:

Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2362 Posted: 04-Nov-2019 at 12:35
Non ILS approuch - runway 16 - кое на Скопскиот аеродром се изведуваа додека има прегледност пилотот(дневни услови, баш поради немањето ILS на таа страна) - во услови најчесто кога има бочен ветар при пристап на писта 32

*Воопшто невообичаено.
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12544
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2363 Posted: 10-Nov-2019 at 21:12
твитер: @skopjeairport

За сè има вторпат
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #2364 Posted: 29-Nov-2019 at 08:51
Zapocnaa problemite izgleda so Skopskata magla

Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1874
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #2365 Posted: 29-Nov-2019 at 21:52
Околу 08:30 денес прст пред око не се гледаше во Скопје
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #2366 Posted: 13-Dec-2019 at 11:09
British Airways ke leta do Pristina i Podgorica...
https://www.exyuaviation.com/2019/12/british-airways-to-launch-pristina.html

Skopje go nema...
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 35
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #2367 Posted: 13-Dec-2019 at 11:18
Nie go imame WizzAir do Luton, najverojatno i zatoa Ke letaat od Pristina i Podgorica. Sezonski ke bide saom eden mesec 9 leta. Sprema cenite jas mislam deka pored wizz vo Skopje nema so da paraat vo Pristina.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1633
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #2368 Posted: 13-Dec-2019 at 11:40
Originally posted by MKDSTRUGA

Nie go imame WizzAir do Luton, najverojatno i zatoa Ke letaat od Pristina i Podgorica. Sezonski ke bide saom eden mesec 9 leta. Sprema cenite jas mislam deka pored wizz vo Skopje nema so da paraat vo Pristina.Не драматизирај, WIzz лета и до Приштина х5/6 неделно па ете и Бритиш....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
laziale View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 06-Feb-2018
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote laziale Quote  Post ReplyReply #2369 Posted: 13-Dec-2019 at 11:50
Dali nekoj ima info za najava na nekoja nova destinacija od Skopje za letnata sezona, osven charterite. Dosta vreme vekje nema najava za nova destinacija/avio kompanija od Skopskiot aerodrom.
Isto taka ocekuvav linijata Atina - Skopje da se razvie ama nekako status kvo e kako so brojot na letovi taka i so tipot na avion.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2370 Posted: 13-Dec-2019 at 12:38
British улетува во Приштина малтене ко чартер компанија по бројот на летови. Нема аир од тие летови освен за луѓе што патат по брендови и кои пребројуваат која земја има повеќе Мекдоналдси. 
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #2371 Posted: 13-Dec-2019 at 15:21
"British улетува во Приштина малтене ко чартер компанија по бројот на летови"
taka nekako, prvata pomisla mi bese da ne sorabotuvaat so nekoja od tie familia-Reisen agenciite sto gi ima vo Pristina

nisto ete Wizzair slednata godina ke formira Wizzair Abu Dhabi pa mozebi ke se ofajdime i nie  pa da gi doneseme Arapite u carsija : )

eve bar edna ubava vest: Ohrid ne go gubi Brisel kako destinacija poradi propaganjeto na Thomas Cook. Sega TUI ke nosi belgiski turisti a ke leta TUI fly Belgium ednas nedelno 6jun-5sep
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9073
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2372 Posted: 13-Dec-2019 at 19:00
Виз ер има сериозно подобри цени од Флај Дубаи од Софија. А Флај Дубаи од Софија има сериозно подобри цени од Флај Дубаи од Скопје. Дефинитивно добро би дошло.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #2373 Posted: 16-Dec-2019 at 01:20
Денеска утрински и Скопје и Приштина магливи, Туркиш 0TK1003 IST-SKP најавен во Охрид, па слетал во Софија.
Во Приштина слетале со двојно времетраење на летот.
Виз од Будимпешта за Приштина слетал во Тирана, а Еуровингс во Солун.Останатите и во СКП и ПРН до околу 13:00 гледам со каснење од 50 до 120 мин.

Вечерва уште една тура во Скопје.Фридрихсхафен/Рим/Базел со 40-60 мин. каснење, Братислава во Софија, а Загреб и Виена откажани (дали поради времето или не)...

Edited by Тркало - 16-Dec-2019 at 01:26
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3853
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2374 Posted: 20-Dec-2019 at 19:01
Dokolku nie diskutirame dali ohridskiot aerodrom bi se renoviral, vo Albanija vekje drugata godina kje se gradi Aerodrom vo Vlore/Valona koj bi bil pogolem od tiranskiot a spored renderite i bas ubav . Nie kje si krkame niz aerodromi poln so vlaga.

https://www.youtube.com/watch?v=RqljENLs954&feature=emb_err_watch_on_yt
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #2375 Posted: 21-Dec-2019 at 12:02
Ohridskiot ke se renovira , ama sto ke bide opfateno ke vidime , moze da se napravi i te kako da bide ubav i moderen i kako sto vikas bez vlaga , samo treba da se vlozi malce vo seto toa , nemora nov da se gradi , dovolno e da se prosiri na kapacitet i vekje postoeckiot da se sredi...
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 636
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #2376 Posted: 21-Dec-2019 at 12:32
Со оглед на туристичкиот развој на јужна Албанија изминативе 10тина години веројатно не е чудно да се изгради аеродром во Валона, посебно имајќи предвид дека во Тирана им е единствениот. Но, дали ќе се оствари во 2020 е знак прашалник бидејќи и тие се исти како нас. Еве текст од мета.мк на темата

Фактоје: Авионите на небо, аеродромот во Валона во калта

Албанскиот сервис за проверка на факти „Фактоје” оцени важно ветувања на Владата на Еди Рама, за изградба на аеродром во Валона.

Албанскиот премиер Рама пред скоро една година вети дека активностите за изградба на аеродромот во Валона ќе започнат во 2019 година. Според проверката на „Фактоје”, не само што не започнале, туку дури вчера (19.12.2019) беше официјално отворен тендерот за овој проект. Според владата, новиот рок за започнување со градежните работи е 31 мај 2020 година.

Написот е придружен и со видео материјал на новинарка на “Фактоје”, која известува од местото каде што требаше да се гради аеродромот, а од снимките се гледа дека таму нема градежни активности. Понатаму во видео материјалот се објавени изјави на премиерот Рама и на заменик-министерот за инфраструктура, Артан Шкрели, во кои тврдат дека изградбата на аеродромот во Валона ќе започне во текот на 2019 година, како и 3Д презентации на аеродромот.

Според горенаведената проверка, „Фактоје” ова ветување го оцени како неисполнето.

https://meta.mk/fakto%d1%98e-avionite-na-nebo-aerodromot-vo-valona-vo-kalta/

Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #2377 Posted: 05-Jan-2020 at 21:03
https://ohridpress.com.mk/?p=102053&fbclid=IwAR29hos8LRJeti2aykIMVUShKy5MPuMpHieCAhCFaT3Tu5GC2Dymwshma4M

Еве уште еднаш за Охрид проширување.Годинава...пак без точен рок.Се надевам дека нема да е јули

Инаку, вечерва Визз(320), Хелветик (Е190), СН Аир (319) Базел и 2 х Цирих невообичаено полетуваа одма на запад кон Ќафасан и Албанија, а не на исток над Охрид.Веројатно силниот ветер

Edited by Тркало - 05-Jan-2020 at 21:09
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3853
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #2378 Posted: 11-Jan-2020 at 17:45
Да се надеваме дека проширениот дел нема да стрчи. Ама ајде нека почнат прво. Чисто не очекувам ништо, охридскиот пак ќе биде е*ан. Според патниците што се калкулираат мора значи да е двапати поголем.. ќе си видиме.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #2379 Posted: 12-Jan-2020 at 19:12
И јас така имам некое претчувство, ама ај да почекаме и да се надеваме дека ќе утниме со проценката.

Патем, во петокот сабајлето камен ладно беше во зградата, заборавиле да уклучат греење.

Edited by Тркало - 12-Jan-2020 at 19:13
Back to Top
gorazd View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Oct-2011
Online Status: Offline
Posts: 458
  Quote gorazd Quote  Post ReplyReply #2380 Posted: 21-Feb-2020 at 17:39
holy sh*t im teknalo da gi apdejtuvaat web stranite na dvata aerodroma


Edited by gorazd - 21-Feb-2020 at 17:40
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 117118119

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.